Arhīva kalendārs

« August 2017 »
MonTueWedThuFriSatSun
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031 

Kā ik gadus septembra otrajā nedēļas nogalē, visā Latvijā norisināsies Eiropas kultūras mantojuma dienu pasākumi. Šogad pasākumi notiks sešdesmit vietās visā Latvijā.

 

Pateicoties Latvijas ģeogrāfiskajam novietojumam, tās teritorijā gadu tūkstošos un simtos risinājušies notikumi, kas nozīmīgi ne tikai šīs zemes iedzīvotājiem, bet arī visai Baltijai un Eiropai. Lai pilnīgāk aptvertu visu materiālo kultūras mantojumu, Latvijas kultūras pieminekļu aizsardzības sistēmā ir izveidota īpaša tipoloģiskā grupa – vēsturisku notikumu vietas, kurā ietilpst teritorijas, ēkas un citi objekti, kas saistīti ar nozīmīgiem vēsturiskiem notikumiem vai ievērojamām personām Latvijā. Šī kultūras pieminekļu grupa, iespējams, vistiešāk parāda, ka kultūras mantojums ir stāsts par mums, par cilvēku, cilvēka dzīves kvalitāti, vērtību skalu, tā ir saruna par cilvēces nākotni.

Šī gada Eiropas kultūras mantojuma dienu programma aicina atklāt vietas, kas vēsta par dažādu laiku notikumiem Latvijas teritorijā: liecībām par pirmo iedzīvotāju ienākšanu Latvijas teritorijā Dvietes akmens laikmeta apmetnēs, pilskalniem un ordeņa pilīm, nozīmīgiem pavērsieniem, kā Durbes kauju, 1917. gada kaujām pie Mazās Juglas, 1863. gada poļu sacelšanos Viļakas muižā, Latvijas Centrālās padomes darbību Ventspilī. Pasākumos varēs iepazīt arī ievērojamu personību atstāto mantojumu, kas iedvesmo arī mūsdienās – Turaidā pieminēs Kaupo nāves gadadienu, Preiļos atzīmēs Borhu dzimtas ieguldījumu, Jūrmalā būs iespējams izsekot Raiņa un Aspazijas iepazīšanās stāstam, Skrīveros atzīmēs Andreja Upīša 140 gadskārtu, savukārt Āraišu ezerpilī atcerēsies tās rekonstrukcijas veidošanu un arheologa Jāņa Apala ieguldījumu. Pasākumi notiks arī tādās nozīmīgās vietās kā Riņģu saiešanas namā, Ādama Tērauda vadītā Valkas latviešu skolotāju semināra ēkā, Academia Petrina ēkā Jelgavā, Cēsu apriņķa skolā, Salaspils memoriālā.

Eiropas kultūras mantojuma dienas ir tematiska, mantojuma vietu saimnieku, entuziastu un speciālistu veidota kultūras pasākumu programma, kuras mērķis ir tuvināt cilvēkus kultūras mantojumam, vairojot izpratni par pieminekļu aizsardzību – aizsargājamo pieminekļu dažādību, vērtību apzināšanu, saglabāšanu, kā arī kultūras mantojumu kā resursu ilgtspējīgai attīstībai. Tās aizsākušās 1984. gadā Francijā kā atvērto durvju dienas vēstures pieminekļos un kopš 1999. gada kļuvušas par kopīgu Eiropas Padomes un Eiropas Komisijas iniciatīvu, kurā piedalās 50 valstis, kas ir pievienojušās Eiropas Kultūras Konvencijai.

Eiropas kultūras mantojumu dienu programma Rīgas, Kurzemes, Latgales, Vidzemes un Zemgales reģionos. Eiropas kultūras mantojuma dienu pasākumi ir bez maksas, ja kāda papildus aktivitāte ir par samaksu, tas norādīts pasākumu programmā. Eiropas kultūras mantojuma dienas Latvijā notiek Latvijas valsts simtgades programmas ietvaros ar Valsts kultūrkapitāla fonda finansiālu atbalstu.

Informāciju sagatavoja:

Alma Kaurāte-Java

Tālrunis: 67326602, e-pasts: alma.kaurate-java PIE mantojums PUNKTS lv

Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas

Kultūras mantojuma politikas daļas speciāliste

Nu jau vairāku gadu garumā ik rudeni Latvijas valsts proklamēšanas gadadienas svinībās Alūksnes novada pašvaldība pasniedz augstāko tās apbalvojumu – “Sudraba zīli” cilvēkiem, organizācijām, domubiedru grupām, kuru veikums novada un tās iedzīvotāju labā ir īpaši atzīstams. Tādēļ Alūksnes novada pašvaldība aicina ikvienu pieteikt pretendentus šim apbalvojumam līdz pat 30. septembrim.

Apbalvošanai var pieteikt gan Alūksnes novada iedzīvotājus, gan personas, kas dzīvo un darbojas citur Latvijā vai ārzemēs, taču kuru ieguldījums Alūksnes novadā ir nozīmīgs. Tāpat apbalvošanai ar “Sudraba zīli” var pieteikt fizisku personu grupu – organizāciju, biedrību u.c.

Piesakot apbalvošanai kādu pretendentu, var rakstīt iesniegumu brīvā formā, tajā norādot pamatojumu, kādēļ un kādā jomā konkrētā persona būtu jāapbalvo ar pašvaldības augstāko apbalvojumu. Pēc iespējas precīzi nepieciešams norādīt arī informāciju pieteiktās personas identificēšanai – vārdu, uzvārdu, dzīvesvietu, nodarbošanos vai ieņemamo amatu. Ja apbalvošanai izvirzīta juridiska persona, tad jānorāda tās nosaukums un adrese, bet, ja personu grupa, kolektīvs, tad tā nosaukums un vadītāja vārds un uzvārds.

Pretendentus var pieteikt gan iedzīvotāji individuāli, gan arī kolektīvi, pieteikumā norādot arī informāciju par iesniedzēju, lai nepieciešamības gadījumā varētu sazināties.

Ar pašvaldības apbalvojumu nolikumu var iepazīties pašvaldības mājaslapas www.aluksne.lv sadaļas “Normatīvie akti un dokumenti” apakšsadaļā “Nolikumi”.

Iesniegtos pieteikumus izvērtēs komisija, bet gala lēmumu pieņems Alūksnes novada dome. Pašvaldības augstākais apbalvojums tā saņēmējiem tiks pasniegts valsts svētkiem veltītajā pasākumā Alūksnes Kultūras centrā.

Pieteikumi iesniedzami personīgi Alūksnes novada pašvaldības administratīvās ēkas 3. stāvā 306. kabinetā Dārza ielā 11, Alūksnē, sūtīt pa pastu Alūksnes novada pašvaldībai Dārza ielā 11, Alūksnē, Alūksnes novadā LV-4301 vai elektroniski uz e-pasta adresi: dome PIE aluksne PUNKTS lv ar norādi “Pieteikums apbalvošanai ar “Sudraba zīli””.


Informāciju sagatavoja: Evita APLOKA,

Alūksnes novada pašvaldības

sabiedrisko attiecību speciāliste

Tālruņi: 64381502; 26646749

evita.aploka PIE aluksne PUNKTS lv

www.aluksne.lv

2017. gada 9. septembrī Kokmuižas svētku laikā ikvienam interesentam būs iespēja iepazīt Kokmuižas kompleksu gida pavadībā. Savukārt pasākuma izskaņā, Kokmuižai satumstot, varēs doties vēl nebijušā vakara ekskursijā – nakts pārgājienā “Baronu meklējot”.

Laikmetīgo Kokmuižas svētku kultūras programmu arī šogad papildinās ekskursijas, kuru laikā būs iespēja iepazīt Kokmuižas pils ansambli – pili un tās teritoriju. Gida pavadībā būs iespēja uzzināt, ko Kokmuižas pils piedzīvojusi vairāku gadsimtu garumā, kā baroni šeit dzīvojuši, kā attīstījusies muižas teritorija un ko Kokmuižas piedzīvo šodien. Dienas laikā plānotas divas ekskursijas – plkst. 13.00 un plkst. 15.00. Katra no tām būs stundu gara.

Savukārt dienas beigās ikviens, iepriekš piesakoties, varēs piedalīties vēl nebijušā Kokmuižas svētku aktivitātē - vakara ekskursijā jeb nakts pārgājienā “Baronu meklējot”. Vai tiešām vēl šodien mēs varam sajust barona klātbūtni? To palīdzēs noskaidrot pils pavāri, pārvaldnieki, brūža strādnieki un citi tēli, kurus būs iespējams satikt baronu meklējot. Tajā pašā laikā būs iespēja atklāt, kā Kokmuiža ir attīstījusies no 16. gs. līdz pat mūsdienām. Lai tumšo vakara stundu padarītu gaišāku, ikviens ekskursijas dalībnieks ir aicināts ņemt līdzi svecīti. Ekskursijai ir iespējams pieteikties, sazinoties ar Kocēnu novada pašvaldības kontaktpersonu Tomu Treimani (mob.t. 28644530) vai piesakoties tiešsaistē ej.uz/Baronumeklejot. Pieteikties iespējams līdz 5. septembrim.

 

Informāciju sagatavoja:

Krista Gromova

Kocēnu novada domes

Attīstības nodaļas

Sabiedrisko attiecību speciāliste

Mob.tel.: 27470387

E-pasts: medijiem PIE kocenunovads PUNKTS lv