Arhīva kalendārs

« June 2022 »
MonTueWedThuFriSatSun
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930 

21. jūnijā plkst.16.00 Valmieras dabiskajā pļavā "Maģistrāle pļava" tiks ieskandēti vasaras saulgrieži. Organizatori vasaras saulgriežu laikā aicina atcerēties un apjaust, ka dabiska pļava ir nozīmīga ekosistēma kā laukos, tā pilsētā. Ziedošās pļavas ir piemērota vide pilsētas iedzīvotāju atpūtai un aktivitātēm.

Pasākumā folkloriste Guna Medne stāstīs par Jāņu zāļu nozīmi, mītiskumu, ko pīt vainagos un kompozīcijās, par ticējumiem un to pielietojumu, kā arī stāstījumu papildinās ar kokles spēli.

Savukārt floriste Anete Muižniece vadīs meistarklasi Jāņu pušķu un vainagu kompozīciju veidošanā. Dalībniekiem lūgums līdzi ņemt ziedus vainagu un pušķu darināšanai un segas, kur piesēst. Ziedus un zaļos augus pirms tam ieteicams ievietot ūdenī uz 12 stundām.

Objekts "Maģistrāle pļava" ir Valmieras Dizaina un mākslas vidusskolas radīts projekts, kur kultivētu pļavu pakāpeniski iecerēts attīstīt par dabisku pļavu, vienlaikus piedāvājot to kā vides un cilvēka mijiedarbības mācību vidi, vietu, kur konfrontēt sevi ar dabiskas un mākslīgi veidotas vides atšķirībām, dabiskās pļavas daudzveidību pret kultivēta zāliena vienveidību.

Saulgriežu ieskandināšana notiek, pateicoties Valmieras novada pašvaldības kultūras, sporta un nometņu konkursā iegūtajam finansējumam.

 

Norises laikā var tikt fotografēts/ filmēts.

 

Informāciju sagatavoja:

Inga Rokpelne,

Valmieras Dizaina un mākslas vidusskolas kultūras projektu vadītāja

Biedrība  "Šūna", kas līdz šim jau aktīvi ir darbojusies Salacgrīvā un tās apkaimē, veicinot iedzīvotāju iesaisti dažādos projektos, piedalījās "Vidzemes kultūras programmas 2022” konkursā un guva atbalstu projektam "Brīvdabas kino vakari Svētupes muižā", kas ļaus vietējiem iedzīvotājiem demonstrētu latviešu un ārzemju mākslas un dokumentālās filmas dažādām gaumēm un paaudzēm.

Projekta ietvaros ir plānoti astoņi brīvdabas kino vakari. Tie notiks katru otro nedēļu trešdienās un vienu sestdienu laika posmā no 2022. gada 29. jūnija līdz 2022. gada 24. septembrim Limbažu novada, Salacgrīvas pagasta Svētciemā, kultūrvēsturiskā vidē - Svētupes muižas kompleksā. Pasākuma apmeklētāju ērtībai būs nodrošināti ērti sēžamie un galdiņi uzkodām. Kopā būs pieejamas ne mazāk kā 100 sēdvietas. Būs padomāts arī par nelabvēlīgiem laika apstākļiem - nepieciešamības gadījumā filmu demonstrēšana notiks tai piemērotā teltī.

Informācija par filmu repertuāru, norises datumiem un laiku tiks izvietota biedrības  "Šūna" Facebook kontā, “Svētupes muižas komplekss” Facebook kontā, Limbažu novada vietnē www.limbazunovads.lv un Salacgrīvas, Svētciema, Tūjas, Liepupes, Ainažu un Limbažu informācijas stendos.

Brīvdabas kino vakaru pasākumus atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds, Vidzemes plānošanas reģions un VAS “Latvijas valsts meži”.

Informāciju sagatavojusi:
Biedrība "Šūna"

Salacgrīviešu biedrība "Bibliokuģis "Krišjānis Valdemārs"" šajā sezonā uzsācis jaunu projektu "Valdemārs. Viks. Indiāņi." Atzīmējot latviešu grāmatniecības piecsimtgadi (2025) un vecākās Latvijas grāmatu krātuves piecsimtgadi (2024), kā arī atbildīgi gatavojoties ievērojamā jaunlatviešu kustības darbinieka, apgaismotāja un mūsu jūrniecības tēva Krišjāņa Valdemāra (1825-1891) divsimtgadei (2025), Bibliokuģa komanda kopā ar bērnu un jauniešu iemīļoto dzejnieku un rakstnieku Viku (Viktoru Kalniņu) šovasar dosies pie skolēniem vasaras nometnēs un bibliotēkās, lai akcentētu domu - caur grāmatu un jūru mēs lieliski varam iepazīt pasauli!

Pirmajā braucienā simboliski devāmies uz Burtniekiem kā teiksmām apdvestu vietu gleznainā ezera krastos, kur ik pa brīdim uzplaiksnī aizlaiku pils vīzijas un gaisā virmo viedo krīvu krīvu gars. No Burtnieka savu tecējumu uz jūru sāk Salaca, kas mūs vieno, un te bibliotēkas vadītāja Gunta Daļecka bija rūpīgi sagatavojusies tikšanās reizei, vienlaikus akcentējot ezera tautsaimniecisko vērtību vietējo iedzīvotāju ikdienā.

Jā, bet kur tad te stāsts par indiāņiem? To uzbūra Viks, rādot senas grāmatas par tālajām zemēm, kur varētu arī mūsdienās nokļūt, uzkāpjot uz kuģa klāja - ir vērts par savu nākotnes profesiju izvēlēties kādu ar jūrniecību saistītu arodu. Tieši to visu savu dzīvi ir rosinājis Valdemārs, un tā ar viņa aicinājumu, caur Vika stāstiem un grāmatām, mēs nonācām tālās un eksotiskās zemēs, kur vēl arvien mīt indiāņi. Kuivižu piekrastes zvejnieks Andris Skuja dalījās savos piedzīvojumos jūrā - gan piekrastes zvejā ar laivu, gan pie kuģa stūres uz varenā Latvijas lielākā ledlauža "Varma".

Kocēnu pagasta bibliotēkā mūs sagaidīja tās vadītāja Aiva Zirne kopā ar kuplu bērndārznieku pulciņu, un te nu Viks nokļuva īstās jautājumu krustugunīs, ik pa brīdim piemetinot, ka viņš regulāri sarakstās ar Ziemeļamerikas indiāņiem, kuri viņam sūta aizraujošas grāmatas par savu dzīvi. "Tikai bērna acīs var redzēt zvaigžņu gaismu" - šādi Viks skaidro savu fantastisko kontaktu ar mazajiem, kuri burtiski ikvienā tikšanās reizē aplīp ap viņu un nelaiž vaļā.

Stāstos pat Amerikas baltgalvaino ērgli, kas ir indiāņu kulta putns, aizritēja mūsu nākamā tikšanās nometnē "Raibie vasaras piedzīvojumi" Rubenes pamatskolā, kur nometnes vadītāja Ilze Skrastiņa ļāvās viktorīnas izaicinājumam - ko mēs zinām par Viku un Valdemāru, vai tiešām gadsimtu elpa viņus tā vieno? Atbildi sniedza arī audzinātājas, uzsverot, ka te ir arī puiši, kuri dienās gribot būt jūrnieki. Jā, arī ugunsdzēsēji uz kuģa, jo tas nekas, ka tam visapkārt viļņo jūra.

Projektu atbalsta Vidzemes plānošanas reģions Vidzemes kultūras programmas ietvaros, Latvijas Valsts meži un Valsts Kultūrkapitāla fonds.

Jūlijā Bibliokuģis savās aktivitātēs aizraus Mazsalacas, Sēļu un Gaujienas puses skolēnus, aicinot sapņot par tālām zemēm un pārdomāti izvēlēties savas nākotnes profesijas.

***

12. jūlijā Bibliokuģis piestās Valmieras novadā:
Plkst. 11.00 - Sēļu pagasta bibliotēkā,
Plkst. 13.00 - starptautiskajā bērnu un jauniešu nometnē “Ceļojums Pasaulē” Mazsalacā,
Plkst. 15.00 - Skaņkalnes pagasta bibliotēkā. 

Bibliotēkās aicināts ikviens interesents. Pasākumi ir bez maksas.

Bibliokuģa komanda:
Salacgrīvas bibliotēkas vadītāja Hedviga Inese Podziņa,
Bibliokuģa Bocmanis, žurnālists, grāmatu sastādītājs un autors Gints Šīmanis,
Salacgrīvas puses zvejnieks, kurš nodarbojas ar glezniecību, Andris Skuja,
Rakstnieks Viks (Viktors Kalniņš).

***

Informāciju sagatavojis:
Gints Šīmanis, Bibliokuģa runas vīrs