Sabiedriskā transporta jaunumi

Nolūkā samazināt negadījumu skaitu uz sliežu ceļiem un pievērst sabiedrības uzmanību drošības jautājumiem, VAS „Latvijas dzelzceļš” (LDz) no 1. līdz 14. jūnijam rīko sociālo kampaņu par drošu dzelzceļa šķērsošanu, kuras laikā norisināsies dažādi izglītojoši un informatīvi pasākumi.

Līdzšinējo uzņēmuma mērķtiecīgu informatīvo un izglītojošo pasākumu rezultātā pēdējo 10 gadu laikā Latvijā uz dzelzceļa notikušo negadījumu statistikā vērojams samazinājums, tomēr ik gadu, neievērojot vai ignorējot drošības noteikumus, iet bojā vai tiek ievainoti vairāki desmiti cilvēku. 2014.gadā kopumā fiksēti 26 negadījumi, kuros gājuši bojā 20, bet cietuši 7 cilvēki. Salīdzinot ar 2013.gadu, pērn notika par 16% mazāk negadījumu, par 30% samazinājās cietušo skaits, turpretī palielinājās bojāgājušo skaits par 18%. Šogad (līdz 20.05.) uz dzelzceļa jau notikuši 11 negadījumi, kurs cietuši 2, bet bojā gājuši 9 cilvēki.

Lai izvairītos no sadursmes uz sliežu ceļiem, vilciena mašīnista vienīgā iespēja ir veikt ekstremālo bremzēšanu, jo vilciens nevar manevrēt vai apbraukt objektu. Pagājušajā gadā šīs procedūras pielietošana 67 gadījumos ļāva izvairīties no sadursmes ar cilvēku un 3 gadījumos ar automašīnu. Jāatgādina, ka viens kravas vilciens var svērt līdz pat 6000 tonnu un tā bremzēšanas ceļš sasniedz līdz pat 1200 metru, kas nozīmē, ka ļoti bieži vilciena un cilvēka vai auto sadursmes sekas ir traģiskas.

“Esam gandarīti, ka ar katru gadu negadījumu un cietušo cilvēku skaitam uz dzelzceļa Latvijā ir tendence samazināties. Tas nozīmē, ka mūsu izvēlētā sabiedrības izglītošanas un informēšanas stratēģija strādā efektīvi. Diemžēl, negadījumi notiek un mēs kā dzelzceļa infrastruktūras pārvaldītājs arī turpmāk aktīvi rīkosim un iesaistīsimies dažādās ar dzelzceļa drošību saistītās aktivitātēs,” pauž VAS  “Latvijas dzelzceļš” prezidents Uģis Magonis.

Jaunās kampaņas mērķis ir vēlreiz atgādināt, ka dzelzceļu drīkst šķērsot tikai tam paredzētās vietās, izmantojot dzelzceļa pārbrauktuves, pārejas, tuneļus un tiltus vai gaisa pārvadus. Turklāt neatkarīgi no atļautās dzelzceļa šķērsošanas vietas, vienmēr jāpārliecinās, vai netuvojas vilciens un ceļš ir drošs.

Šogad kampaņas laiks Latvijā sakrīt ar Starptautisko dzelzceļa drošas šķērsošanas dienu, kas visā pasaulē, kopumā vairāk kā 40 valstīs, tiek atzīmēta 3.jūnijā.

Šajā dienā no rīta uz vairākām dzelzceļa pārbrauktuvēm Rīgā iedzīvotājiem tiks dalīti bukleti ar informāciju par drošību uz dzelzceļa. Uz pārbrauktuves Rīgā, Liepājas ielā, no plkst. 8.00 līdz 11.00 LDz pārstāvji īpaši brīdinās visus, kuri neatļauti šķērsos dzelzceļu, bet Stacijas laukumā no 12.00-19.00 ikvienam būs iespēja ar īpašu skaņas simulatoru izmēģināt savas reakcijas ātrumu uz tuvojošos vilcienu , spēlēt lielizmēra spēli "Tas nav cirks, tas ir dzelzceļš" un saņemt informāciju par drošību uz dzelzceļa.

Kopumā vērtējot uz Latvijas dzelzceļiem notikušo negadījumu izraisošos faktorus, speciālisti atzīst, ka galvenais joprojām ir pašu cilvēku bezatbildīgā attieksme, neuzmanība un elementāra drošības noteikumu neievērošana.

Galvenie negadījumu iemesli ir dzelzceļa pārbrauktuves šķērsošana, kad tā ir slēgta, pārāk tuva atrašanās sliežu ceļiem vai to šķērsošana neatļautās vietās. Visbiežāk cilvēki pārkāpj drošības noteikumus un riskē ar savu dzīvību, minot steigu un pārliecību, ka nekas nenotiks, taču pēdējo gadu laikā palielinās tendence  klausīties mūziku austiņās vai runāt pa telefonu, kas novērš cilvēka uzmanību un ir cēlonis daļai negadījumu uz dzelzceļa.

Eiropas Savienībā uz dzelzceļiem ik gadu notiek vairāk nekā 2000 negadījumu, kuros dzīvību zaudē aptuveni 1200 cilvēku un vēl tikpat daudz cilvēku gūst ievainojumus. Pēdējos gados letālu gadījumu skaits samazinās –saskaņā ar jaunākajiem apkopotajiem datiem, 2012.gadā dzīvību uz dzelzceļa zaudēja 1133 cilvēki pretstatā 1517 nāves gadījumiem 2007.gadā.

Informāciju sagatavoja:

Māris Ozols

VAS „Latvijas dzelzceļš”

Mediju attiecību vadītājs

Tālr.: 67232873, 27895497

E-pasts: maris.ozols PIE ldz PUNKTS lv  

01.06.2015

Notikumi

«Jūnijs 2024»
POTCPSSv
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930