Arhīva kalendārs

« August 2020 »
MonTueWedThuFriSatSun
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 

2020. gada 8. augustā Sēļu muižā apmeklētājus jau septīto gadu priecēs Mazie Opermūzikas un Mākslas svētki. Šoreiz pasākumā, pateicoties Latvijas valsts mežu un Valsts kultūrkapitāla fonda (VKKF) Vidzemes kultūras programmai, skanēs opermūzikas nakts koncerts “Seviļas kaislības”*.

Svētki sāksies plkst.20.30. Tiks griezta lenta jaunajai Velvju zālei**, tajā tiks atklāta  mākslinieces – keramiķes Sanitas Mickus personālizstāde “Piezīmes mālā” . Izstāžu zālē un mazajā zālē tiks atvērta mākslinieces Olitas Gulbes – Ģērmanes gleznu izstāde “Šis gaiss tik pilns ar skaistiem vējiem…” /I.Ziedonis/ Būs iespēja tikties ar mākslinieci.

Lielajā zālē tiks atklāta Jūrmalas mākslinieku – Alises Landsbergas, Baibas Briedes, Jāņa Jēkabsona, Laines Kainazes, Ineses Ziemeles un Voldemāra Krutina -  Sēļu muižas plenērā tapušo darbu izstāde.

Stallī būs apskatāma arī tradicionālā izstāde “Ziedi manā dārzā”, kas norisinās katru gadu tieši Sēļu muižas svētku laikā. Visskaistākie ziedi atceļos uz izstādi gan no  pašu pagasta, gan no Mazsalacas krāšņākajiem dārziem.

Pasākuma laikā apskatāmas vēl četras izstādes: mākslinieces Ērikas Kumerovas personālizstāde “Dabas citāti", porcelāna figūriņu kolekcija (Zviedrija), Mākslinieces Initas Reimandovas porcelāns, akmensmasa, kolekcijā ‘’ Dzīvības līnijas’’, izstāde “ Manas dzimtas pūralāde’’.

Plkst.22.00 muižas estrādē opermūzikas nakts koncerts “Seviļas kaislības”. Opermūzikas nakts koncerts “Seviļas kaislības Sēļu muižā” ļaus klātienē izdzīvot aizaujošus notikumus jautrajā mīlas stāstā par Rozīnu, viņas tēvoci Bartolo, kurš vēlas jaunavu precēt un viņas iemīļoto jaunekli Almavivu, kuriem palīdz attapīgais un viltīgais bārddzinis Figaro.

Koncertā piedalīsies Krišjānis Norvelis (bass), Kalvis Kalniņš (baritons), Mihails Čulpajevs (tenors), Inga Šļubovska-Kancēviča (soprāns), Ilona Bagele (mecosoprāns) un svētku kamerorķestris diriģenta Normunda Vaiča vadībā.

*Projekta “Seviļas kaislības” mērķis ir aktualizēt Sēļu muižas kultūrvēsturiskā mantojuma nozīmību, rīkojot opermūzikas nakts koncertu senās muižas un parka teritorijā, ļaujot klātienē baudīt augstvērtīgu un profesionālu mākslinieku sniegumu, nodrošinot kvalitatīvu kultūras produkta pieejamību Vidzemes laukos, attīstot un saglabājot muižas vēsturiskās tradīcijas.

**Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai (ELFLA) Lauku attīstības programmas aktivitātes “Vietas potenciāla attīstības iniciatīvas” ietvaros tiek īstenots projekts “Velvju zāles remontdarbi Sēļu muižā”.    

Pasākuma laikā var tikt fotografēts un filmēts. Fotogrāfijas un video materiāli var tikt izmantoti pasākuma organizatora publicitātes materiālos.

Aicinām ievērot valstī noteiktos ierobežojumus!

Aicinām izbaudīt Sēļu muižas senatnīgo auru, dabas krāšņumu un romantisko noskaņu Mazajos Opermūzikas un Mākslas svētkos 8. augustā!

Informāciju sagatavoja:

Anete Gluha, Mazsalacas novada pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste


Radoši, ar jaundarbu izstādi noslēdzies šīs vasaras Cēsu glezniecības skolas plenērs, izveidojot īslaicīgu mākslas galeriju Cēsīs. 
Skatītāji ar gleznotāju paveikto var iepazīties  izstādē "ORNAMENTI" līdz 31.augustam Raunas ielā 13, Cēsīs.

Meistardarbnīcā Cēsīs piedalījās mākslinieki Jānis Dukāts, Jānis Blanks, Ansis Rozentāls, Reinis Liepa, Jānis Šneiders, Ritums Ivanovs un dēli - Rasmus un Krišjānis, Signe Vanadziņa un Laima Bikše. Meistarklasē gleznotāji apguva eļļas krāsu izgatavošanu un  studējot ornamentu sakarības gleznoja uz metāla - alumīnija plāksnēm.


Cēsu gleznotāju skolas plenēru rīko biedrība "ArtCēsis".
Atbalsta VKKF, Vidzemes plānošanas reģions, Cēsu kultūras centrs.

 

Informāciju sagatavoja:

Inese Ciekure
tel.nr.29225402 
e-p: inese.ciekure@ inbox.lv
biedrība "Art Cēsis"


Jau rīt, 18. augustā plkst. 9.00 Latvijas Mākslinieku savienības (LMS) muzejā Zvārtavas pilī, Gaujienas pagastā, Apes novadā, norisināsies LMS rīkotas vizuālās mākslas radošās darbnīcas “MANTO. ZĪMĒ. ĢIPSĒ”. Radošās darbnīcas paredzētas kā mākslinieciskas un izglītojošas aktivitātes, kurās piedalīsies Gaujienas mūzikas un mākslas skolas audzēkņi un ir aicināti pievienoties visi interesenti. Plkst. 18.00. Zvārtavas pils Svētku zālē notiks kameransambļa “Trio Metamorfozes” koncerts “Skaņu plūdums”.

Radošās darbnīcas “MANTO. ZĪMĒ. ĢIPSĒ” radītas, lai rosinātu izzināt vizuālās mākslas dažādu jomu saskarsmes iespējas. Dalībniekiem tiks sniegts ieskats tēlniecībā, neogotikas stilistikā, ekslibris un grafikā, kā arī dizaina elementu izveidē, saistībā ar pasākuma norises vietu – Zvārtavas pili.

Radošajās darbnīcas būs iespēja iepazīt tēlnieku Kristapa Andersona un Svetlanas Saveļjevas autordarbus, kā arī 19.-20.gs. ģipša izstrādājumus un  kopiju atliešanas procesu. Mākslinieku vadībā dalībnieki varēs zīmēt, patinēt un atliet ģipsī arhitektūras elementus, kā arī savu plaukstas nospiedumu, tādējādi paplašinot zināšanas par kompozīciju un ģipša mākslinieciskajām un tehnoloģiskajām kvalitātēm, kas ir bijis viens no būtiskākajiem elementiem skulptūru un būvplastikas radīšanā mūsdienās un 19.-20.gs.

LMS radošajās darbnīcās mākslas dažādās izpausmes palīdzēs izzināt LMS prezidents, tēlnieks Igors Dobičins, mākslinieces un pedagoģes – Ineta Riepniece, Māra Kārkliņa, Dace Lazdiņa, Vizbulīte Jaukule, un arhitekte Elza Dobičina. Muzikālu radošo darbnīcu vadīs “Trio Metamorfozes” mūziķi: Liene Dobičina, Zane Rubesa, Zane Jurēvica un Miķelis Dobičins.

Radošo darbnīcu noslēgumā norisināsies pasākuma dalībnieku izstāde un labāko darbu autoru apbalvošana.

Radošo darbnīcu laikā būs iespēja iepazīt arī Zvārtavas pili, tās vēsturi un  pilī izvietotās LMS muzeja 20.-21.gs. mākslas darbu kolekcijas ekspozīcijas: glezniecības, tekstilmākslas ekspozīciju “Spītniece pilī”, tēlniecības ekspozīciju “Laikabiedra portrets”, apgleznotā porcelāna kolekciju “Trauslais pieskāriens”, mākslinieku veidoto gultu kolekciju “Sapnis”.

Latvijas Mākslinieku savienības radošās darbnīcas “MANTO. ZĪMĒ. ĢIPSĒ” atbalsta Vidzemes plānošanas reģions, Valsts kultūrkapitāla fonds un akciju sabiedrība „Latvijas valsts meži”.

Radošās darbnīcas “MANTO. ZĪMĒ. ĢIPSĒ” būs bez maksas, koncerta “Skaņu plūdums” apmeklējums plkst.18.00 - ar LMS muzeja biļetēm.

 

Informāciju sagatavoja:
Igors Dobičins, tel.: 26628302


Pirmdien, 31. augustā, laikrakstā „Latvijas Avīze” un vēlāk arī interneta portālā „LA.LV.” varēs lasīt žurnālistes Anitas Bormanes rakstu par unikālo un reģionam raksturīgo izzūdošo mūzikas instrumentu tradīcijas saglabāšanu Vidzemē, kas tapis Valsts Kultūrkapitāla fonda "Vidzemes kultūras programma 2020" ietvaros, ko finansē VAS "Latvijas valsts meži" un atbalsta Vidzemes plānošanas reģions.

Autore pievērsīsies tieši Vidzemei raksturīgo seno mūzikas instrumentu – Ieviņa tipa ermoņiku, cītarkokļu, basīšu – tradīcijas saglabāšanai un kopšanai, rodot atbildes uz jautājumiem, kāda šobrīd Vidzemē ir situācija ar šo unikālo vēsturisko instrumentu saglabāšanu, izgatavošanu un spēles mākas pārmantojamību no paaudzes paaudzē un, vai ir kāda specifiska spēles tradīcija vai pat skaņa, kas raksturīga tieši Vidzemei.

„Raksturīgākais lielums no šiem instrumentiem, kas ir unikāls tieši Vidzemei, ir Ieviņa ermoņikas. Arī caurspēlējamās cītaras spēles tradīcija ir cēlusies Vidzemē. Ja runa ir par tipisku Vidzemes kapelas sastāvu – šajā reģionā 20. gadsimta pirmajā pusē bija izplatīta muzicēšana tieši ansambļos –, tad tajā vairāk parādīsies cītaras kā pavadošais instruments, toties tās muzikālā vajadzība neprasa bungas,” intervijā teic etnomuzikologs, seno instrumentu izgatavotājs Ilmārs Pumpurs, kurš savā dzīvesvietā, Ogres novada Krapē, kopā ar dzīvesbiedri Sandru Lipsku izveidojis “Skaņumāju”, kur apskatāma vērtīga tautas mūzikas instrumentu ekspozīcija un iespējama radoša darbošanās, arī instrumentu restaurācija.

Ilmārs Pumpurs Ogres novada Krapē kopā ar dzīvesbiedri Sandru Lipsku izveidojis “Skaņumāju”, kur apskatāma vērtīga tautas mūzikas instrumentu ekspozīcija un arī paši saimnieki viesus iepriecina ar spēli.

Informāciju sagatavoja: A.Bormane


Broņislava Martuževa - novada un visas Latvijas nacionālais tīrradnis, tāpēc nu jau ceturto gadu izjūtam nepieciešamību radoši un aktīvi to apliecināt, smeļoties no dzejnieces atstātā kultūras mantojuma. Augustā, Broņislavu vārda dienai par godu, Broņislavas Martuževas dzejas klēts dārzā tiek rīkota Lubānas novada Dzejas diena, gatavota jauna programma, iesaistīti jauni dalībnieki. Šogad tā notiks 22. augustā 16:30.

Programmā būs maz zināmas B.Martuževas sacerētās dziesmas ar saviem un citu autoru tekstiem, kā arī Valda Zilvera kompozīciju ar Martuževas vārdiem pirmatskaņojumi. Programmu veido Latvijas Nacionālā teātra mūzikas daļas vadītājs, komponists un izpildītājmākslinieks Valdis Zilveris, dziedātāja Ieva Parša un aktieris Raimonds Celms, mūziķi Ivars Bezprozvanovs (čells) un Gidons Grīnbergs (vijole). Pēdējo gadu dzejolī viņa raksta: "Neapšaubīsim neko! Bišu valstība ir plaša. Medus ezers izgaro, Mūžam paliek medus dvaša." 

22. augustā Lubānas novadā notiks arī Latvijas Ordeņu brālības 22.salidojums, tā dalībnieki arī būs šīs Dzejas dienas viesi.

Pasākums notiks dārzā - ievērojam drošības noteikumus un sekojam laika apstākļiem!

Pirms pasākuma iespēja iegādāties Lubānas mājražotāju lauku labumus!

Pasākumu atbalsta Vidzemes plānošanas reģions un Valsts Kultūrkapitāla fonds.

Alfrēda Kalniņa Cēsu Mūzikas vidusskola sadarbībā ar skolas atbalsta biedrību, Vidzemes plānošanas reģionu, Valsts kultūrkapitāla fondu un Cēsu novada pašvaldību rīkos Vidzemes reģiona mūzikas skolu talantīgāko audzēkņu un konkursu laureātu koncertu “Vidzemes talanti”. Koncerts norisināsies 2020. gada 30. augustā Koncertzālē “Cēsis”.

Koncertā piedalīsies Vidzemes mūzikas skolu audzēkņi - konkursu laureāti - no Alojas, Alūksnes, Cēsīm, Dzērbenes, Jaunpiebalgas, Limbažiem, Madlienas, Madonas, Rūjienas, Staiceles, Strenčiem, Valmieras, un Vidzemes kamerorķestris Andra Veismaņa vadībā. 

Koncerta programma būs interesanta un daudzveidīga. Būs dzirdama dažādu instrumentu – akordeona, čella, fagota, flautas, klavieru, marimbas, trompetes, saksofona, vijoles spēle, kā arī solo dziedāšana.

Daudzas aranžijas solo instrumentiem ar orķestri radījis Alfrēda Kalniņa Cēsu Mūzikas vidusskolas pedagogs un komponists Andris Riekstiņš.

Liels paldies koncerta atbalstītājiem: Vidzemes plānošanas reģionam, Valsts kultūrkapitāla fondam, Cēsu novada pašvaldībai, Cēsu Kultūras un Tūrisma centram un Alfrēda Kalniņa Cēsu Mūzikas vidusskolas atbalsta biedrībai.

Sakarā ar COVID-19 vīrusa izplatības noteiktajiem ierobežojumiem, vietu skaits pasākumā ir ierobežots un skatītāju vietas personalizētas. Ieeja pasākumā ar ielūgumiem.

Latvijas vēstures materiālu tīmekļa krātuve un novadpētniecības platforma Historia.lv sadarbībā ar Kocēnu novada pašvaldību rīko semināru “Muiža kā kultūrvēsturiskās ainavas sastāvdaļa un tās veidotāja: vakar, šodien, rīt…”

Semināra mērķauditorija: novadpētnieki, muzeju darbinieki, tūrisma organizētāji un citi kultūrvēsturiskā mantojuma izpētes, saglabāšanas, popularizācijas un izmantošanas interesenti.

Seminārs notiks Kokmuižas pils kompleksā, Kocēnu kultūras namā, 2020.g. 7. oktobrī. Sākums plkst. 10.00.

Seminārā, priekšlasījumu un lauka prakses formātā paredzēts veidot mērķauditorijas izpratni par muižām, muižu kompleksiem, to atsevišķajiem elementiem un ar tiem saistīto kultūrvēsturisko ainavu kā daudzveidīgiem, interesantiem, laika gaitā mainīgiem arhitektūras, vēstures, saimniecības un dabas pieminekļiem, to vietu un nozīmi Latvijas kultūrvēsturiskajā ainavā, kā arī praktiskā izmantošanā tūrisma jomā.

Seminārs norisināsies II daļās.

I daļas programma:

1) Muižu rašanās un attīstība Rīgas arhibīskapijas Piebalgas pilsnovadā 15.–18.gs. Agris Dzenis (Mag. Hist.)

2) Muižas attīstības un ainavas izmaiņu atspoguļojums vēsturiskajās kartēs. Valters Grīviņš (Historia.lv)

3) No gotikas līdz historismam: vēsturiskie būvniecības stili un to raksturīgākās iezīmes Latvijas muižu arhitektūrā. Vitolds Mašnovskis (LZA goda loceklis, Dr. Hist. h.c.)

Kafijas pauze 

4) Muiža kā ainavas veidotāja. Galvenie muižu kompleksu elementi (un būtiskākie to dokumentēšanas aspekti): dzīvojamās un saimniecības ēkas, ražotnes, parki un koku stādījumi, tīrumi, robežas, muižnieku apbedījumu vietas… Edgars Žīgurs (Mag. Hist., LEBM, Historia.lv), Jorens Plūksnis (Mag. Hist., NKMP), Valters Grīviņš (Historia.lv)

5) Lauku un piepilsētas muižas: kopīgais un atšķirīgais. Aivars Jakovičs (Mag. Hist., VAK Mantojums)

6) Muižas kā kultūras pieminekļi: iespējas un problēmas. Sandra Ziediņa (Mag. Hist., Maģistra profesionālais grāds valsts pārvaldē, NKMP) 

Pēc priekšlasījumiem un diskusijas semināra II daļā dalībniekiem būs iespēja piedalīties lauka praksē / ekskursijā, kurā varēs iepazīties ar plašo Kokmuižas kompleksu.

Kā semināra III daļa oktobrī (datumi un maršruti tiks precizēti) notiks divas mācību ekskursijas / lauka prakses, kurās tiks apmeklētas un iepazītas vairākas muižas Valmieras un Piebalgas apkārtnē.

Dalība seminārā – bez maksas, ar iepriekšēju pieteikšanos.

Informācija un pieteikšanās (piesakoties jānorāda vārds, uzvārds, telefons, e-pasts, ko pārstāv (pašvaldības vai valsts iestāde, uzņēmums, NVO, neformāla kopa, privātpersona...):

  • Valters Grīviņš: redakcija PIE historia PUNKTS lv, 29151826
  • Edgars Žīgurs: veveri PIE brivdabasmuzejs PUNKTS lv, 29181219

Seminārā tiks filmēts un fotografēts.

Seminārs tiek organizēts un notiek ar Vidzemes plānošanas reģiona, VKKF un Latvijas valsts mežu finansiālu atbalstu.

Informāciju sagatavojis:
Valters Grīviņš.




Šo svētdien, 30. augustā, plkst. 15:00 Stāmerienas pilī notiks Romantisma meistarklases NOSLĒGUMA STUNDA.

29.-30. augustā Stāmerienas pilī notiks projekta ROMANTISMA MEISTARKLASES STĀMERIENAS PILĪ pirmās intensīvas un radošas personības pilnveides meistarklases daiļliteratūras runas prasmē. Meistarklasē tiks izmantoti Romantisma laika dzeja un prozas fragmenti, kas balstīti uz pils un tās apkārtnes vēsturi, dos arī ieskatu pasaulslavenajā Džuzepes Tomazi di Lampedūzas romaņā GEPARDS, veidojot izpratni par Romantisma laikmeta kultūras iezīmju pārnesi mūsdienās.

Romantisma dzejas un prozas izpildīšanā, publiskā uzstāšanās mākslā un savas “balss” meklējumos ar desmit Vidzemes jauniešiem strādās aktrise Aija Dzērve. Kopīgais darbošanās process notiks Stāmerienas pilī divas dienas un svētdienas pēcpusdienā visi interesenti tiek aicināti  uz runas meistarklases Noslēguma stundu, kurā uzstāsies jaunieši un  A. Dzērve.

Meistarklases tiek organizētas un notiek ar Vidzemes plānošanas reģiona, VKKF un Latvijas valsts mežu finansiālu atbalstu.

Informāciju sagatavojusi: Edīte Siļķēna, projekta vadītāja.

No 30. augusta pastāvīgajā vēstures ekspozīcijā “Sirdsapziņas ugunskurs” Cēsīs pieejama jauna, līdz šim nekur nepubliskota informācija par nacionālo pretošanos kādreizējā Cēsu apriņķa teritorijā laikā pēc Otrā pasaules kara, jo, noslēdzoties Vidzemes kultūras programmā šopavasar finansiālu atbalstu guvušajam projektam “Faktu papildinājums kartē ekspozīcijā “Sirdsapziņas ugunskurs””, ir papildināta ekspozīcijā līdz šim pieejamā informācija.

Kopš 2018. gada 23. augusta Cēsu vecpilsētā ikvienu interesentu gaida ekspozīcija “Sirdsapziņas ugunskurs”. Iekārtota autentiskā padomju okupācijas laika vidē – bijušajā milicijas īslaicīgās aizturēšanas izolatorā, ekspozīcija skaidro Latvijas okupācijas vēsturi no 1939. līdz 1957. gadam un iepazīstina ar nacionālo pretošanos kādreizējā Cēsu apriņķa teritorijā – šodien Centrālvidzemē. Ekspozīcijā ir pieejama Cēsu apriņķa karte, uz kuras atzīmēti ar nacionālo pretošanos un politiski represēto piemiņas saglabāšanu saistīti fakti. Karte ir interaktīva un ļauj katru faktu izzināt dziļāk. Tā sniedz unikālu ieskatu nacionālās pretošanās kustības norisē Vidzemes centrālajā daļā, atklāj kāda un cik daudzveidīga tā bijusi, kā arī ļauj uzzināt, kas bija tie, kas pretojās, un no kurienes informācija par pretošanās faktu iegūta. Katra pagātnes liecība par nacionālās pretošanās norisi šajā posmā ir ļoti nozīmīga, jo vēstures izpēti apgrūtina profesionālu okupācijas vēstures pētnieku trūkums, bet laiks rit, šīs vēstures liecinieki un viņu tuvinieki aiziet mūžībā. Ekspozīcija ir turpmākajai vietējās vēstures izpētei svarīga atbalsta vieta, kur ne vien rodama ar nacionālo pretošanos saistīta informācija, bet ir arī iespējams dalīties ar savām liecībām par pretošanos. Kopš ekspozīcijas atklāšanas  šo iespēju izmantojuši vairāki apmeklētāji un ir izdevies apzināt gandrīz vairākus desmitus jaunu faktu. Projekta iecere paredz papildināt ar karti, tādējādi padarot tos publiski pieejamus apmeklētājiem.

Fotogrāfijas autors: Pauls Bankovskis.

Projekts “Faktu papildinājums kartē ekspozīcijā “Sirdsapziņas ugunskurs”” tika īstenots ar Vidzemes Plānošanas reģiona un Valsts Kultūrapitāla fonda finansiālu atbalstu.

Ekspozīciju “Sirdsapziņas ugunskurs” pieejama apmeklētājiem piektdienās, sestdienās un svētdienās no 12:00 līdz 17:00 Pils ielā 12, Cēsīs.

Vairāk informācijas par ekspozīcijas aktualitātēm:
Facebook lapā: https://www.facebook.com/sirdsapzinasugunskurs
YouTube kanālā: https://www.youtube.com/channel/UC4ZpmTsbSc-3xWVy0dX19sA
Mājas lapā: https://sirdsapzinasugunskurs.lv/ 

 

Informāciju sagatavoja:
Elīna Kalniņa
Ekspozīcijas “Sirdsapziņas ugunskurs” vadītāja
Tel.: 25445433
E-pasts: ugunskurs PIE cesis PUNKTS lv