Arhīva kalendārs

« July 2017 »
MonTueWedThuFriSatSun
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 

No 3. līdz 7.jūlijam Valmieras Mākslas vidusskolā (VMV) norisināsies animācijas nometne, kuras laikā desmit VMV audzēkņi veidos materiālus animācijas filmai. Tā stāstīs par pirmo nacionālo karogu un Latvijas valsts karoga vēsturisko attīstību.

Nometnes mērķis ir iepazīstināt audzēkņus ar multiplikācijas tapšanu, dodot iespēju izzināt dažādus profesionālus paņēmienus, izmēģināt animācijas radīšanai paredzētos gaismas galdus, datorprogrammas. Tas ir arī veids, kā jauniešiem saistošā veidā stāstīt par Latvijas vēsturi un nozīmīgiem notikumiem Valmierā valsts dzimšanas laikā.

Dalībnieki profesionālas animatores, animācijas skolotājas Rīgas tehniskās jaunrades namā "Annas 2" un bērnu un jauniešu animācijas festivāla “DEBESSmANNA” organizētājas Ilzes Ruskas vadībā radīs zīmējumus materiālam par Latvijas valsts nacionālā karoga vēsturisko attīstību. Stāstu veidos pēc dramaturģes, Valmieras Drāmas teātra direktores Evitas Ašeradenas radītā animācijas filmas scenārija.

Nometnes tematika ir atbilstoša Latvijas valsts simtgades svinībām. Īpaši izcelti tie notikumi, kas saistās ar Latvijas valstiskuma veidošanos, izzinot katras pilsētas un tās iedzīvotāju lomu brīvas un neatkarīgas valsts dibināšanā, nacionālo simbolu tapšanā.

Nozīmīgi notikumi norisinājušies arī Valmierā. 1916.gada otrajā pusē pēc pedagoga Jāņa Lapiņa (1885-1941) zīmētā meta Valmieras bērnu patversmes skolotāja Marianna Straumane uzšuva sarkanbaltsarkanu karogu. Valmierā darinātais karogs (sarkanbaltsarkans ar saulīti) bija pirmais zināmais latviešu nacionālais karogs, kas ir saglabājies līdz mūsdienām un aplūkojams Cēsu Vēstures un mākslas muzejā.

Valmierā sarkanbaltsarkanais karogs pirmo reizi tika pacelts 1917.gada martā virs vietējās latviešu biedrības nama Vidzemes Zemes sapulces laikā. Jānis Lapiņš vēlāk rakstīja, ka bijis priecīgi pārsteigts, ka "1.maijā 1917.gadā Valmieras pilsoņu nami greznojās ar nacionālajiem karogiem: daudzi no viņiem bija ar dzeltenu sauli".

1918.gada 18.novembrī pirmo reizi Valmierā nacionālais karogs tika pacelts kā valsts karogs un pirmoreiz atskanēja jaunās valsts himna “Dievs, svētī Latviju”. Ieceri izdevās realizēt Dr. Georga Apinim ar domubiedriem, izprasot vācu okupācijas iestāžu atļauju Vecpuišu parka paviljona zālē noturēt Valmieras sporta biedrības pilnsapulci. G.Apiņa domubiedri slepus bija izgatavojuši sarkanbaltsarkano karogu un pavairojuši “Dievs, svētī Latviju” tekstu. Tikšanās laikā G.Apinis klātesošajiem paziņoja 18.novembra vēsturisko nozīmi, savukārt dalībnieki svinīgi apsolīja atbalstīt jauno valsti un tās Pagaidu valdību, kuras priekšgalā bija Kārlis Ulmanis.

Animācijas filmas “Latvijas karoga stāsts” scenārija izstrādei un materiālu iegādei atbalstu sniedza Valsts Kultūrkapitāla fonds. Nometnes norisi finansē Valmieras pilsētas pašvaldība, to organizē Valmieras Mākslas vidusskola.

 

Informāciju sagatavoja:

Zane Bulmeistare

Valmieras pilsētas pašvaldības

Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja



 

8. jūlijā Amatas novada Zaubē jau otro vasaru notiks “Zaubes savvaļas kulinārais festivāls”, kur četrās tematiskās zonās - Mežs”, “Ūdeņi”, “Pļava”, “Dabas dzērieni” degustācijas gatavos vietējo mednieku un makšķernieku sievas, mājražotāji un citi meistari. Šeit varēs pasmelties no paaudzes paaudzē mantotas un mūsdienām piemērotas idejas savvaļas produktu izmantošanā pārtikā. Festivāls iekļauts arī “Eiropas gastronomijas RigaGauja reģiona” pasākumu sarakstā.

Festivālu vadīs un ar ēdieniem un dzērieniem iepazīstinās ROBERTO MELONI , dziedātājs un kulinārā raidījuma “Dolce Vita” vadītājs.

Šogad festivāla ietvaros norisināsies konkurss “LABĀKĀ LAUKU TORTE 2017”, ko vadīs ILZE BRIEDE, maiznīcas “Donas” saimniece un TV raidījuma “Kūku kari” viena no vadītājām. Uz konkursu jau pieteikušās vairāk kā desmit toršu cepējas no Vidzemes. Galvenās balvas sarūpējuši “Dobeles dzirnavnieks”, “Dansukker”, spa viesnīca “Annas Hotel” un “Restorāns 3”.  

Festivāls norisinās skaistā vietā, plašā teritorijā Zaubes centrā starp diviem ezeriem-  Augšezera un Lejasezera, ko savieno muižas parks. Tur izkārtosies tematiskās degustāciju zonas, atpūtas un izklaides zonas.

Meža zonā mednieku un makšķernieku kolektīvs “Zaube” pēc savām receptēm gatavos medījumu. Uz iesma griezīsies vesela mežacūka, katlā burbuļos īsta mednieku zupa, cepsies buka šašliks, būs aukstās uzkodas no dažādiem meža dzīvniekiem – aļņa, brieža, bebra, mežacūkas. Uz karstiem akmeņiem tiks cepts steiks. Apmeklētāji varēs nogaršot priežu čiekuru sīrupu un citas meža veltes.

Ūdens zonā no kūpinātavām tiks ņemtas svaigi kūpinātas ezera zivis un vārīta zivju zupa. Būs iespēja veldzēt slāpes ar dažādu avotu ūdeņiem un salīdzināt to garšas.

Pļavas zonā uzmanība tiks pievērsta pļavu augiem – piemēram, pienenēm, nātrēm un ko no tām var pagatavot, būs siera siešana no bioloģiska piena un skaidrots, kāda nozīme tam, ka govis brīvi ganās pļavās ēdot ekoloģisku zāli. Šeit pat  varēs uzzināt par jaunas kultūras – kvinojas, balandas radinieci, audzēšanu Latvijas apstākļos un nogaršot no tās gatavotas pankūkas ar gardām mērcītēm un Zaubes pļavās lasītām tējām.

“Dabas dzērieni” zonā darbosies “Kustība par labu alu”(KUPLA) un “Brūvē pats”, kas demonstrēs kā mājās pagatavot īstenu mājas alu. Būs iespēja arī nodegustēt dažādus - no vaivariņiem, pelašķiem, kadiķogām u.c. gatavotus alus. Savas vīnu un dzērienu pagatavošanas prasmes demonstrēs “Zilvera dzērienu darītava” un “Veselības laboratorija”. Atspirdzinājumu sniegs dzirkstošās bērzu sulas “BIRZĪ”, bet īstu Zaubes ozola spēku varēs smelties baudot ozolzīļu kafiju.

Atpūtas zonā visas dienas garumā varēs skatīties VFS raidījumu sērijas “Ēst ir tavā dabā” - šefpavāru pārgājieni dabā. Spēlēs un dziedās Kārlis Kazāks.  Labas un gardas lietas varēs iegādāties  “Zaļajā tirdziņā”, būs radošās darbnīcas, spēles un izklaides, loku šaušana, “ARAISIS” foto stūrītis “Piedzīvojums mežā”, “Rupuču” laivas, poniji un zirga pajūgs.

Par vēderpriekiem rūpēsies arī tādi profesionāli pavāri kā “Restorāns 3” ar šefpavārs ĒRIKS DREIBANTS, kas ir arī festivāla patrons, “Lustīgie meistari”, kas aicinās uz klimpu meistarklasēm, “Skrīveru saldējums” un citi.

Par festivāla atmosfēru rūpēsies pūtēju orķestris “Cēsis”, bet vakara izskaņā zaļumballi spēlēs grupa “Kārklu blūzs”.

“Zaubes savvaļas kulinārais festivālā” pulcējas, gan gardēži, gan profesionāļi, gan ģimenes ar bērniem un visi, kam rūp gards ēdiens un tas, cik prātīgi mēs izmantojam to, ko daba mums dod.

Festivālu organizē Amatas novada pašvaldība sadarbībā ar mednieku un makšķernieku kolektīvu “Zaube” un “Restorāns 3”.

“Zaubes savvaļas kulinārā festivāla” aizsākumi meklējami jau vairāk nekā piecus gadus atpakaļ, kad vietējais Zaubes mednieku un makšķernieku kolektīvs organizēja mednieku svētkus sev , vietējiem iedzīvotājiem un viesiem. Augšezera krastā, brīvā dabā galdā tika cepta uz iesma vesela mežacūka un vārīta īsta mednieku zupa, kūpinātas vietējo ezeru zivis.

Pagājušajā gadā– sadarbībā ar Amatas novada pašvaldību un kustības “DABAS GARŠA” iniciatoru, “Restorāna 3” šefpavāru Ēriku Dreibantu,  svētki tika attīstīti kā “Zaubes savvaļas kulinārais festivāls”, kas pagājušogad uzsākts ieguva milzīgu atsaucību un atzinību.

Biļetes iepriekšpārdošanā iespējams iegādāties šeit: http://www.bezrindas.lv/lv/zaubes-savvalas-kulinarais-festivals-1/2963/

Vairāk informācijas par festivālu mājas lapā: WWW.WILDFOODFEST.LV

Vairāk informācija:
Indra Paseka
Amatas novada pašvaldības
tūrisma attīstības un sabiedrisko attiecību speciāliste
mob.tālr.: +371 26330366
e-pasts:
indra.paseka PIE and PUNKTS lv">indra.paseka PIE and PUNKTS lv
www.amatasnovads.lv
www.amata.lv