Arhīva kalendārs

« August 2021 »
MonTueWedThuFriSatSun
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031 

Sestdien, 14. augustā, Valmieras novada Sēļu muižā jau astoto gadu notiks Mazie Opermūzikas un mākslas svētki, kuru ietvaros tiks realizēts Vidzemes plānošanas reģiona Latvijas valsts mežu, Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstītās Vidzemes kultūras programmas projekts “DONS ŽUANS UN LEPORELLO - Opermūzikas nakts koncerts Sēļu muižā”.

Koncerts “Dons Žuans un Leporello” iecerēts izcilā austriešu komponista V.A.Mocarta 265 gadu jubilejas zīmē, veidojot koncertstāstu vienai no visu laiku izcilākajām operām “Dons Žuans”. Mūzikas melodiskums un skaistums izraisīja sajūsmu, iekļaujot to starp Mocarta izcilākajiem darbiem, vēl joprojām esot opernamu repertuārā – tā vairākkārt iestudēta Latvijas Nacionālajā Operā un Baletā.

Opermūzikas nakts koncerts būs mākslinieciski augstvērtīgs, vērienīgs un atpazīstams muzikāls notikums profesionālās mākslas gardēžiem. Sēļu muižas senā parka romantiskā gaisotne ļaus sajust noskaņu, ko pirms vairāk nekā divsimt gadiem radījis Mocarts ar savu izcilo ikoniskās operas  mūziku, Lorenco da Pontes libretu un kazanoviskajām mīlas dēkām, kuras izdzīvos neremdināmais dzīves baudītājs Dons Žuans. Viņam šķiet ir viss: izskats, nauda, pils un, protams – sievietes pārpārēm. Pavedinātājs, ne mīlnieks. Leģendārā mīlnieka “kompanjons” Leporello, kurš, apbrīnodams savu kungu, vēlas viņam līdzināties. Viņš ir kā lielā mīlnieka atspulgs, kas nolasās tēlu atveidotajā stāstā - tādi “doni žuani” ir sliktie puiši, kurus, par spīti viņu netikumiem, sievietes vienmēr mīl, bet vīrieši - cenšas atdarināt. Šo muzikālo stāstu būs iespēja piedzīvot lieliskā mūziķu un operas solistu sniegumā - Inga Šļubovska – Kancēviča (soprāns), Sonora Vaice (soprāns), Evija Martinsone (soprāns), Kalvis Kalniņš (baritons), Artjoms Safronovs (tenors), Krišjānis Norvelis (bass) un Svētku kamerorķestris diriģenta Mārtiņa Ozoliņa vadībā. Biļetes cena uz koncertu 10 EUR.

Svētkos notiks izstāžu atvēršana, tikšanās ar māksliniekiem un ekskursija Sēļu muižas izstādēs: Jūrmalas mākslinieku Sēļu muižas plenēra darbu izstāde (Alise Landsberga, Baiba Briede, Inese Ziemele, Laine Kainaize, Jānis Jēkabsons, Jānis Roberts Jansons un Vodemārs Krutins), mākslinieku Rudītes un Jāņa Jēkabsonu personālizstāde (keramika, gleznas), mākslinieka Andreja Ģērmaņa gleznas, mākslinieces Ivandas Spulles-Meieres noskaņu izstāde “ATSPĪDĒŠANA. Visu citu lietu krāsas”, mākslinieka Oresta Misjko keramikas izstāde “NOSTAĻĢIJA…”, tradicionālā izstāde “Ziedi manā dārzā”, vēsturiskā ekspozīcija “Sēļu muiža un apkārtnes muižas” un porcelāna figūriņu kolekcija.

Projekta mērķis ir aktualizēt Sēļu muižas kultūrvēsturiskā mantojuma nozīmību, rīkojot opermūzikas koncertu senās muižas un parka teritorijā, ļaujot klātienē baudīt augstvērtīgu, profesionālu mākslinieku sniegumu, nodrošinot līdzsvarotu un kvalitatīvu kultūras pieejamību Vidzemes lauku kultūrvidē.

Ierodoties uz pasākumu, jāuzrāda derīgs COVID–19 sertifikāts un personu apliecinošs dokuments (pase vai ID karte). Tiks nodrošināta iespēja no plkst.19.00 par maksu 10,47 EUR, maksājot ar maksājuma karti, veikt COVID-19 ātro antigēnu testu.

Pasākuma laikā var tikt fotografēts un filmēts. Fotogrāfijas un video materiāli var tikt izmantoti pasākuma organizatora publicitātes materiālos.

 


No aitas līdz cimdam – senās amata prasmes rekonstrukcijas meistarklase notiks  vietā, kur savus cimdus adījusi un filosofiskās domas pierakstījusi Jette Užāne - Dzērbenes pagasta Lejniekos.

Divu dienu laikā dalībnieks savām rokām, amata meistaru uzraudzībā, varēs izmēģināt un piedzīvot senās vilnas ieguves un apstrādes pilnu ciklu. Tas būs pētniecības un izziņas process, amata meistaru un interesentu mijiedarbība, mācīšanās caur pieredzi. Tiks ierādīta aitas cirpšana ar dzirklēm; vilnas šķirošana; vilnas mazgāšana, vilnas žāvēšana, vilnas kāšana un plucināšana, vilnas vērpšana un šķeterēšana, vilnas krāsošana un visbeidzot – cimdu adīšana, adatas pinuma cimdu darināšana un filcēšana.

Meistarklases vadīs profesionāli mākslinieki un sava amata meistari.

-      Vīru kopas Vilki vadītājs,  folkloras un vēstures entuziasts, aktieris Edgars Lipors ierādīs aitu vilnas cirpšanu ar tradicionālā tipa dzirklēm, kā arī noteikti izstāstīs kādu pasaku.

-      Māksliniece, seno tekstīltehniku rekonstruktore, Aija Brikmane ir īpaši pētījusi dažādu šķirņu aitu vilnas atšķirības un to izmantošanu tekstīliju izgatavošanā, savās meistarklasēs, stāstīs par vilnas īpašībām, ekoloģisku dzīvošanu, ierādīs vilnas vērpšanu un šķeterēšanu, kā arī arheoloģisko prasmi – adatas pinumu.

-      Tekstīlmākslinieces, Dzērbenes radošās mājas Memberi saimnieces Ērikas Mālderes vadībā meistarklašu dalībnieki būs līdzdalīgi vilnas krāsošanā ar augu krāsām, kā arī macīsies  no vilnas filcēt cimdus.

-      Tautas daiļamata meistare Ineta Krastiņa gan iesācējiem, gan jau amata pratējiem ierādīs cimda adīšanas prasmes. Ineta īpaši šogad ir pievērsusies slavenās dzērbenietes, cimdu adītājas Jettes Užānes daiļrades izpētei un cimdu rakstu atšifrēšanai. Savas meistarklases laikā Ineta dalīsies ar Jettes cimdu rakstu paņēmieniem un tehnikām.

-      Filosofe, folkloras pētniece, Jettes Dienu grāmatas autore un biedrības Cimdu Ceļš vadītāja Elīna Apsīte iepazīstinās ar Jettes māju, viņas dzīvi un cimdu stāstiem, kā arī vadīs dzijas šķirošanas, mazgāšanas, kāšanas un plucināšanas procesu, kā arī vārīs Lejniekos augušu foreļu zupu un rūpēsies, lai viss norit godam.

Dalībnieki klausīties tautas pasakās par aitām un vilnu, dalīsies savās zināšanās un pieredzē. Vakarēs pie ugunskura ar dančiem un dziesmām, horeogrāfes, folkloras pētnieces Lilijas Liporas vadībā.

Dalība ar pieteikšanos

Vairāk informāciju meklējiet FB: @jettesdienugramata; Instargram: jettesdienugramata

Vietu skaits ierobežots.

Dalība tikai ar Covid sertifikātiem.