Arhīva kalendārs

« August 2021 »
MonTueWedThuFriSatSun
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031 

Katru gadu Broņislavas Martuževas fonds RAKSTĪTĀJA sadarbībā ar Lubānas novada pašvaldību (tagad – Lubānas apvienotā pārvalde, Madonas novads) un dažādu projektu atbalstu dzejnieces vārda dienā organizē Lubānas dzejas dienu. Tā notiek Broņislavas Martuževas dzejas klēts teritorijā – Dārziņi 1, Indrānu pagasts, Madonas novads. Šogad tradicionālais dzejnieces vērtību un mantojuma godināšanas pasākums 28. augustā veidojas jo īpaši bagāts.

15:00 “Kā varētu izskatīties piemineklis mūsu dzimtai?” – Dzejnieces idejas atklāsme tēlnieka Ģirta Burvja RAKSTU AKMEŅOS.

15:30 B. Martuževas tautasdziesmas izdzīvo Ēriks Zeps, postfolkloras grupa “Rikši”, Julgī Stalte, folkloras kopas “Saivenis” (Bērzpils), “Lubāna”, “Krauklēnieši”.

Dārziņu mājvietas teritorijā atklāsim jaunu mākslas un vides objektu - tēlnieka Ģirta Burvja veidotā brīvdabas akmens dārza "BROŅISLAVAS RAKSTU AKMEŅI" 1. posmu - vairāku monumentālu laukakmeņu kompozīciju, kurai iedvesma smelta no dzejnieces likteņgaitām un dzejas. Dārza teritorijā tie atgādinās atvērtu auditoriju, kurā nokļūstot varam skatīt, lasīt, just. Uz akmeņiem ir dažādās tehnikās veidoti raksti, dažādu materiālu apvienojums stilistiski vienotā tēlnieka autortehnikā. Akmens tēls ir daudzkārt ierakstīts arī Martuževas dzejā: "Es tikai akmens vārtu stabā. / Un akmens nemīl kustināms". Iedvesmojoties no Martuževas izteiktās idejas, kāds varētu izskatīties piemineklis Martuževu dzimtai, izveidota galvenā kompozīcijas skulptūra - LOGA / KRUSTA AKMENS, kā arī 2 sēdakmeņi: Rakstu rakstu akmens un Liepas akmens. BROŅISLAVAS RAKSTU AKMEŅI dārza vidē attīstīsies pakāpeniski – ik gadu pievienojot pa jaunam akmens tēlam, tāpēc vēl 2 akmeņi ir tikai novietoti un gaidīs māksliniecisko risinājumu. Savukārt ievadā ir novietots neliels, sūnām klāts laukakmens, atvests no Broņislavas dzimtā Slavītu ciema ceļu krustojuma – kā simbols dzimtas pirmsākumam.

Zigurds Vidiņš ar kinokameru dokumentē RAKSTU AKMEŅU veidošanās norises.

Dārza teritorijā pie Dzejas klēts izskanēs programma BROŅISLAVAS TAUTASDZIESMAS, kura veidota no tautasdziesmu stilistikā sacerētajām B. Martuževas dziesmām - to gatavo latgaliešu enerģiskākā postfolkloras grupa „Rikši”, tās līderis Ēriks Zeps un Latvijas senākās folkloras kopas „Skandinieki” vadītāja Julgī Stalte. Piedalās folkloras kopas “Saivenis” (Bērzpils), “Lubāna”, “Krauklēnieši”.

Kaut arī Martuževi no Latgales pārcēlās uz Lubānas novada “Lazdiņām” 1927. gadā, arvien tika apmeklēta dzimtā Bēržu baznīca, tur Slavītu kapos atdusas vecāki. Bēržu baznīcā Broņislava piedzīvoja Dievmātes Brīnumdarītājas svētību, savu Triju Zvaigžņu ordeni viņa novēlēja dzimtas baznīcai un tas ir novietots uz Bēržu baznīcas Dievmātes altāra. Turot godā Latgali, dzejniece bija patiesa Latvijas patriote mūža garumā. Dievs, dzimta un Latvija – trīs galvenās mūža vērtības. Kad 1980. gadu vidū pie dzejnieces sāka braukt folkloristi, viņa kā īstās tautas dziesmas tiem iedziedāja arī savējās, tautasdziesmu stilistikā pašsacerētās. Vairums no tām ir sacerētas latgaliski. Tagad jau daļa no tām patiesi ir folklorizējušās, bet bez autores vārda. Viņas arhīvā mazos blociņos ir pierakstīti gan vārdi, gan daļai arī notis (Jūlija Rozīša skola! – viņa teica). Svarīgāka par savu autorības vārdu viņai bija vēlēšanās, lai dziesmas tiek saglabātas un lai tās dzīvo. Izrādās, Latgalē plaši folklorizējusies dziesma “Gona gūda, gona gūda / Laiks ir gūdu prast” arī ir B. Martuževas sacerēta. Par to viņa 1985. gada 28. janvārī raksta savā dienasgrāmatā. Šī dziesma arī ir devusi projektam un arī pasākumam nosaukumu: laiks ir gūdu prast!

Priecāsimies Jūs redzēt savlaicīgi – varēsiet pirms pasākuma pastaigāties dārzā, iepazīties ar Dzejas klēts apcirkņiem, dzejnieces pagrīdes gadiem veltīto spoguļvirsmas slēptuvi, dzejas stropiem, salikt arī kādu dzejas puzli.

Savas akmens fosīliju un Latvijā savākto īpašo akmeņu kolekcijas eksponēs Vilnis Strautiņš un Andrejs Valainis.

Būs iespēja iegādāties Lubānas mājražotāju lauku labumus.

Broņislavas Martuževas fonds RAKSTĪTĀJA par finansiālu atbalstu pateicas Latgales kultūras programmai (EUR 1200), Vidzemes kultūras programmai (EUR 4723), Lubānas novada pašvaldībai (EUR 2023) un daudziem brīvprātīgajiem - praktiskajiem palīgiem un līdzdomātājiem!

Pasākums notiks dārzā, ir jāpaņem lietusmētelīši un kāda sedziņa, kur apsēsties, - visiem sēdvietas var nepietikt.

Uz tikšanos! Pagodināsim dzejnieci!

“Nav avots līdzi paņemams, / Pie avota ir jāatgriežas!” /B. Martuževa/

 

P.S. Pasākumu aicinātas apmeklēt vakcinētas vai Covid-19 pārslimojušas personas, uzrādot derīgu Covid – 19 sertifikātu un personu apliecinošu dokumentu.

 

Informāciju sagatavojusi:

 

Anna Egliena
t. 29337282