Arhīva kalendārs

« January 2018 »
MonTueWedThuFriSatSun
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 

2018. gada pirmā Vidzemes plānošanas reģiona (turpmāk – VPR) Attīstības padomes sēde notika 26.janvārī Trikātā. Sēdes dienaskārtībā bija vairāki jautājumi, tostarp arī jautājums par reģionālās attīstības atbalsta pasākumiem remigrācijai. Klātesošajiem jauno politikas iniciatīvu skaidroja Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas Reģionālās politikas departamenta direktors Raivis Bremšmits. 2018. gadā plānots pilotprojekts, kura īstenošanā iesaistīti arī visi plānošanas reģioni.  Katrā no reģioniem š.g. februārī darbu uzsāks reģionālais koordinators, kura galvenais uzdevums būs konsultēt ārvalstīs esošās personas vai ģimenes par remigrācijas iespējām.

Kā atzina R.Bremšmits, galvenā prioritāte būs ģimenes ar bērniem, kuras noteiktā brīdī ir izvēles priekšā – atgriezties “mājās” vai iesakņoties uz dzīvi ārvalstīs, līdz ar bērnu skolas gaitu sākšanos. Tāpat prioritāte būs arī jaunieši. Plānots, ka koordinators, sazinoties ar konkrētām personām, kas šobrīd dzīvo ārvalstīs, izzinās to vajadzības un problēmsituācijas, kas kavē pārcelšanos atpakaļ uz Latviju, sniedzot priekšlikumus, kā jautājumus risināt.

Pilotprojekts ir vērsts uz konkrētu cilvēku reālām vajadzībām nevis balstīts aptuvenos pieņēmumos par to, kas šos cilvēkus varētu, iespējams, kavēt, lai atgrieztos. Papildus izstrādāta arī remigrantu atbalsta programma uzņēmējdarbības un personiskā biznesa uzsākšanai pēc atgriešanās savā iepriekšējā dzīvesvietā reģionos. Šobrīd plānots, ka katrā no reģioniem varēs atbalstīt 4 projektus, kuriem maksimālais finansējums būtu 9000 eiro apmērā.

Zināma atbalsta politika tiks sniegta arī iekšzemes remigrantiem, kas mainījuši savu dzīvesvietu no viena plānošanas reģiona uz citu, taču plāno atgriezties sākotnējā dzīves vietā kā patstāvīgajā dzīves vietā. Tiesa, noteikti vairāki novadi, uz kuriem šī iniciatīva neattiecas, lielākoties Pierīgas teritorijās.

Jāpiebilst, ka VPR Attīstības padomes locekļi vērsa uzmanību uz vairākiem aspektiem, kas būtu jāņem vērā, īstenojot šo iniciatīvu. Tā pašvaldību priekšsēdētāji aktualizēja problēmu par dzīvojamā fonda trūkumu pašvaldībās, kas daudzviet joprojām ir liela problēma. Neskatoties uz to, ka daudz cilvēku ir devušies uz ārvalstīm un pametuši savas dzīvesvietas, joprojām mājokļu jautājums ir aktuāls.  Turklāt, skaidrs, ka nepieciešams domāt arī par preventīvu rīcību, lai motivētu palikt Latvijā tos cilvēkus, kuri vēl tikai plāno pārcelties uz dzīvi ārvalstīs. Tas pats attiecas arī uz situāciju reģionos, jo joprojām ir vērojama tendence iedzīvotāju aizplūšanai uz lielajām reģionu pilsētām, arī galvaspilsētu.

Papildus remigrācijas jautājumiem, sēdē par energopārvaldību Gulbenes novadā informēja Gulbenes novada pašvaldības Attīstības un projektu nodaļas vadītājs Jānis Barinskis. Savukārt par deinstitucionalizācijas projekta “Vidzeme iekļauj” īstenošanas gaitu informēja projekta vadītāja Ina Miķelsone.

Noteikts, ka nākamā padomes sēde notiks 2018. gada 23. februārī Smiltenē.

 

Vairāk informācijas: Guna Kalniņa-Priede, Vidzemes plānošanas reģiona Administrācijas vadītāja, mob.t. 29477997, guna.kp PIE vidzeme PUNKTS lv

Ievadot pavasara un vasaras tūrisma sezonas gaidīšanas svētkus, projekts HANSA piedalīsies tūrisma izstādēs gan Latvijā, gan ārvalstīs. Tā ir laba iespēja klātienē sastapt iespējamos pilsētu viesus, veidot kontaktus ar tūrisma nozares profesionāļiem un uzzināt jaunākās tendences.

Jau šonedēļ projekts HANSA būs to vairāk nekā 850 dalībnieku vidū, kas no 2. līdz 4. februārim Ķīpsalā starptautiskajā tūrisma izstādē gadatirgū “Balttour 2018” prezentēs labākos tūrisma un atpūtas piedāvājumus pasaules atklāšanai un Latvijas apceļošanai. Ar projektu HANSA varēs iepazīties hallē “Apceļo Latviju!”, stendā Nr. A8, kur virmos īsta Hanzas laiku atmosfēra. Erudītākie varēs pārbaudīt savas zināšanas par HANSA pilsētām un izmēģināt veiksmi laimes spēlē, bet aizrautīgajiem būs iespēja iejusties amatnieka ādā, iemēģināt roku dzijas vērpšanā vai nogaršot vietējos labumus. Ja izdosies atnākt īstajā brīdī, garšas kārpiņas varēs palutināt ar magoņmaizītēm, kas tapušas pēc projekta HANSA laikā atrastas vēsturiskas receptes.

9 Hanzas pilsētu šarms

Projekts HANSA apvieno 9 mazās vēsturiskās Hanzas savienības pilsētas – Visbiju Zviedrijā, Pērnavu un Vīlandi Igaunijā, Cēsis, Koknesi, Kuldīgu, Limbažus, Straupi un Valmieru Latvijā. Šīs pilsētas ir piemērots galamērķis gan kultūras, gan dabas baudītājiem – šarmantā vēstures elpa ik uz soļa, un arī dabas tuvums tepat! Katru vasaru pilsētas paveras kā vārti uz vēsturi – tajās norisinās Hanzas tematikai veltīti festivāli. Savukārt kulinārā baudījuma meklētāji ir sajūsmā par daudzveidīgiem piedāvājumiem gardēžiem. HANSA pilsētās var nobaudīt gan bruņinieku brokastis, gan īstu viduslaiku mielastu, kā arī gūt “lēnās” ēšanas jeb slow food  pieredzi... un vēl, un vēl. Ko piemērotu atradīs gan individuālie ceļotāji, gan nozares profesionāļi. Izstādē varēs uzzināt vairāk gan par projekta ietvaros izstrādātajiem aktīvās atpūtas maršrutiem, gan vēsturi izzinošām ekskursijām un vairāku dienu tūrēm.

Izstāde “Balttour” ir lielākais šāda veida pasākums Latvijā un notiks jau 25. reizi. Pagājušajā gadā to apmeklēja vairāk nekā 28 tūkstoši cilvēku, un plānots, ka šogad to skaits varētu sasniegt 30 tūkstošus. Vairāk informācijas par izstādi “Balttour” šeit.

Ciemos pie igauņiem un vāciešiem

Pēc iesildīšanās “Balttour 2018” projekts HANSA dosies uz Igaunijas lielāko tūrisma gadatirgu “Tourest 2018”, kas norisināsies no 9. līdz 11. februārim Tallinā. Šeit projekta stends atradīsies galvenās zāles “The Main Hall” zonā “Global village” (stends Nr. I4). Izstāžu maratonu projekts noslēgs ar dalību Vācijas tūrisma izstādē "ITB Berlin" no 7. līdz 11. martam (stends Nr. 18/106). Gan Igaunija, gan Vācija ir augsti prioritāri Latvijas tūrisma mērķa tirgi. Šajās izstādēs iecerēts vairot HANSA pilsētu atpazīstamību, kā arī iepazīstināt starptautisko publiku ar izstrādātajiem pārrobežu tūrisma produktiem.

Vairāk informācijas par izstādi “Tourest” šeit, savukārt par "ITB Berlin" šeit.

 

Par projektu:

Sadarbojoties 11 Latvijas, Igaunijas un Zviedrijas partneriem, no 2015. gada oktobra līdz 2018. gada decembrim tiek ieviests projekts “Hanzas vērtības ilgtspējīgai sadarbībai” (HANSA). Projekts tiek īstenots ar Eiropas Reģionālās attīstības fonda Centrālās Baltijas programmas 2014.–2020. gadam atbalstu, un tā mērķis ir stiprināt vēsturiskās Hanzas savienības vērtības. No Latvijas projektā piedalās Cēsu Kultūras un tūrisma centrs, Kokneses, Limbažu, Pārgaujas un Kuldīgas novadu pašvaldības, kā arī Valmieras pilsētas pašvaldība un Vidzemes plānošanas reģions, savukārt no Igaunijas projekta partneri ir Pērnavas un Vīlandes pilsētu pašvaldības, bet no Zviedrijas – Gotlandes reģions un Gotlandes Tūrisma attīstības aģentūra “Inspiration Gotland”, kas ir arī projekta vadošais partneris. Vairāk par projektu lasiet šeit.

Sekojiet līdzi aktualitātēm arī projekta Facebook lapā un projekta mājaslapā!

 

Vairāk informācijas:

Rūta Ročāne, projekta vadītāja Vidzemes plānošanas reģionā

Tālr.: +371 64116007, e-pasts: ruta.rocane PIE vidzeme PUNKTS lv