Arhīva kalendārs

« September 2017 »
MonTueWedThuFriSatSun
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

Septembra sākumā Vidzemes plānošanas reģions un SUPER projekta ieinteresēto pušu grupas pārstāvji devās uz Lietuvu, lai stiprinātu zināšanas un smeltos idejas eko-inovāciju atbalstam un attīstībai. Pieredzes apmaiņas brauciena ietvaros ar savu pieredzi dalījās arī kolēģi no Grieķijas un Nīderlandes, kā arī piesaistītie partneri no Vācijas.  Ar īpašu interesi Latvijas dalībnieki klausījās Nīderlandes Utereht reģiona piemēru. Reģionā darbojas organizācija, kas ir atbildīga par reģionālo atbalsta instrumentu ieviešanu un ir labs piemērs, kā pēc trīspusējās sadarbības jeb tā saucamā  triple helix principa dibinātas organizācijas var veiksmīgi veicināt uzņēmējdarbības attīstību reģionā.

Organizācijas dibinātāju lokā ir gan publiskais, gan privātais sektors, gan arī augstskola – komanda kopumā spēj nodrošināt ilgtspējīgu sistēmu, strādājot ar biznesa attīstības veicināšanas jautājumiem reģionā. Pārstāvji no Vidzemes vienprātīgi saskata potenciālu pārņemt Nīderlandes labo piemēru un adaptēt to Latvijas situācijai.

Tāpat visi projekta SUPER partneri tika iepazīstināti ar radīto pašizvērtējuma rīku, kas tiks izmantots, lai vērtētu Latvijas uzņēmējdarbības un eko-inovāciju atbalsta sistēmas stiprās un vājās puses, un kalpos kā bāze tālākai rīcības plāna izstrādei.

Brauciens uz Lietuvu ļāva gūt ieskatu Lietuvas stratēģijas bioekonomikas attīstībā, kas noderēs attīstot pašmāju bioekonomikas jomas. Projekta komanda, izvērtējot līdzšinējo gūto pieredzi, rekomendē veidot rīcības plānu, fokusējoties uz kādu konkrētu bioekonomikas jomu, lai veicinātu tās attīstību projekta ietvaros.  Sašaurinot izvēli, jākoncentrējas uz Vidzemes plānošanas reģiona viedajām specializācijām – tās jau identificētas un tām piemīt augsts attīstības potenciāls arī nākotnē.

Viesojoties vairākās organizācijās Lietuvā, jāsecina, ka kaimiņu valstī tiek ne tikai mērķtiecīgi ieguldītas investīcijas, veicinot inovācijas tieši pētniecības centros,  bet tiek ieguldīts arī liels darbs, lai tieši pētniecības centru darbības rezultātā tiktu veicināta jaunu un strauji augošu uzņēmumu attīstība. Vizīte Lietuvā ļāvusi apjaust, ka eko-inovatīvu uzņēmumu vajadzības ne ar ko neatšķiras no citiem uzņēmumiem, taču jomai jābūt iekļautai valsts un reģionu politikā, paredzot tiem atbalstu, kā arī izstrādājot atbalsta mehānismus jau esošajos atbalsta instrumentos. Tomēr tikpat svarīgi ir veidot izpratni par eko-inovāciju priekšrocībām un ieguvumiem pašu uzņēmēju vidū, lai tie apjaustu, ka jauni un efektīvāki ražošanas procesi, produkti un pakalpojumi var ne tikai ietaupīt pieejamos resursus, bet arī ieekonomēt finanšu līdzekļus. 

Papildu informācija: Laima Engere, projekta SUPER vadītāja, laima.engere PIE vidzeme PUNKTS lv; mob.t. +371 28376912