Arhīva kalendārs

« August 2021 »
MonTueWedThuFriSatSun
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031 

Sestdien, 14. augustā, Valmieras novada Sēļu muižā jau astoto gadu notiks Mazie Opermūzikas un mākslas svētki, kuru ietvaros tiks realizēts Vidzemes plānošanas reģiona Latvijas valsts mežu, Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstītās Vidzemes kultūras programmas projekts “DONS ŽUANS UN LEPORELLO - Opermūzikas nakts koncerts Sēļu muižā”.

Koncerts “Dons Žuans un Leporello” iecerēts izcilā austriešu komponista V.A.Mocarta 265 gadu jubilejas zīmē, veidojot koncertstāstu vienai no visu laiku izcilākajām operām “Dons Žuans”. Mūzikas melodiskums un skaistums izraisīja sajūsmu, iekļaujot to starp Mocarta izcilākajiem darbiem, vēl joprojām esot opernamu repertuārā – tā vairākkārt iestudēta Latvijas Nacionālajā Operā un Baletā.

Opermūzikas nakts koncerts būs mākslinieciski augstvērtīgs, vērienīgs un atpazīstams muzikāls notikums profesionālās mākslas gardēžiem. Sēļu muižas senā parka romantiskā gaisotne ļaus sajust noskaņu, ko pirms vairāk nekā divsimt gadiem radījis Mocarts ar savu izcilo ikoniskās operas  mūziku, Lorenco da Pontes libretu un kazanoviskajām mīlas dēkām, kuras izdzīvos neremdināmais dzīves baudītājs Dons Žuans. Viņam šķiet ir viss: izskats, nauda, pils un, protams – sievietes pārpārēm. Pavedinātājs, ne mīlnieks. Leģendārā mīlnieka “kompanjons” Leporello, kurš, apbrīnodams savu kungu, vēlas viņam līdzināties. Viņš ir kā lielā mīlnieka atspulgs, kas nolasās tēlu atveidotajā stāstā - tādi “doni žuani” ir sliktie puiši, kurus, par spīti viņu netikumiem, sievietes vienmēr mīl, bet vīrieši - cenšas atdarināt. Šo muzikālo stāstu būs iespēja piedzīvot lieliskā mūziķu un operas solistu sniegumā - Inga Šļubovska – Kancēviča (soprāns), Sonora Vaice (soprāns), Evija Martinsone (soprāns), Kalvis Kalniņš (baritons), Artjoms Safronovs (tenors), Krišjānis Norvelis (bass) un Svētku kamerorķestris diriģenta Mārtiņa Ozoliņa vadībā. Biļetes cena uz koncertu 10 EUR.

Svētkos notiks izstāžu atvēršana, tikšanās ar māksliniekiem un ekskursija Sēļu muižas izstādēs: Jūrmalas mākslinieku Sēļu muižas plenēra darbu izstāde (Alise Landsberga, Baiba Briede, Inese Ziemele, Laine Kainaize, Jānis Jēkabsons, Jānis Roberts Jansons un Vodemārs Krutins), mākslinieku Rudītes un Jāņa Jēkabsonu personālizstāde (keramika, gleznas), mākslinieka Andreja Ģērmaņa gleznas, mākslinieces Ivandas Spulles-Meieres noskaņu izstāde “ATSPĪDĒŠANA. Visu citu lietu krāsas”, mākslinieka Oresta Misjko keramikas izstāde “NOSTAĻĢIJA…”, tradicionālā izstāde “Ziedi manā dārzā”, vēsturiskā ekspozīcija “Sēļu muiža un apkārtnes muižas” un porcelāna figūriņu kolekcija.

Projekta mērķis ir aktualizēt Sēļu muižas kultūrvēsturiskā mantojuma nozīmību, rīkojot opermūzikas koncertu senās muižas un parka teritorijā, ļaujot klātienē baudīt augstvērtīgu, profesionālu mākslinieku sniegumu, nodrošinot līdzsvarotu un kvalitatīvu kultūras pieejamību Vidzemes lauku kultūrvidē.

Ierodoties uz pasākumu, jāuzrāda derīgs COVID–19 sertifikāts un personu apliecinošs dokuments (pase vai ID karte). Tiks nodrošināta iespēja no plkst.19.00 par maksu 10,47 EUR, maksājot ar maksājuma karti, veikt COVID-19 ātro antigēnu testu.

Pasākuma laikā var tikt fotografēts un filmēts. Fotogrāfijas un video materiāli var tikt izmantoti pasākuma organizatora publicitātes materiālos.

 


No aitas līdz cimdam – senās amata prasmes rekonstrukcijas meistarklase notiks  vietā, kur savus cimdus adījusi un filosofiskās domas pierakstījusi Jette Užāne - Dzērbenes pagasta Lejniekos.

Divu dienu laikā dalībnieks savām rokām, amata meistaru uzraudzībā, varēs izmēģināt un piedzīvot senās vilnas ieguves un apstrādes pilnu ciklu. Tas būs pētniecības un izziņas process, amata meistaru un interesentu mijiedarbība, mācīšanās caur pieredzi. Tiks ierādīta aitas cirpšana ar dzirklēm; vilnas šķirošana; vilnas mazgāšana, vilnas žāvēšana, vilnas kāšana un plucināšana, vilnas vērpšana un šķeterēšana, vilnas krāsošana un visbeidzot – cimdu adīšana, adatas pinuma cimdu darināšana un filcēšana.

Meistarklases vadīs profesionāli mākslinieki un sava amata meistari.

-      Vīru kopas Vilki vadītājs,  folkloras un vēstures entuziasts, aktieris Edgars Lipors ierādīs aitu vilnas cirpšanu ar tradicionālā tipa dzirklēm, kā arī noteikti izstāstīs kādu pasaku.

-      Māksliniece, seno tekstīltehniku rekonstruktore, Aija Brikmane ir īpaši pētījusi dažādu šķirņu aitu vilnas atšķirības un to izmantošanu tekstīliju izgatavošanā, savās meistarklasēs, stāstīs par vilnas īpašībām, ekoloģisku dzīvošanu, ierādīs vilnas vērpšanu un šķeterēšanu, kā arī arheoloģisko prasmi – adatas pinumu.

-      Tekstīlmākslinieces, Dzērbenes radošās mājas Memberi saimnieces Ērikas Mālderes vadībā meistarklašu dalībnieki būs līdzdalīgi vilnas krāsošanā ar augu krāsām, kā arī macīsies  no vilnas filcēt cimdus.

-      Tautas daiļamata meistare Ineta Krastiņa gan iesācējiem, gan jau amata pratējiem ierādīs cimda adīšanas prasmes. Ineta īpaši šogad ir pievērsusies slavenās dzērbenietes, cimdu adītājas Jettes Užānes daiļrades izpētei un cimdu rakstu atšifrēšanai. Savas meistarklases laikā Ineta dalīsies ar Jettes cimdu rakstu paņēmieniem un tehnikām.

-      Filosofe, folkloras pētniece, Jettes Dienu grāmatas autore un biedrības Cimdu Ceļš vadītāja Elīna Apsīte iepazīstinās ar Jettes māju, viņas dzīvi un cimdu stāstiem, kā arī vadīs dzijas šķirošanas, mazgāšanas, kāšanas un plucināšanas procesu, kā arī vārīs Lejniekos augušu foreļu zupu un rūpēsies, lai viss norit godam.

Dalībnieki klausīties tautas pasakās par aitām un vilnu, dalīsies savās zināšanās un pieredzē. Vakarēs pie ugunskura ar dančiem un dziesmām, horeogrāfes, folkloras pētnieces Lilijas Liporas vadībā.

Dalība ar pieteikšanos

Vairāk informāciju meklējiet FB: @jettesdienugramata; Instargram: jettesdienugramata

Vietu skaits ierobežots.

Dalība tikai ar Covid sertifikātiem.

 

Augustā Valmiermuižā turpinās brīvdabas pasākumu sērija, kurā aicina baudīt vietējo mākslinieku veikumu gan kino, gan mūzikā, gan arī stāvizrādē! Kino vakarā 12. augustā būs skatāma filma „Ko zina klusā Gerda”, 13. augustā Valmiermuižu pieskandinās rokmūzikas trio „Indygo”, bet 14. augustā smiesimies kopā ar Comedy Latvia komiķiem.

12.08. plkst. 21.00 Valmiermuižas parkā filma „Ko zina klusā Gerda”

Kino vakara sākumā saruna ar aktieri Aigaru Apini par filmas tapšanu un aizkulisēm. Režisora Jevgēņija Paškēviča jaunākā filma „Ko zina klusā Gerda” ir vizuāli un kinematogrāfiski krāšņa burleska, kuras darbība norisinās mūsdienās, kādā muižā Latvijas laukos. Lai uzturētu muižu, tās īpašnieki izveidojuši pansiju, kurā valda pagājušā gadsimta 30. gadu noskaņa un nav atļauts izmantot mūsdienu komunikācijas. Visi mūsdienīgās dzīves atribūti jāatstāj pie pansionāta ieejas, tostarp vēlme komunicēt ar citiem. Viena no pansijas devīzēm ir: „Ja iespējams, ciet klusu!”. Pansijas viesi ir spilgtu raksturu cilvēki no dažādām valstīm, kas ieradušies nomaļajā vietā, lai izbēgtu no 21. gs. informatīvā un tehnoloģiskā spiediena. Trīs nedēļu ilgais karstuma vilnis ir novedis daudzus līdz vājprāta robežai, situācija ir tik nopietna un vienlaikus juceklīga, ka kļūst par savu pretmetu – komēdiju.

Nākamie brīvdabas kino vakari gaidāmi: 19.08. „Mans mīļākais karš” un 02.09. „Kolka Cool”.

Dalība bez maksas. Valmiermuižas parka nojumē drīkstēs pulcēties, uzrādot personu apliecinošu dokumentu un derīgu Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu. Pārējais plašais Valmiermuižas parks būs pieejams ikvienam interesentam. Nekautrējies ņemt līdzi beņķīti vai plediņu, lai filmas baudīšanai izvēlētos sev tīkamāko vietu.

13.08. plkst. 21.00 Valmiermuižas alus terasē grupa „Indygo”

Lai atbalstītu vietējo mākslinieku jaunradi, šogad Valmiermuižā pulcē savējos – viesojas mūziķi, kuru saknes meklējamas Valmierā un tās apkārtnē. „Indygo” ir viens no spožākajiem spīdekļiem pie Latvijas rokmūzikas debesīm. Laikam ejot, grupa ir nostabilizējusies kā jaudīgs trio, kurš ar savu neizsīkstošo enerģiju un krāsaino skanējumu spēs aizraut teju katru klausītāju. Pieredze nav no mazākajām, tā sastāv no četriem studijas albumiem, EP un koncertieraksta. „Indygo” sastāvā ir balss/ģitāra – Mārtiņš Vaters, bass – Mārtiņš Leja un bungas – Miks Riekstiņš. Neskatoties uz to, ka pastāvīgā dzīvesvieta ir Rīga, arī Valmieru puiši dēvē par mājām, jo grupas bundziniekam šī ir dzimtā pilsēta, kurā viņš uzaudzis un joprojām brīvdienas pavada lauku mājā Kauguru pusē. Vienmēr ir neviltots prieks un sajūsma kāpt uz skatuves mājās un uzstāties savējiem.

Dalība bez maksas. Klausītāji tiks uzņemti divās zonās – Valmiermuižas alus terase (norobežots laukums tuvāk skatuvei) ciemiņiem, kuri uzrāda personu apliecinošu dokumentu un derīgu Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu, – rezervēt galdiņu iespējams, zvanot uz tālr. +371 28664424. Otra zona būs laukums pie Valmiermuižas alus tirgotavas ar stāvgaldiem drošā distancē un parks visiem pārējiem ciemiņiem.

14.08. plkst. 19.00 Valmiermuižas parkā Comedy Latvia stāvizrāde

Stāvizrādē, kas piemērota dažādām humora gaumēm, priecēs Latvijas komiķi: Jānis Kreičmanis, Aleksandrs Guzenko, Kaspars Žilins un Edgars Staškevičs. Jānis pastāstīs par ikdienišķam lietām, pagriežot tās citā gaismā, Aleksandram patīk pastāstīt par mīlestību, par tās ceļiem un neceļiem, bet pārējie puiši parādīs, kā uz lietām paskatīties no citiem rakursiem ar netipiskām tēmām, par ko, iespējams, nekad nav sanācis aizdomāties. Būs gan aktualitātes, gan melnais humors, gan asprātīgi stāsti no dzīves.

Dalība bez maksas. Apmeklētājiem būs jāuzrāda personu apliecinošs dokuments un derīgs Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāts.

Notikumus rīko Valmiermuižas kultūras biedrība un Valmieras novads, atbalsta Valmiermuižas alus darītava un Valmieras novads. Kino vakari notiek sadarbībā ar „Kino visiem un visur Latvijā”, ko finansiāli atbalsta KultūrElpa – Valsts kultūrkapitāla fonds.

Plašākai informācijai: Valmiermuižas kultūras biedrība, kultura PIE valmiermuiza PUNKTS lv, tālr. nr.: 27337798