Arhīva kalendārs

« June 2024 »
MonTueWedThuFriSatSun
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Sviesta kulšana, vilnas vērpšana, ķistu veidošana – vai maz zini, kas tie par amatiem? Vai proti spēlēt dūceni jeb ūkšķi? Un vai zināji, ka ūdens nešanai arī vajadzīgi īpaši rīki un prasmes? To visu ikviens interesents varēs izzināt un apgūt Valmiermuižas etnomūzikas festivālā 6. jūlijā, piedaloties aizraujošā programmā ģimenēm ar bērniem. To vēl jo neparastāku darīs Rīgas cirka mākslinieku performances un meistarklases, krāšņa uguns skulptūra, koncerti, izjādes un citi lieliski notikumi.

Šī gada etnomūzikas festivāla tēma ir svārstības. Pasaule sastāv no nepārtrauktām svārstībām – sākot ar atomiem un mikrodaļiņām, kas atrodas nepārtrauktā kustībā. Arī dažādi viļņi – gaismas, skaņas, elektriskie un radiācijas viļņi – savā būtībā ir kustība – svārstības. Lai svārstības izzinātu uz savas ādas, ikvienam būs iespēja piedalīties Rīgas cirka mākslinieku vadītajās līdzsvara darbnīcās, kas ļaus pārvarēt gravitācijas spēku, pacelties virs zemes un ļauties spēles priekam. Īpašu priekšnesumu plkst. 13.00 sniegs žonglieris, līdzsvara disciplīnu, austrumu cīņu un uguns mākslinieks Dmitrijs Pudovs. Apņēmīgākie varēs apgūt žonglēšanu, kas ir ne tikai lielisks izklaides veids, bet arī koncentrēšanās un roku veiklības pārbaude. 

Savā koferī nesdams trikus, mūziku un dažādas noderīgas un nenoderīgas lietas, festivālā plkst. 15.00 viesosies arī argentīnietis ar latviešu saknēm klauns Cronopio (Mariano Gedwillo) ar izrādi “Pačamama”. Dienvidamerikas pirmiedzīvotāju kečvu (inku) mitoloģijā Pačamama ir dieviete, kuras vārdu varētu tulkot kā Māte Zeme vai Māte Pasaule, kurai arī mūsdienās tiek veltīti Andu civilizācijas rituāli. Kādas ir mūsu attiecības ar Zemi? Par to nopietni un nenopietni – klauna Cronopio izrādē.

Savukārt ar Valsts kultūrkapitāla fonda mērķprogrammas “Latviešu vēsturisko zemju attīstības programma” un Vidzemes plānošanas reģiona atbalstu ikviens varēs apgūt jaunas prasmes piecās aizraujošās darbnīcās jeb meistarnīcās, kas norisināsies no plkst. 13.00 līdz 18.00 Valmiermuižas parkā. Sviesta kulšanas meistarnīcā varēs apskatīt dažādus sviesta rīkus, vērot tos darbībā un izmēģināt pašiem. “Kā strādāsi, tā ēdīsi” jeb kurš palīdzēs kult, tas varēs palīdzēt pagaršot! Vilnas vērpšanas meistarnīca atgādinās, ka vilna ir viena no brīnumainākajām dabas dāvanām, kuru pamatīgi ietekmē svārstības: var sanākt tūks, vadmala un arī čiks. Kas, kā un kāpēc sanāks, var saprast, tikai mēģinot, pētot un iedziļinoties. Ūdens nešanas meistarnīca atklās, kas ir nēši, kādi tie izskatās, ko ar tiem dara, un izmēģināt savu spēku un veiklību ūdens nešanā no punkta A uz punktu B, neizlejot ne pilītes. Tradicionālo rotājumu – ķistu jeb saulīšu – gatavošanas darbnīca ierādīs, kā no salmiem, smalkiem kociņiem, dzijas un lentītēm gatavot tradicionālo telpu, griestu un eglīšu rotājumu, kas simbolizē Visumu, sauli, saules ceļu, gaismu tumšajā laikā. Bet skaņurīku meistarnīcā varēs iepazīties ar plašu tradicionālo mūzikas instrumentu klāstu, dzirdēt, kā tie skan, uzzināt par to izcelsmi, izgatavošanu un spēles pamatiem: tiks demonstrēti pašskanoši, strinkšķināmi, plēvju, gaisa un mehāniskie skaņurīki, perkusijas, vargāni, merlitoni, svilpaunieki, stabules, mūzikas lādītes un dūcene jeb ūkšķis, ko katrs pats varēs arī izgatavot!

“Mēs ļoti priecājamies piedāvāt plašu un interesantu programmu ļoti svarīgai mūsu auditorijas daļai – bērniem un jauniešiem, kuri Valmiermuižā varēs gan baudīt kvalitatīvu izklaidi, gan apgūt kaut ko jaunu. Festivāla tēma ir svārstības, bet katra svārstība rada pārmaiņas. Dažas ir tik tikko pamanāmas, citas – lielas un varenas. No sirds ceram, ka svārstības, kuras iekustinām mēs Valmiermuižas etnomūzikas festivālā, radīs lielas un labas pārmaiņas, radot daudz prieka, jautrības un pozitīvu emociju. Prieks ir vajadzīgs, lai bērni augtu laimīgi un veidotu nākotni, kurā cieņa pret stiprām tradīcijām savijas ar mūsdienīgumu un laikmeta garu. Tieši to iemieso šis festivāls, un to arī vēlamies nodot mūsu apmeklētājiem,” saka Valmiermuižas kultūras biedrības vadītāja Sabīne Vandāna

Valmiermuižas parkā varēs piedzīvot arī daudz ko citu: būs rotaļu laukums ar dažādām šūpolēm un dambreti, viesosies Valmiermuižas staļļa saime, piedāvājot izjādes ar zirgiem un ponijiem, būs pieejama branga maltīte un gardi dzērieni dažādām gaumēm un vēlmēm, ko piedāvās vairāki tirgotāji ar latviskiem vietējiem labumiem, veģetāru piedāvājumu un spirdzinošiem dzērieniem, un, protams, varēs izbaudīt brīnišķīgus koncertus uz divām skatuvēm visas dienas garumā. Šogad festivālā viesosies mongoļu sekstets “Khusugtun”, lai priecētu festivāla viesus ar khöömii un rīkles dziedāšanu, etnomūzikas grandi “Albaluna” no Portugāles, starptautiskā Baltijas grupa “The Baltic Sisters”, kā arī pašmāju “Iļģi”, “Laimas Muzykanti”, “Alum Alu”, “Ogas”, “Nielslens Lielsliens” un meditatīvo priekšnesumu meistars Harijs Vagrants. Līdzās muzikālajām performancēm festivālā uzstāsies ukraiņu dzejniece Ļuba Jakimčuka kopā ar latviešu koklētāju Latvīti Cirsi, bet programmu noslēgs spāņu mākslinieka Jordi NN īpaši veidotās milzu uguns skulptūras iedegšana.

Līdz 16 gadu vecumam ieeja festivālā bez maksas, studentiem, pensionāriem un cilvēkiem ar invaliditāti – īpašas atlaides. 

Plašāka informācija par gaidāmo pasākumu un programma pieejama festivāla Facebook lapā un vietnē etnovalmiermuiza.lv. Iegādājies biļetes iepriekšpārdošanā šeit

Valmiermuižas etnomūzikas festivālu rīko Valmiermuižas kultūras biedrība un Kultūras menedžmenta centrs “Lauska”. Atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds, Valmieras novada pašvaldība, Valmiermuižas alus darītava, VKKF mērķprogramma “Latviešu vēsturisko zemju attīstības programma” un Vidzemes plānošanas reģions, Rīgas cirks, Vivi, Fresh One, Ramirent, TOI TOI Latvija, ZAAO un citi. 

Tiekamies Valmiermuižas etnomūzikas festivālā 6. jūlijā! 

Informāciju sagatavojusi: Sabīne Vandāna, Valmiermuižas kultūras biedrības vadītāja

.

Vasaras pilnbriedā, piektdien, 21. jūnijā, brīvdabas kultūras telpā “Savvaļā” notiks Vasaras Saulgriežu sagaidīšanas pasākums ar eksperimentālās etnomūzikas apvienības “Līgas pH3” koncertu un starptautiskā kolektīva “The Black Tent Company” izrādi saulrietā.

Saulgriežu sagaidīšanas pasākums Savvaļā sāksies plkst. 20.00 ar eksperimentālās etnomūzikas apvienības “Līgas pH3” koncertu, kurā tiks pirmatskaņots grupas jaunais albums “Ne tā gaida Jāņa bērnus”. Līdz mūsdienām pierakstos saglabājušās 1155 Jāņu dziesmu melodijas – līgotnes, kas ne vienmēr ir līksmas un priecīgas. Jaunais albums ir veidots kā introverta Jāņu dziesmu programma, kuras pamatā ir lēnas, mierīgas, iekšupvērstas, introvertas līgotnes. “Ne tā gaida Jāņa bērnus” pamatā ir ideja par to, ka reizēm introverta daba ir tik spēcīga, ka, lai gan tiek izjusta nepieciešamība svinēt un piedzīvot vasaras saulgriežu brīnumu, ar to ir par maz, lai saņemtos kārtīgam masu pasākumam ar skaļu, brašu dziedāšanu un rotaļās iešanu. Jaunajā programmā mūziķi ieskatās pieejamajos materiālos dziļāk, atlasot mierīgākās, apcerīgākās un meditatīvākās līgotnes, kuras tika iedzīvinātas grupas “Līgas pH3” jaunajā albumā. Apvienības “Līgas pH3” pamatsastāvu veido Līga Kriķe, Līga Eglīte, Līga Kalniņa, Amanda Zaeska, Anita Laime, Laura Grīnberga un Inese Tone. Jaunajā programmā kā viesmākslinieki pieaicināti flautiste Ieva Rūtentāle Krolle, Guntis Kursišs, kurš papildina skanējumu ar baritonu, didžeridū un rīkles dziedājumiem. Ieraksta muzikālais producents – Kārlis Tone. Vizuālā noformējuma autors – mākslinieks Andris Kaļiņins. 

Apvienība “Līgas pH3”

Īsi pirms saulrieta ap plkst. 22.00, notikumu turpinās starptautiskas mākslinieku apvienības izrāde-performance “Melnā telts”. Mākslinieki savu performanci raksturo kā vietai specifisku brīvdabas izrādi, kas mainās un pielāgojas atbilstoši katram galamērķim, kuru tā sasniedz, izpētot mūžīgo saikni starp teātra namu un to, kas atrodas ārpus tā. “Melnā telts” ir gan atklāts logs uz ārpasauli, gan plašs, atvērts skatiens uz pašu vērošanas aktu, iespēja vērot, būt novērotam un vērot kā novēro tevi. Melnās telts kadrā ir daba, kas dara savas lietas, un tālu tālumā – grupa, kas gatavojas spēlēt. Apvienības sastāvā darbojas Ariels Sereni Brauns, Amoss un Juels Peledi, Mārtens Keuss, Ors Rimers un Andrejs Poikāns. 

Izrāde-performance “Melnā telts”

Savvaļa ir brīvdabas mākslas telpa, kuru veido mākslas izstādes meža takās, mūzikas un dzejas pasākumi dabai pietuvinātās situācijās, kā arī daudzveidīgas radošu cilvēku rezidences. Kā ierasts tā ir atvērta visiem, kas vēlas uzturēties ilgāk. Savvaļas Dzīvotnes pļavā ir iespējams uzsliet telti, Bāzē ir pieejama koplietošanas virtuve, atpūtas telpa un bibliotēka, kā arī visu rīcībā ir dīķi, meži, svaigs gaiss un brīvība. Līdzās pasākumam Savvaļā savu dzīvi turpina un visiem pieejama arī Savvaļas pastāvīgā brīvdabas izstāde. 

Pasākuma laikā tiks veikta foto un video dokumentācija. 

Savvaļas 5. sezonas darbību un tajā iekļautos notikumus finansiāli atbalsta Eiropas Savienības programma “Radošā Eiropa”, Valsts kultūrkapitāla fonds (VKKF), VKKF mērķprogramma “Latviešu vēsturisko zemju attīstības programma” un Vidzemes plānošanas reģions, LR Kultūras ministrija un Valmieras novada dome.

Savvaļas 5. sezonas darbībā un projektos paustie viedokļi un uzskati atspoguļo autora(-u) personīgos uzskatus un ne vienmēr sakrīt ar Eiropas Savienības vai Eiropas Izglītības un Kultūras izpildaģentūras (EACEA) viedokli. Ne Eiropas Savienība, ne EACEA nenes atbildību par paustajiem uzskatiem. 

Informāciju sagatavoja: Aleksejs Beļeckis

.

Tiek uzsākta projekta "Augu un sēņu krāsas rokdarbu materiālos" realizācija. Projekts tiek īstenots ar Valsts Kultūrkapitāla fonda mērķprogrammas “Latviešu vēsturisko zemju attīstībasprogramma” projektu konkursa “Vidzemes kultūras programma” finansiālu atbalstu.

Projekta realizācijas laikā būs iespēja apgūt dzijas krāsošanas prasmes, iepazīt senākus novada meistaru darbus, iedvesmoties no tiem, darinot jaunrades darbus. Tiek organizētas dzijas krāsošanas darbnīcas, kurās dalībnieki ievāks dabas materiālus, sagatavos tos dzijas krāsošanai, iepazīs dažādus kodinātājus, dokumentēs krāsošanas procesa gaitu.

Popularizējot vēsturisko mantojumu un individuālās iespējas Vidzemes novada amatniecības tradīcijās, sadarbībā ar Rankas pagasta pamatskolu notiks izglītojoša aktivitāte. Rankas pagasta rokdarbu kopas "Rankas bize" brīvprātīgās dalībnieces no iegūtā krāsotā materiāla izgatavos Vidzemes šatiera segas, adīs rakstainus cimdus, ceļot savu amatniecības kapacitāti.

Noslēgumā, sadarbībā ar Rankas iedzīvotāju kopienu, amatniekiem, tiks sagatavota izstāde, kuras ietvaros organizēta lekcija par krāsu mācību, kompozīciju šatieru segās, kā arī dziju, rokdarbu un krāsošanas vizuālā procesa atainošanu.

Projekta realizācijas laiks: 1.06.2024.
Projekta realizācijas vieta: Vecmazsāvas 2, Rankas pagasts, Gulbenes novads.
Koordinatore: Inga Freimane, kontakti: e-pasts: freimaneinfa2 PIE gmail PUNKTS com, tālrunis – 25634417.

Darbnīcu norises laiki:

  • Jūnijs - 16.06.2024.
  • Jūlijs - 14.07.2024.
  • Augusts - 18.08.2024.
  • Septembris - 08.09.2024.

Vietu skaits darbnīcās ierobežots, pieteikšanās obligāta. Informācija par projekta aktivitātēm tiks izvietota sociālajos tīklos https://www.facebook.com/inga.freimane.77, https://laukumajasdarbnica.mozellosite.com/.

Projekta realizāciju finansiāli atbalsta VKKF mērķprogramma “Latviešu vēsturisko zemjuattīstības programma” un Vidzemes plānošanas reģions.

Informāciju sagatavoja: Inga Freimane

.