Arhīva kalendārs

« July 2024 »
MonTueWedThuFriSatSun
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 

Neilgi pirms Jāņiem, no 13. līdz 16. jūnijam, Polijas ostas pilsētā Gdaņskā risinājās 44. starptautiskās Hanzas dienas ar devīzi “Pārmaiņas sākas šeit”. Turp, lai tradicionālajā Hanzas izstādē–gadatirgū iepazīstinātu ar Vidzemes tūrisma piedāvājumu, devās Vidzemes plānošanas reģiona (VPR), Cēsu, Limbažu un Straupes pārstāvji. Viņi aicināja apskatīt Vidzemi, tās skaistās Hanzas pilsētas un popularizēja pārrobežu tūrisma ceļu “Via Hanseatica”.

Daudzās Hanzas pilsētu teltis un namiņus izstādē-gadatirgū apmeklēja ne tikai Gdaņskā dzīvojošie, bet arī citu Polijas pilsētu iedzīvotāji. Ciemiņu vidū bija arī daudz tūristu no Hanzas pilsētām visā Eiropā, it īpaši Vācijas. Daži bija pārvarējuši vēl lielāku attālumu, ieradušies no citiem kontinentiem – Austrālijas un Ziemeļamerikas.

44. starptautiskās Hanzas dienas Gdaņskā. No kreisās: Lielstraupes pils tūrisma informācijas speciāliste Rudīte Vasile, VPR sabiedrisko attiecību speciāliste Zane Kaķe un VPR tūrisma eksperte, “Via Hanseatica” koordinatore Latvijā Ilze Liepa

Pie mazākās Hanzas pilsētas – Straupes namiņa pulcējās daudz interesentu. Viņi vēlējās uzzināt vairāk par šo īpašo vietu no Lielstraupes pils tūrisma informācijas speciālistes Rudītes Vasiles, nogaršot vietējos gardumus. Apmeklētāji smēlās idejas un uzklausīja ieteikumus, ko apskatīt Vidzemē un tūrisma ceļā “Via Hanseatica”. Informāciju sniedza VPR pārstāves Ilze Liepa un Zane Kaķe.

Sarunas ar Hanzas dienu apmeklētājiem ļāva secināt, ka Latvija daudziem ir zināma  – viņi ir bijuši Rīgā un Jūrmalā. Viesi apkopoja idejas iedvesmojošiem ceļojumiem vasaras atvaļinājumu laikā vai plānoja maršrutus garākiem ceļojumiem visās trīs Baltijas valstīs, tāpēc bija svarīgi viņos raisīt interesi par ciemošanos Vidzemē. Apmeklētāji pievērsa uzmanību kultūrvēsturiskajām vietām, dabas retumiem, apskates objektiem ģimenēm ar bērniem, gardēžiem nozīmīgajām pieturvietām. Viņi uzdeva jautājumus par apmešanās vietām ar kemperiem un teltīm, ceļošanu ar sabiedrisko transportu, gribēja uzzināt  labāko un lētāko veidu nokļūšanai Latvijā. Piemēram, Gdaņsku ar Rīgu šobrīd savieno tiešais aviolidojums. Tas ir labs priekšnoteikums, lai Latvijā sastaptu arvien vairāk ceļotāju no Gdaņskas un apkārtnes.

44. starptautiskās Hanzas dienas Gdaņskā

Daudzveidīgo atpūtas un tūrisma iespēju piedāvājumu Vidzemē labi papildināja arī VPR un sadarbības partneru sagatavotā “Via Hanseatica” tūrisma karte “Rīga – Tartu” poļu valodā. Tajā ir apvienoti 69 interesantākie apskates objekti plašā teritorijā – gan Vidzemē, gan Igaunijas dienvidaustrumos. Izdevums bija saistošs daudziem apmeklētājiem un viņi novērtēja iespēju uzzināt vairāk par apskates vietām abu valstu teritorijā savā dzimtajā valodā. Starp viņiem bija cilvēki, kurus interesēja iespēja, dodoties pa “Via Hanseatica” ceļu, nokļūt Eiropas kultūras galvaspilsētā Tartu 2024.

Vidzemes un tūrisma maršruta "Via Hanseatica" piedāvājums 44. starptautiskajās Hanzas dienās Gdaņskā

Hanzas dienu apmeklētāju ieinteresētība ļauj cerēt, ka jau pavisam drīz Vidzemē varētu viesoties vairāk viesu no Polijas.

Par VIA HANSEATICA

Tūrisma maršruts “Via Hanseatica” ir pārrobežu tūrisma maršruts, kas savieno Igauniju un Latviju. Tā uzturēšanā Latvijas teritorijā sadarbojas Cēsu, Limbažu, Siguldas, Smiltenes un Valmieras novadu pašvaldības un Vidzemes plānošanas reģions.

_____

Jautājumiem: Ilze Liepa, Vidzemes plānošanas reģiona tūrisma eksperte un “Via Hanseatica” koordinatore Latvijā, ilze.liepa PIE vidzeme PUNKTS lv

Informāciju sagatavoja: Zane Kaķe, Vidzemes plānošanas reģiona sabiedrisko attiecību speciāliste, zane.kake PIE vidzeme PUNKTS lv

.

Vidzemes plānošanas reģions (VPR) aicina ikvienu interesentu piedalīties informatīvā pasākumā par daudzdzīvokļu ēku atjaunošanu, kas notiks 10. jūlijā plkst. 18.00 Varakļānu Mūzikas un mākslas skolā, Pils ielā 25. Pasākuma laikā tiks sniegta vērtīga informācija par dažādiem daudzdzīvokļu ēku atjaunošanas aspektiem, kā arī dalībniekiem būs iespēja uzdot jautājumus un saņemt profesionālus padomus no nozares speciālistiem.

Energoauditors iepazīstinās sarunas dalībniekus ar energoaudita rezultātiem dzīvojamai ēkai Varakļānos, Pils iela 28B. Šie rezultāti sniegs iedzīvotājiem konkrētu informāciju par ēkas energoefektivitāti un palīdzēs pieņemt informētus lēmumus par savas mājas uzlabošanu, komforta palielināšanu, enerģijas izmaksu samazināšanu un ilgtspējīgas dzīvojamās vides attīstību.

Neformālā gaisotnē, kopā ar ekspertiem, klātesošie varēs apspriest arī esošās problēmas līdzīga tipa ēkās un saņemt  praktiskus padomus par atjaunošanas procesu. Ikvienam sarunas dalībniekam būs iespēja uzdot jautājumus un saņemt atbildes no "Vidzemes EnergoGids" komandas, kas kopš aprīļa sniedz bezmaksas konsultatīvo atbalstu Vidzemes plānošanas reģiona iedzīvotājiem daudzdzīvokļu ēku atjaunošanas jautājumos. Komanda organizējusi vairākas tikšanās ar vietējiem iedzīvotājiem par tematu arī citviet reģionā.

“Vidzemes EnergoGids” aicina interesentus pieteikt klātienes vizītes piektdienās Cēsīs, Bērzaines ielā 5, vai Valmierā, Purva ielā 12a (Vidzemes plānošanas reģiona telpās), iepriekš vienojoties, konsultāciju norises vieta var būt arī citviet Vidzemes plānošanas reģionā teritorijā.  Tāpat iespējams saņemt konsultācijas attālināti, sazinoties pa tālruni 26675337 vai e-pastu dace.pastva PIE vidzeme PUNKTS lv. Konsultatīvo atbalstu iedzīvotājiem sniedz VPR īstenotā projekta “RenoWave” eksperte daudzdzīvokļu ēku atjaunošanas jautājumos Dace Pastva. Aicinām sekot līdzi aktuālajai informācijai arī Facebook lapā Vidzemes EnergoGids un www.vidzeme.lv. 

Latvijā projektu  RenoWave “Vienas pieturas aģentūras paplašinātais modelis, lai palielinātu daudzdzīvokļu ēku fonda renovāciju Baltijas jūras reģionā” īsteno VPR un Baltijas Vides Forums. Tas tiek ieviests Interreg Baltijas jūras reģiona programmas 2021.-2027. gadam ietvaros ar Eiropas Reģionālās attīstības fonda atbalstu. Vairāk informācijas par projektu šeit.

Jautājumiem: Eva Meijere, projekta vadītāja Vidzemes plānošanas reģionā, eva.meijere PIE vidzeme PUNKTS lv">eva.meijere PIE vidzeme PUNKTS lv 

 

Informāciju sagatavoja Laima Spalva, sabiedrisko attiecību speciāliste Vidzemes plānošanas reģionā, laima.spalva PIE vidzeme PUNKTS lv 

Facebook/VidzemesEnergoGids 

No 25. līdz 27. jūnijam Vidzemes plānošanas reģiona komanda piedalījās Interreg Europe pārrobežu projekta “Jauni sadarbības modeļi labākas dzīves vides veidošanai” (PICOBELLO) pirmajā pieredzes apmaiņā Galisijas reģionā Spānijā. Brauciens organizēts, lai iegūtu zināšanas par partneru reģionos īstenotajiem piemēriem Jaunā Eiropas Bauhaus principu ieviešanā un integrēšanā. 

Šīs starptautiskās pieredzes apmaiņas ietvaros sešas projektā iesaistītās dalībvalstis un sadarbības partneri trīs dienu laikā koncentrējās uz iekļaušanas principu piemēriem – dažādām aktivitātēm un iniciatīvām, kas vērstas uz sabiedrības un kultūras bagātināšanu, inovāciju veicināšanu un dzīves vides uzlabošanu, pozitīvi ietekmējot gan vietējos iedzīvotājus, gan vidi, kurā viņi dzīvo.

Lai izzinātu dažādas jau īstenotās pieejas, pieredzes apmaiņas laikā organizētas informatīvas lekcijas, kā arī praktiska pieredzes apmaiņa un izbraukumi. Diskusiju veidā izzināti piemēri mājokļu pieejamības veicināšanai, tradicionālo rokdarbu savienošanai ar mūsdienu pasauli, dzīvojamo rajonu labiekārtošanai, lauku teritoriju revitalizācijai un tūrisma attīstībai, izpētīta arī Spānijas vietējo organizāciju pieredze par to, kā veselības sektors var veicināt iekļaušanu.

Attālināti sarunai pievienojās Cēsu novada pašvaldības pārstāve, Attīstības pārvaldes Projektu ieviešanas, uzraudzības nodaļas Kultūras un starptautisko projektu vadītāja Anita Baltace, kas klātesošos iepazīstināja ar stāstu par atbalsta centru “Pērle” – pilotprojektu deinstitucionalizācijas norisēm Cēsu novadā, lai cilvēkiem ar dažādiem traucējumiem palīdzētu iekļauties sabiedrībā. Latvijas mērogā šis ir unikāls piemērs gan tāpēc, ka tā nav tipiska sociālo pakalpojumu ēka cilvēkiem ar invaliditāti, gan tāpēc, ka ēku atbilstoši pašvaldības līdzfinansējuma, valsts dotāciju un ERAF līdzekļu izlietošanas noteikumiem realizējuši jauni un talantīgi arhitekti.

Praktiski projekta komanda Ferrolas pilsētā aplūkoja "Meninas de Canido" festivālā radītos sienu gleznojumus. Festivāls jau vairāk nekā 10 gadu garumā ir kļuvis par sociālu un kultūras kustību, kas sniedz ieguldījumu vietējā rajona estētikas un dzīvotspējas uzlabošanā, izmantojot mākslu kā līdzekli kopienas vienošanai un apkārtējās vides uzlabošanai. Festivāla laikā vietējie mākslinieki un citi interesenti no visas pasaules pārvērš iepriekš izvēlētas ēkas un to sienas par mākslas darbiem. Komanda apmeklēja arī kopienas dārzu, kas pieejams visiem vietējiem iedzīvotājiem. Dārza teritorija pieder uzņēmumam, kas pašlaik to neizmanto, tāpēc iedzīvotājiem ir ļauts izmantot šo vietu. Kopienas dārzs veicina saikni starp cilvēkiem, uzņēmumu un vietējo pašvaldību. Šie un citi Galisijas reģionā aplūkotie piemēri liecina, ka kopienas aktivitātes var ne tikai uzlabot pilsētvides izskatu, bet arī veicināt sociālo vienotību, iedzīvotāju iesaisti un iekļaušanu, kā arī uzlabot dzīves vides apstākļus.

Turpmākie uzdevumi projektā PICOBELLO paredz Vidzemes plānošanas reģionam analizēt pašreizējo situāciju saistībā ar labākas un ilgtspējīgākas dzīves vides veidošanu iedzīvotājiem, lai identificētu pašreizējos izaicinājumus plānošanas reģionā. Starptautiskā sadarbība un pieredzes apmaiņa, kas ir neatņemama šī projekta sastāvdaļa,  sniegs būtisku ieguldījumu piemērotāko risinājumus rašanā. Nākamā pieredzes apmaiņa projektā PICOBELLO paredzēta Barselonā 2025. gada februārī.

Plašāka informācija: Projekta PICOBELLO vadītāja  Eva Meijere, eva.meijere PIE vidzeme PUNKTS lv.  

Projekts “Jauni sadarbības modeļi labākas dzīves vides veidošanai” (PICOBELLO) tiek īstenots Interreg Europe pārrobežu sadarbības programmas no 2021. līdz 2027. gadam ietvaros. Tā mērķis ir uzlabot reģionālās attīstības politikas instrumentus partneru reģionos, izmantojot kopradošu zināšanu apmaiņas procesu par to, kā Eiropas reģioni savās attīstības stratēģijās īsteno trīs jaunās Eiropas Bauhaus vērtības: ilgtspēju, estētiku un iekļaušanu. Vairāk par projektu: https://ej.uz/86jm 

Šī publikācija ir sagatavota ar Eiropas Savienības finansiālu atbalstu. Par tās saturu pilnībā atbild Vidzemes plānošanas reģions un tā nevar tikt izmantota, lai atspoguļotu Eiropas Savienības uzskatus.  

  

Informāciju sagatavoja Laima Spalva, sabiedrisko attiecību speciāliste Vidzemes plānošanas reģionā, laima.spalva PIE vidzeme PUNKTS lv 

No 21. līdz 23. jūnijam Vidzemes plānošanas reģiona remigrācijas koordinatore Inga Madžule apmeklēja diasporas pasākumu "Bērzes Strazdu Jāņu festivāls 2024" Apvienotajā Karalistē. Šis ikgadējais festivāls, kas pulcē ap 5000 apmeklētāju, ir lielākās Jāņu svinības ārpus Latvijas.

Festivāla laikā darbojās īpaša Latvijas telts, kurā tautieši varēja saņemt konsultācijas un informāciju no dažādu valsts institūciju pārstāvjiem. Līdzās Ingai Madžulei, informāciju sniedza arī Zemgales reģiona remigrācijas koordinatore Agnese Bokta, kā arī pārstāvji no Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras un Nodarbinātības valsts aģentūras.

Inga Madžule atzīmēja: "Šāds pasākums ir lieliska iespēja tiešā veidā uzrunāt diasporas pārstāvjus un sniegt viņiem aktuālo informāciju par atgriešanos Latvijā. Mūsu klātbūtne festivālā ļauj cilvēkiem neformālā gaisotnē uzzināt par pieejamo atbalstu un iespējām dzimtenē."

Latvijas teltī apmeklētāji ieradās dažādu iemeslu vadīti - gan lai dalītos savos stāstos par dzīvi ārzemēs, gan lai uzzinātu konkrētus soļus atgriešanās procesā. Īpaša uzmanība tika pievērsta ģimenēm ar bērniem, piedāvājot informāciju par latviešu valodas apguves iespējām.

Festivāls ne tikai sniedza iespēju uzzināt par praktiskiem jautājumiem saistībā ar atgriešanos Latvijā, bet arī ļāva stiprināt saikni ar dzimteni, piedāvājot plašu kultūras programmu - muzikālus priekšnesumus, tautas dejas, sporta aktivitātes un amatnieku tirdziņus.

"Mūsu mērķis ir ne tikai informēt, bet arī uzturēt siltas attiecības ar tautiešiem ārzemēs. Katrs šāds pasākums ir solis tuvāk tam, lai diaspora justos novērtēta un gaidīta mājās," piebilda Inga Madžule.

Remigrācijas koordinatoru dalība šādos pasākumos ir vērtīgs veids, kā uzrunāt diasporas pārstāvjus, popularizēt pieejamo atbalstu un palīdzēt tautiešiem rast atbildes uz jautājumiem par atgriešanos dzimtenē.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) un Vidzemes plānošanas reģions realizē funkciju "Diasporas likuma normu īstenošana (Atbalsta pasākums remigrācijas veicināšanai "Reģionālās remigrācijas koordinators")".     

____________________________________________ 

Papildu informācijai: Inga Madžule, remigrācijas koordinatore Vidzemes plānošanas reģionā, remigracija PIE vidzeme PUNKTS lv, tālr. +371 29374285

Informāciju sagatavojis: Dzintars Močs, sabiedrisko attiecību speciālists Vidzemes plānošanas reģionā, dzintars.mocs PIE vidzeme PUNKTS lv

 

3. jūlijā Gulbenes novada kultūras centrā notika Vidzemes plānošanas reģiona (VPR) organizētais informatīvais pasākums par daudzdzīvokļu ēku atjaunošanu. Pasākumā piedalījās gandrīz 30 iedzīvotāji, kuri interesējās par iespējām uzlabot ēku energoefektivitāti un dažādiem jautājumiem, kas saistīti ar ēku atjaunošanas procesiem.

Pasākuma laikā energoauditors dalībniekus iepazīstināja ar energoaudita rezultātiem Gulbenē, Līkā ielā 25A, piecstāvu dzīvojamai ēkai. Rezultāti sniedza konkrētu informāciju par ēkas energoefektivitāti un palīdzēja izprast, cik daudz enerģijas patērē māja. Auditors izklāstīja siltuma zudumu cēloņus un iespējamos pasākumus, kas varētu būt vispiemērotākie un izdevīgākie, lai samazinātu siltumenerģijas izmaksas, paaugstinātu ērtības un saglabātu ēkas ilgtspēju, ja ēkas iedzīvotāji vienotos par atjaunošanu.

Dalībnieki tika informēti par esošās siltumapgādes sistēmas novecojušo stāvokli, kas pārsniedzis kalpošanas ilgumu, un par nepieciešamību uzlabot ventilācijas sistēmu, lai nodrošinātu komfortablu uzturēšanos ēkā, tāpat analizēta pašreizējā nevienmērīgā siltuma sadale un ēkas sliktā siltuma noturība. Tika apspriesti arī praktiski padomi par atjaunošanas procesu, kas šobrīd esošās problēmas varētu risināt.

Pasākuma laikā izskanēja jautājumi par ēkas konstrukciju izturību un slodzi, ko radītu siltināšanas darbi, kā arī bažas par iespējamiem avārijas riskiem. Speciālisti uzsvēra, ka pirms ēkas atjaunošanas ir obligāti jāveic ēkas tehniskais apsekojumus, kuru veic sertificēts būvinženieris, novērtējot ēkas konstrukcijas, komunikāciju un inženiertīklu tehnisko stāvokli.  Tas atšķiras no novērtējuma, kuru sniedz energoauditors.

Diskusijas laikā tika uzsvērts, cik svarīgi ir rūpīgi izvēlēties piemērotākos risinājumus siltumam un ventilācijai, lai nodrošinātu efektīvu un ilgtspējīgu ēkas funkcionēšanu. Eksperti skaidroja, ka, lai arī ēku atjaunošana var būt dārga, bieži vien tas sniedz citus ieguvumus – uzlabotu dzīves komfortu, drošību, paaugstina īpašuma vērtību un samazina izmaksas par siltumenerģiju. Turklāt,  lai gan katram dzīvokļa īpašniekam ir iespējams uzlabot savu dzīvokli, ignorējot kopējās mājas problēmas un savlaicīgi neveicot nepieciešamos uzkrājumus remontdarbiem, var rasties dažādas avāriju riska situācijas.

Pasākuma noslēgumā dalībniekiem bija iespēja apskatīt mājas atjaunošanas piemēru līdzīgā projektā kā daudzdzīvokļu ēka Līkā iela 25A. Tas sniedza konkrētu un vizuālu priekšstatu par gaidāmo iznākumu pēc iespējamas atjaunošanas. Apmeklētāji varēja aplūkot ne tikai, kāds varētu būt ēkas izskats, bet arī noskaidrot, kāds būtu tās funkcionālais potenciāls.

"Gulbenē mēs redzējām lielu interesi un aktīvu diskusiju par daudzdzīvokļu ēku atjaunošanu. Ir skaidrs, ka atjaunošana var būt nozīmīgs ieguldījums nākotnē, sniedzot ne tikai enerģijas taupīšanas priekšrocības, bet arī uzlabojot dzīves kvalitāti. Lai veiksmīgi īstenotu daudzdzīvokļu ēkas atjaunošanu, ir svarīgi iedzīvotājiem sniegt iespēju izteikt savas bažas un viedokļus, kā arī sniegt iespēju piekļūt nepieciešamajai informācijai, ko arī cenšamies sniegt šajos pasākumos un konsultācijās," uzsver Dace Pastva, VPR īstenotā projekta “RenoWave” eksperte daudzdzīvokļu ēku atjaunošanas jautājumos.

VPR aicina ikvienu interesentu Vidzemes plānošanas reģiona teritorijā turpināt sekot līdzi aktualitātēm un izmantot iespēju saņemt bezmaksas konsultatīvo atbalstu par daudzdzīvokļu ēku atjaunošanas jautājumiem, sazinoties ar "Vidzemes EnergoGidu". Plašāka informācija un pieteikšanās konsultācijām pieejama, zvanot pa tālruni 26675337 vai rakstot uz e-pastu dace.pastva PIE vidzeme PUNKTS lv. Seko līdzi jaunumiem mūsu Facebook lapā Vidzemes EnergoGids un vietnē www.vidzeme.lv.

Latvijā projektu  “Vienas pieturas aģentūras paplašinātais modelis, lai palielinātu daudzdzīvokļu ēku fonda renovāciju Baltijas jūras reģionā” (RenoWave) īsteno VPR un Baltijas Vides Forums. Tas tiek ieviests Interreg Baltijas jūras reģiona programmas 2021.-2027. gadam ietvaros ar Eiropas Reģionālās attīstības fonda atbalstu. Vairāk informācijas par projektu šeit.

Jautājumiem: Eva Meijere, projekta vadītāja Vidzemes plānošanas reģionā, eva.meijere PIE vidzeme PUNKTS lv">eva.meijere PIE vidzeme PUNKTS lv


Informāciju sagatavoja:  Sabiedrisko attiecību speciāliste  Vidzemes plānošanas reģionāLaima Spalva, laima.spalva PIE vidzeme PUNKTS lv 

Facebook/VidzemesEnergoGids 

Līdz šī gada nogalei tiks sagatavots Vidzemes reģiona ilgtspējīgas enerģētikas un klimata rīcības plāns 2030.gadam, kas ietvers rīcības gan SEG emisiju samazināšanai, gan klimata pārmaiņu radīto risku novēršanai. Veicinot vairāku pušu iesaisti plāna sagatavošanā, Vidzemes plānošanas reģions (VPR) organizēja diskusijas ar dažādu nozaru pārstāvjiem un interesentiem.

Viena no diskusijām notika jūlija sākumā Cēsīs, kurā uzsvars tika likts tieši uz SEG emisiju samazināšanas potenciālu Vidzemē, identificējot pasākumus dažādos sektoros - mājsaimniecības, lauksaimniecība, mežsaimniecība, rūpniecība, transports, atkritumu apsaimniekošana, enerģijas ražošana un pārvaldība.

Ar ievadprezentāciju pieredzē un idejās dalījās Rīgas enerģētikas aģentūras direktors Jānis Ikaunieks. J.Ikaunieks stāstīja par Rīgas pašvaldības izvirzīto mērķi kļūt par klimatneitrālu viedpilsētu līdz 2030.gadam. Tā kā mērķis ir gana ambiciozs un tas ietver vairākus pasākumus, J. Ikaunieks uzsvēra: “Klimatneitralitāte ir stāvoklis, kur cilvēka darbība rada “nulles” neto ietekmi uz klimata sistēmu. Tā ietver racionālu enerģijas patēriņu; atjaunīgo resursu izmantošanu; aprites ekonomikas principu ieviešanu produktu ražošanā, patēriņā un atkārtotā izmantošanā; energodrošību; tautsaimniecības veicināšanu; gaisa piesārņojuma mazināšanu; pielāgošanos klimata pārmaiņām.” Vēl joprojām būtisks instruments enerģētikas mērķu izvirzīšanai ir energopārvaldības sistēma, kas ļauj pārvaldīt esošo enerģijas patēriņu, identificēt un priotizēt nepieciešamos pasākumus un investīcijas izvirzīto mēķu sasniegšanai, stāstīja J.Ikaunieks.

Vidzemē vairākos sektoros ir augsts SEG emisiju samazināšanas potenciāls. Tā, piemēram, - mežsaimniecībā. Vidzeme ir mežiem visbagātākais reģions Latvijā, procentuāli tie aizņem 54,1% no reģiona teritorijas. Reģiona līmenī pievienotā vērtība var tikt radīta, izveidojot un uzstādot modernas koksnes apstrādes iekārtas un veidojot ražotnes, kas ļautu koksnes atlikumus vai pārpalikumus pārveidot augstas pievienotās vērtības produktos, piemēram, koksnes ķīmijā Turklāt ekonomiskā izaugsme reģiona līmenī var tikt veicināta, veidojot investīcijām un investoriem pievilcīgu vidi un izglītojot sabiedrību. Diskusiju dalībnieki grupu darbā uzsvēra, ka ir jāveicina mežsaimniecības profesijas prestižs, svarīgas ir zināšanas mežu ilgtspējīgā apsaimniekošanā.

Diskusijā uzmanība tika pievērsta arī mājokļu fondam un tā atjaunošanai, kur ir milzīgs potenciāls energoefektivitātes veicināšanai. Starp rīcībām un idejām izskanēja vienas pieturas aģentūru esamība reģionos, kur saņemt informatīvo atbalstu par ēkas atjaunošanas soļiem. Jāuzsver, ka Vidzemes plānošanas reģionā šāds atbalsta punkts ir izveidots kopš šī gada aprīļa – Vidzemes EnergoGids. Kā būtisks šķērslis tika pieminēts viļnveidīgais ES finansējums ēku atjaunošanai, un pieteikšanās process iedzīvotājiem šķiet sarežģīts.

Savukārt, runājot par rūpniecību un atkritumu apsaimniekošanu, diskusijas dalībnieki uzmanību vērsa uz biogāzes ražošanu no organiskajiem atkritumiem.  Šis process ir ne tikai efektīvs atkritumu apsaimniekošanas veids, bet arī svarīgs solis ilgtspējīgā enerģijas ražošanā un ceļā un enerģētisko neatkarību.

Diskusijā tika uzsvērti vēl citi pasākumi, kuriem ir augsts SEG emisiju samazināšanas potenciāls -  bioogļu izmantošana aramzemēs; dabiskie zālāji privātmāju pagalmos un koku stādīšana daudzīvokļu māju pagalmos; viedo tehnoloģiju izmantošana neefektīva energopatēriņa mazināšanai; atjaunīgās enerģijas izmantošana sabiedriskajā transportā; precīzās lauksaimniecības tehnoloģiju un bioloģiskās lauksaimniecības veicināšana.

Vidzemes reģiona ilgtspējīgas enerģētikas un klimata rīcības plānā tiks definētas prioritātes, mērķi, uzdevumi un pasākumi reģiona līmenī, kas vērsti uz reģiona enerģijas sistēmu, klimata pārmaiņu radīto negatīvo seku mazināšanu un ilgtspējīgiem enerģētikas attīstības virzieniem. Pirmā šāda veida darba grupa notika maija beigās, vērtējot klimata riskus Vidzemē tuvāko gadu laikā. Tiklīdz dokuments tiks sagatavots, to paredzēts iesniegt diskusijas dalībniekiem, VPR pašvaldībām un citiem interesentiem priekšlikumu iesniegšanai.

Diskusiju organizēja EUROPE DIRECT VIDZEME centrs kopā ar Vidzemes plānošanas reģiona īstenoto Eiropas Savienības “Life” programmas projektu “Centrālās un Austrumeiropas ilgtspējīgas enerģētikas savienības reģionālo pārvalžu iniciatīvu izstrāde un ieviešana taisnīgas pārkārtošanās nodrošināšanai enerģētikas nozarē” (CEESEU-DIGIT) un Apvārsnis 2020 programmas projektu “Adaptīva mikroklimata pārvaldība lauksaimniecībā” (StarGate).

Visu atbildību par saturu uzņemas tā autori. Tas nekādā veidā neatspoguļo Eiropas Savienības oficiālo viedokli. Ne Eiropas Komisija, ne EASME neatbild par ievietotās informācijas izmantošanu.

Jautājumiem: Maija Rieksta, Vidzemes plānošanas reģions, e-pasts: maija.rieksta @vidzeme.lv, mob.nr. 26099521

Informāciju sagatavoja: Baiba Šelkovska, sabiedrisko attiecību speciāliste Vidzemes plānošanas reģionā. Saziņai: baiba.selkovska PIE vidzeme PUNKTS lv

 

 

 

 

 

Jūnija pēdējā nedēļā Vidzemes plānošanas reģiona (VPR) pārstāvji piedalījās projekta Green4HEAT atklāšanas sanāksmē Komotini pilsētā, Grieķijā. Šis Interreg Europe projekts, kurā iesaistīti deviņi partneri no astoņām ES valstīm, ir vērsts uz ilgtspējīgu siltumapgādes un dzesēšanas risinājumu ieviešanu visā Eiropas Savienībā. Projekts ilgs no 2024. gada 1. aprīļa līdz 2028. gada 30. jūnijam, un tā galvenais mērķis ir paātrināt pāreju uz ilgtspējīgāku siltumapgādi un dzesēšanu.

Projekts Green4HEAT koncentrēsies uz vairākiem būtiskiem uzdevumiem. Nozīmīgākais no tiem būs izveidotā reģionālā darba grupa, kurai pievienoties tiks aicinātas VPR pašvaldības, to energopārvaldnieki, kapitālsabiedrības un siltumapgādes uzņēmumi. Šo speciālistu pieredze un zināšanas būs būtiskas, lai izvērtētu Vidzemes potenciālu pāriet uz zemas temperatūras siltumtīkliem un kartētu tās teritorijas Vidzemē, kurās ir vislielākais potenciāls pārejai uz 4. un 5. paaudzes siltumapgādi. Turklāt Green4HEAT projektā kopā ar reģionālo darba grupu tiks apskatītas labās prakses, kā izveidot iedzīvotāju iniciatīvas siltumapgādes enerģijas kopienu izveidei. Kā arī tiks veikta izpēte, kā paātrināt ilgtspējīgu tehnoloģiju ieviešanu, pieņemot videi draudzīgus uzņēmējdarbības modeļus siltumapgādē un dzesēšanā.

Vidzemes plānošanas reģionam ir nozīmīga loma projektā. VPR vadīs tematisko pētījumu par politikas virzītājspēkiem aprites ekonomikas koncepciju ieviešanai siltumapgādē un dzesēšanā. Šis pētījums palīdzēs identificēt labākās prakses un politikas instrumentus, kas veicina ilgtspējīgu enerģijas risinājumu ieviešanu. Turklāt VPR organizēs starpreģionu semināru par zemas temperatūras siltumtīkliem, pulcējot ekspertus no visas Eiropas, lai dalītos zināšanās un pieredzē.

Vidzemes plānošanas reģiona projektu vadītāja Baiba Šelkovska uzsver: “Vidzemes reģionam  ir pieredze zemas temperatūras siltumapgādes izpētē, kopā ar Gulbenes novada pašvaldību un Rīgas Tehnisko Universitāti strādājot projektā “LowTEMP”. Tā laikā Vidzemē tika ieviesti divi pilotprojekti – Beļavas ciemā izbūvēta daudz efektīvāka katlu māja ar iespējām nodrošināt zemas temperatūras centralizēto siltumapgādi ēkām, kas atjaunotas. Otrs pilotprojekts noritēja Alūksnē bērnudārzā, kur esošo siltumapgādes sistēmu modernizēja ar iespējām samazināt siltumnesēja temperatūru. Green4HEAT projekts ļaus turpināt vairāk izzināt Vidzemes reģiona potenciālu ne tikai pārejai uz ilgtspējīgāku siltumapgādi, bet arī veicināt dzesēšanas risinājumu ieviešanu, kas kļūst aizvien aktuālāk arī Latvijas vasarās.”

Projekts Green4HEAT ir cieši saistīts ar Vidzemes plānošanas reģiona ilgtermiņa attīstības redzējumu un mērķiem. Vidzemes plānošanas reģiona Ilgtspējīgas attīstības stratēģija 2030 un Attīstības programma 2027 uzsver nepieciešamību veicināt ilgtspējīgu un efektīvu resursu izmantošanu, kā arī pāreju uz zema oglekļa ekonomiku. Projekta rezultāti tiks integrēti VPR reģionālās attīstības plānošanas dokumentos, nodrošinot, ka iegūtās zināšanas un labā prakse tiek ilgtermiņā iestrādāta mūsu politikās un rīcības plānos.

Projekts “Zaļo apkures un dzesēšanas risinājumu ieviešanas paātrināšana ES teritorijās” (Green4HEAT) tiek īstenots Interreg Europe pārrobežu sadarbības programmas no 2021. līdz 2027. gadam ietvaros. Tā mērķis ir atbalstīt iesaistīto reģionu centienus nodrošināt ilgtspējīgu centralizēto siltumapgādi un dzesēšanas risinājumu ieviešanu, uzmanību pievēršot teritorijas ilgtspējīgai attīstībai, samazinot SEG emisijas un nodrošinot atjaunīgo energoresursu integrēšanu. Aicinām sekot līdzi projekta aktivitātēm VPR tīmekļa vietnē www.vidzeme.lv un sociālajos tīklos – Facebook un LinkedIn.

Šī publikācija ir sagatavota ar Eiropas Savienības finansiālu atbalstu. Par tās saturu pilnībā atbild Vidzemes plānošanas reģions un tā nevar tikt izmantota, lai atspoguļotu Eiropas Savienības uzskatus. 

_________________________________________________________________________

Papildu informācijai:

Baiba Šelkovska

Projektu vadītāja, Vidzemes plānošanas reģions

E-pasts: baiba.selkovska PIE vidzeme PUNKTS lv

Tālrunis: 28752793

 

Informāciju sagatavojis:

Dzintars Močs

Sabiedrisko attiecību speciālists, Vidzemes plānošanas reģions

E-pasts: dzintars.mocs PIE vidzeme PUNKTS lv

 

 

 

 

 

 

Kopš šī gada aprīļa Vidzemes EnergoGids ir devies uz 5 dažādām vietām, lai klātienēs sarunās tiktos ar vairāk nekā 80 iedzīvotājiem. Līdz šim sarunas ar interesentiem par daudzdzīvokļu ēku atjaunošanu notikušas Madonas novada Mārcienā, Limbažu novada Puikulē, kā arī Cēsīs, Gulbenē un Varakļānos. Šajās vietās  ar Vidzemes plānošanas reģiona īstenotā projekta “RenoWave” atbalstu sešām daudzdzīvokļu ēkām tika sagatavoti energoauditi.

Katrā no iepriekš minētajām vietām klātesošajiem bija iespējams ne tikai iepazīties ar detalizēti  sagatavoto energoauditu un tikties ar energoauditoru, bet arī saņemt atbildes  uz  interesējošiem jautājumiem par ēku atjaunošanu. Vienlaikus Vidzemes EnergoGids sniedzis arī individuālās konsultācijas klātienē un attālināti arī citu novadu iedzīvotājiem.

Šonedēļ Vidzemes EnergoGids kopā ar  VPR komandu devās uz Varakļāniem, kur 10. jūlija vakarā tikās gan ar daudzdzīvokļu mājas Pils ielā 28B iedzīvotājiem, gan kaimiņu māju interesentiem.  Sarunu dalībnieki atklāja, ka galvenie izaicinājumi, dzīvojot neatjaunotā ēkā, ir nevienmērīga iekštelpu temperatūra, kur viena daļa iedzīvotāju ziemas laikā regulāri tur atvērtus logus, jo ir pārāk karsts, kamēr dzīvokļos mājas otrā pusē iekštelpu temperatūra ir daudz zemāka. Aktuāla  problēma, kas jārisina, lai novērstu mitruma uzkrāšanos, pelējuma veidošanos un nodrošinātu vienmērīgu svaiga gaisa pieplūdi telpās, ir ēkas ventilācija. Savukārt no kaimiņu mājām atnākušie  iedzīvotāji  dalījās pārdomās par saviem namiem, uzsverot nepieciešamību mainīt jumta pārsegumu, novērtēt esošās plaisas sienās, sakārtot inženiertīklus – kanalizāciju un siltumtīklus.

Lai gan ēkas atjaunošanas izmaksas strauji pieaug ar katru gadu, arī avāriju darbu skaits pieaug ēkās, kuras būvētas pirms vairāk kā 40 gadiem un netiek pienācīgi uzturētas. “Vidzemes plānošanas reģiona teritorijā, kas ietver 11 pašvaldības, kopā ir 6 412 daudzdzīvokļu mājas (3 un vairāk dzīvokļu mājas), kas celtas Padomju laikā, no tām tikai 357 ir atjaunotas. Ēku atjaunošanas temps ir lēns, un pats atjaunošanas process, sākot no pirmās iedzīvotāju sanāksmes līdz finansējuma piešķiršanai, iedzīvotājam šķiet sarežģīts. Lai palīdzētu iedzīvotājiem labāk izprast turpmākos soļus un iedrošinātu uz atjaunošanu, ir izveidots Vidzemes EnergoGids,” uzsvēra Edgars Augustiņš, VPR Energoefektivitātes eksperts.

Arī iepriekšējās sarunās ar citu novadu iedzīvotājiem izskanēja viedokļi, ka pirms 10 gadiem daudzdzīvokļu ēku atjaunošana nešķita tika nozīmīga kā šodien. Siltumenerģijas tarifam esot zemam, ēkas atjaunošana nav bijusi prioritāte. Taču šodien, kad enerģijas cenas ir svārstīgas un neparedzamas, kā arī ēkās veidojas lieli siltuma zudumi, uzturēšanas izmaksas kļūst augstākas un arī vizuāli var novērot esošo konstrukciju problēmas, ēkas atjaunošana kļūst par nepieciešamību. VPR komanda kopā ar Vidzemes EnergoGidu aicina arī citas daudzdzīvokļu mājas sazināties ar mums, lai kopīgās sarunās rastu piemērotākos risinājumus savu māju atjaunošanai.

Konsultācijas iedzīvotājiem sniedz Dace Pastva, eksperte daudzdzīvokļu ēku atjaunošanas jautājumos, un tām var pieteikties, zvanot uz tālruni 26675337 vai rakstot uz e-pastu dace.pastva PIE vidzeme PUNKTS lv. Šobrīd klātienes tikšanās notiek Cēsīs, Bērzaines ielā 5, vai Valmierā, Purva ielā 12a (Vidzemes plānošanas reģiona telpās). Iepriekš vienojoties, konsultāciju norises vieta var būt arī citviet Vidzemes plānošanas reģiona teritorijā. Aicinām sekot līdzi aktuālajai informācijai Facebook lapā https://www.facebook.com/VidzemesEnergoGids un www.vidzeme.lv.  

Par “RenoWave” projektu:

Projekta “Vienas pieturas aģentūras paplašinātais modelis, lai palielinātu daudzdzīvokļu ēku fonda renovāciju Baltijas jūras reģionā” (RenoWave) galvenais mērķis ir veicināt daudzīvokļu ēku atjaunošanu Baltijas jūras reģiona valstīs, izveidojot informatīvos atbalsta punktus - vienas pieturas aģentūras. Informatīvā atbalsta punkta uzdevumi ir sniegt informāciju un konsultācijas par daudzdzīvokļu ēkas energoefektivitātes paaugstināšanas iespējām, ēkas atjaunošanas iespējām un turpmāko apsaimniekošanu pēc paveiktajiem darbiem.

Latvijā projektu “RenoWave” īsteno Vidzemes plānošanas reģions un Baltijas Vides Forums. Tas tiek ieviests Interreg Baltijas jūras reģiona programmas 2021.-2027. gadam ietvaros ar Eiropas Reģionālās attīstības fonda atbalstu. Vairāk informācijas par projektu šeit.

Jautājumiem: Eva Meijere, projekta vadītāja Vidzemes plānošanas reģionā, e-pasts: eva.meijere PIE vidzeme PUNKTS lv

Informāciju sagatavoja: Baiba Šelkovska, sabiedrisko attiecību speciāliste Vidzemes plānošanas reģionā, e-pasts: baiba.selkovska PIE vidzeme PUNKTS lv

Vidzemes plānošanas reģions un Vidzemes uzņēmējdarbības centrs aicina pieteikties radošo nozaru profesionāļus un speciālistus, kuri var piedāvāt mentora pakalpojumus sievietēm - jaunajām uzņēmējām, kuras plāno uzsākt vai turpināt attīstīt uzņēmējdarbību radošo industriju jomā. Mentora atbalsts būs nepieciešams no 2024. gada septembra līdz 2025. gada jūnijam. Šo atbalstu saņems 16 radošas sievietes vecumā no 40 gadiem, kuras profesionāli vai hobija līmenī darbojas tekstildizainā, vizuālajā mākslā vai rada dizaina priekšmetus.  Jaunās uzņēmējas š.g. maijā izturēja priekšatlasi, piedaloties projekta "Uzplaukt radoši – sieviešu, radošu uzņēmēju iedrošināšana" uzsaukumā, lai līdz 2025. gada rudenim pilnveidotu uzņēmējdarbības spējas sava biznesa attīstībai. 

Sieviešu uzņēmējdarbības prasmju stiprināšanai aicināti pieteikties mentori, kas varētu sniegt atbalstu un zināšanas uzņēmējdarbības, mārketinga un komunikācijas, produktu un pakalpojumu attīstības, kā arī dizaina jautājumos. Papildus, mentoru atbalsts nepieciešams arī konsultācijām par produkta vai pakalpojuma pašizmaksas veidošanos un cenas aprēķināšanu, kā arī jautājumā par aprites ekonomikas principu ieviešanu uzņēmējdarbībā. Papildus zināšanu nodošanai, mentori būs aicināti dalīties ar savu pieredzi un veiksmīgiem piemēriem nozarē.

Papildus, mentoru atbalsts nepieciešams arī konsultācijām par produkta vai pakalpojuma pašizmaksas veidošanos un cenas aprēķināšanu, kā arī jautājumā par aprites ekonomikas principu ieviešanu uzņēmējdarbībā. Papildus zināšanu nodošanai, mentori būs aicināti dalīties ar savu pieredzi un veiksmīgiem piemēriem nozarē.

Mentora programmas aktivitātes norisināsies no 2024. gada septembra līdz 2025. gada jūnijam.

Mentora pakalpojumi ir būtiski tieši jaunajiem uzņēmējiem, kuri novērtē pieredzējušu un zinošu speciālistu padomus, lai izvairītos no bieži izplatītām kļūdām  vai pēc iespējas ātri noskaidrotu efektīvākos problēmu risinājumus. Vienlaikus mentori var palīdzēt attīstīt kritisko domāšanu, sniegt atbalstu efektīvu stratēģiju izstrādei, piedāvājot neatkarīgu skatījumu no malas par konkrētā uzņēmēja darbību un nākotnes plāniem.

Mentori aicināti pieteikties līdz 2024. gada 12. augustam plkst. 12:00 uz e-pastu arta.indriksone PIE vidzeme PUNKTS lv. Aicinām sazināties, ja radušies kādi papildu jautājumi!

Projekta  "Uzplaukt radoši – sieviešu, radošu uzņēmēju iedrošināšana" mērķis ir veicināt sieviešu (40+ vecuma grupā) uzņēmējdarbības attīstību radošajās industrijās reģionā, fokusējoties uz divām uzņēmējdarbības formām – individuālais komersants un mazie jeb mikrouzņēmēji.

Aktivitātes organizē Vidzemes plānošanas reģiona Vidzemes uzņēmējdarbības centrs projektā “Uzplaukt radoši - sieviešu, radošo uzņēmēju iedrošināšana”, sadarbībā Igaunijas Austrumviru Uzņēmumu centru. Projektu līdzfinansē Eiropas Reģionālās attīstības fonds INTERREG Centrālā Baltijas jūras reģiona pārrobežu sadarbības programmas 2021.-2027. gadam ietvaros.

Informāciju sagatavojusi: Arta Indriksone, Anita Āboliņa, Vidzemes plānošanas reģions