Bioekonomikas inovāciju sistēmas attīstīšana reģionos (RDI2CluB)

 

Baltijas jūras reģiona (BJR) lauku teritorijas ir bagātas ar dabas resursiem, taču to bioekonomisko potenciālu līdz šim nav bijis iespējams pilnvērtīgi izmantot ierobežotā cilvēku kapitāla un aglomerācijas ekonomikas trūkuma dēļ.

Projekta mērķis ir atbalstīt gudru, ilgtspējīgu un integrējošu bioekonomikas nozares izaugsmi BJR lauku teritorijās. Projekta RDI2CluB aktivitātes palīdzēs inovāciju ieviesējiem piemērot ES viedas specializācijas pieejas savai specifiskajai jomai un reģionam. Starptautiskā partnerība un tīkls paredz atbalstīt uzņēmējdarbības attīstību lauku apvidos un izveidot bio-biznesa centrus, lai uzlabotu inovāciju pārvaldību.

lasīt vairāk...

Vidzemes plānošanas reģions kopā ar spēcīgu bioekonomikas pārstāvju un attīstītāju valstīm – Poliju, Igauniju, Norvēģiju un Somiju – kopīgi izstrādājis 25 inovāciju stāstu brošūru, aptverot inovatīvus un uz izaugsmi vērstus bioekonomikas piemērus Baltijas jūras reģionā. Ar vien pierādot reģiona inovāciju potenciālu, Vidzemē diendienā tiek radīti unikāli un ilgtspējīgi risinājumi, kas ne tikai veicina pašu uzņēmēju konkurētspēju, bet arī būtiski stiprina reģiona un valsts attīstību kopumā. Papildinot neskaitāmus bioekonomikas piemērus, kuri jau šobrīd nes Vidzemes vārdu pāri robežām, brošūrā apkopoti iedvesmojoši un zināšanās balstīti risinājumi, kurus radījuši gan privātā, gan publiskā sektora pārstāvji. Attīstoties jaunām pieejām, tiek veicināta tādas bioekonomikas attīstība, kura rūpējas par bioloģiskās daudzveidības un ekosistēmas pakalpojumu saglabāšanu, sekmē uzņēmumu konkurētspējas pieaugumu un efektīvi izmanto tradicionālu, kā arī jaunu, vēl neizzinātu resursu potenciālu.

17.11.2020

Vides risinājumu institūts (VRI) kopā ar Vidzemes plānošanas reģionu (VPR), vietējiem uzņēmējiem, lauksaimniekiem un pētniecības institūtiem attīsta bioekonomikas inovāciju ekosistēmu Vidzemē, lai sekmētu reģiona pāriešanu no naftas ekonomikas uz tādu, kas ļauj gudrāk izturēties pret dabas resursiem un radīt augstvērtīgus produktus un pakalpojumus.

16.10.2020

Ekonomikai vairāk nekā jebkad agrāk ir vajadzīgas zināšanas, jauni uzņēmējdarbības modeļi un radoša pieeja, kas ļauj reģioniem, to uzņēmējiem, sabiedrībai, pētniekiem, mainīties un ātri pielāgoties jaunām situācijām, kā arī nepieciešama informētība un zināšanas par to, kā un kādiem mērķiem iespējams izmantot reģionālos dabas resursus, īpaši ierobežotos cilvēku un preču kustības apstākļos. Jau esam ziņojuši, ka Vidzemes plānošanas reģions (VPR) arvien veicina šo zināšanu ieguvi un realizēšanu reģionā, organizējot bioekonomikas informatīvus un iedvesmojošus pasākumus, integrējot bioekonomiku Vidzemes reģiona attīstības dokumentos, kā arī veicinot bioekonomikas ieinteresēto pušu savstarpējo tīklošanos.

01.06.2020

Aicinām iepazīties ar interaktīvu ziņojumu par piecu valstu pieredzi projektā RDI2CluB un paveiktā ietekmi uz bioekonomikas attīstību Baltijas jūras reģionā.

07.05.2020

Pirms kāda laika sabiedrība tika informēta par to, ka Vidzemes plānošanas reģions sadarbībā ar nozares ekspertiem ir izstrādājis rīcības plānu zināšanās balstītas bioekonomikas inovāciju ekosistēmas[1] attīstīšanai reģionā, un tā ietvaros ir iezīmētas prioritātes, veicamie darbi, kā arī ir sperti pirmie soļi pretim ekosistēmas veidošanai (vairāk lasīt ŠEIT). Līdztekus reģionālā plāna izstrādei tika sagatavots arī Pārrobežu Rīcības plāns zināšanās balstītas bioekonomikas inovāciju ekosistēmas izveidei, kā rezultātā, sadarbojoties reģioniem Somijā, Norvēģijā, Igaunijā, Polijā un Latvijā – Vidzemes plānošanas reģionā, ir uzsāktas vairākas bioekonomikas attīstību sekmējošas iniciatīvas.

24.04.2020

Pēdējo divu gadu laikā Vidzemē sperti vairāki nozīmīgi soļi, lai veicinātu gudru, ilgtspējīgu un integrējošu bioekonomikas izaugsmi. Būtiskākais no tiem ir Vidzemes plānošanas reģiona un Vides risinājumu institūta sagatavotais Rīcības plāns zināšanās balstītas bioekonomikas inovāciju ekosistēmas attīstīšanai Vidzemes reģionā. Rīcības plāns ir praktisks dokuments, tas ietver 6 stratēģiskos mērķus un 14 rīcības, kuru realizācija ir uzsākta un tiks turpināta nākamajos gados.

07.02.2020

Bioekonomika ir Vidzemes plānošanas reģiona dienaskārtībā jau divus gadus. Izstrādāts rīcībplāns, kura  pamatā ir konkrētas rīcības un soļi, kas veicami, lai attīstītu bioekonomikas inovāciju ekosistēmu Vidzemē. Lai arī zināšanu ietilpīga bioekonomika ir noteikta kā viena no nozīmīgākajām attīstības jeb viedās specializācijas jomām Latvijā, ir būtiski, ka sabiedrībā tiek vairotas zināšanas un izpratne par to. Informācija un izpratne sekmē sabiedrības spēju iesaistīties kvalitatīvās diskusijās un iedrošina realizēt inovācijas arī savā ikdienā, savā biznesā. 2019.gada 15.oktobrī Līgatnē forumā “Digitalizācija bioekonomikas attīstīšanai” pulcējās tie, kas jau bioekonomikā darbojas ilgstoši, un arī tie, kas ir gatavi to izpētīt detalizētāk un meklē sadarbības iespējas inovatīvu produktu, procesu attīstībai. Turpinot š.g. martā organizētā pirmā bioekonomikas forumā Vidzemē uzsākto bioekonomikas vārda un potenciāla popularizēšanu, šoreiz tika uzsvērta starpnozaru sadarbības nozīme – digitalizācijas loma un iespējas bioekonomikas attīstībai.

>> Atskatam uz pasākuma norisi, aicinām noskatīties VIDEO stāstu. Tajā eksperti dalās ar pāris atziņām, kuras var ņemt par pamatu ierosmei un idejām, kā bioekonomika un digitalizācija var palīdzēt uzņēmuma attīstībai.<<

05.11.2019

Jau ziņojām, ka Vidzemes plānošanas reģions kopā ar Vides risinājumu institūtu izstrādā rīcības plānu zināšanās balstītas bioekonomikas inovāciju ekosistēmas izveidošanai reģionā. Viens no rīcības plāna punktiem paredz uzņēmēju zināšanu un kapacitātes celšanu bioresursu izmantošanā, kā arī sadarbības veidošanu ar ārvalstu nozares pārstāvjiem – uzņēmējiem un pētniekiem.

23.09.2019

Pagājušās nedēļas nogalē Vidzemes plānošanas reģions piedalījās sarunu festivālā “Lampa” ar diskusiju “Inovācijas reģionā – mīts vai realitāte?”, turpinot gada sākumā Vidzemes Inovāciju nedēļā aizsākto sarunu tēmu par inovācijām un to nozīmi reģionā. Diskusijā piedalījās Latvijā zināmi inovāciju procesa eksperti (Gundars Skudriņš (Vides risinājumu institūts), Jānis Garančs, (SIA “Aloja-Starkelsen”), Dagnija Lejiņa, (Digital Freedom Festival un Reputācijas vadības aģentūras “Lejiņa un Šleiers”), Kristīne Sirmā (LR Zemkopības ministrija, vienlaikus arī Baltijas jūras reģiona Bioekonomikas padomes locekle), diskusiju vadīja Lilita Sparāne (eksperte klasteru attīstības, radošo industriju un starpdisciplīnāras sadarbības jomā). 20.09.2019


2019. gada 15. oktobrī Līgatnē, ZEIT pasākumu telpās norisināsies jau otrais bioekonomikai veltītais forums Vidzemē – "DIGITALIZĀCIJA BIOEKONOMIKAS ATTĪSTĪŠANAI".

Foruma mērķis ir iepazīstināt uzņēmējus un pašvaldību, augstskolu un zinātnisko institūciju vadītājus ar inovatīviem risinājumiem bioekonomikas vērtību ķēdes attīstīšanā, kā arī Eiropā un Latvijā pieejamiem digitalizācijas risinājumiem un iespējām.

18.09.2019

Vai tad, kad dzirdam vārdu “inovācijas”, pieļaujam domu, ka to īstā vieta ir Latvijas reģioni, t.i. ārpus Rīgas?! Vai tur ir cilvēki? Vai tur ir zināšanas? Vai tur ir potenciāls?

Inovācija sākas ar domāšanas maiņu, un tā pilnīgi noteikti ir jāmaina, jo šobrīd mainās arī spēles noteikumi. No vienas puses pastāv tendence likt lietā līdz šim neizmantoto resursu potenciālu, no otras – zinātkāre un eksperimentēšanas gars aicina savienot kopā šķietami nesavienojamo. Sestdien, 29. jūnijā no plkst.17:00-18.30 Cēsu teltī aicinām uz diskusiju “Inovācijas reģionā – mīts vai realitāte?” Pieredzes stāsti, emocijas, apgalvojumi un apņemšanās. Parunāsim, kā tur īsti ir!

25.06.2019

Bioekonomika gūst arvien lielāku popularitāti un tiek uzskatīta ne tikai kā risinājums vides problēmām, bet tā spēj piedāvāt jaunus un inovatīvus risinājumus bioloģisko resursu izmantošanai, atklājot vēl nebijušu un jaunu ekonomikas sektoru. Tirgos parādās jauni produkti un pakalpojumi, dažādas, līdz šim šķietami nesaderīgas nozares kopīgi rada inovācijas, rodas jaunas profesijas un darba vietas.  Bioekonomikā reģioniem ir piešķirta liela loma – ja pilsētvide ir vairāk piemērota dažādu pakalpojumu attīstībai, tad reģionos atrodami bioloģiskie resursi.

Jāatzīst, ka šobrīd reģioni stāv krustcelēs – tiem jāpiemērojas klimata pārmaiņām, jāaizsargā bioloģiskā daudzveidība un vienlaikus jāspēj nodrošināt gan vietējās, gan arī urbāno teritoriju sabiedrības vajadzības.

20.05.2019

Vidzemes reģions uzsācis ceļu pretī zināšanās balstītas bioekonomikas inovāciju sistēmas attīstīšanai reģionā, tāpēc Vidzemes plānošanas reģions un Vides risinājumu institūts martā organizēja starptautisku bioekonomikas inovāciju forumu Cēsīs, pulcējot vairāk nekā 100 dalībnieku no Latvijas un ārvalstīm.

Bioekonomika ir atjaunojamo dabas resursu izmantošana produktos un pakalpojumos, ar ko var aizstāt tos resursus, kas dabā neatjaunojas un kas pamazām izsīkst. Lai arī tā ir cieši saistīta ar klimata pārmaiņu radīto apdraudējumu, tomēr vienlaikus tā skatāma arī kā pavisam jauns ekonomikas virziens.

05.04.2019

13. martā Vidzemes koncertzālē CĒSIS norisinājās vērtīgām atziņām bagāts forums “Bioekonomika – inovāciju iespējas”, kurā pasaulē atzīti bioekonomikas un aprites ekonomikas eksperti kopā ar pasākuma dalībniekiem diskutēja par bioekonomikas attīstības iespējām un izaicinājumiem Latvijā – tādās jomās kā mežsaimniecība, arhitektūra, lauksaimniecība, pārtikas ražošana, jaunās tehnoloģijas, mikrobioloģija, aktīvā atpūta u.c.

14.03.2019

2019. gada 13. martā Vidzemes koncertzālē CĒSIS norisināsies izglītojoši iedvesmojošs forums “Bioekonomika – inovāciju iespējas”, kurā starptautiski atzīti eksperti iepazīstinās ar bioekonomikas attīstības tendencēm Eiropā un pasaulē un piemēriem, kā no dažādiem dabas resursiem attīstīt veiksmīgus produktus, pakalpojumus un biznesus.

27.02.2019

Oktobra noslēgumā bioekonomikas nozares politikas plānotāji un dažādu organizāciju un uzņēmumu pārstāvji, kas ikdienā darbojas kādā no bioekonomikas jomām, devās pieredzes apmaiņas braucienā uz Zviedriju un Norvēģiju. Šādi braucieni iniciēti Vidzemes plānošanas reģiona īstenotā projekta “RDI2CluB” ietvaros, sniedzot iespēju stiprināt pārrobežu sadarbību, pārņemt zināšanas un veidot jaunus kontaktus.Braucienā kopā ar projekta “RDI2CluB” komandu no Vidzemes plānošanas reģiona devās arī LR Izglītības un zinātnes ministrijas Augstākās izglītības, zinātnes un inovāciju departamenta vadošais nozares eksperts IKT jomā/RIS3 vienības vadītājs Jānis Paiders, Meža un koksnes produktu pētniecības un attīstības institūta direktors Andrejs Domkins un Agroresursu un ekonomikas institūta direktore Viktorija Zaremba.

20.11.2018

Oktobra vidū dabas un tehnoloģiju parkā “URDA”, klātesot Ziemeļvalstu vēstniekiem un dažādu interešu grupu pārstāvjiem, tika diskutēts par aprites ekonomiku un sabiedrības līdzatbildību vides ilgtspējas saglabāšanā.Semināra laikā ar pieredzes stāstiem par ražošanas atlikumu lietderīgu izmantošanu un dabu saudzējošiem ikdienas paradumiem uzņēmumā dalījās divi Vidzemes uzņēmēji – SIA “Valmiermuižas alus” saimnieks Aigars Ruņģis un funkcionālās pārtikas ražošanas uzņēmuma SIA “Felici” vadītāja Alise Balgalve. Abi uzņēmēji ir arī Latvijas Augstvērtīgas un veselīgas pārtikas klastera ilggadēji biedri un projekta “RDI2CLuB” idejas atbalstītāji. Valmiermuižas alus darītavas saimnieks tic, ka aprites ekonomikas principi būtu jāievēro ikvienam uzņēmumam, jo “aprites ekonomika var lieliski kalpot par biznesa garšvielu”.

25.10.2018

Līdz 2018. gada beigām Vidzemē plānots izstrādāt rīcībplānu bioekonomikas inovāciju sistēmas attīstīšanai reģionā, saskaņā ar kuru virkne definēto uzdevumu tiks pārbaudīti arī praksē. Lai plāns būtu praktiski lietojams un to savā ikdienas darbā varētu izmantot ikviens bioekonomikas nozarē strādājošais, Vidzemes plānošanas reģions (turpmāk - VPR) to izstrādā, procesā mērķtiecīgi iesaistot ne tikai reģiona līmeņa bioekonomikas jomu pārstāvjus, bet arī valsts mēroga ekspertus un speciālistus.

01.10.2018

12.oktobrī Dabas un tehnoloģiju parkā “Urda” (CSA poligonā Daibe) notiks seminārs par aprites ekonomiku, kurā aicināti piedalīties arī Vidzemes plānošanas reģiona pārstāvji. Par savu līdzšinējo pieredzi un atklājumiem stāstīs  Vidzemes augstvērtīgas un veselīgas pārtikas klastera valdes locekle, funkcionālās pārtikas ražošanas uzņēmuma SIA “Felici” idejas autore un vadītāja Alise Balgalve, kura aktīvi iesaistījusies Vidzemes plānošanas reģiona projekta “Bioekonomikas inovāciju sistēmas attīstīšana reģionos (RDI2CluB)” īstenošanā,  un semināra paneļdiskusijā no uzņēmēja perspektīvas sniegs savu vērtējumu par bioekonomikas nozares attīstības potenciālu un lomu uzņēmuma konkurētspējas veicināšanā. 

20.09.2018

Vidzemes plānošanas reģiona projekta “RDI2CluB” pārstāvji š.g. 21.septembrī piedalīsies un par pieredzi stāstīs Latvijas Lauksaimniecības universitātes Bioekonomikas un ilgtspējīgo resursu vadības centra organizētajā seminārā “Bioekonomika: vadība un attīstības perspektīvas”. Semināra dalībnieki ne tikai uzklausīs pieredzes apmaiņas braucienā Nīderlandē gūtās atziņas par bioresursu izmantošanu netradicionālajās bioekonomikas nozarēs, viesojoties vienā no vadošajiem bioekonomikas klasteriem Eiropā “Biobased Delta”, bet arī tiks iepazīstināti ar projekta “RDI2CluB” aktivitātēm un plānotajām rīcībām bioekonomikas inovāciju sistēmas attīstīšanai Vidzemē. Pasākuma laikā VPR pārstāvji aicinās semināra apmeklētājus – bioekonomikas nozaru speciālistus – arī uz diskusiju par bioekonomikas attīstības tendencēm un to ietekmi uz uzņēmējdarbību, vienlaikus aicinot tos sniegt rekomendācijas publiskā un privātā sektora sadarbības stiprināšanai.

17.09.2018

Lai turpinātu darbu pie vienotas bioekonomikas ekosistēmas attīstīšanas Vidzemē, jūnija vidū uz tikšanos tika aicināti bioekonomikas jomu eksperti, tai skaitā nozarē strādājošie profesionāļi – uzņēmēji.

27.06.2018


Lai turpinātu darbu pie vienotas bioekonomikas ekosistēmas attīstīšanas Vidzemē, otrdien, 12. jūnijā Ziemeļvalstu Ministru padomes birojā Latvijā (Marijas iela 13/3, Rīga), uz tikšanos aicināti bioekonomikas jomu eksperti, tai skaitā nozarē strādājošie profesionāļi – uzņēmēji. Strādājot pie Vidzemes reģionālā bioekonomikas profila un vienotas ekosistēmas attīstīšanas, Vidzemes plānošanas reģiona un nodibinājuma “Vides risinājumu institūts” pārstāvji procesā aicina iesaistīties arī jomu ekspertus, lai saņemtu vērtīgus ieteikumus un redzējumu par to, kā reģiona resursu izmantošanas un pārrobežu sadarbības potenciālu iedzīvināt reālās rīcībās. Tikšanās laikā tiks pārrunātas ne tikai bioekonomikas jomu aktualitātes un diskutēts par potenciālajām sadarbības formām Baltijas jūras reģiona teritorijā, bet arī strādāts praktiski, lai kopīgi ar ekspertiem definētu konkrētas rīcības bioekonomikas ekosistēmas attīstīšanai reģionā.

28.05.2018

Vidzemes plānošanas reģiona un Vides risinājuma institūta pārstāvji kopā ar uzņēmējiem un pētniekiem no Latvijas augstvērtīgas un veselīgas pārtikas klastera un Zemkopības ministrijas ekspertu no 18.-20. aprīlim devās pieredzes apmaiņas vizītē uz Nīderlandi, lai apgūtu  bioekonomikas inovāciju sistēmas darbības pieredzi.

Trīs dienu vizītē, kas tika organizēta projekta Bioekonomikas inovāciju sistēmas attīstīšana reģionos “RDI2CluB” ietvaros, tika izzināti gan bioekonomikas inovāciju sistēmas attīstības priekšnosacījumi pilsētas, reģiona un valsts līmenī, gan arī gūts atkārtots apstiprinājums tam, ka trīspusējā sadarbība (triple helix) starp uzņēmumiem, pētniecības un izglītības sektoru, kā arī lēmējinstitūcijām, ir būtisks noteikums veiksmīgai bioekonomikas inovāciju ekosistēmas attīstīšanai reģionā.

02.05.2018

30. janvārī Ziemeļvalstu Ministru padomes birojā Latvijā norisinājās Vidzemes plānošanas reģiona un Vides risinājumu institūta organizētā ar bioekonomikas jomu saistīto ekspertu sanāksme. Tajā vienuviet pulcējās nozīmīgi jomas pārstāvji – pētniecības, attīstības un inovāciju institūti, biznesa atbalsta organizācijas, uzņēmēji, lēmējinstitūcijas, nozares speciālisti, lai diskutētu par bioekonomikas attīstībai Latvijā nepieciešamajiem pasākumiem, priekšnosacījumiem un izaicinājumiem.

06.02.2018

Apvienoto Nāciju Organizācijas prognozes liecina, ka pasaules iedzīvotāju skaits palielinās, 2050. gadā sasniedzot 9,5 miljardus, tāpēc dabas resursu pieejamība, augošā slodze uz vidi, darba vietu radīšana reģionu ekonomiskajai attīstībai, kā arī valsts teritoriālā attīstība ir tikai daļa no būtiskiem jautājumiem, kas veicinājuši apziņu vērst uzmanību bioloģisko resursu plašākai izmantošanai reģionu attīstībā.

24.01.2018

Notikumi

«Septembris 2024»
POTCPSSv
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30