Kultūras jaunumi

Latvijas Nacionālajā bibliotēkā 1. oktobrī no plkst. 10.00 līdz 16.00 norisināsies Valmieras novada diena. Aicinām iepazīt un vairāk uzzināt par otru lielāko novadu Latvijā, kur cieņā praktisks un darbīgs skatījums uz dzīvi un arī kultūru! Koncertos tiksimies ar koklētāju Laimu Jansoni, a capella grupu “Latvian Voices” un citiem māksliniekiem, būs iespēja iegādāties Valmieras novadā ražotu produkciju, baudīt Valmieras novada garšas, apskatīt izstādi un doties piedzīvojumā, kas patiks gan lieliem, gan maziem Valmieras novada dienas apmeklētājiem.

Kāpēc Valmierā mīl sportu, kāpēc sakām, ka novada uzņēmēju ražotais ir bijis pat kosmosā, kāpēc Valmieras un novada vizuālās identitātes pamatā ir izaugsmes medaļa, to visas dienas garumā atklās stāsti kubos. 

Pēc atklāšanas uzrunām un saksofonu ansambļa “Valmieras meitenes” muzikālā sveiciena plkst. 11.00 aicinām mazākos Valmieras novada dienas apmeklētājus uz izrādi “Pasaka par vardulēnu Hugo”. Pasaka, kuras autore ir valmieriete Elīna Krastiņa, rosina mazos skatītājus domāt par to, vai ir labi sarunāties ar svešiniekiem, mānīties un slinkot. Pasaku ierunājis aktieris Ainārs Ančevskis. Lomās: Uģis Točs, Mariuss Grencis, Daina Dzvinko, Evija Dzvinko. Skaņas apstrāde – Kristaps Krievkalns. Tērpi un scenogrāfija – Jolanta Rone. Pēc izrādes norisināsies arī jaunās bērnu grāmatas par vardulēnu Hugo prezentēšana.

No plkst. 13.00 līdz 16.00 aicinām uz Valmieras novada kolektīvu – mūsdienu deju grupa “Baltā”, vadītāja Linda Mīļā, vokālais ansamblis “Ēra”, vadītāja Dita Tomsone, vokālais ansamblis “Imera”, vadītājs Imants Točs, kā arī etno kokļu kopa 15 koklētāju sastāvā, vadītāja Zane Sniķere, – sagatavoto koncertu. Īpašie viesi būs mūziķe, etnomuzikoloģe, koklētāja Laima Jansone, kā arī izcilā a capella grupa “Latvian Voices”.

Vai zināji, ka Valmieras novada Kocēnos ik gadu pulcējas koklētāji no visas pasaules? Pateicamies Laimai Jansonei, ka ik vasaru varam pieredzēt Pasaules koklētāju nometnes dalībnieku brīnišķīgos koncertus! Par īpašo Valmieras skaņu kļuvis arī a capella skanējums, grupai “Latvian Voices” kopā ar Valmieras novada vokālajiem ansambļiem rīkojot A Capella festivālu.

Taču ar mūzikas klausīšanos vien nebūs gana. Iespējams, esi izpildījis Jāzepa Vītola saviļņojošo skaņdarbu “Gaismas pils” vai klausījies to izpildām kori. Taču Vidzemes Augstskola aicina iejusties diriģenta lomā. Uzliekot virtuālās un papildinātās realitātes brilles, ieraudzīsi virtuālo kori, kas skaņdarbu izpildīs atbilstoši diriģenta rokas kustībām. Valmieras novada Dikļi ir vieta, kur ievērojams mācītājs, literāts, skolotājs un izglītības darba organizators Juris Neikens 1864. gada vasarā rīkoja pirmos latviešu dziedāšanas svētkus, kas vēlāk izauga par vienu no skaistākajām tradīcijām – Dziesmu un Deju svētkiem.

Izstādē “Kultūrpunkti” būs apskatāmi Valmieras novada lielāko un arī neparastāko norišu simboli. Tie stāstīs par Valmieras vasaras teātra festivālu – izrādes notiek vietās, kur parasti teātris nav skatāms, piemēram, mājas pagalmā, futbola laukumā, mežā u.c., par Kino Pedāli – uz neparastiem kinoteātriem skatītāji dodas ar velosipēdiem, par Kokmuižas svētkiem, kas atklāj senās muižas dzīvošanu līdzi laikam, par Mazajiem Opermūzikas svētkiem – Sēļu muižā sinerģijā ar dabas krāšņumu, gaismas un sveču atspulgu muižas dīķī iespējams baudīt augstas raudzes profesionālo mākslu, par ļoti garšīgiem svētkiem, kuros viss ir par un ap saldējumu, un vēl citām Valmieras novada norisēm, kuras aicinām apmeklēt.

Bibliotēkā būs pieejamas apskatei arī pēdējā desmitgadē izdotās grāmatas par Valmieras novadu, cilvēkiem un vietām.

Aicinām uzzināt, kādas garšas mīt Valmieras novadā. Īpašs ir kulinārais mantojums – daudziem ēdieniem un dzērieniem doti vietvārdu nosaukumi – Valmiera, Rūjiena, Rūja, Strenči, Salaca, Gauja, Burtnieki, Matīši u.c. Dažus gardumus, kas nes vietas nosaukumu, būs iespēja nogaršot, piemēram, dzērienu “Rūjas Veldze”, Valmieras salātus, Rūjienas salātus. Ar receptēm dalīsies un vairāk pastāstīs virtuves “Gunas maize” saimniece Guna Ķibere.

Turklāt bibliotēkas kafejnīcas telpās būs iespēja iegādāties Valmieras novadā ražotu produkciju un uzzināt par veiksmīgiem biznesa stāstiem un produktiem. Jāpiemin, ka viens no šādiem stāstiem jau sen dzīvo Latvijas Nacionālajā bibliotēkā. Tautas grāmatu plaukts, kura augstums līdzvērtīgs piecu stāvu mājai, tapis Valmierā, uzņēmumā SIA “Daiļrade koks”. Bibliotēkā ar gardumiem lutinās arī “Valmiermuižas alus darītava”, piedāvājot gan jau iecienītos gardumus, gan arī aicinot baudīt jaunas garšas.

Kad ar dažādiem gardumiem būs atjaunoti spēki, aicinām piedalīties Valmieras koprades darbnīcas “DARE” darbnīcās, iepazīstot apdrukas procesu, apdrukājot auduma maisiņus, gatavojot krūžu paliktņus.

Gaidām ciemos Latvijas Nacionālajā bibliotēkā, kur 1. oktobrī dzīvosies Valmieras novads!

Valmieras novada diena norisināsies sadarbībā ar Latvijas Nacionālo bibliotēku.

Programma:

Plkst. 13.00–16.00 koncerti (ātrijā):

  • Valmieras etno kokļu kopa. Viesmūziķe – koklētāja Laima Jansone. Mūsdienu deju grupu “Baltā”;
  • Vokālie ansambļi “Imera” un “Ēra”. Viesmūziķi –  a cappella grupa “Latvian Voices”

Plkst. 10.00–16.00 Iepazīsti Valmieras novadu (ātrijā)!

Plkst. 10.00–16.00 tirgošanās un degustācija (kafejnīcas telpās un pie tās):

  • Tirgotava “Valmieras novada veiksmes stāsti”;
  • Valmieras novada ēdienu stāsti, degustācija “Valmieras novada garšas”

Plkst. 10.00–16.00 izstādes:

  • Valmieras novada norišu izstāde “Kultūrpunkti” (starp 1. un 2. stāvu);
  • Grāmatas Valmieras novadā (Uzziņu un informācijas centrā)

Plkst. 10.00–16.00 iespēja diriģēt virtuālo kori – virtuālās un papildinātās realitātes aktivitāte #IzlīdziVītolam (pirmā stāva oranžērijā)

Plkst. 10.00–16.00 koprades darbnīcas “DARE” radošā darbnīca (pirmā stāva oranžērijā)

22.09.2022

Notikumi

«Jūlijs 2024»
POTCPSSv
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031