Arhīva kalendārs

« September 2020 »
MonTueWedThuFriSatSun
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930 

Aicinām uz izrādēm Lubānā “No Ceikstes līdz Aiviekstei” 19., 20., un 27. septembrī plkst. 18.00. Obligāta iepriekšēja pieteikšanās. Ielūgumus uz izrādi iespējams rezervēt pa t. 26374962.

Lubānas amatierteātris  “Priekšspēle” šovasar  iegūst jaunu pieredzi, iestudējot kopienas teātra izrādi par Lubānu, tās dabu un metroloģiskiem pētījumiem, ko daudzu gadu garumā veikusi lubāniete Marija Diliavka. Viņu lubānieši var atpazīt izlasot stāstu grāmatā “Simts stāstu par Lubānu”  73 lpp.  stāstā “Mazliet neparasts darbs”. 

Šīs izrādes aktieru lomās iejutīsies gan Lubānas amatierteātra aktieri, gan biedrības “Aborieši” dalībnieki. Izrādes forma būs pastaiga, kuras laikā izrādes skatītāji satiks izrādes varoņus un dabas iedvesmotus tēlus.  Izrādi veido: dramaturgs un režisors Jānis Balodis, režisora asistente Ilze Kraukle, izrādes muzikālo noformējumu veidos Andrejs Grimms un Paula Ābele, kostīmu konsultante Anna Aizsilniece, kustību konsultante Alise Putniņa. Izrādes tapšanā informatīvu atbalstu sniedz Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs.

Šo projektu palīdzēs realizēt un konsultēs fonds INITIUM, kas ir kopienas teātra metožu ieviesējs Latvijā un kopš 2018. gada projekta ‘’Latvijas stāsti. Šekspīrs satiek Blaumani’’ ietvaros realizējis meistarklases dažādu valstu profesionāļu vadībā, kurās piedalījušies vairāk kā 100 Latvijas profesionālā teātra mākslinieki, amatierteātru režisori, pedagogi, folkloristi, antropologi un sociālie darbinieki. Šīs meistarklases apmeklēja arī Lubānas amatierteātra režisore Ilze Kraukle. 2019. gadā skatītājus sastapa 10 kopienas iestudējumi, kas visi bija INITIUM producēti, un šobrīd fonda darbība kopā ar Lietuvas un Igaunijas organizācijām turpinās Baltijas kopienas teātra skolā (Baltic Applied Theatre School).

Par projekta finansiālu atbalstu pateicamies Lubānas novada pašvaldībai un Latvijas valsts mežu un Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstītajai 2020. gada Vidzemes kultūras programmai.

Informāciju sagatavojusi: Ilze Kraukle, Lubānas novada pašvaldības kultūras darba speciāliste.

 

Alfrēda Kalniņa Cēsu Mūzikas vidusskola sadarbībā ar skolas atbalsta biedrību, Vidzemes plānošanas reģionu, Valsts kultūrkapitāla fondu un Cēsu novada pašvaldību 30.augustā Koncertzāles “Cēsis” Lielajā zālē organizēja Vidzemes reģiona mūzikas skolu talantīgāko audzēkņu un konkursu laureātu koncertu “Vidzemes talanti”.

Koncertā piedalījās Vidzemes mūzikas skolu audzēkņi – konkursu laureāti – no Alojas, Alūksnes, Cēsīm, Dzērbenes, Jaunpiebalgas, Limbažiem, Madlienas, Madonas, Rūjienas, Staiceles, Strenčiem, Valmieras, un Vidzemes kamerorķestris Andra Veismaņa vadībā.

Koncerta skatītāji varēja dzirdēt akordeona, čella, fagota, flautas, klavieru, marimbas, trompetes, saksofona, vijoles spēli, kā arī solo dziedāšanu.

Liels paldies koncerta atbalstītājiem: Vidzemes plānošanas reģionam, Valsts kultūrkapitāla fondam, Cēsu novada pašvaldībai, Cēsu Kultūras un Tūrisma centram, SIA “Beātus” un Alfrēda Kalniņa Cēsu Mūzikas vidusskolas atbalsta biedrībai.

Paldies koncerta dalībniekiem, pedagogiem un vecākiem!

Informāciju sagatavojusi:
Alfrēda Kalniņa Cēsu Mūzikas vidusskolas
Projektu vadītāja
Elīna Eglīte

Lai novērtētu jau senatnē gūtās atziņas un iemaņas, 2020. g. 19. septembrī Valmiermuižas parkā – Miķeļdienas svinību un tirdziņa „Gardu muti” laikā – tiks rīkotas meistarnīcas „Kuļam un kaļam”, kurās savas zināšanas un prasmes nodos pieredzējuši meistari. Svinībās izzināsim dzelzs iegūšanu, kalēja amatu, sviesta kulšanu, zāļu deķa aušanu un siera siešanu. Meistarnīcas būs piemērotas ģimenēm. Aicinot apmeklētājus līdzdarboties, varēs sajust tradīcijas īsteno būtību un radīt svētku sajūtu gan sev, gan apkārtējiem. Meistarnīcu apmeklējums ikvienam interesentiem bez maksas. Miķeļdienas svinības jo košākas un dzirkstošākas padarīs grupa Trio TRE. Tā ir trīs mūziķu apvienība, kas iedvesmu smeļas dažādu tautu tradicionālajā mūzikā.

DZELZS IEGUVE
Arheoloģiskie pētījumi liecina, ka Latvijas teritorijā dzelzs laikmetā ir pastāvējušas un lietotas tehnoloģijas dzelzs ieguvei no purva rūdas. Eksperimentālās arheoloģijas entuziasti un pētnieki ir jau vairākkārt mēģinājuši atkārtot dzelzs laikmeta beigu posma dzelzs ieguves procesu arī mūsdienās, uzkrājot praktisku pieredzi, lai rekonstruētu seno dzelzs ieguves procesu. Eksperimentālā arheoloģija ir uzskatāms, aizraujošs un izglītojošs veids, kā gūt zināšanas par senākiem vēstures posmiem. Līdz galam dzelzs ieguves procesu Latvijā vēl nav izdevies rekonstruēt un katrs jauns eksperiments sniedz papildu zināšanas par šo seno tehnoloģisko procesu. Interesenti varēs vērot krāsns būvniecības procesu, apskatīt purva rūdas paraugus, kā arī izzināt šo seno prasmi.

KALĒJA AMATS
Meistarnīcas laikā norisināsies kalēju demonstrējumi – būs iespēja vērot, kā strādā ar viduslaiku plēšām darbināma ēze, kā karsē dzelzi, kaļ nazi un izgatavo amuletus. Kalēji rādīs viduslaiku sadzīves naža gatavošanu un cirvja rūdīšanas procesu. Aizrautīgākie varēs izmēģināt roku kalēja darbā, dzelzs karsēšanā un ornamenta iekalšanu dzelzī. Tāpat apmeklētāji varēs izzināt amatnieku darināto dzelzs priekšmetu izgatavošanu, uzturēšanu, asināšanu un citas saistošas tēmas.

Publicitātes foto.

SVIESTA KULŠANA
No seniem laikiem piens un maize nemainīgi ieņēmuši īpašu vietu cilvēku uzturā un svinību galdā. Meistarnīcā tiks demonstrēta sviesta gatavošana – kulšana, izmantojot senos, 20. gs. un senāk lietotos darba rīkus – sviesta kuļamo kasti, mieturi, koka karoti. Varēs apskatīt seno sviesta kuļamrīku kolekciju un paši iemēģināt roku kulšanā, lai izprastu procesu un rūpīgo darbu, kas tiek veltīts sviesta iegūšanai. Tie, kas būs brangi pastrādājuši, varēs nogaršot sakulto sviestu.

Publicitātes foto.

ZĀĻU DEĶA AUŠANA
Aušana parasti asociējas ar audumu un tērpu darināšanu, taču šoreiz pavedienu vietā izmantosim augus. Trausls, bet izturīgs, veselīgs un smaržīgs – tāds ir zāļu deķis! Runāsim par „dzelžainiem” augiem – usnēm, dadžiem, nātrēm u.c. izturīgām augu šķiedrām un to īpašībām. Meistarnīcā varēs noaust pats savu zāļu deķi, kas priecēs gan kā vizuāls, gan veselīgs, gan smaržīgs mājas vai pirts dekors.

Publicitātes foto.

SIERA SIEŠANA
Apmeklētājiem būs iespēja piedalīties un izzināt siera siešanas procesu, kā arī nogaršot rezultātu. Lai dažādotu garšu, interesenti varēs ‘pamērcēt’ siera gabaliņu sasmalcinātos svaigos augos vai augu pulverī. Piedāvājumā visiem labi zināmi augi – nātres, spināti, lociņi, maurloki, dilles, salāti, raudene, trejkrāsu vijolīte, gārsa, panātre. Kopā uzzināsim par zaļajos augos esošo dzelzi, par iespēju augus lietot kā piedevu svaigā veidā, par iespēju augus kaltēt, saberzt pulverī un lietot ikdienas uzturā.

Publicitātes foto.

Rīko Valmiermuižas kultūras biedrība kopā ar meistariem no biedrības „Tradicionālās kultūras iniciatīvu centrs „KasTe””, Valmieras muzeja un citiem amatu pratējiem. Atbalsta Vidzemes plānošanas reģions un Valsts kultūrkapitāla fonds.

Informāciju sagatavojusi: Sabīne Vandāna, Valmiermuižas kultūras biedrības vadītāja.

Kas ir laikmetīgā māksla? Kāda ir laikmetīgā māksla? Valmieras teātra kafejnīcā uz šiem jautājumiem radīs atbildes gan baudot mākslinieka Jāņa Šneidera personālizstādi „Ārā”, gan 16. septembrī plkst. 18.00 klausoties mākslas zinātnieces, publicistes un kuratores Augustes Petres lekcijā.

Jāņa Šneidera personālizstāde | Ārā

Valmieras teātra kafejnīcas galerijā eksponēti mākslinieka Jāņa Šneidera jaunākie eksperimenti ar perspektīvu, kas šajos darbos iegūst bioloģisku veidolu – darbos attēlotā vide atgādina aizaugušas spraugas bruģētā virsmā, sadzītas vagas laukā vai pat rindiņās stādītu mežu. Var likt domāt par tik tikko notikušiem sprādzieniem, virsmas atbildi uz satricinājumu, kustību, kas var tikt asociēta ar uguni un liesmām. Mākslinieks šīs izstādes gleznās turpina risināt jautājumus, kuriem pievērsās izstādē „Vieta” (galerijā LOOK!, 2019. gada oktobris) – visuma un telpas uzbūve, robeža starp redzamo un neredzamo (kas patiešām ir redzams un kas – saskatāms vien katram individuāli), kādu informāciju sniedz virsmas, virsmu reljefs un matērija. Šneiders caur mākslu pēta to, kā un cik dažādi var izmantot perspektīvas režģi, lai konstruētu dažādas telpas. Radīt kārtību nekārtībā un otrādāk. Mākslinieka gleznās attēlotās telpas ir it kā attālinātas no pieredzē sastaptajām un tajās nav nosakāma mēroga, līdz ar to caur abstrakciju tās top it kā svešas, bet vienlaikus vēl tuvākas. Grūti arī nosakāms režģa novietojums attiecībā pret skatienu – vai režģis plešas uz priekšu, uz augšu vai tas stiepjas lejup.

Jānis Šneiders ir daudzsološs jaunais mākslinieks, kurš ir prestižās Purvīša balvas nominants par jau minēto izstādi „Vieta” galerijā LOOK!. Mākslinieks beidzis bakalaura programmu Latvijas Mākslas akadēmijā glezniecības nodaļā, taču šobrīd turpina studijas maģistrantūrā Vizuālās komunikācijas apakšprogrammā.

Izstāde bez maksas skatāma septembrī Valmieras teātra izrāžu laikā, kad kafejnīca atvērta ikvienam interesentam.

16.09. plkst. 18.00

Laikmetīgās mākslas izzināšana – lekcija jauniešiem un pieaugušajiem

Lekcija par 20. gs. otrās puses un mūsdienu mākslu ir īss kurss latviešu mākslas vēsturē un apskats par to, kas šobrīd ir aktuāls mūsdienu latviešu mākslā. Mākslas izstāžu kuratore un mākslas zinātniece Auguste Petre stāstīs par spilgtākajiem latviešu māksliniekiem pēckara periodā, skaidrojot mākslas tendenču attīstību arī Rietumpasaulē. Lai izprastu, kas ir modernā māksla un laikmetīgā māksla, lektore pievērsīsies skaidrojumam, kas ir latviešu māksla un kad tā radusies, lai veidotos vispārēja izpratne, kā māksla attīstās un cik svarīgs ir vēsturiskais konteksts. Tiks meklēta atbilde jautājumam „Kas ir laikmetīgā māksla?”. Lekcijas laikā būs iespēja iepazīties ar šī brīža slavenāko latviešu mākslinieku interesēm mākslā, kā arī uzzināt, kur vislabāk sekot līdzi mākslas notikumiem Latvijā. Lekcija piemērota jauniešiem (vairāk vidusskolas vecumposms) un pieaugušajiem.

Dalība bez maksas. Pieteikšanās lekcijai, rakstot uz e-pastu kultura PIE valmiermuiza PUNKTS lv (dalībnieka vārds, uzvārds, kontakttālrunis).

 

Notikumus rīko Valmiermuižas kultūras biedrība kopā ar fondu „Mākslai vajag telpu”. Atbalsta Valmieras pilsētas pašvaldība.

Šovasar nedēļas nogalēs laukumā pie Hanzas sienas astoņos Hanzas namiņos varēja satikt amatu meistarus un mājražotājus un iegādāties dažādas saimniecībā noderīgas lietas. Iestājoties rudenim, jau no sendienām veidojusies tradīcija, ka šajā gadalaikā notiek aktīvākais tirgošanās laiks, kad visapkārt notika lielāka un mazāka tirgošanās, lai ļaudis varētu iepirkt nepieciešamās preces ziemai.

Valmierā,  atbalstot vietējos mājražotājus, zemniekus, amatniekus, kā arī citus vietējo produktu un preču ražotājus, lemts, ka turpmāk  Valmieras Hanzas tirgus tematiskie tirdziņi notiks divas reizes mēnesī – sestdienās no plkst.10.00 līdz 17.00, pulcējot brangāku skaitu tirgotāju – ap 50 dažādu amatu meistarus un mājražotājus.

 

No 18. līdz 19.septembrim Valmieras centrā, laukumā pie Hanzas sienas, tajā skaitā arī Hanzas namiņos, notiks Vidzemes Uzņēmēju dienas. Savukārt pirmais tematiskais tirgus notiks 26.septembrī – “Nobaudi rudeni Valmierā”. Savukārt 10. un 24.oktobrī aicinās tradicionālais “Simjūda gadatirgus”, kas vēsturiski vairāku dienu garumā pilsētā noticis jau viduslaikos. 7. novembrī notiks “Mārtiņdienas gadatirgus”, bet 21. novembrī, 5. un 19.decembrī, atzīmējot Ziemassvētku gaidīšanas laiku, notiks “Ziemassvētku tirdziņš”.

Tirgošanās dienām septembrī un oktobrī pieteikšanās notiek līdz 11.septembrim vai līdz brīdim, kad visas tirdzniecības vietas būs aizpildītas. Aktuālā informācija par pieejamo vietu skaitu mājaslapā valmierasmuzejs.lv. Tirgotāji tirdzniecības vietas Hanzas laukumā un Hanzas namiņos septembrī un oktobrī varēs izmantot bez maksas.

28.septembrī Valmieras muzeja mājaslapā tiks izsludināta pieteikšanās uz šī gada novembra un decembra tematiskajiem tirdziņiem. Aicinām sekot līdzi informācijai mājaslapā valmierasmuzejs.lv, sadaļā “Aktualitātes”!

Lai nodrošinātu sortimenta daudzveidību, izvērtējot pieteikumus, tiks nodrošināta iespēja tirgoties dažādiem mājražotājiem. Ja tiksiet apstiprināts tirdzniecībai laukumā pie Hanzas sienas vai Hanzas namiņā, organizatoru pārstāvis sazināsies ar pieteikuma formā norādīto kontaktpersonu trīs darba dienu laikā no iesnieguma saņemšanas dienas.

Plašāka informācija un nolikums valmierasmuzejs.lv.

Jautājumu gadījumā lūgums rakstīt e-pastu muzejs PIE valmiera PUNKTS lv vai zvanīt 26514633.

Jau piektdien, 11. septembrī, no plkst. 14.00 līdz 18.00 Gaujienas pilī, Gaujienas pagastā, Apes novadā, norisināsies Latvijas Mākslinieku savienības (LMS) rīkotā vizuālās mākslas radošo darbnīcu cikla “MANTO. ZĪMĒ. ĢIPSĒ” nodarbība “SVEIKA, LAUVA!”. Radošās darbnīcas paredzētas kā mākslinieciskas un neformālās izglītības aktivitātes, kurās aicināti pievienoties visi interesenti.

Radošo darbnīcu cikls “MANTO. ZĪMĒ. ĢIPSĒ” radīts, lai rosinātu izzināt vizuālās mākslas dažādu jomu saskarsmes iespējas laikmetīgā izpratnē. Nodarbībā dalībniekiem tiks sniegts ieskats tēlniecībā, ekslibris un grafikā, saistībā ar šī pasākuma norises vietu – Gaujienas pili.

Radošo darbnīcu cikla “MANTO. ZĪMĒ. ĢIPSĒ” nodarbībā “SVEIKA, LAUVA!” būs iespēja iepazīt tēlnieku Anša Dobičina, Krišjāņa Beļavska un gleznotājas Līvas Blūmfeldes, radošās metodes darbā ar ģipsi, uzsverot konkrētās vietas īpatnības mākslas darba radīšanas procesā un veicot Gaujienas pils likteņa izpēti. Pasākuma gaitā norisināsies Gaujienas pils simbola – sargājošās lauvas, atveidošanas process. Lakmetīgās tēlniecības darba “Sveika, lauva!” veidošana būs atsauce uz Gaujienas pils turpmāko, neziņas pilno izmantošanas likteni. Radošājās darbnīcās paredzēta arī ēkas būvplastikas elementu – 19.-20.gs. ģipša izstrādājumu, izpēte. Mākslinieku vadībā dalībnieki varēs strādāt ģipsī, paplašinot zināšanas par kompozīciju un ģipša mākslinieciskajām un tehnoloģiskajām kvalitātēm, kas ir bijis viens no būtiskākajiem elementiem skulptūru un būvplastikas radīšanā mūsdienās un 19.-20.gs.

LMS radošajās darbnīcās mākslas dažādās izpausmes palīdzēs izzināt LMS prezidents, tēlnieks Igors Dobičins, mākslinieces un pedagoģes – Ineta Riepniece, Māra Kārkliņa, Dace Lazdiņa, Vizbulīte Jaukule.

Pasākuma  noslēgumā norisināsies dalībnieku izstāde un labāko darbu autoru apbalvošana.

Nodarbības “SVEIKA, LAUVA!” laikā būs iespēja iepazīt arī Gaujienas pili, kas 98 gadus bijusi kā mācību iestāde, bet ar 2020. gada rudeni vairs nebūs pieejama. 

Latvijas Mākslinieku savienības radošās darbnīcas “MANTO. ZĪMĒ. ĢIPSĒ” atbalsta Vidzemes plānošanas reģions, Valsts kultūrkapitāla fonds un akciju sabiedrība „Latvijas valsts meži”. 

LMS radošās darbnīcas “MANTO. ZĪMĒ. ĢIPSĒ” nodarbība “SVEIKA, LAUVA!” ir bez maksas.

Informāciju sagatavoja:
Igors Dobičins, tel.: 26628302

Kokles spēle lieliski skan kopā ar dziedāšanu, tādēļ 13. septembrī plkst. 11.00-13.00 un plkst. 14.00-16.00 Valmieras muzejā projekta "Gara gaisma" ietvaros norisināsies tradicionālās dziedāšanas meistarklase. Meistarklasē kopā ar etnomuzikoloģēm Zani Šmiti un Inesi Mičuli dalībnieki strādās ar elpošanas, dikcijas un dziedāšanas tehnikām. Projektu "Gara gaisma" atbalsta Vidzemes plānošanas reģions un Valsts Kultūrkapitāla fonds.

Aicinām ikvienu, kurš vēlas piedalīties tradicionālās dziedāšanas meistarklasē, līdz 7. septembrim aizpildīt pieteikuma anketu: https://forms.gle/dMTzWuofGYBD3zGT7 . Dalība bez maksas. Dalībnieku skaits ierobežots! 

Jau ziņots, ka projektā “Gara gaisma” norisināsies atvērtās radošās dienas – kokles instrumenta diena, kokles spēles diena un dziedāšanas diena. Tāpat tiks uzņemts video “Gauja tecēj’ skanēdama”, kurā uz latviešu tautas dziesmu pamata kokles spēles meistare Zane Sniķere veidos stilizētu tautasdziesmas apdari par Gauju, dabas skaistumu un tēvu zemes mīlestību. Meistaklašu darba augļus varēs baudīt Etno kokļu kopas koncertos, atsākot jauno sezonu.

Informāciju sagatavoja:
Līga Tarbuna
Valmieras Kultūras centra
sabiedrisko attiecību vadītāja 
Mob. tel.: 28382051
liga.tarbuna PIE valmiera PUNKTS lv