Arhīva kalendārs

« July 2017 »
MonTueWedThuFriSatSun
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 

Turpinās vienpadsmitais Cēsu Mākslas festivāls un otrajā tā norises nedēļā gaidāma pirmā Grand Prix teātru skates izrāde, lekcija par laikmetīgo mākslu, dokumentālās filmas “Laikmetīgā” pirmizrāde un kino uz Gaujas upes pie Ērgļu klintīm.

Cēsu Mākslas festivāls nav iedomājams bez teātra. Šī gada teātra izrāžu GRAND PRIX skate piedāvās piecus Latvijas teātru skatuves darbus, kurus izvēlējusies pieredzējusī teātra kritiķe un Spēlmaņu nakts balvas žūrijas locekle Silvija Radzobe. Kā pirmā 20. augustā, pulksten 19.00, koncertzālē “Cēsis” būs skatāma Jāņa Joņeva un Anetes Konstes izrāde “Zvērīgā mīla”, ko Dirty Deal Teatro iestudējis Mārcis Lācis. Stāsts, kurā asprātīgi izgaismotas vairākas cilvēka un dzīvnieka līdzāspastāvēšanas šķautnes un notiek meistarīga spēle ar zvērisko cilvēkā un cilvēcisko zvērā.

Izrāde ir ļoti asprātīga; var tikai apbrīnot, cik artistiski dzīvnieku lomās iejūtas aktieri, cik daudz negaidītu un paradoksālu momentu iezīmējas cilvēku un dzīvnieku attiecībās. Nepārprotami ir mājieni, ka šīs ainiņas no dzīvnieku pasaules ļoti atgādina cilvēku attiecības... Aktieriem Ivaram Krastam, Marijai Linartei un Klāvam Mellim piemīt lieliska humora sajūta un formas precizitāte. Marija Linarte par lomām šai izrādē nominēta kā Gada jaunā skatuves māksliniece, bet pati luga nominēta kā Gada sasniegums oriģināldramaturģijā,” par izrādi saka Silvija Radzobe.

Festivāls šogad laikmetīgās mākslas interesentiem piedāvā “Mazo laikmetīgās mākslas skolu vasaras vakariem” koncertzāles “Cēsis” kino zālē. Piektdien 21. jūlijā būs pirmais pasākums tās ietvaros - režisora Daiņa Kļavas un Vides Filmu studijas dokumentālās filmas “Laikmetīgā” pirmizrāde.

Nekas tā neraksturo laikmetu un telpu, kā laikmetīgā māksla. Vai šī citā pasaule kaut kādā mērā reflektē visu mūsu sabiedrību? Kā savu mākslas darbu redz pats tā veidotājs un, kādā vidē, kādā gaismā un kāda skatītāja priekšā viņš to iztēlojas? Apzinot un filmējot laikmetīgās mākslas norises, pavisam skaidri tika apjausts teikuma priekšmets filmai - tās ir šaubas, kurām mēs sekojam. Laikmetīgās šaubas, kurām pakļauts gan mākslas uztvērējs, gan pats mākslinieks. Kad par mākslas darbu vairs nešaubās, vai tā ir māksla, tas nozīmē, ka tā vairs nav laikmetīgā, bet jau klasika,” dokumentālās filmas ideju atklāj Dainis Kļava.

Pēc filmas mākslas zinātnieces un kuratores Ineses Baranovskas vadīta diskusija ar filmas veidotājiem un dalībniekiem. Ieeja interesentiem bez maksas.

Savukārt svētdien, 22. jūlijā, pulksten 22.00, pie Ērgļu klintīm notiks jau otrais kino pētnieka un režisora Jāņa Putniņa veidotās filmu programmas “Upe” seanss. Pie Gaujas skatīsimies amerikāņu trilleri “Mednieka nakts” (1955). Filma ir ne tikai izcilā britu aktiera Čārlza Lotona vienīgais darbs kino režijā, bet arī emocionāli piesātināts ceļojums pa cilvēka dvēseles tumšākajiem nostūriem ar iespaidīgu Roberta Mičuma un Šelijas Vintersas aktierspēli. Pirms seansa pulcēšanās pie Ērgļu klintīm, lai pārceltos uz otru upes krastu, ne vēlāk kā plkst. 21.30.

Atgādinām, ka visu Cēsu Mākslas festivāla norises laiku līdz pat 19. augustam INSIGNIA mākslas galerijā koncertzālē “Cēsis” ir apskatāma Latvijas Mākslas akadēmijas absolventu, SEB stipendiātu, darbu izstāde “Netveramā robeža”. Starpdisciplinārā ekspozīcija cēsniekiem un pilsētas viesiem sniegs ieskatu jauno mākslinieku domās, sajūtās un prasmēs, kas izstāstītas vizuālajā valodā.

Vienpadsmitais Cēsu Mākslas festivāls notiek ar patrona – SEB bankas, vadošā telekomunikāciju operatora un festivāla ģenerālsponsora LMT, SIA Alfor, Latvijas Republikas Kultūras ministrijas, Valsts Kultūrkapitāla fonda un Cēsu novada domes atbalstu.

Biļetes iespējams iegādāties “Biļešu paradīzes” kasēs un internetā www.bilesuparadize.lv.

 

Mediju kontaktiem:

Egija Saļņikova

Cēsu Mākslas festivāla sabiedrisko attiecību vadītāja

Tālr.: 26171151, e-pasts: egija.salnikova PIE gmail PUNKTS com

 

Līdz 14.augustam Valmieras Kultūras centrā katru dienu no plkst.9.00 līdz 19.00 bez maksas ir apskatāma pirmsskolas vecuma bērnu darbu izstāde “Mēs, mazie, dabā”, atklājot bērnu un viņu pedagogu iztēles bagātību par tēmu “Koks”.

 

Darbi tapuši SIA “ZAAO” (ZAAO) organizētā konkursa „Mēs, mazie, dabā” ietvaros, kad visa mācību gada laikā pirmsskolas izglītības iestāžu audzēkņi pētīja dabu un kokus ap saviem bērnudārziem. Viens no uzdevumiem bija izpētīt teritorijā augošos kokus – noteikt to vecumu, garumu, pētīt lapas un ziedus, veidot herbāriju, sagatavot zīmējumus, kā arī kopīgi radīt gleznu vai kolāžu ar kokiem. Konkursā tika iesūtīti 63 darbi no 38 ZAAO darbības reģiona izglītības iestādēm. Daudzi no tiem šobrīd apskatāmi Valmieras Kultūras centrā izvietotajā izstādē.

Izstāde ir arī daļa no Valmieras pilsētas pašvaldības organizētā vides izglītības pasākuma “Bērnu piedzīvojuma parkā kopā ar dabu”, kas 29.jūlijā no plkst.10.00 līdz 14.00 norisināsies Valmieras pilsētas svētku ietvaros pie Valmieras Kultūras centra. Tas pieteikts ZAAO vides iniciatīvai “100 darbi Latvijai”. Tā veltīta Latvijas simtgadei ar mērķi apvienot iedzīvotāju idejas, resursus un darbaspēku, lai līdz 2018.gada 18.novembrim kopīgiem spēkiem paveiktu vismaz 100 nozīmīgus darbus vides sakopšanā un izdaiļošanā, kā arī vides izglītībā.

 

 

Informāciju sagatavoja:

Līga Bieziņa

Valmieras pilsētas pašvaldības

Sabiedrisko attiecību nodaļas

sabiedrisko attiecību speciāliste vides komunikācijā

                                           Tālr.: 64210682; 26495997

Sestdien, 22.jūlijā no pulksten 11:00 līdz 19:00 Cēsu Pils dārzā norisināsies pasākums “Vēsturiskais Hanzas tirgus”. Tā laikā gan lielam, gan mazam apmeklētājam būs iespēja pakāpties pāris soļus atpakaļ laikā, nonākot periodā, kad Cēsis bija Hanzas tirdzniecības savienības locekle, un līdzdarboties viduslaiku cilvēku ikdienas norisēs.

Pasākuma laikā varēs iepazīt un iemēģināt visdažādākās viduslaiku amatus, jo prasmes demonstrēs ādas apstrādātājs, tāšu pinējs, vienas adatas adītājs, celošanas meistars, metāla darba rīku kalējs, saktu darinātājs, maizes cepēja, dārzniece un podnieks. Uz skatuves uzstāsies tautas mūziku folkloras kopu “Raksti”, “Laiva”, “Dzieti”, “Māras bērni”,  “Skandinieki” un Ingas Karpiča, kā arī viduslaiku mūzikas izpildītāji no Sanktpētērburgas “Petit Trianon”. Viduslaiku tirgus nav iedomājams bez dažādām izklaidēm –  leļļu teātri, cirku un uguns mākslinieku priekšnesumiem. Viduslaiku aktivitāšu centrā Cēsu pils kalpotāju pavadībā būs iespējams pārbaudīt attapību un fiziskās prasmes dažādās spēlēs un rotaļās. Darbosies lopu tirgus, kurā būs iespējams aplūkot visdažādākos mājdzīvniekus, un viens tirgus apmeklētājam mājup dosies ar “kaujamu aunu”. Pasākuma noslēgumā simboliski tiks sadedzināts soda stabs. Tirgus atmosfēru paspilgtinās dažādi īpašie tēli – mūki, ielasmeita, ubagi un citi.

“Ar vārdu “tirgus” saprotam ne vien tirdzniecību, bet visplašāko kultūras un pieredzes apmaiņu”, pauž Inguna Rauda, svētku satura autore un režisore. “Viduslaikos tirgus bija viena no centrālajām vietām pilsētā, kur sabrauca dažādu tautību tirgotāji, līdzi atvedot preces un jaunumus no visas Eiropas. Te sanāca dažādu kārtu un prasmju cilvēki – vietējie iedzīvotāji, amatnieki, zemnieki, lopu tirgoņi, brīnumus demonstrēja cirka mākslinieki un bija iespējams noskatīties leļļu teātra izrādes. Šīs tēmas maksimāli autentiski tad arī tiks apspēlētas Cēsīs pasākuma “Vēsturiskais Hanzas tirgus” laikā. ”

Pasākuma saturu kuplinās arī ēdinātāji, kuri piedāvās nobaudīt īsteni viduslaicīgas ēdmaņas, kā arī tirgotāji, kuri būs gatavi kaulēties ar ikvienu pircēju. Pasākuma organizatori cer, ka visi skatītāji - gan lieli, gan mazi aktīvi līdzdarboties piedāvātajās aktivitātēs, tādejādi iegūstot jaunas prasmes un zināšanas par Cēsīm un Hanzas laiku vēsturi. Ieeja pasākumā ir bez maksas.

Kultūras programma “Vēsturiskais Hanzas tirgus” ir viena no šī gada Cēsu pilsētas svētku sastāvdaļām, kuru nākotnē ir plānots pārvērst par ikgadēju tradīciju, tādejādi popularizējot Hanzas vārdu un piesaistot arvien vairāk tūristus pilsētai.  Pasākums tiek realizēts projekta “Hanzas vērtības ilgtspējīgai sadarbībai (HANSA)”  ietvaros ar Eiropas Reģionālā attīstības fonda Centrālās Baltijas programmas 2014-2020. gadam atbalstu, un kura mērķis ir stiprināt vēsturiskās Hanzas savienības vērtības.

 

Ilustratīvais  foto no Cēsu TIC arhīva

 

Informāciju sagatavoja:
Andra Magone
p/a Cēsu Kultūras un Tūrisma centrs
Tūrisma speciāliste
andra.magone PIE cesis PUNKTS lv

29154367
www.visit.cesis.lv