Arhīva kalendārs

« June 2019 »
MonTueWedThuFriSatSun
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Šogad Eiropas Ilgtspējīgas enerģētikas nedēļa notiks no 17. līdz 21. jūnijam. Tās ietvaros Vidzemes plānošanas reģions (VPR) organizē divus pasākumus. Cēsīs 17. jūnijā notiks paneļdiskusija “No saules līdz elektrībai”. Uzreiz pēc pasākuma 17. un 18. jūnijā VPR aicina Vidzemes publisko ēku apsaimniekotājus, siltumenerģijas piegādātājus un pašvaldību speciālistus energoapgādes jautājumos doties divu dienu pieredzes apmaiņas braucienā uz Daugavpili un Visaginas pašvaldību Lietuvā un uzzināt vairāk par energopārvaldības risinājumiem kaimiņu pašvaldībās. Abiem pasākumiem lūdzam reģistrēties līdz 11. jūnijam, aizpildot saiti: https://forms.gle/pjaf5aZuhNPjCEb69

Saules radiācijas enerģiju Vidzemē var izmantot vidēji 1700 stundas gadā (VPR Ilgtspējīgas attīstības stratēģija 2014-2030, Attīstības programma 2014-2020. Esošās situācijas raksturojums). Turklāt vairākos avotos izskan informācija, ka Latvijā saules enerģijas potenciāls ir līdzīgs kā Vācijā un Lielbritānijā, kur saules paneļi elektroenerģijas ražošanai tiek izmantoti jau vairākus gadus. Kāpēc Latvijā no saules līdz elektrībai vēl tik tāls ceļš ejams?

Lai rosinātu diskusiju par saules enerģijas izmantošanu elektroenerģijas ražošanā un identificētu esošos šķēršļus, kas kavē saules enerģijas izmantošanu elektroenerģijas ražošanai, un lai rastu iespējamos risinājumus, VPR šī gada 17. jūnijā Cēsīs organizē paneļdiskusiju “No saules līdz elektrībai”. Pasākumā VPR aicina piedalīties no visas Latvijas tos interesentus, kas apsver iespēju saules enerģiju izmantot elektroenerģijas ražošanā - valsts un reģionālās politikas veidotājus, pašvaldības, to ēku apsaimniekotājus, saules paneļu iekārtu uzstādītājus un piegādātājus, kā arī pasākumā aicināti piedalīties arī citi atjaunojamo energoresursu atbalstītāji. Paneļdiskusija tiek organizēta VPR īstenotā projekta “EFFECT4buildings” ietvaros.

Alternatīvo energoresursu izmantošana pašvaldībā apliecina vēlmi rūpēties par vidi, kā arī ir labs piemērs pārējiem. Lai smeltos energopārvaldības pieredzi kaimiņu pašvaldībās, VPR uzreiz pēc paneļdiskusijas aicina VPR teritorijā esošās pašvaldības, to publisko ēku apsaimniekotājus, siltumenerģijas piegādātājus un pašvaldību speciālistus energoapgādes jautājumos doties divu dienu, 17. un 18. jūnijā, pieredzes apmaiņas braucienā uz Daugavpili un Visaginas pašvaldību Lietuvā. Pieredzes apmaiņas brauciens tiek organizēts VPR īstenoto projektu “EFFECT4buildings” un “LowTEMP” ietvaros, kā arī iesaistoties Gulbenes novada pašvaldības īstenotajam projektam “Act NOW”.

Dienaskārtība abiem pasākumiem pieejama ŠEIT.

Lūdzam līdz 11. jūnijam pieteikt savu dalību pasākumos, reģistrējoties saitē: https://forms.gle/pjaf5aZuhNPjCEb69

Papildu informācija: Aija Rūse, projektu vadītāja Vidzemes plānošanas reģionā, aija.ruse PIE vidzeme PUNKTS lv, mob.t. +371 26400288 vai Jānis Ikaunieks, Energoefektivitātes eksperts, janis.ikaunieks PIE vidzeme PUNKTS lv,mob.t.: +371 26349224

Informāciju sagatavoja: Baiba Norberte, sabiedrisko attiecību speciāliste Vidzemes plānošanas reģionā, baiba.norberte PIE vidzeme PUNKTS lv, mob.t. +371 28752793, www.vidzeme.lv

Burtnieku novada pašvaldība projekta "Dārzu tūrisma piedāvājuma dažādošana Igaunijā un Latvijā" ("Diversifying garden tourism offer in Estonia and Latvia") ietvaros veikusi Valmiermuižas parka labiekārtošanu. Parkā iestādīti 299 ziedoši krūmi un puķes, lai atjaunotu vēsturisko Valmiermuižas parka krāšņumu. Izveidoti arī jauni celiņi, izvietoti soliņi, norobežojošas barjeras un atkritumu urnas.

Valmiermuižas parks ir iecienīta kultūras un atpūtas vieta gan vietējiem, gan arī viesiem. Parka centrālais objekts ir Valmiermuižas pils tornītis, kas ir vienīgā autentiskā celtne, kas palikusi no kādreizējās Valmiermuižas pils. Senatnīguma elpu parkam rada arī vēsturiskais akmens mūra žogs ar vārtiem. Pēdējā desmitgadē Burtnieku novada pašvaldība ir veikusi dažādas aktivitātes parka attīstīšanā un pilnveidošanā, lai no jauna atklātu vēsturisko parka vērtību, kas tiek turpināts arī šī projekta ietvaros. Kad jaunie stādījumi ieaugsies un sāks krāšņi ziedēt, parks būs ne tikai vieta, kur iepazīt un aplūkot vēsturisko apbūvi, bet arī doties pastaigā jaunā kvalitātē, nesteidzīgi baudot apkārtni un dabas skaistumu.

Sestdien, 15. jūnijā, etnofestivāla “SVIESTS” ietvaros notiks dārza parka prezentācijas pasākums, kurā ikviens aicināts iepazīties ar parkā paveikto. Orientēšanās spēlē varēs gan uzzināt interesantus faktus par Valmiermuižas vēsturi, gan pievērst uzmanību dažādām detaļām, kuras ikdienā, pastaigājoties parkā, iespējams, apmeklētāji nepamana. Būs sagatavota arī augu atpazīšanas spēle u.c. aktivitātes.

Projekta mērķis ir dažādot Igaunijas un Latvijas dārzu tūrisma piedāvājumu, radot pievilcīgu un ilgtspējīgu dārzu tūrisma produktu un pakalpojumu "Dārza pērles". Kopā ar vēl 17 partneriem no Latvijas un Igaunijas tiks izveidota maršruta karte un interneta vietne ar informāciju par dārziem un parkiem, kuri ir gatavi uzņemt apmeklētājus, iepazīstināt ar ainavu un augu dažādību. Dārzu īpašnieki piedalās apmācībās, lai pilnveidotu savas zināšanas par dārzu ainavu veidošanu, mārketinga aktivitāšu īstenošanu un viesu uzņemšanu.

Šis raksts atspoguļo autora viedokli. Programmas vadošā iestāde neatbild par tajā ietvertās informācijas iespējamo izmantošanu.

 

Informāciju sagatavoja:
Elīna Rulle,
Burtnieku novada pašvaldības
Attīstības projektu vadītāja
Tālr. 22033707, e-pasts: elina.rulle PIE burtniekunovads PUNKTS lv
 

Edīte Stērste,
Burtnieku novada pašvaldības
sabiedrisko attiecību speciāliste
Tālr. 20219631, e-pasts: prese PIE burtniekunovads PUNKTS lv

Šodien, 4. jūnijā Vides risinājumu institūts (VRI) Cēsīs pirmo reizi Baltijā uzņem 60 sabiedriskās zinātnes pētniekus un ekspertus no 24 valstīm, lai izstrādātu ieteikumus sabiedriskās zinātnes attīstībai Eiropā un iesaistītajās valstīs, tai skaitā Latvijā. Sabiedriskā zinātne ir pētniecības prakse, kas notiek ar sabiedrības līdzdalību. Tās ietvaros sabiedrības pārstāvji, sadarbojoties ar zinātniekiem, sniedz nozīmīgu ieguldījumu dažādās pētniecības jomās. Viens no redzamākajiem piemēriem Latvijā ir dabas novērojumu platforma Dabasdati.lv, kurā ikviens ir aicināts dalīties savos novērojumos dabā – ziņot par savvaļas augiem, dzīvniekiem un citiem organismiem. Šobrīd kopējais Dabasdati.lv novērojumu skaits pārsniedz 660 000.

Novērojumu skaits platformā ir ievērojams, kas liecina, ka Latvijas iedzīvotāji ir gatavi iesaistīties un dot savu artavu pētniecībā. Tomēr Vides risinājumu institūta pētniece un sabiedriskās zinātnes pasākuma Cēsīs organizatore Baiba Prūse uzsver, ka sabiedriskās zinātnes potenciāls Latvijā vēl nebūt nav pilnvērtīgi izmantots. Ir dažādas sabiedrības un zinātnes sadarbības formas, kas vai nu nav vispār vai pavisam minimāli ir pielietotas.

VRI līdz šim ir uzsācis vairākas iniciatīvas. 2017. gadā institūta pētnieki aicināja iedzīvotājus ziņot par Latvijā savvaļā sastopamo ārstniecības augu atradnēm, lai ievākto to sēklu paraugus un pētītu Latvijas ārstniecības augu genotipu potenciālu bioloģiskās lauksaimniecības vajadzībām. Šobrīd VRI uzsācis sadarbību ar vairākām skolām, iesaistot vairāk nekā skolēnus augšņu izpētē. Augsnes pētījumu rezultāti nodrošinās būtisku informācijas bāzi ilgtspējīgai dabisko pļavu apsaimniekošanai. Savukārt vēl līdz 30. Jūnijam ikviens Latvijas iedzīvotājs ir aicināts ziņot institūtam par 9 pavasara augu sugu (Smaržīgā madara, Gaiļbiksīte, Efeju sētložņa, Lielā strutene, Parastā kreimene, Parastā zalktene, Pļavas silpurene, Raspodiņš, Parastā māllēpe) atradnēm Vidzemē un Latgalē.

“Sabiedriskā zinātne ir ne vien vērtīgs datu ievākšanas resurss, kas atvieglo pētnieku darbu, bet tas arīdzan izglīto dažādas sabiedrības grupas par zinātnes procesiem un to lietderību iezīvotāju ikdienas uzlabošanai”, norāda B.Prūse. Uz vaicājumu par to, kur šī sadarbība starp sabiedrību un zinātniekiem būtu visnepieciešamākā, B.Prūse atbild, ka klimata pārmaiņu rezultātā burtiski atrodamies visi uz ļoti plāna ledus, līdz ar to tikai ar dažādu jomu speciālistu, pētnieku un sabiedrības grupu pārstāvju līdzdalību varēsim rast risinājumus kompleksajām vides problēmām, kas mūs sagaida turpmākajos gados.

Sabiedriskās zinātnes pasākums Cēsīs norisināsies Starptautiskās sadarbības programmas zinātnes un tehnoloģiju jomā COST akcijas “Sabiedriskā zinātne radošuma, zinātniskās pieejas un inovāciju attīstībai Eiropā” ietvaros. Tajā apvienojušies zinātnieki, pētnieki un profesionāļi no visas Eiropas ar vienotu mērķi – apvienot kompetences zinātnes, izglītības un sabiedriskās līdzdalības jomās, lai veidotu jaunas sabiedriskajā zinātnē bāzētas sociālās inovācijas.  

Par Vides risinājumu institūtu:

Vides risinājumu institūts (VRI) ir starptautiska pētniecības, attīstības un inovāciju organizācija. Tajā apvienojušies dažādu nozaru eksperti un speciālisti, kas, pielietojot jaunākās tehnoloģijas un zināšanas, izstrādā risinājumus ar dabas resursu apsaimniekošanu saistītiem izaicinājumiem.

 

Informāciju sagatavoja:
GUNA DĀTAVA
Vides risinājumu institūts
Institute for Environmental Solutions
guna.datava PIE videsinstituts PUNKTS lv
+371 26568947
www.videsinstituts.lv

2019. gada 15. maijā uzsākta pārrobežu projekta īstenošana, kas ļaus Alūksnē radīt jaunus tūrisma piedāvājumus – trošu nobraucienu un oriģinālās apdares atjaunošanu Alūksnes Jaunās pils telpās. Latvijas-Krievijas pārrobežu sadarbības programmas 2014.-2020. gadam ietvaros Alūksnes novada pašvaldība sadarbībā ar partneriem no Latvijas un Krievijas uzsāka projekta Nr. LV-RU-008 “630 verstis pilnas sajūtām/ Sajūtu verstis”/ “630 Versts Full of Feelings/Versts of Feelings” īstenošanu.

Projekta mērķis ir radīt jaunu tūrisma piedāvājumu no Krāslavas līdz Alūksnei Latvijā, kas tālāk turpināsies Krievijas Federācijā līdz Pavlovskai Sanktpēterburgā, piedāvājot izbaudīt 630 sajūtu pilnas verstis. Projekta laikā radītais maršruts apvienos objektus, kas sniedz apmeklētājiem dažādu sajūtu gammu, iespēju sajust, līdzdarboties, piedzīvot, izbaudīt, ieraudzīt unikālo pierobežas tūrisma piedāvājumu, vēstures, dabas un cilvēka mijiedarbību cauri gadsimtiem.

Tā kā objekti neatrodas gluži līdzās jau populārajiem tūrisma galamērķiem, izveidotais maršruts sekmēs vietējās uzņēmējdarbības attīstību. Projektā paredzēts veidot atsevišķus esošā tūrisma objektu piedāvājuma papildinājumus un demonstrēt mūsdienu informācijas tehnoloģiju piedāvājuma pielietojumu gan maršruta atpazīstamības veicināšanai, gan sajūtu radīšanai objektos.

Projekta vadošais partneris ir Alūksnes novada pašvaldība (Latvija), partneri Pavlovskas muzejs (Krievija), Izborskas muzejrezervāts (Krievija), Latvijas Piļu un muižu asociācija (LPMA) (Latvija). Projekta īstenošanas termiņš - 24 mēneši.

FOTO:  Projekta partneri no Alūksnes novada pašvaldības, Latvijas Piļu un muižu asociācijas un Izborskas muzejrezervāta tikās projekta pasākumā Izborskā (Foto autors: Evija Aploka)

Projektā paredzēts uzlabot esošo tūrisma piedāvājumu deviņos maršruta objektos – radīt jaunus, papildinošus pakalpojumus sajūtu paspilgtināšanai, pēc iespējas izmantojot mūsdienu tehnoloģijas. Piemēram, Alūksnes Jaunajā pilī Fortepiano istabā būs kāds ar skaņu saistīts pārsteigums, Izborskas muzejs aicinās izjust Izborskas dabu, Pavlovskas parkā varēs izbaudīt vēsturi un mūsdienas, Litenes muižā aicinās sajust dzīvi, Lūznavas muižā vērot sikspārņus naktī.

Izveidos maršruta mobilo lietotni ar GPS gidu un katrai vietai pielāgotu vizuālo tēlu, kas informēs par sajūtu piedāvājumiem visās deviņās maršruta vietās, interaktīvu karti, kopīgu bukletu, apkopojot tūrisma informāciju par sajūtu piedāvājumiem abpus robežai. Tāpat plānoti jaunā maršruta publicitātes pasākumi – kopīgs video, dalība starptautiskajās tūrisma izstādēs, sajūtu festivāli (Lūznavā, Izborskā, Alūksnē un Pavlovskā). Tiks organizētas meistarklases par sajūtu izmantošanas iespējām esošajā tūrisma piedāvājumā un rīkotas pārrobežu konferences, kurās pieaicinot jomas ekspertus, vērtēs tūrisma objektu piedāvājumu un apmeklētāju pieprasījuma tendences.

Alūksnē radīs jaunu tūrisma piedāvājumu – trošu nobraucienu no Tempļakalna pussalas uz Pilssalu. Projekta ietvaros atsegs Alūksnes Jaunās pils Fortepiano un Ērģeļu istabas sienu un griestu gleznojumus, tādejādi paplašinot Alūksnes muzejā apskatāmos Jaunās pils telpu interjerus, restaurēs 19. gadsimta flīģeli, radīs skaņas pārsteigumu apmeklētājiem un uzstādīs digitālu, diennakti pieejamu, āra stendu tūrisma informācijas ieguvei.

Pavlovskas pils parkā īstenos nelielu daļu no apjomīga projekta, restaurējot pārceltuvi pār Rožu paviljona dīķi uz Mīlestības salu (sauktu arī par grāfienes Livenas salu), iegādās aprīkojumu velomaršruta izveidei parkā, restaurēs 1799. gada ceļotāja atlasu un par to izveidos digitalizētu ekspozīciju.

Izborskas muzejrezervātā izvietos videonovērošanas kameras un atjaunos muzeja mājaslapu videostraumēšanas funkcijas nodrošināšanai, izveidos ekspozīciju sadarbībā ar Pavlovsku par ceļotāja atlasu.

Latvijas Piļu un Muižu asociācija nodrošinās interaktīvas tūrisma kartes izveidi, piedalīsies tūrisma izstādēs, veiks izveidotā maršruta mārketinga pasākumus un kopīgi ar tās biedriem – Litenes muižu, Varakļānu muižas pili, Krāslavas muižu, Lūznavas muižu, Preiļu muižas pils kompleksu un parku un Arendoles muižu - veiks nelielus esošā tūrisma piedāvājuma papildinājumus katrā no biedru objektiem, akcentējot dažādas izbaudāmās sajūtas tajos.

Projekta ietvaros 1. jūnijā Izborskas muzejrezervāts organizēja sajūtu festivālu “Isaborg – Izgaršo dzīvo vēsturi”. Festivālā piedalījās vairāki agrīno viduslaiku vēstures entuziastu klubi no Krievijas un Igaunijas. Tie demonstrēja viduslaiku ikdienas dzīves elementus īpaši izveidotajā apmetnē. Vēlāk turpat, ainaviskajā muzejrezervāta teritorijā, notika viduslaiku cīņu demonstrējumi.

Kopējais projekta budžets (bez partneru neattiecināmajām izmaksām) ir 800 000 EUR, t.sk. projekta līdzfinansējums no Latvijas-Krievijas pārrobežu sadarbības programmas 2014.-2020. gadam 720 000 EUR apmērā. Pavlovskas muzeja budžets ir 337 683,50 EUR, Izborskas muzejrezervāta budžets ir 62 317,50 EUR, LPMA budžets veido 120 000 EUR, Alūksnes novada pašvaldības budžets – 279 999  EUR. Lai realizētu abus ieplānotos infrastruktūras objektus, Alūksnes novada pašvaldība izlēma ieguldīt lielāku pašu līdzfinansējumu, tādejādi kopējais pašvaldības budžets ir 484 000,00 EUR, no tā Latvijas-Krievijas programmas finansējums veido 251 999,10 EUR, pašvaldības finansējums 232 000,90 EUR.

 

Sagatavojusi: Evita APLOKA,
Alūksnes novada pašvaldības
sabiedrisko attiecību speciāliste
Tālruņi: 64381502; 26646749
evita.aploka PIE aluksne PUNKTS lv
www.aluksne.lv

Cēsu pilī durvis vērusi unikāla Latvijai izstāde ”Multimediāls Cēsu pils stāsts”, kas ļaus apmeklētājiem pils rietumu torņa trešā stāva telpā piedzīvot aizraujošu multimediālu Cēsu pils vēstures stāstu, izdzīvojot nozīmīgākos pils vēstures notikumus un sajūtot seno laiku atmosfēru.

"Patiesībā projekts ir unikāls ne tikai Latvijā, bet arī Baltijā. Lai gan multimediju elements tiek izmantots izstādēs samērā plaši, Cēsu pils mērogs un mākslinieciskais paņēmiens ļauj skatītājam pilnībā iejusties vēsturiskajā stāstā, piedzīvojot realitātei pietuvinātu sajūtu. Radīto sajūtu ziņā iesaku to izbaudīt visiem Cēsu pilsētas apmeklētājiem un iedzīvotājiem," atzīst Andra Magone, Cēsu Tūrisma Informācijas centra vadītāja.

Ekspozīcijas mākslinieciskais risinājums ir audiovizuālas projekcijas, kuras aptver torņa trešā stāva telpas grīdu un griestus,  kā arī sienas 270 grādu segumā. Saturiski muzeja apmeklētājs atrodas telpā, kura mainās līdzi gadsimtiem, rekonstruējot notikumus, vēsturiskus faktus, pils interjera elementus un ikdienas ritmu. Vēsturiskās logu ailes  izmantotas projecētai ilūzijai par pils apkārtni, ilustrējot gan attīstību, gan notikušos karus.

"Šī izstāde ir jāredz, jo tā mainīs mūsu priekšstatus par vēstures stāstīšanas veidu. Tas būs jauns piedzīvojums un skaista vizītkarte Cēsīm, kas ļauj mums interesantā veidā iepazīt pilsētu. Un to jāredz gan cēsiniekiem, gan pilsētas viesiem, jo šis stāsts ir daļa no Latvijas lielās vēstures stāsta," atzīst izstādes idejas autors un patrons Renārs Sproģis.

Projekta iecere radusies, sekojot līdzi jaunākajām pasaules tendencēm muzeju un izstāžu attīstībā. Arvien plašāk var novērot dažādu, tehnoloģiju attīstībā balstītu, risinājumu ienākšanu muzeju un izstāžu nozarē, kas ļauj nozarei iet līdzi laikam un nodrošināt vislabāko saikni ar apmeklētājiem.

Izstādes galvenais režisors un videomākslinieks ir Māris Kalve, kura neseno kopdarbu lieluzvedumu «Abas malas» nominēja ,,Kilograms kultūras”. Viņš veido izstādi kopā ar saviem kolēģiem no "Kalvestudija".

Izstāde atrodas pils rietumu tornī. Adrese: Cēsu pils komplekss, Pils laukums 9, Cēsis. Tā būs atvērta katru dienu vasarā no pulksten 10:00 - 18.00.

 

Vairāk informācijas:

www.cesupils.lv

https://www.facebook.com/muzejscesis

https://www.facebook.com/cesupils

https://twitter.com/Cesu_pils

 

Papildu informācijai:

Inese Ozoliņa

inese.ozolina PIE theproof PUNKTS lv

mob. 26174731

Kopienas teātra projektu “Latvijas stāsti. Šekspīrs satiek Blaumani” ietvaros un Āraišu arheoloģiskā parka “Teātra un mžuikas MĒNESS EZERS” pasākuma ietvaros ar Valsts Kultūrkapitāla fonda, Latvijas Kultūras ministrijas, Latvijas Nacionālā Kultūras centra, Vidzemes plānošanas reģiona atbalstu Āraišu arheoloģiskajā parkā notiks vizuālā teātra estētikā balstīta staigājamā izrāde LETTI, kura savu pirmizrādi piedzīvos 26.jūlijā.

Āraišu arheoloģiskā parka teritorija pārtaps par spēles platformu vairāk kā simts izrādes dalībniekiem, tā kļūstot par vienu no dalībnieku skaitā apjomīgākajām izrādēm kopienas teātra projektā.

Dalībnieki ir vietējās kopienas cilvēki un apkārtnes iedzīvotāji, kuriem šī izrāde ir liels izaicinājums, tāpat neierasts notikums tas būs Āraišu arheoloģiskā parka darbībā.

Kopš Latvijas valsts dibināšanas ir pagājuši simts gadi, tāpēc aktuāls paliek jautājums – kā vēsture ir ietekmējusi mūsdienu cilvēku? Kā tas ir ietekmējis mūs, un kā mēs spējam godināt pagātni, kas mūs ir laika gaitā veidojusi? Kā vēstures nozīmi uztver mūsdienu jaunatne?

Izrāde LETTI vēstīs par mūsdienu cilvēku, kurš meklē savas saknes, par cilvēku, kurš meklē sevi caur sen aizmirstiem mītiem, ko glabā mūsu tauta, mūsu pašu miesa, mūsu zeme.  

Izrādes galveno stāsta līniju veidos piecu jauniešu piedzīvotais pilnmēness naktī, ko uzskata par enerģētiski spēcīgu un emocionāli piesātinātu laiku.

Izrādes laikā skatītāji kopā ar jauniešiem piedzīvos sešu stāstu virkni, kas notiks dažādās Āraišu arheoloģiskā parka teritorijas vietās, un atgriezīs laikos, kad radās pirmās universālās izpratnes par pirmajām pasaules uztveres formām. Skatītāji paši kļūs par izrādes sastāvdaļu un kļūs par tiešiem lieciniekiem dažādu laiktelpu sķietamiem satikšanās mirkļiem, kas liks atgādināt pašiem sev par dabas klātesamību un  kopienas sajūtu, kas veidojusi un turpina veidot Latvijas cilvēku.

Režija – Beatrise Zaķe (apvienība PERFOrācija)
Scenogrāfija – Pamela Butāne (apvienība PERFOrācija)
Dramaturģija – Sandija Santa
Komponists – Jānis Strapcāns
Kustību konsultants – Jānis Putniņš
Gaismu mākslinieks – Reinis Smiltenis (Those Guys Lighting)
Balss – aktrise Inga Apine
Piedalās – Āraišu arheoloģiskā parka jaunizveidotais kopienas teātris, Amatas novada un Cēsu pilsētas deju kolektīvi, kori, jaunsargi.

Izrāde nav ieteicama cilvēkiem ar kustību traucējumiem.

Izrāde notiks Āraišu arheoloģiskā parka veidotā “Teātra un mūzikas MĒNESS EZERS” pasākuma ietvaros. MĒNESS EZERS ideja attīstīta, sadarbojoties ar Vidzemes augstskolas studentiem.

Izrādes veidošanu atbalsta fonds “INITIUM”, Latvijas Kultūras ministrija, LNKC, Vidzemes Plānošanas reģions, AS “Latvijas Valsts meži”, Valsts Kultūrkapitāla fonds un Amatas novada pašvaldība!

Informāciju sagatavojusi: Jolanta Sausiņa, Āraišu arheoloģiskā parka vadītāja.


Radošās darbības nedēļas “radi!2019” ietvaros 13. jūnijā Līgatnē kopā sanāks pilsētas pārvalde, nevalstiskās organizācijas un uzņēmēji, lai radošo industriju profesionāļu vadībā meklētu labākos risinājumus tūrisma vides uzlabošanai, kā arī izstrādātu individuāli pielāgotu plānu tūrisma un pilsētas tēla atpazīstamības veicināšanai. Viena no veiksmīga tūrisma piedāvājuma atslēgām ir atvērta sadarbība starp visām iesaistītajām pusēm, tādēļ Radošo industriju tūrisma misijā aicināti piedalīties ne tikai Līgatnes, bet arī tuvāko novadu pārvalžu un NVO pārstāvji, uzņēmēji, kuru darbība saistīta ar tūrisma industriju.

Lai izstrādātu kvalitatīvu un aizraujošu pilsētas tūrisma piedāvājumu, būtisku ieguldījumu un pievienoto vērtību var sniegt tieši radošās industrijas. “Radošo industriju pienesums tūrismā ir domāšanas maiņa un iespēja paskatīties uz tūrismu no cita skatu punkta. Tas ir – ar pilsētas apmeklētāja acīm,” pārliecināts Edgars Pētersons, Radošās tūrisma misijas žūrijas dalībnieks, stratēģiskais plānotājs un partneris radošajā aģentūrā “Weekend”. 

Radošās tūrisma misijas laikā radošo industriju profesionāļi stāstīs par tūrisma tendencēm Latvijas mazpilsētās, kā arī par novārtā pamesto industriālo mantojumu objektu iedzīvināšanu. Mentoru vadībā norisināsies radošās darbnīcas, lai analizētu Līgatnes tūrisma piedāvājumu un tā trūkumus. Darbnīcu rezultātā tiks izstrādāti ieteikumi ne vien, kā “atdzīvināt” Līgatnes papīrfabriku, bet arī, kā uzlabot pilsētas tēlu, komunikāciju un tūrisma piedāvājumu, aktivizēt jaunradi. Darba procesā tiks izstrādātas konkrētas vadlīnijas, ko savā praksē būs iespējams izmantot visiem pasākuma dalībniekiem. 

Radošā tūrisma misijā uz Līgatni dosies un darba grupas vadīs nozares eksperti: LIAA Tūrisma departamenta direktore Inese Šīrava, LIAA Tūrisma departamenta vadošais eksperts Mārtiņš Eņģelis, “Creativity Lab” dibinātāja un partnere Latvijā Signe Adamoviča, Latvijas Dizaina centra vadītāja Dita Danosa un “Free Riga” projektu vadītājs Jāzeps Bikše. 

Radošā tūrisma misija Līgatnē notiks 13. jūnijā plkst. 10.00-17.00 Līgatnes kultūras namā, Spriņģu ielā 4.

 

Programmā:

10.00-10.45 Novārtā pamesto industriālo mantojumu objektu iedzīvināšana,

10.45-11.30 Tūrisma tendences Latvijas mazpilsētā,

11.30-13.00 Ekskursija uz Līgatnes industriālo mantojuma objektu - Līgatnes papīrfabrikas un Līgatnes papīrfabrikas kultūrvēsturiskā ciemata apskate,

14.00-15.30 Radošās darbnīcas mentoru vadībā,

15.30-17.00 Rezultātu apkopošana, ieteikumu izklāsts.

 

 

Par iespēju izmantot radošo industriju profesionāļu potenciālu savas pilsētas tūrisma piedāvājuma stiprināšanā šogad īpaši organizētā konkursā sacentās 11 Latvijas mazpilsētas – Lubāna, Aknīste, Aizpute, Kandava, Sabile, Līgatne, Mazsalaca, Rauna, Staicele, Saulkrasti un Valdemārpils. No to vidus konkursa žūrija – radošo industriju un tūrisma nozares profesionāļi – izraudzījās pa vienai pašvaldībai no katra reģiona, kurā tiks organizētas Radošo industriju tūrisma misijas: Līgatne (13. jūnijā), Aknīste (18. jūnijā) Aizpute (20. jūnijā), Staicele (26. jūnijā).

 

Radošās darbības nedēļu „radi!2019” iniciē Latvijas Republikas Kultūras ministrija, rīko nodibinājums “Creativity Lab” sadarbībā ar Latvijas Investīciju un attīstības aģentūru un Latvijas Dizaina Centru. Radošās darbības nedēļas „radi!2019” jaunumiem iespējams sekot līdzi mājaslapā www.radilatvija.lv, kā arī sociālajos tīklos Facebook, Twitter un YouTube.

 

Informāciju sagatavojusi:

Laura Giptere
Radošās darbības nedēļas “radi!2019” mediju koordinatore
M: 26132168
E: laura.giptere PIE deepwhite PUNKTS lv

2019. gada 18. jūnijā Kultūras centrā "Siguldas Devons" – Latvijas uzņēmēju pieredzes stāsti un ekspertu zināšanas par investoru uzmanības pievēršanu, starptautiskām piča sacensībām un pūļa finansējumiem, šķietami nesasniedzamu klientu iegūšanu un dažādām pieejām labākās komandas izveidošanā. Prezentācijas, diskusijas, meistarklases un savas sagatavotības pārbaude.


Adrese: Pils iela 10, Sigulda

Kad jaunuzņēmums ir nostabilizējies un gatavs pakāpties augstumā.
Kad augošs uzņēmums ir ieskrējies un gatavs mesties dziļumā.
Kad stabils uzņēmums ir iestrēdzis un gatavs izvērsties plašumā.
Kad uzņēmums ir gatavs pāriet citās dimensijās.
Ko darīt tad?
Kā piesaistīt investorus? Kā paplašināt tirgu? Kā izveidot spēcīgu komandu?

Magnetic Latvia biznesa forums būs tas iztrūkstošais elements, lai veicinātu uzņēmuma spēju augt, paplašināties un izvērsties jau daudz sarežģītākās un nopietnākās plaknēs un dimensijās.

Programma ​​​​​​​

Darba valoda  latviešu un angļu.

Dalība  bez maksas. Vietu skaits ierobežots.

Dalībnieku personas datu apstrādes drošības noteikumi

 

 

Informāciju sagatavojis:
Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra
Ārējās tirdzniecības veicināšanas departaments
Biznesa informācijas nodaļa
+371 67039459
events PIE liaa.gov PUNKTS lv

Aizvadītais mācību gads Valmieras pilsētas 3.pirmsskolas izglītības iestādē “Sprīdītis” noslēdzies ar jaunu pieredzi piecu līdz sešu gadu vecu bērnu izglītošanā par dabas un vides aizsardzības tēmām, sniedzot praktisku izpratni par videi draudzīga dzīvesveida nepieciešamību. Sadarbībā ar biedrību “Daibes ilgtspējas centrs” ir tapis mācību materiāls “Skudras Urdas uzdevumu un eksperimentu krājums”, kā arī animācijas filma “Skudra Urda domā, meklē, atklāj” par Skudru Urdu un tās ikdienas videi draudzīgajiem ieradumiem.

Mācību materiālu veido četras tēmas: dzīve bez atkritumiem; organiskie atkritumi; ūdens piesārņojums; preces un atkritumi. Katras tēmas rotaļnodarbībai ir izveidots plāns, norādītas apgūstamās caurviju prasmes, tikumi, kā arī plānotie rezultāti dabaszinātņu, valodas, matemātikas, kā arī sociālajā un pilsoniskajā mācību jomās. Mācību materiāla un animācijas filmas mērķis ir atraktīvā, bērniem saistošā un vecumam atbilstošā veidā, veidot pratību pamatus dabaszinātņu mācību jomā, attīstot kritisko domāšanu, sadarbības, prasmes, prasmi pieņemt lēmumus, sekmēt izpratni par dabas objektiem, parādībām, norisēm, kā arī vērtībās balstītu tikumu un ieradumu nostiprināšanu. Tēmas tiek izspēlētas, Skudrai Urdai tiekoties ar bērniem, un iepazīstinot ar savu dzīvi – svinot dzimšanas dienu, ejot uz veikalu iepirkties, pētot kartupeli un ūdeni.

Tā kā vides izglītība ir pamats ilgtspējīgu ieradumu un domāšanas veida maiņai, inovatīvais uz praktisku rīcību orientētais mācību materiāls ir veidots plašam pielietojumam un interpretējamībai dažādos apstākļos un vajadzībām pirmsskolas izglītības iestādēs, neformālās izglītības pulciņos, domubiedru un māmiņu grupās, kā arī bērniem un viņu vecākiem, kas pirmsskolas izglītību apgūst mājmācībā. Katra nodarbība saskaņā ar jauno kompetenču pieeju sadalīta trīs daļās: aktualizēšana, apjēgšana, refleksija. Tēmas noslēgumā piedāvāti ieteikumi izziņas turpināšanai – ievirzei katram pedagogam iespējamajiem papildinājumiem vēlamā rezultāta sasniegšanai.

Mācību materiālu saturu pamatā veidoja pirmsskolas izglītības skolotāja Sarmīte Markvarte, procesā iesaistot Dabas un tehnoloģiju parka “URDA” vides un ilgtspējas izglītības speciālisti Ievu Freimani – Mihailovu, kā arī pirmsskolas izglītības iestādes pedagogus un bērnus ilustrāciju, mīklu tapšanā.  Sarmīte Markvarte: “Vides zinībās ir lietas, kas jāmācās arī mums pieaugušajiem. Mans ieguvums, iesaistoties projektā, ka ne tikai darbā, bet arī privātajā dzīvē sāku vairāk piedomāt par savu rīcību un izvēlēm. Saudzēsim dabu un rūpēsimies par tīru apkārtējo vidi! Priecāšos, ja izveidotais mācību materiāls tiks praktiski un radoši izmantots izglītības iestādēs dabaszinību apguvei”. 

 

Skudras Urdas uzdevumu un eksperimentu krājumu var lejupielādēt ŠEIT.

Animācijas filma skatāma ŠEIT.


Mācību materiāls izstrādāts saskaņā ar 21.11.2019. MK noteikumiem Nr.716 “Noteikumi par valsts pirmsskolas izglītības vadlīnijām un pirmsskolas izglītības programmu paraugiem”. Tas veidots Eiropas Komisijas, Globālās izglītības tīkla Eiropā – GENE un valsts budžeta līdzfinansēta projekta ietvaros.

 

Informāciju sagatavojusi:

Līga Bieziņa

Valmieras pilsētas pašvaldības

Zīmolvedības un sabiedrisko attiecību nodaļas

sabiedrisko attiecību speciāliste vides komunikācijā

Tālr.: 64210682; 26495997

 

15. jūnijā plkst. 11:30, Līgatnes kultūras namā, Līgatnes novada Kultūras un tūrisma centrs struktūrvienība Līgatnes pilsētas bibliotēka aicina visus interesentus uz Dzimtas vēstures pētniecības un ciltskoka veidošanas semināru un praktisku nodarbību. Seminārs ilgs 4 stundas un tas sniegs sistēmiskas zināšanas tiem, kuri iecerējuši izpētīt un apzināt savas dzimtas vēsturi, kā arī aicināti piedalīties tie, kuri jau pēta savas dzimtas vēsturi. Semināra apmeklētāji gūs zināšanas radurakstu pētniecībā, ciltskoka veidošanā, uzzinās par pieejamajiem izpētes avotiem. Semināra mērķis ir stiprināt līgatniešu identitāti, pievēršot uzmanību saviem senčiem, izzināt dzimtas vēsturi, lepoties ar savu dzimtu un izdibināt ģimenes noslēpumus. 

Par savu pieredzi stāstīs un padomu sniegs cilvēks, kas savus senčus izzinājis līdz pat 18. gs. vidum – laikraksta “Brīvā Daugava” galvenais redaktors, radurakstu un baznīcas vēstures pētnieks, radurakstu pētniecības portāla «Ciltskoki.lv» viens no izveidotājiem un līdzautoriem, Jānis Apīnis.

Pārliecināsim, cik aizraujoša un reizē sarežģīta var būt šī pētniecība, kad atminot vienu vārdu, tas vedina uz nākamo, nezināmo atrašanu.

Aicinām līdzi ņemt savus portatīvos datorus.

Dalība pasākumā ir bez maksas.

Seminārs tiek īstenots Vidzemes plānošanas reģiona „Latvijas valsts mežu un Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstītās Vidzemes kultūras programmas 2019” projekta ietvaros.

Projekta vadītāja Madara Židaua, Līgatnes pilsētas bibliotēkas vadītāja, biblioteka PIE ligatne PUNKTS lv, +371 25619107.

 

Gulbenes novada bibliotēka aicina ikvienu šovasar iesaistīties stāstu vākšanā. Ikvienā dzimtā ir stāsti, kas tiek nodoti no paaudzes paaudzē, tiek stāstīti atkal un atkal. Varbūt ģimenēs ir stāsti, kurus nenovērtējam un nepastāstām, jo domājam, ka tajos nekā īpaša un interesanta nav. Taču dzimtu stāstus veido jebkas, ikviens atgadījums, katrs atmiņu stāsts.

Bieži vien cilvēki vislabāk atceras savu bērnību – tās var būt dažādas spēles, rotaļas, pastrādātie nedarbi un blēņas, stāsts par savu vārdu, skolas gaitām, dzīves apstākļiem, ikdienu u.tml. Dalīsimies ar stāstiem, pastāstot tos saviem līdzcilvēkiem, kopīgi labi pavadot laiku, gūstot zināšanas par savu dzimtu, novada vēsturi, visiem kopā bagātinot novada kultūrvēsturisko mantojumu.

Stāstu talkas Nolikums.

Atļauja atmiņu stāsta izmantošanai.

Gaidīsim stāstus līdz 31. augustam!

Sīkāka informācija, zvanot pa tālruni 64471460 vai Gulbenes novada bibliotēkā Novadpētniecības un humanitāro zinātņu lasītavā 3.stāvā.

Projekts atbalstīts Vidzemes plānošanas reģiona izsludinātajā kultūras projektu konkursā “Latvijas valsts mežu un Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstītā Vidzemes kultūras programma 2019”.

Informāciju sagatavojusi: Inese Kalēja, Gulbenes novada bibliotēkas darbiniece.

Vēl tikai šodien ir atvērta pieteikšanās dalībai paneļdiskusijā “No saules līdz elektrībai”. Pasākums notiks 17. jūnijā Cēsīs, Vanadziņa mājā, no plkst. 9:30 līdz 12:00. Pasākumā vienuviet pulcēsies Latvijas enerģētikas nozares pārstāvji – SIA “Enefit Latvija”, Saules enerģijas asociācija, AS “Sadales tīkls”, Ekonomikas ministrija, Latvijas Pašvaldību savienība, enerģētikas uzņēmumu grupa Latvijā “AJ Power” un vēl citi interesenti. Paneļdiskusijas mērķis ir rosināt diskusiju par saules enerģijas izmantošanu elektroenerģijas ražošanā, identificēt esošos šķēršļus un rast iespējamos risinājumus, kā izmantot saules potenciālu. Reģistrācijas saite: https://forms.gle/pjaf5aZuhNPjCEb69

Diskusiju vadīs Inese Dosē, enerģētikas eksperte ar vairāk nekā 10 gadu starptautisku pieredzi konsultāciju sniegšanā enerģētikas sektorā - Rietumeiropā un Baltijas valstīs. Inese ir studējusi Lielbritānijā Varvikas Biznesa skolā (Warwick Business School), kur ieguvusi MBA grādu Globalajā enerģētikā. Atjaunojamie energoresursi, cirkulārā ekonomika, elektroenerģijas uzkrājēji un jaunās tehnoloģijas kā, piemēram, blokķēde, mākslīgais intelekts, robotika ir Ineses intereses un specializācija.

Pasākumā Vidzemes plānošanas reģions aicina piedalīties no visas Latvijas tos interesentus, kas apsver iespēju saules enerģiju izmantot elektroenerģijas ražošanā - valsts un reģionālās politikas veidotājus, pašvaldības, to ēku apsaimniekotājus, saules paneļu iekārtu uzstādītājus un piegādātājus, kā arī pasākumā aicināti piedalīties arī citi atjaunojamo energoresursu atbalstītāji.

Pasākuma dienaskārtība pieejama ŠEIT.

Paneļdiskusiju “No saules līdz elektrībai” organizē Vidzemes plānošanas reģions Eiropas Ilgtspējīgas enerģētikas nedēļas un projekta “Efektīvi finanšu instrumenti ēku energoefektivitātes paaugstināšanas pasākumu ieviešanai” (EFFECT4buildings) ietvaros.

Par EFFECT4buildings projektu

Interreg Baltijas jūras reģiona programmas 2014.-2020. gadam ietvaros Vidzemes plānošanas reģions kopā ar partneriem no vairākām Baltijas jūras reģiona valstīm īsteno projektu "Efektīvi finanšu instrumenti ēku energoefektivitātes paaugstināšanas pasākumu ieviešanai" (EFFECT4buildings) ar Eiropas Reģionālās attīstības fonda un Norvēģijas atbalstu. EFFECT4buildings mērķis ir palielināt ēku energoefektivitātes pasākumu skaitu publiskajās ēkās visā Baltijas jūras reģiona teritorijā. Vairāk par projektu: http://www.vidzeme.lv/

Papildu informācija: Jānis Ikaunieks, Energoefektivitātes eksperts Vidzemes plānošanas reģionā, janis.ikaunieks PIE vidzeme PUNKTS lv, mob.t.: +371 26349224 vai Aija Rūse, projektu vadītāja Vidzemes plānošanas reģionā, aija.ruse PIE vidzeme PUNKTS lv, mob.t. +371 26400288

Informāciju sagatavoja: Baiba Norberte, sabiedrisko attiecību speciāliste Vidzemes plānošanas reģionā, baiba.norberte PIE vidzeme PUNKTS lv,  mob.t. 28752793, www.vidzeme.lv

Ar Vidzemes plānošanas reģiona, Latvijas valsts mežu un Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstu biedrība “Burtnieku makšķerēšanas un tūrisma skola” aicina uz radošajām darbnīcām “AKMENS LAIKMETA RADOŠĀS DARBNĪCAS PIE BURTNIEKU EZERA”, kas notiks sestdien, 22.jūnijā, laivu bāzē "Asari", Matīšu pagastā.

Programmā:

  • Priekšlasījums- stāstījums stāstīs par neolīta (3. g.t.pr.Kr.) laikmeta Austrumlatvijā dzīvojošo seno iedzīvotāju dzīvesveidu (aptuveni plkst. 11.00-12.00)

Ilga Zagorska, arheoloģe, vēstures zinātņu doktore. Latvijas Vēstures institūta darbiniece, Akmens laikmeta pētniece, kura veikusi izrakumus Zvejnieku kapulaukā pie Burtnieku stāstīs par seno iedzīvotāju dzīvesveidu, nodarbošanos, darbarīkiem, mājokļiem, u.c. Dalībnieki tiks iesaistīti diskusijā, par to, kā tas bija. Īpaša uzmanība stāstā tiks veltīta materiāliem no kā gatavoti mājokļi, apģērbs, darbarīki, trauki, kā gatavots ēdiens.

  • Radošā darbnīca “Ķemmes- bedrīšu keramika” (no plkst. 12.00 -15.30)

Darbnīca notiek brīvā dabā, plenērā, Valmieras Dizaina un mākslas vidusskolas pasniedzējas un audzēkņu vadībā. apzināti materiāli, kas atrodas turpat apkārtnē- pie Burtnieka ezera, pļavā, mežā. Darbnīcas laikā sīkāk tiek pārrunāsim māla izmantošanu seno iedzīvotāju dzīvē- trauku un mājokļu veidošanā. Māls- kā jumta un grīdas materiāls. Māls- kā trauku veidošanas materiāls. Apskatīsim seno trauku attēlus, pētīsim to formas, dekorējumu kompozīcijas Austrumlatvijā satopamo ķemmes – bedrīšu tehnikā. Iepazīsim darbarīku- īpašu irbuli, ar kura palīdzību trauki tiek dekorēti. Tad - individuālais radošais darbs – katrs zīmēs trauka formu un rotājuma kompozīciju ogles tehnikā. Tam sekos trauka veidošana. Darbībā apgūsim bezvirpas veidošanas tehniku mālā. Katrs dalībnieks savu trauku dekorēs pēc izveidotās skices ar irbuļa palīdzību. Traukus žāvēsim turpat ezera krastā un apdedzināsim VDMV keramikas krāsnī.

  • Radošā darbnīca "Senlaiku ēdiens pēc veiksmīgas zvejas Burtniekā: zivju zupa" (12.00-14.00, zupas baudīšana ap 14.30)

Zupas vārīšanu vadīs pieredzējis vietējais pavārs un brīvprātīgie palīgi no pasākuma dalībnieku vidus. Ēdiena gatavošana notiks brīvā dabā. Arheoloģiskie atradumi liecina, ka jau akmens laikmetā tika vārīta zupa un domājams, ka tā bija arī zivju zupa. Tiesa, 4-5 g.t.p.m.ē. zupu vārīja lielos māla podos. Mēs, projekta īslaicīguma dēļ, to nevaram realizēt, tāpēc zupu vārīsim lielā alumīnija katlā. Senos laikos pēc veiksmīgas zvejas galdā lika ēdienus no svaigām zivīm. Parasti tā bija zivju zupa. Zupu vārīja no visām, bet pārsvarā sīkākām zivīm- asariem, sapaliem, raudām, u.c. 

  • Dienu noslēgs “Aizvēstures pētījumi vidē” (ap 16.00). Pārbrauciens uz Riņnu kalnu. Ekskursija uz jaunāko arheoloģisko izrakumu vietu pie Burtnieku ezera Riņņu kalnā/ Vecate/ arheoloģes Ilgas Zagorskas vadībā.

Praktiska informācija: Izbraukšana 10.00 no stāvlaukuma pie Valmieras integrētās bibliotēkas, Cēsu ielā 4. Pasākuma ilgums 11-17. Pieteikšanās obligāta.

Kontakti: liga.biezina PIE valmiera PUNKTS lvanita.apine PIE vcb.valmiera PUNKTS lvginta.zarina PIE omniapro PUNKTS lv.

Aicināti piedalīties un līdzdarboties visi interesenti, kā arī mūžizglītības kursa "Līdzsvarota dzīve" dalībnieki un viņu līdzbiedri.

Dalība projekta radošajās darbnīcās un autobuss bez maksas, brauciens ar kuģīti 5 EUR (bērniem līdz 7 gadiem- bez maksas),  dalība zāļu vainagu  darināšanas darbnīcā 3 EUR.

Informāciju sagatavojusi: Anita Apine, projekta vadītāja, tālrunis: 28733263, e-pasts: anita.apine06 PIE gmail PUNKTS com

Pagājušajā nedēļā Gaujas krastā notika Valmieras Dizaina un mākslas vidusskolas (VDMV) glezniecības meistardarbnīca kopā ar pazīstamo gleznotāju, LMA profesoru Alekseju Naumovu. Pāris stundu plenērs jauniešiem kopā ar mākslinieku un skolotājiem izdevās lieliski – apmierināti un gandarīti bija gan audzēkņi, un VDMV pārstāvji, gan profesors. Klātesošie iepazina gleznotāju, viņa darba stilu, iedvesmojās un gleznoja Valmieras ainavas, precīzāk Gaujas krastu, kur atrodas Mūzikas skola.

Pasākuma laikā kopumā tapa 12 izmēra A1 darbi. Tika strādāts A. Naumova izmantotajā tehnikā – gleznošana ar akrila krāsām. Jāatzīst, ka iepriekš jaunieši lielākoties bija gleznojuši ar eļļas, akvareļa u.c. krāsām, līdz ar to viens no izaicinājumiem bija izprast un izmantot jauno tehniku, jo akrils žūst krietni ātrāk kā eļļas krāsas. Arī krāsas citādāk klājas.

Laikraksta “Liesma” žurnālistei Elīnai Kristiņai mākslinieks atklāja, ka «Ir liels izaicinājums, ka jaunieši glezno uz ļoti lieliem formātiem. Tas ir labi, jo uz mazā formāta vieglāk var uztaisīt gleznu, bet te ir jāizmanto lielā ota un visas attiecības ir citādas. Tas nav tik viegli, bet, kā es saprotu, meitenes jau ir strādājušas un pieredzējušas šāda veida plenērus. Man prieks, ka ir tāds entuziasms jauniešos un skolotājos, kas šeit piedalās (citāts no “Liesma” nr.88, 13. jūnija avīzes).

Jāpiebilst, ka visiem VDMV audzēkņiem ir jāapgūst gleznošana. Šīs aktivitātes mērķauditorija bija vidusskolas 2., 3. un 4. kursa izglītojamās, kā arī profesionālās ievirzes izglītības programmu vidusskolas un 7. klašu audzēknes, šī gada absolventes. Tika izvēlēti jaunieši ar labām sekmēm gleznošanā un interesi par glezniecību. Šai meistarklasei izvēlēta šī mērķauditorija, jo konkrētajiem audzēkņiem jau ir atbilstošas zināšanas un prasmes, lai jēgpilni piedalītos procesā un no tā iegūtu. Pēc meistardarbnīcas tiek veidota izstāde, kas tiks izrādīta Valmierā.

Šāda iespēja tikties ar pazīstamo gleznotāju ir pateicoties Latvijas valsts mežu un Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstītajai Vidzemes kultūras programmai 2019, kurā, Vidzemes plānošanas reģiona izsludinātajā konkursā, skola iesniedza projektu “dizains 2”. Projekta mērķis ir spēcināt VMDV apgūstamās kultūrizglītības kvalitāti.

Informāciju sagatavojusi: Gita Dukure, VDMV mākslas projektu vadītāja.

Foto: A. Naumovs, M. Avota, G. Dukure.






Sestdien, 22. jūnijā, plkst. 18.00, Koncertzālē “Cēsis” gaidāma Latvijas Uzvaras dienas, Cēsu kauju simtgades svinību kulminācija. Šim vēsturiskajam notikumam veltītajā koncertā izskanēs Karla Orfa monumentālā oratorija Carmina Burana, ko atskaņos apvienots Latvijas un Igaunijas koris, solisti un Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris diriģenta Andra Veismaņa vadībā.

Latvijas Neatkarības karš aizraidīja mūžībā daudz jaunu dvēseļu – nozīmīgu daļu jaundzimušās Latvijas dzīvības spēka. Viens no visu laiku slavenākajiem vokālinstrumentālajiem opusiem – Karla Orfa Carmina buršana, pauž majestātisku dzīvesgribu un rotaļīgu dzīvesprieku. Fortūnas rats, kas sāk un noslēdz Orfa kantāti, ir simbols likteņa spēlēm, kas ik dzīves pavērsienā nostāda mūs nezināmas nākotnes priekšā. 1918. gadā neviens nezināja, kā virzīsies jaunās Latvijas ceļš. Bet, kad 1919. gada vasaras saulgriežu laika ieroči apklusuši, atkal var skanēt mūzika.

Koncerts notiek Latvijas valsts simtgades programmas ietvaros un tiek rīkots kopā ar Cēsu kauju vēsturisko sadarbības partneri – Igauniju. Latvijas sieviešu kori papildinās Igaunijas Nacionālā vīru kora balsis, bet solisti būs Latvijas soprāns Marlēna Keine, Latvijas tenors Mihails Čuļpajevs un Igaunijas baritons Atlans Karps.

Kantātē pausto Fortūnas rata virzīto dzīvesspēku dejā un kustībā uz skatuves attēlos deju grupa “Dzirnas”. Laikmetīgās dejas uzveduma horeogrāfijas autori – Agris Daņiļevičs un Markuss Cmēlings (Itālija).

Biļetes uz koncertu nopērkamas koncertzāles “Cēsis” kasē, “Biļešu paradīze” tirdzniecības vietās un internetā www.bilesuparadize.lv.

Jau iepriekš ziņots, ka 22. jūnijā Cēsīs ar plašu un daudzveidīgu norišu programmu tiks svinēta Latvijas Uzvaras diena, Cēsu kauju simtgade. Pirms simts gadiem Latvijas valsts pastāvēšana tika izcīnīta Neatkarības kara laikā. Pagrieziena punkts kara gaitā notika tieši Ziemeļlatvijas frontes līnijā, kur latviešu un igauņu karaspēki pie Cēsīm uzveica Landesvēra armiju un devās tālāk uz Rīgu.

Vairāk informācijas par svētku programmu: www.cesis.lv

 

Mediju kontaktiem:
Egija Saļņikova
Koncertzāles “Cēsis”
Mārketinga un komunikācijas vadītāja
E-pasts: egija.salnikova PIE cesukoncertzale PUNKTS lv
Tālr.: +371 26171151

Jaunā skatu terase pie Gaujas Valmierā ir vieta publisku un privātu pasākumu rīkošanai, vieta iniciatīvām, vieta, kur satikties, kopīgi pavadīt laiku. Tā ir vieta, kur liels vai mazs var radīt un darīt, vieta, kur dzīvojam zaļi! Skatu terase ir brīvi pieejams publisks objekts, ko atpūtai var izmantot ikviens valmierietis un pilsētas viesis.

Gājēju ceļš un skatu terase Atpūtas parkā Valmierā veidoti saskaņā ar universālā dizaina principiem, kas paredz ērtu piekļuvi pie Gaujas un atpūtas infrastruktūru, īpaši domājot arī par cilvēkiem ratiņkrēslos, māmiņām ar bērniem ratiņos, kuriem piekļuve dabai ir ierobežota. Pārbūvētais ceļš, kas ved uz skatu terasi, aprīkots ar metāla margām cilvēku ar īpašām vajadzībām pārvietošanās ērtībai. Apmeklētāju plūsma objektā tiek virzīta pa izbūvētajām konstrukcijām, tādējādi vienlaikus veicinot dabas un bioloģiskās daudzveidības aizsardzību.

Izbūvētais grants seguma gājēju ceļš atzarojas no esošā asfaltētā parka ceļa un turpinās koka segumā, organiski pārtopot skatu terasē pie upes. Terases priekšā, tuvāk Gaujai, veidots soliņš, kas, piekļaujoties reljefa maiņai, izaug no taciņas dēļu klāja. Savukārt terases aizmugurē veidota sēdvieta, kas no soliņa pakāpeniski pārtop zvilnī. Terase veidota piepacelta no zemes, jo daļai no labiekārtotās teritorijas pastāv applūšanas iespēja.

Skatu terase un daļa taciņas, veidota no cilvēku veselībai draudzīgām un ilgtspējīgām priedes koka konstrukcijām, kas apdarinātas ar Latvijas klimatiskajos apstākļos ļoti izturīgajiem, no Sibīrijas atvestiem lapegles dēļiem. Tajos veidoti pretslīdes frēzējumi segumu drošai izmantošanai mitros laikapstākļos. Koka elementu noturības saglabāšanai tā divās kārtās apstrādāta ar lineļļu. Terases un tās konstrukciju būvniecība izmaksāja 51 431 EUR.

Pirms projekta realizēšanas uz mazo pļaviņu pie Gaujas veda vien iebraukts, no asfaltētā gājēju ceļa atzarojies meža ceļš. Projekta ietvaros tas pārbūvēts par izturīgu grants seguma ceļu, nodrošinot drošu un ērtu piekļuvi Gaujai kā ūdens ņemšanas un glābšanas laivu ielaišanas vietai Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta operatīvajam transportam.  Vienlaikus ceļš kalpo kā atbilstoša infrastruktūra SIA “Valmieras ūdens” tehniskajām vajadzībām – šajā vietā Gauju šķērso maģistrālais ūdensvads, apgādājot ar dzeramo ūdeni abus Gaujas krastus.  Tādēļ vienlaikus ar ceļa pārbūvi projekta ietvaros tika veikts apakšzemes komunikāciju remonts. 

Lai nodrošinātu koka konstrukciju saglabāšanu un drošību, teritorijā tiks uzstādīta arī videonovērošana. Projekta ietvaros jau 2018.gadā 2,6 ha platībā tika sakopts arī Gaujas labā krasta posms, izzāģējot apaugumu ar krūmiem, attīrot no piesārņojuma ar atkritumiem, tādējādi veidojot estētisku Gaujas ainavas telpu.

Gājēju ceļa un terases būvniecība tika realizēta saskaņā ar SIA “DJA” izstrādāto būvprojektu. Tā galvenais arhitekts ir Didzis Jaunzems – viens no talantīgākajiem jaunās paaudzes arhitektiem, vairākkārtējs Latvijas arhitektūras gada balvas laureāts.

Atbilstoši publiskā iepirkuma rezultātiem būvdarbus veica SIA „NEJSS”. Projekta kopējās izmaksas bija 117 341,22 EUR bez PVN, aptverot gan pievedceļa pārbūvi, apakšzemes komunikāciju remontu, Gaujas labā krasta meža sakopšanu, apgaismojuma izbūvi, kā arī terases un tās elementu būvniecību. Aktivitātes 39 466 EUR apmērā līdzfinansēja Latvijas vides aizsardzības fonds. Fonda līdzfinansētā projekta “Gaujas krasta daļas Valmieras pilsētā sakopšana, labiekārtošana un jaunas infrastruktūras izveide vides pieejamības nodrošināšanai” (projekta numurs Nr.1-08/107/2018) mērķis ilgtermiņā ir veicināt dabas un bioloģiskās daudzveidības saglabāšanu un aizsardzību, mazinot antropogēno slodzi dabas teritorijās, izveidot infrastruktūru vides pieejamībai pie publiskajiem ūdeņiem, kā arī, līdzsvarojot rekreācijas telpu attīstību pilsētā, nodrošināt rekreācijas iespējas kvalitatīvā dabas vidē.

Informāciju sagatavoja: Līga Bieziņa, Valmieras pilsētas pašvaldības Zīmolvedības un sabiedrisko attiecību nodaļas sabiedrisko attiecību speciāliste vides komunikācijā, tālr.: 64210682; 26495997.

Sestdien, 6. jūlijā, Burtniekos pie Burtnieku centra laivu kanāla norisināsies otrie Burtnieka ezera svētki. Burtnieka plašums, lēzenie krasti, ainaviskums un zivju resursi ir tās vērtības, kuras svētkos aicinām ikvienu atklāt un iepazīt. Šovasar svētku viesiem būs pieejamas daudzveidīgas atpūtas iespējas pie ūdens. Pēc relaksācijas ūdenī iestiprināties varēs ar vietējo mājražotāju gatavotiem labumiem, piemēram, zivju zupu vai tepat, ezera krastā, kūpinātām zivīm. Pievakarē ezermalā sāksies koncerts, kurā uzstāsies dažādu paaudžu iemīļoti mākslinieki. Svētkos pārsteigs turbīndēļa šovs, bet svētku izskaņā – uguns šovs “INFERNO”. Pasākumu vadīs atraktīvais Valters Krauze.

Svētku aktīvā daļa

Svētki iesāksies 6.00 no rīta  ar makšķerēšanas sacensībām no laivām, bet plkst. 14.00 aicinām uz jautriem piedzīvojumiem Burtnieku centra laivu kanālā! Varēs soļot pa ezeru ūdens bumbā*, supot* un peldēties. Būs pieejami izbraucieni ar kruīza kuģīti “Made Marija”*, izjādes ar zirgu*. Bērniem un jauniešiem tiks sarūpētas dažādas aktivitātes: piepūšamās atrakcijas, seju apgleznošana* un lielā ziepju burbuļu atrakcija.

Radošajās darbnīcās varēs zīmēt, līmēt un locīt. Kurš zina, kā no papīra salocīt kuģīti? To aicināsim ezera svētkos iemācīties, kā arī ar savu kuģīti piedalīties sacensībās “Aizpūt kuģīti!”.

Izbaudi svētkus no putna lidojuma! Burtnieka otrā krastā, pie Silzemnieku dabas vērošanas torņa, svētku ietvaros no 11.00-20.00 tiks organizēti lidojumi ar paraplānu (traiku un brīvie lidojumi tandēmā)*. Lidojuma ilgums - 10 min. Iespējama iepriekšēja pieteikšanās pa tālr. 29209607.

Burtnieka ezera takas

Teikās un dziesmās bieži slavinātā Ziemeļvidzemes ievērojamākā vieta ir Burtnieka ezers. Kopš viduslaikiem ezers Astijervs, kā ezeru tolaik dēvēja, vairāk bijis kā robežšķirtne starp letiem un igauņiem, šķērslis, kaut kas liels, kam iet apkārt ar līkumu. Šodien ezera takas piedāvā citu iespēju - ezeru kā interesantu atpūtas vietu un izziņas avotu ne tikai makšķerniekiem, bet arī aktīvās atpūtas cienītājiem, romantikas un piedzīvojumu meklētājiem.

Burtnieka ezera takas aicina izbaudīt izcili ainaviskos skatus dažādas kombinētās iespējās ar atpūtas kuģīti, airu laivu, ezera kajaku vai SUP airdēli, dodoties dažādos maršrutos pa Burtnieku un sasaistot to ar pārgājienu, nūjošanas vai riteņbraukšanas takām ezera krastos un tuvākajā apkārtnē. Svētkos aicināsim doties pa ezera takām un izmēģināt topošo jauno tūrisma maršrutu.

Svētku tirgus

No plkst. 14.00 līdz plkst. 18.00 norisināsies Burtnieku novada mājražotāju un amatnieku tirdziņš, kuram aicināti pievienoties zivju un zivju produkcijas tirgotāji no tuvākas un tālākas apkaimes. Pieteikties dalībai var līdz 20. jūnijam, rakstot uz e-pastu: martins.vecvagars PIE burtniekunovads PUNKTS lv

Burtnieku pagasta ZS "Enksāres" parūpēsies par iespēju nogaršot dažādi pagatavotas Burtnieka ezera zivis. Būs sarūpēta garda zivju zupa, kura tiks pagatavota pēc saimnieces īpašās receptes. Ezera svētku laikā uz vietas varēs vērot zivju kūpināšanas procesu, bet svaigi kūpinātās Burtnieka ezera zivis varēs arī iegādāties!

Mūzika un dejas

Uz Burtnieka ezera svētku skatuves uzstāsies: 16.00 Burtnieku novada multifunkcionālā jauniešu iniciatīvu centra un “Kustību Bāzes” hip-hop dejotāji, Valmieras Jaunatnes centra “Vinda” vokālā grupa "Lizantes", 18.00 postfolkloras grupa „RIKŠI” un Liepājas aktrišu kopa “Atštaukas” ar koncertprogrammu “Lustīgā ziņģu un danču andele”, 19.30 repa frīstaila apvienība “Brīvrunu Projekts”, 21.00 grupa “ElektroFolk” un 22.30 latviešu ekoloģiskās mūzikas grupa «Ducele».

Šovi

Svētkos skatītāji varēs redzēt lidojošā turbīndēļa šovu (plkst. 17.00). Savukārt Burtnieka ezera svētku izskaņā (plkst. 00.00), pārsteigs uguns šovs – izrāde “INFERNO”, kuru izpilda četri faķīri emocionālas instrumentālās mūzikas pavadījumā. Jums būs iespēja vērot valdzinošu uguns teātri, kas ir absolūti atšķirīgs no parastajiem uguns šoviem!

Burtnieka ezera muzejs

Burtnieka ezera svētkos apmeklētāji tiek aicināti uz Burtnieka ezera muzeju, Jaunatnes ielā 15, Burtniekos, kur varēs iepazīt dažādus makšķerēšanas un zvejniecības piederumus. Tāpat varēs uzzināt interesantus faktus par Burtnieka ezeru un Burtnieku pagasta apkārtni. Izstādē būs apskatāmas Burtnieku pagasta vēsturiskās fotogrāfijas.

Praktiska informācija

Burtnieka ezera svētku apmeklētājus aicinām ņemt līdzi pledus, sēžamos u.c. lietas, kas nepieciešamas Jūsu ērtībai, atpūšoties pie dabas. Svētku laikā varēs izklāt segas pļavā un nesteidzīgi baudīt svētku atmosfēru! Svētku laikā darbosies bufetes.

*Ieeja uz koncertu, šoviem ir bez maksas, taču jāņem vērā, ka ne visas aktivitātes dienas daļā tiks nodrošinātas bez maksas.

Plašāka informācija Burtnieka ezera svētku Facebook.com lapā: www.facebook.com/Burtniekaezerasvetki/

Burtnieka ezera svētkus rīko Burtnieku novada pašvaldība. Svētki norisinās projekta “Ezeru pieredzējums: atklāj Ziemeļu-Baltijas ezerus” (“Lakesperience: Explore the Nordic-Baltic lakes” 2018-2020) ietvaros. Projekta finansētāji ir Centrālbaltijas programma un Burtnieku novada pašvaldība. Sīkāka informācija par projektu atrodama vadošā partnera tīmekļvietnē (angliski): http://www.baltic.org/project/lakesperience/

       

Pasākuma laikā var tikt fotografēts un filmēts. Fotogrāfijas un video materiāli var tikt izmantoti pasākuma organizatora publicitātes materiālos.  

Informāciju sagatavoja: Edīte Stērste, Burtnieku novada pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste, tālr. 20219631, e-pasts: prese PIE burtniekunovads PUNKTS lv.

Arī šogad Lubāna mitrāja informācijas centrs, sadarbībā ar brošūras „Lubāna ezera noslēpumi” saimniekiem, organizēs „Lubāna ezera Ceļotāju dienu 2019”, kas norisināsies 6.jūlijā. Ceļotāju dienas ietvaros ikvienam dabas baudītājam, aktīvās atpūtas cienītājam un kultūras mantojuma baudītājam būs iespēja sajust un pieredzēt Lubāna ezera sniegtās bagātības! Šī gada „Lubāna ezera Ceļotāju dienas 2019” tēma būs „No akmens laikmeta līdz mūsdienām”. Tādējādi caur kulināro mantojumu, māla priekšmetu izgatavošanas tradīcijām, ārstniecības augu darbnīcu un izdzīvošanas prasmju un medību iemaņu apgūšanas mākslu centīsimies iepazīstināt arī Tevi ar atstāto kultūrvēsturisko mantojumu. Tas vīsies kopā ar mūsdienām – nakts laivojumu pa neskartās dabas ieskauto Aiviekstes upi, došanos pārgājienā Lubāna mitrāja purvos, piedalīšanos velobraucienā apkārt Lubāna ezeram un izzinot Lubāna mitrāja dabas vērtības.

Tieši dabas lieguma „Lubāna mitrājs” teritorijā, balstoties uz arheologu pētījumiem, pirms aptuveni 10-13 tūkstošiem gadu, ieklīda pirmās civilizācijas Baltijā. Viņi esot bijuši augu vācēji, mednieki un makšķerējuši arī zivis. Dzīvojuši viņi koka būvēs, trauki esot bijuši no māla un rotas no dzintara. Šiem iedzīvotājiem pat esot izdevies izveidot lielāko Dzintara apstrādes centru Baltijā. Aiviekste kā tāda likteņupe cieši saistījusies ar seno akmens laikmeta iedzīvotāju dzīvi – slavenais dzintara ceļš pa Aiviekstes upi, zivju resursi un 27 Lubāna ezera hidrogrāfiskā tīkla ieskautās seno iedzīvotāju apmetnes. Balstoties uz arheoloģisko pētījumu rezultātiem, mēs varam tikai nojaust, iztēloties kā viss izskatījies un bijis patiesībā.

Daba, tradīcijas, kultūra laika periodā „No akmens laikmeta līdz mūsdienām” mainījusies tik ļoti, ka lielais Lubāns iegrožots, Aiviekste izbagarēta, kūpinātas zivis ēd īpašākās dienās un zaru slietās būdas nomainījuši citu materiālu mājokļi. Tomēr brienot gar Aiviekstes krastiem un veroties klānu pļavu plašumā, tāda senatnes klātesamības sajūta tevi pārņem.. un tomēr šķiet, ka šeit kaut vai mazdrusciņ akmens laikmets saduras ar mūsdienām. Ja vēlies kaut mazliet sajust pirmējo Baltijas iedzīvotāju vēsmas vai gluži otrādi -  Tevi itin labi apmierina esība mūsdienās, tad „Lubāna ezera ceļotāju dienas 2019” ietvaros piedāvājam Tev daudzveidīgu pasākumu klāstu. Ielūkojies un atklāj sev ko tīkamu Lubāna ezera apkārtnē!

Rītu sāksim agri ieklausoties to rīta skaņās un rituālos. Dienas turpinājumā kopā ar ornitologu dosimies putnu vērošanas ekskursijā pa zivju dīķiem. Saulei sasildot arvien siltāk bridīsim pļavā, kur entomologa Gunta Akmentiņa vadībā iepazīsim dienas tauriņu sugas. Pirtniece Daiga Čevere iepazīstinās ar augiem un to pielietojumu, kopīgi gatavojot pirts slotas un iepazīstinot ar tik smaržīgo ēterisko pasauli. Ar aktīvās atpūtas cienītajiem veiksim vingrošanas rituālus uz SUP dēļa fizioterapeita vadībā, savukārt kopā ar SIA „Purvu bridēji” dosimies atklāt nezināmo Lubāna mitrāja purvos. Lielāko Latvijas ezeru, kur pa marķētu maršrutu varēs baudīt  nesteidzīgu braucienu 57 km garumā, apbrauksim ar velosipēdu.

Kultūrvēsturisko zināšanu cienītājiem piedāvājam izzināt dzintara pasauli kopā ar dzintara meistaru Hariju Jākobsonu. Pētot dzintaru, raisīsim vēstures pavedienus, lai noskaidrotu kāds akmens laikmetā bija viens no lielākajiem neolīta dzintara apstrādes centriem Eiropā, kas reiz atradās mūsdienu Lubāna mitrāja teritorijā. Savukārt Bērzpils ciemā, būs iespēja piedalīties ekskursijā, kas aizvedīs ceļotāju pie Ičas akmens laikmeta apmetnes un, baudot zivju zupu, liks sajust akmens laikmeta pieskārienu. Akmens laikmeta māla veidošanas prasmes varēs iemācīties Jolantas un Valda Dundenieku keramikas darbnīcā. Pirmējiem Latvijas iedzīvotājiem nozīmīgi bija doties medībās un prast pielāgoties, lai izdzīvotu – āra dzīves entuziasti no „Domas Dabā” palīdzēs apgūt akmens laikmeta cienīgas izdzīvošanas prasmes un medību iemaņas.

Pēc pilnvērtīgi pavadītas dienas ļausimies mirklim un baudīsim akustisko koncertu mākslinieces Anneli Arro pavadījumā, burvīgo Lubāna ezera dabas skaņu ielenkumā. Pēc koncerta nesteidzīgi vakarēsim pie ugunskura un cepsim „skautu maizītes” un ļausimies vasaras vakara burvībai. Tiem ceļotājiem, kuriem piedzīvojumi vēl joprojām prātā, piedāvājam nakts laivu braucienu „Iča – Aiviekste”. Viena nakts, kas ļaus izdzīvot un sajust gadu tūkstošus. Akmens laikmetā „iekāpsim” liekot soli laivā pie Ičas akmens laikmeta apmetnes un dosimies ceļā, lai nokļūtu 20. gs. vērienīgajos Aiviekstes pārveidošanas gados, laivojot pa Vērdes kanālu, kur Aiviekstes līkumi ir pilnībā zuduši. Skatam lūkosim plašās klānu pļavas, Vērdes salu, uz kuras baudīsim saullēktu un rīta brokastis. Un lūk, šis saullēkts mūs ievedīs jaunas dienas sākumā, atpakaļ mūsdienās, atpakaļ 21.gadsimtā.

„Lubāna ezera Ceļotāju dienā 2019” visi iesaistītie saimnieki un organizatori sanākuši kopā, lai Lubāna ezera un dabas lieguma „Lubāna mitrājs” teritorijas neskartumu, valdzinājumu un nesteidzīgumu izrādītu tieši Jums!

Izpēti, ieplāno un izbaudi Lubāna ezera un dabas liegumu „Lubāna mitrājs” visā tā krāšņumā!

Pilna pasākumu programma un plašāka informācija par pasākumu atrodama www.lubanamitrajs.lv sadaļā – „Lubāna ezera Ceļotāju diena 2019”, kā arī rakstot e-pastu: lubanamitrajs PIE gmail PUNKTS com vai zvanot 29234956.

Pasākumu „Lubāna ezera Ceļotāju diena 2019” finansiāli atbalsta Vidzemes Plānošanas reģions un Valsts Kultūrkapitāla fonds.

Informāciju sagatavojusi: Ilze Sauša.

29. jūnijā, kad būs aizvadīts festivāls Rodam Raunas novadā un atzīmēta gada īsākā nakts, tad turpināsim svētku noskaņas Auļukalna muižā. Dienas programmā paredzēta izglītojoša pastaiga Auļukalna muižas apkārtnē un iekštelpās,  ekspertu stāstījums par ainavu, vēsturi un restaurāciju, ekspressizstāde un koncerts.

Nelielajā pastaigā vedīs muižas saimniece Inita Šalkovska, bet par atsevišķām tēmām stāstīs ar muižu saistīti lietpratēji. Vairāku Vidzemes un Latvijas muižu, pilsētu un privāto teritoriju ainavu arhitekte  Vineta Radziņa stāstīs par Auļukalna muižas parka attīstību un līdzībām ar citiem parku piemēriem, veiksmēm un populārākajām kļūdām, kopjot vēsturiskas ainavas. Āraišu arheoloģiskā muzejparka pārstāve, vēsturniece Sanda Salmiņa stāstīs par Auļukalna arheoloģisko mantojumu un tā nozīmi mūsdienās. Raunā labi pazīstamais koka meistars un restaurators Auseklis Tūters izrādīs un pastāstīs par Auļukalna muižas kungu nama durvīm un to restaurācijas gaitu. Pasākumā piedalīsies arī zinoši Auļukalna iedzīvotāji, kas dalīsies atmiņās un stāstos.

Sadarbībā ar Cēsu Vēstures un mākslas muzeju, uz vienu dienu muižā tiks izstādīts īpašs akmens, kas atrasts Auļukalna apkārtnē – Ķeveru kulta priekšmets. Pēc izstādes atklāšanas un pauzes ar izcilajiem dzērbenietes Guntas Sakses bufetes baudījumiem, diena noslēgsies ar koncertu. Tā pirmajā daļā laika ritmu noskaņās ievedīs mājas saimnieks Mikus Čavarts ar Pērkonvīru bundziniekiem, bet pēc tam dziedās un spēlēs tautas mūzikas māksliniece Dace Prūse.

Visi interesenti ir laipni aicināti piedalīties gan kā klausītāji, gan aktīvi dalībnieki. Dalīsimies kopīgā laikā, zināšanās un vairosim  spēju saredzēt, kopt un aizsargāt kultūras un dabas mantojumu.

Pasākums notiek projekta "Mantojuma izglītības dienas Auļukalnā" ietvaros, un to atbalsta Vidzemes Plānošanas reģions, Valsts kultūrkapitāla fonds un Latvijas valsts meži.

P.s. Ja kāds vēlas sniegt palīdzīgu roku sagatavošanas darbos, priecāsimies par atbalstu jebkurā laikā no 25. – 27. jūnijam. Lūdzu, iepriekš pieteikties 25956830 (Inita) vai https://www.facebook.com/aulukalnamuiza/

Informāciju sagatavoja: Inita Šalkovska.

Latvijas vēstures materiālu krātuve un novadpētniecības platforma Historia.lv, sadarbībā ar Latvijas Etnogrāfisko brīvdabas muzeju, Vecpiebalgas “Vēveros” 2019.g. 29.–30. jūnijā rīko novadpētnieku mācības-semināru ar lauka praksi.

Mērķauditorija: Piebalgas un Vidzemes vecāko klašu skolēni un studenti, skolotāji un pasniedzēji, novadpētnieki, pagastu vēstures un novadpētniecības istabu/ekspozīciju pārziņi, tūrisma speciālisti un organizētāji, kultūras tūrisma un lauku kultūrvēsturiskās ainavas interesenti. Semināra mērķi: novadpētnieku izglītošana, redzesloka paplašināšana, lokālās vēstures pētniecībā nepieciešamo prasmju un iemaņu, darba kvalitātes celšana, sadarbības un savākto materiālu publicēšanas veicināšana.

 

Dalība seminārā – brīva, ar obligātu iepriekšēju pieteikšanos.

Informācija un pieteikšanās: 

Valters Grīviņš: redakcija PIE historia PUNKTS lv, 29151826
Edgars Žīgurs: veveri PIE brivdabasmuzejs PUNKTS lv, 29181219

Projekts tiek īstenots ar Vidzemes plānošanas reģiona, VKKF un Latvijas valsts mežu finansiālu atbalstu.


 


 

Vasaras saulgriežu vakarā, 21. jūnijā, Kocēnu novada pašvaldība aicina no tuvākām un tālākām malām sanākt Jāņa bērnus, lai no plkst. 21.00 Kokmuižas promenādē kopā izdzīvotu un tvertu saulgriežu burvību caur senlatviešu rituāliem, dziesmām un dančiem, kā arī meistarklasē darinātu savu īpašo vainagu.

Pasākumu ievadīs Jāņa bērnu sasaukšana, apdziedāšanās un Jāņa tēva godināšana, lai sagatavotos “Svētkiem Jāņa sētā” – būs iespēja vērot un iesaistīties Kocēnu kultūras nama vidējās paaudzes deju kolektīva “Savieši”, “Saviešu bērni” un Valmieras Kultūras centra tautas deju ansambļa "Gauja" priekšnesumos, savukārt Dikļu folkloras kopa "Endzelīte" aicinās ikvienu Jāņa bērnu veikt dažādus Vasaras saulgriežu rituālus un tradīcijas.

Kad saule būs pavadīta, sāksies latvju danči kopā ar grupu “Ballīšu Orķestris” un pašdarbības kolektīviem. Tiks izdejotas tautā pazīstamas dejas "Šurp, Jāņa bērni", "Pankūkas", "Oira", mugurdancis un daudzas citas.

Paralēli saulgriežu lustēm norisināsies vainagu pīšanas meistarklase, kuru vadīs ziedu salona "Rēzija" meistarīgie floristi, kuri būs parūpējušies par Jāņu zālēm vainagu darināšanai, taču ikviens interesents aicināts līdzi ņemt arī savas Jāņu zāles, lai padarītu paša darināto vainagu vēl īpašāku.

Pasākuma laikā būs iespēja iegādāties un baudīt Kokmuižas alu un citus gardumus no Valmiermuižas alus tirgotavas.

Ieeja pasākumā bez maksas. 

 

Informāciju sagatavoja: 
Elīna Upīte
Kocēnu novada domes
Attīstības nodaļas
Sabiedrisko attiecību speciāliste
Mob.tel.: 26115449

Aicināti kopīgi svinēt Smiltenes novada 10 gadu jubileju! 8 svētku dienās ar lepnumu raudzīsimies uz paveikto un izcelsim katra Smiltenes novada pagasta un pilsētas īpašās  lietas, vietas, cilvēkus un visa novada kopīgās vērtības.

2019.gada 1.jūlijā apritēs 10 gadi kopš Smiltenes novada izveidošanas, apvienojot Smiltenes pilsētu un 8 apkārtējos pagastus - Smiltenes, Blomes, Brantu, Launkalnes, Variņu, Palsmanes, Grundzāles un Bilskas pagastus. Esam lepni par paveikto un sasniegto šajos 10 gados un sakām paldies ikvienam par ieguldījumu novada attīstībā un tā vārda popularizēšanā Latvijā un pasaulē.

Smiltenes novada domes priekšsēdētājs Gints Kukainis: “Šajos 10 gados esam paveikuši daudz, bet redzam arī to, ka daudz vēl ir ko paveikt, bet droši varu teikt, ka, pateicoties līdzcilvēku ieguldījumam, uzņēmumu attīstībai, esam kļuvuši par ekonomiski spēcīgu novadu, esam radījuši labvēlīgu vidi dažādu mērķu īstenošanai- vietu, kur augt! Paldies ikvienam par ieguldījumus savas mājas un sētas sakārtošanā, darba vietu radīšanā, tradīciju stiprināšanā un jaunu veidošanā. Sveicu ikvienu novadnieku novada 10 gadu jubilejā. Svinēsim svētkus ar lepnumu par paveikto un pozitīvu skatu nākotnē! Uz tikšanos novada svētku dienās ikvienā pagastā un pilsētā!”

Šo gadu laikā katru gadu tikāmies kādā no novada pagastiem, lai svinētu Smiltenes novada svētkus un iepazītu viens otru, palepotos ar to, ko katrs savam novadam varam dot. Atzīmējot 10 gadus kopš Smiltenes novada izveidošanas, aicinām visiem atkal kopā satikties, šoreiz ne tikai lepojoties ar katra veikumu, bet izceļot mūsu kopīgās vērtības. Smiltenes novada 10 gadu jubileju svinēsim no 21.jūnija līdz 10.augustam īpašos svētku pasākumos gan pilsētā, gan pagastos!

Aicinām ikvienu novadnieku un viesi satikties vietās, kur dzimst latviskums, skan dziesma, rīb deja un mīt miers, kur varam zaļot, prātot, mīlēt un kopā satikties. Tā būs atkal iespēja ikvienam novadniekam un viesim apceļot Smiltenes novadu, iepazīt, kas pagastā paveikts, kā arī tikties ar aktīvākajiem un darbīgajiem novada iedzīvotājiem, kuri ir novada galvenā vērtība.

Uz tikšanos Smiltenes novadā- vietā, kur augt!


Plašāka informācija par katru pasākumu tiks publicēta novada mājas lapā www.smiltene.lv un facebook.com Smiltenes novada pašvaldības lapā.

  

Informāciju sagatavoja:
Inga Kovala
Sabiedrisko attiecību speciāliste
E-pasts: prese PIE smiltene PUNKTS lv;
Mob.tel. 29613117
www.smiltene.lv

17. jūnija priekšpusdienā Vidzemes plānošanas reģions Cēsīs vienuviet pulcēja pašvaldību speciālistus, energopārvaldniekus, siltumapgādes speciālistus, ēku apsaimniekotājus un citus interesentus uz kopīgu diskusiju par saules enerģijas izmantošanu elektroenerģijas ražošanai Vidzemē un citviet Latvijā. Pasākums “No saules līdz elektrībai” apliecināja, ka Vidzemē tāpat kā citur Latvijā saules enerģiju izmanto maz.

“Latvijas sabiedrībā krasi palielinās interese par elektroenerģijas ražošanu, īpaši izmantojot saules resursu. Finansiālais valsts atbalsts paātrinātu sektora attīstību, lai gan prakse liecina, ka arī bez tā saules paneļu uzstādīšana un elektroenerģijas ražošana pašpatēriņam kļūst arvien pievilcīgāka ar atmaksas periodu līdz pat septiņiem gadiem. Sabiedrības izglītošana par saules enerģijas izmantošanas ieguvumiem un procesa atvieglošana spēlēs svarīgu lomu tālākajā sektora attīstībā,” uzsver Inese Dosē, enerģētikas eksperte ar vairāk nekā 10 gadu starptautisku pieredzi konsultāciju sniegšanā enerģētikas sektorā. I.Dosē pasākuma dalībniekiem ieskicēja šī brīža tendences saules enerģijas izmantošanā elektroenerģijas ražošanai, uzsverot, ka Baltijas jūras reģiona valstu vidū Latvija ievērojami atpaliek.

Diskusijā piedalījās Ekonomikas ministrijas Ilgtspējīgas politikas departamenta direktors Andrejs Apaņuks, iepazīstinot ar šī brīža veiktajiem pasākumiem, kas veicinās saules enerģijas izmantošanu. Šobrīd Ekonomikas ministrija izstrādā Nacionālo enerģētikas un klimata plānu 2021.-2030.gadam, kurā starp Latvijas mērķiem un rīcības virzieniem ir ne-emisiju tehnoloģiju izmantošanas veicināšana elektroenerģijas ražošanā un enerģijas pašražošanas un pašpatēriņa veicināšana. Tiek paredzēts mazināt nodokļu slogu mājsaimniecībās, kā arī izstrādāt regulējumu enerģijas kopienām, kurās atjaunojamie energoresursi, tostarp saules enerģija, tiktu izmantota enerģijas ražošanai. Tālākos plānos izskanēja iespējamība vienā īpašumā saražoto elektroenerģiju nodot tīklā un patērēt citā tam pašam pašpatērētājam piederošā īpašumā. Prezentācija pieejama ŠEIT.

AS “Sadales tīkls” projektu vadītājs Aleksandrs Gavrilovs soli pa solim iepazīstināja ar elektrostacijas pieslēgšanas procesu, kā arī nepieciešamajiem dokumentiem. Prezentācija pieejama ŠEIT. Savukārt Aigars Kalniņš un Georgs Indulēns no Saules enerģijas asociācijas atklāja labās prakses piemērus tepat Latvijā, kur veiksmīgi darbojas saules paneļi elektroenerģijas ražošanai. Viens no šādiem piemēriem ir Tīrainē, kur kādam uzņēmumam uz piederošās biroja un noliktavas ēkas ir uzstādīti saules paneļi. 

Klāt esošie saules paneļu piegādātāji, enerģētikas uzņēmumu grupa Latvijā “AJ Power”, kā arī SIA “Enefit” uzsvēra, ka nozarē ir milzīgs potenciāls saules enerģijai. Citi diskusijas dalībnieki rosināja veidot vienotu elektroenerģijas ražošanas/patēriņa sistēmu, lai, uzstādot saules paneļus, piemēram, Liepājā, kur saules radiācija ir augstāka, saražoto elektroenerģiju būtu iespējams patērēt, piemēram, Alūksnē. Arī mājsaimniecībām ir interese par saules paneļu uzstādīšanu, taču trūkst zināšanas, kā ieviest šādus projektus, kā izvēlēties piegādātājus un kā noteikt uzstādīšanas izdevīgumu. Vairāki eksperti uzvēra, ka ir nepieciešama sabiedrības informēšana, izglītošana un izpratnes veicināšana. “Par saules enerģijas izmantošanu Latvijā tiek runāts daudz mazāk nekā par ēku energoefektivitāti, lai gan atjaunojamo energoresursu izmantošana enerģijas ražošanā ir nozīmīgs aspekts, runājot par energopārvaldību kopumā," piebilst  Aija Rūse, Vidzemes plānošanas reģiona projektu vadītāja.

Paneļdiskusijā piedalījās arī Gulbenes novada pašvaldības Attīstības un projektu nodaļas vadītājs Jānis Barinskis, daloties ar pašvaldības pieredzi tehniskās specifikācijas izstrādē un iepirkuma par saules paneļu uzstādīšanu uz pašvaldības ēkas organizēšanā. Gulbenes novada pašvaldība ir viena no deviņām Vidzemes pašvaldībām, kas atsaukusies uz Vidzemes plānošanas reģiona aicinājumu par saules paneļu ekonomiskā lietderīguma izvērtējumu kādai no pašvaldības ēkām projekta “EFFECT4buildings” ietvaros.

“Lai gan Latvija saules paneļu uzstādīšanā atpaliek citu Eiropas Savienības valstu vidū, tomēr no 2010. gada uzstādītā jauda ir pieaugusi no gandrīz 0 MW līdz 5 MW. Šobrīd esošie projekti atmaksājas aptuveni 7- 10 gadu laikā, bet pašu paneļu dzīves ilgums ir 20 – 25 gadi. Esošie projekti liecina par nepieciešamību saskaņot atsevišķus normatīvos aktus savā starpā un atvieglot administratīvos procesus,” piebilst Jānis Ikaunieks, Vidzemes plānošanas reģiona energoefektivitātes eksperts.

Vidzemes TV sagatavotais ziņu sižets par paneļdiskusiju “No saules līdz elektrībai” pieejams: https://www.lsm.lv/raksts/zinas/ekonomika/gulbene-uz-pasvaldibas-ekas-iemeginas-saules-panelus.a322877/?fbclid=IwAR1WosH62Blsn0_XZvcXF190Zj6TnX3tVEcERGTMbsHRMnmhXBJIvJmpWpk

Paneļdiskusiju “No saules līdz elektrībai” organizē Vidzemes plānošanas reģions Eiropas Ilgtspējīgas enerģētikas nedēļas un projekta “Efektīvi finanšu instrumenti ēku energoefektivitātes paaugstināšanas pasākumu ieviešanai” (EFFECT4buildings) ietvaros.

Par "EFFECT4buildings" projektu

Interreg Baltijas jūras reģiona programmas 2014.-2020. gadam ietvaros Vidzemes plānošanas reģions kopā ar partneriem no vairākām Baltijas jūras reģiona valstīm īsteno projektu "Efektīvi finanšu instrumenti ēku energoefektivitātes paaugstināšanas pasākumu ieviešanai" (EFFECT4buildings) ar Eiropas Reģionālās attīstības fonda un Norvēģijas atbalstu. "EFFECT4buildings" mērķis ir palielināt ēku energoefektivitātes pasākumu skaitu publiskajās ēkās visā Baltijas jūras reģiona teritorijā. Vairāk par projektu: http://www.vidzeme.lv/

Papildu informācija: Jānis Ikaunieks, Energoefektivitātes eksperts Vidzemes plānošanas reģionā, janis.ikaunieks PIE vidzeme PUNKTS lv, mob.t.: +371 26349224 vai Aija Rūse, projektu vadītāja Vidzemes plānošanas reģionā, aija.ruse PIE vidzeme PUNKTS lv, mob.t. +371 26400288

Informāciju sagatavoja: Baiba Norberte, sabiedrisko attiecību speciāliste Vidzemes plānošanas reģionā, baiba.norberte PIE vidzeme PUNKTS lv,  mob.t. 28752793, www.vidzeme.lv

Naukšēnu Cilvēkmuzejs kopā ar fotogrāfi Elīnu Kursīti jūlijā un augustā turpinās darbu pie projekta "Vidzemes dzīvie atmiņu stāsti". Kopā ar fotogrāfi tiks apbraukāti novada iedzīvotāji. Uzsvars tiks likts uz vecāka gadagājuma cilvēkiem. Gada beigās no fotogrāfijām un stāstiem tiks izveidota izstāde.

Šobrīd esam sadzirdējuši 14 atmiņu stāstus, uzzinājuši daudz ko interesantu!

Bet… turpinājums sekos!

10. augustā popularizēsim maizes cepšanu īstā maizes krāsnī aptuveni 100 gadus senā lauku sētā, nevis šo laiku modernā cepeškrāsnī. Pieredzējušas mājas saimnieces Edītes Krastiņas virsvadībā cepsim maizi, grūdīsim kaņepes vienkoča piestā, kura nākusi no blakus mājām “Meršām”, kā arī māla bļodā ar koka karoti kulsim īstu lauku sviestu.

Vietu skaits pasākumā ierobežots, ar iepriekšēju pieteikšanos pa telefonu: 26452037 (Naukšēnu Cilvēkmuzejs). Pasākums ilgs apm. 4 stundas.

Informāciju sagatavojusi: Diāna Glušonoka.



No 1. līdz 10. augustam mākslinieces Patricijas Brektes studija “Art Studio Peahen” rīkos "Grafikas vasaras skolu". Tajā ir paredzētas 4 profesionālas, publiski pieejamas teorētiskas un praktiskas meistarklases, pārējā laikā notiks dalībnieku izzinošais periods, iepazīšanās ar vietējiem Vidzemes māksliniekiem, viņu darbnīcu izpētē, radošas darbnīcas un apkārtējās kultūras izpēte.

“Grafikas vasaras skolas” mērķis ir caur praktisku darbu un radošiem eksperimentiem paplašināt izpratni par grafiku un amatniecību, popularizēt to. “Grafikas vasaras skolas” mērķauditorija ir jaunieši no 12 līdz 18 gadu vecumam. Projekta mērķis ir jauniešu kvalitatīva kultūrizglītība vasaras periodā un radoša darbošanās, izzināšana, sadarbošanās ar uzaicinātajiem grafikas jomas speciālistiem. Projekta “Grafikas vasaras skola” īstenošanas vieta ir Sigulda, mākslinieces Patricijas Brekte studija “Art Studio Peahen” un sadarbības partneru telpas. 

Projekta nepieciešamība ir vairot un nodrošināt radošas iniciatīvas un pašizpausmes veicināšana jauniešu vidū, pozitīvs, alternatīvs brīvā laika pavadīšanas veids un papildus izglītības popularizēšana.

“Grafikas vasaras skolā” tiks uzņemti maksimums 12 jaunieši no Siguldas un tās apkārtnes. Rezultāts būs jauniešu grafikas darbu izstāde  Siguldas kultūras centrā “Devons” (15.08.-3.09.2019.), kur būs iepēja apskatīt publiski jauniešu, meistarklašu laikā tapušos darbus un pasniedzēju darbus.

Skolas laikā notiks 4 dažādu tehniku inovatīvas radošās darbnīcas ar vieslektoriem:

  • Linolejs. Meistarklasi vadīs Kristīne Belte (Jūrmalas mākslas skola);
  • Folijas litogrāfija. Meistarklasi vadīs Lāsma Pujāte – Stūre (Grafikas kamera);
  • Dobspiede, sausā  adata. Meistarklasi vadīs Mētra Drulle  (Grafikas skola);
  • Siestpiede. Meistarklasi vadīs Jānis Murovskis (Latvijas Mākslas akadēmija).

"Grafikas vasaras skolas" norisi finansiāli atbalsta Siguldas novada pašvaldība, Vidzemes plānošanas reģions un Valsts Kultūrkapitāla fonds, Patricijas Brektes mākslas studiju “Peahen”.

“Grafikas vasaras skolai” aicināti pieteikties interesenti ar labām latviešu valodas zināšanām, kuri mācās vai ir noslēguši studijas kādā no mākslas skolām vai vecāko klašu studenti, kā arī vietējie Siguldas iedzīvotāji, kuri ir ieinteresēti grafikā, grafikas procesu izzināšanā, vēsturē, tehnoloģijās, kultūrā. Tādējādi veicinot vietējās sabiedrības iesaistīšana lokālajās iniciatīvās Siguldas novada identitātes un piederības stiprināšanai. Dalībnieku līdzfinansējums - 100 eiro. 

Seko līdz aktivitātēm sociālajos tīklos: https://www.facebook.com/PeahenStudio/!

Jautājumu gadījumā rakstiet uz e-pastu: peahenstudio PIE gmail PUNKTS com.

Informāciju sagatavojusi: Patricija Brektestudijas “Art Studio Peahen” izveidotāja.


Alūksnes novadā turpinās gatavošanās starptautiskajām orientēšanās sacensībām “KĀPA”, kas ir lielākie orientēšanās svētki Baltijā, un šogad risināsies jau 33. reizi. No 28. līdz 30. jūnijam Alūksnes novads jau ceturto reizi kļūs par to mājvietu.  Trīs sacensību dienu garumā par uzvaru sacentīsies ap 2000 sportistu no 12 valstīm.

Dalībniekiem būs iespēja katru dienu startēt atšķirīgos apvidos – Veclaicenes, Alsviķu un Mārkalnes pagastos. Sacensību apvidus plānots ļoti daudzveidīgs un ar dažādu grūtības pakāpi, gan jauktu koku mežs ar dažādu caurejamību, kur dominē vidējas formas reljefs, vietām arī ar stāvām nogāzēm, tāpat sportistiem nāksies šķērsot daudz dažāda izmēra purvainu vietu, tāpat pārvarēt dažāda vecuma izcirtumu un jaunaudžu.

Sacensības pulcēs ap 2000 dalībnieku no 12 pasaules valstīm – Latvijas, Baltkrievijas, Čehijas, Igaunijas, Lielbritānijas, Honkongas, Īrijas, Lietuvas, Nīderlandes, Krievijas, un arī no tādām orientēšanās sporta lielvalstīm kā Norvēģija, Zviedrija un Šveice.

 

Interesantas un skatāmas solās būt sprinta sacensības Alūksnes parkos, ielās, skvēros. Tās risināsies sestdien, 29. jūnijā, jau pēc otrās “KĀPAS” sacensību dienas startiem. Sacensību sākums pulksten 18.00. Sakarā ar to laikā no pulksten 14.00 līdz 21.00 būs slēgta Brūža iela posmā no Skolas ielas līdz Alūksnes Kultūras centram. Organizatori aicina izturēties saprotoši pret pasākuma inventāru un satiksmes ierobežojumiem.

Plašāka informācija par sacensībām: http://2019.kapa.lv/

 

Sagatavoja: Sanita PĀSA,

Alūksnes novada pašvaldības

sabiedrisko attiecību speciāliste

Tālruņi: 64381502; 26456644

sanita.pasa PIE aluksne PUNKTS lv

www.aluksne.lv

29. jūnijā  pulcēsimies Amatas upes talkā “Liec upē akmeni”.  Talkosim un liksim upē akmeņus, lai sakoptu upes ainavu, veicinātu Amatas upes pašattīrīšanās spējas un palielinātu bioloģisko daudzveidību upē.

2019. gada 14. aprīlī aizvadot Amatas novada pašvaldības rīkoto semināru “Amatas vilinājums vakar, šodien un rīt”  tika pieņemti lēmumi un akceptētas idejas par turpmākajām darbībām, lai uzlabotu Amatas upes pieejamību, tūrisma iespējas un upes veselību.

Talka “Liec upē akmeni” ir viena no semināra idejām, kuru ierosināja Amatas pagasta uzņēmējs Egons Garklāvs, atbalstīja gan Amatas novada tūrisma nodaļas vadītājā Eva Koljera un Rolands Auziņš no Dabas aizsardzības pārvaldes, gan semināra dalībnieki.

Talka norisināsies iedvesmojoties no 2012. gada upju attīrīšanas kampaņas „Liec upē akmeni!”. Šīs kampaņas laikā tika stratēģiski izvietoti akmeņi konkrētās upēs, veidojot straujteces un piesaistot papildu skābekli, tā palielinot upes pašattīrīšanās spējas. Šis ir veids kā cilvēks, uzlabojot upju dabiskās funkcijas, spēj palīdzēt upēm.

Aicinām pievienoties Amatas upes talkā 29. jūnijā plkst. 10:00. Pulcēšanās vieta: Drabešu pag., īpašumā "Melturi" (Virzienā no Rīgas pirms Melturu (A2) tilta pa kreisi).

Pēc talkas draudzīgas sarunas un zupa!

 

 

Informāciju sagatavoja:
Anete Eglīte
Amatas novada pašvaldības tūrisma attīstības un sabiedrisko attiecību speciāliste
tālr.: +371 26330366
e-pasts: anete.eglite PIE amatasnovads PUNKTS lv

Jūlijā un augustā projekta "Zem ozola kuplajiem zariem… zaļumsvētku vietas un svinēšanas tradīcijas Staiceles apkārtnē" ietvaros tiks īstenotas dažādas aktivitātes. Drīzumā tika papildināta izstāde “Reiz zaļumballē...”, kas tika atklāta jau 11. maijā un būs apskatāma līdz pat novembrim. Izstādē var uzzināt par Staiceles apkārtnes zaļumsvētku svinēšanas tradīcijām, apskatīt Staiceles muzikantu mūzikas instrumentus, tērpus, fotogrāfijas, kā arī noskaidrot, kuras ir tās 19 Rozēnu pagasta vietas, kur staicelieši ballējušies zaļumballēs.

Kopā ar Staiceles foto biedrību “Laiks” un senioriem tiks organizēts brauciens – ekspedīcija pa zaļumsvētku un zaļumbaļļu vietām Staiceles apkārtnē, tiks veikta vietu foto fiksāža. Staicelieši mīļi lūgti piedalīties šajā projektā ar saviem atmiņu stāstiem, fotogrāfijām, lai kopā veidotu stāstu par vēsturi un tradīcijām.

19. jūlijā norisināsies brauciens – ekskursija "Pa zaļumsvētku vietām", ko organizēs Alojas novada tūrisma informācijas centrs un Staiceles Lībiešu muzejs “Pivālind”. Interesenti varēs uzzināt vēsturi, tiks veikta foto fiksāža, fotogrāfijas tiks izmantotas izstāžu stendu sagatavošanā.

Bet, 24. augustā kopā tiks aicināti Staiceles bijušie un esošie muzikanti. Satikšanās notiks izstādes “Reiz zaļumsvētkos...” telpā. Bet vakarā visi tiksies gadskārtējā zaļumballē “Atvadas vasarai”.

Informāciju sagatvojusi: Indra Jaunzeme, Staiceles lībiešu muzeja “Pivālind” direktore, mob. tālr. 28673984.

Dzejniece Broņislava Martuževa ir Lubānas novada un visas Latvijas nacionālais tīrradnis, tāpēc šogad, viņas dzimšanas 95.gadadienā, Broņislavas Martuževas fonds "Rakstītāja" vēlas organizēt dažādas aktivitātes, iesaistot sabiedrību, jo īpaši jauniešus. Vēlamies jauniešus iedvesmot, bagātināt un aicināt sevi apliecināt radoši, smeļoties no dzejnieces Broņislavas Martuževas atstātā kultūras mantojuma. 

Broņislavas Martuževas mājvietā Lubānas novada “Dārziņos” rekonstruētajā klētī ir iekārtota inovatīva, ilgtspējīga piemiņas vieta – Broņislavas Martuževas dzejas klēts.

2019. gadā projekta “PIE AVOTA IR JĀATGRIEŽAS. Veltījums Broņislavas Martuževas 95.dzimšanas dienai” ietvaros ar Vidzemes plānošanas reģiona, VKKF un Latvijas valsts mežu finansiālu atbalstu jau ir notikuši divi pasākumi: 22. maijā “Ainavu dārgumi Broņislavas Martuževas dārzā un dzejā” un 22. maijā “Mūzikas un mākslas plenērs “Dārziņos””.

Savu kārtu ir sagaidījis projekta trešais pasākums. Tā ir rakstošās jaunatnes radošā diena Raksta rakstītāja, margo liktens metus”.  

Šo piektdien, 28. jūnijā, plkst. 15.00, Lubānas novada "Dārziņos" – Broņislavas Martuževas dzejas klētī aicinām jauniešus, kuriem patīk dzeja, kuri lasa dzeju un varbūt arī paši raksta dzeju uz radošu pēcpusdienu kopā ar Rēzeknes novada Rikavas jauno literātu kopu. Iepazīsimies ar Broņislavas Martuževas dzejas klēts apcirkņiem, vietu un vides dārgumiem, iedvesmosimies no Broņislavas Martuževas dzejas pūra, lasīsim savu uzrakstīto dzeju un ļausimies radošām aktivitātēm. 

Informāciju sagatavojis: Broņislavas Martuževas fonds "Rakstītāja".

 

Lai smeltos energopārvaldības pieredzi citās pašvaldībās, Vidzemes plānošanas reģions šī gada 17. un 18. jūnijā organizēja pieredzes apmaiņas braucienu “Energopārvaldības risinājumi kaimiņu pašvaldībās – Daugavpils un Visaginas pašvaldība Lietuvā”. 

Uzreiz pēc Vidzemes plānošanas reģiona (VPR) organizētās paneļdiskusijas “No saules līdz elektrībai” 17. jūnija pēcpusdienā vairāki Vidzemes pašvaldību publisko ēku apsaimniekotāji, energopārvaldnieki un citi speciālisti energoapgādes jautājumos kopā ar VPR “Energopārvaldība Vidzemē” komandu devās uz Daugavpili. Daugavpils pilsēta ir parakstījusi Eiropas Pilsētu mēru paktu enerģētikas un klimata jomā, izstrādājusi Ilgtspējīgas enerģijas rīcības plānu un ieviesusi sertificēto energopārvaldības sistēmu atbilstoši ISO 50001 standarta prasībām.

Turklāt pilsēta aktīvi informē un iesaista tās iedzīvotājus. “Energopārvaldības sistēmas izveide un ieviešana ir vēstījums pilsētniekiem, ka pašvaldībai rūp viņu un apkārtējās vides labklājība. Tas ir pozitīvs piemērs un aicinājums arī citiem padarīt efektīvu enerģijas izmantošanu par neatņemamu ikdienas sastāvdaļu,” tā atklāj Daugavpils pašvaldība.

Pašvaldības pārvaldībā ir 125 publiskās ēkas, no tām 7 ēkās ir individuālā siltumapgāde. Šobrīd 51% no publiskajām ēkām ir daļēji vai pilnībā renovētas. Turklāt Daugavpils pašvaldības Attīstības un projektu nodaļas Vecāka eksperte projektu jautājumos – Energopārvaldniece Helēna Trošimova atklāja par veiktajiem ielu apgaismojuma uzlabojumiem, uzstādot LED gaismekļus. Tuvākajā laikā plānots izvietot LED apgaismojumu vēl vairākos ceļu posmos, kas ietvers arī automātisku spilgtuma regulāciju, ņemot vērā cilvēku un automobiļu skaitu un auto plūsmas kontroli. Sabiedriskā transporta efektivitāte ir vēl viens rādītājs, kuram līdzi seko pašvaldība.

Pieredzes apmaiņas brauciena dalībnieki apskatīja vairākas renovētas publiskās ēkas, tostarp arī Daugavpils 5. pirmskolas izglītības iestādi, kurā ievērojami tika samazināts siltumenerģijas patēriņš. Siltumapgādi Daugavpilī nodrošina PAS “Daugavpils siltumtīkli”. “Apskatot vienu no centralizētās siltumapgādes siltuma avotiem, bija iespējams aplūkot uzstādītos gāzes katlus. Taču Daugavpils neguļ un aktīvi iesaistās, apgūstot Eiropas fondus. Šobrīd viens no lielākajiem projektiem ir 30 MW pilnībā automatizēts ar šķeldu ūdenssildāmais katls. Turklāt pilsētā tiek mainītas vecās četru cauruļu siltumtrases sistēmas uz divcauruļu rūpnieciski izolētām bezkanālu caurulēm, kas ļauj ievērojami samazināt siltuma zudumus pārvadē. Gandrīz 50% Daugavpilī siltumu saražo ar dabas gāzi, kurai šobrīd ir ļoti zemas cenas, turpretī šķeldai šobrīd ir stipri augstas, kas liek aizdomāties, vai siltuma ražotājiem nav jāparedz vairāku veidu kurināmā avoti, lai pie straujām un negaidītām cenu izmaiņām varētu organizēt lētāko siltuma ražošanu ar tajā mirklī izdevīgāko kurināmo,” par redzēto stāsta Edgars Lapsiņš SIA “Gulbenes nami” siltumapgādes speciālists.

Savā energopārvaldības un projektu ieviešanas pieredzē dalījās arī VPR komanda. Īpašu uzmanību saņēma VPR īstenotā skolu programma “Efektīvs enerģijas patēriņš izglītības iestādēs”. Programmas laikā izstrādātie mācību materiāli ir publiski pieejami VPR mājas lapā un tos labprāt Daugavpils pilsētas pašvaldība nodotu savām izglītības iestādēm kā iespējamo metodisko materiālu, lai iesaistītu skolēnus domāt par energoefektivitāti ikdienā, skolas vidē un mājās.

Visaginas pašvaldība Lietuvā bija nākamā pieturvieta pieredzes apmaiņas brauciena laikā. Pašvaldība ir īpaša ar to, ka tās teritorijā atrodas Ignalinas atomreaktora stacija (AES). Lai gan AES ir slēgta kopš 2009. gada, tajā daudzus gadus vēl noritēs darbs, lai izveidotu radioaktīvo atkritumu glabātavu un nodrošinātu drošu apkārtējo vidi. Tāpat AES ir būtiska loma, ieviešot energopārvaldības pasākumus pašvaldībā.

Lietuvā VPR īstenotā projekta “Zemas temperatūras centralizētā siltumapgāde Baltijas jūras reģionam” (LowTEMP) partnera Valsts mājokļu energoefektivitātes aģentūras (BETA) pārstāve Viktorija Voroncova atklāja par renovācijas projektu Ignalinas pilsētā. “Lai iegūtu augstāku lietderību, energoefektivitātes pasākumi jāveic kompleksi visa kvartāla robežās. Ne tikai konkrētas ēkas ārsienu siltināšana, bet arī tās iekšējo komunikāciju (cauruļvadu, siltummezglu, radiatoru atjaunošanu), kā arī kvartāla ārējo tīklu pārbūvi un pat iekšpagalmu labiekārtošanu,” kā būtisku atziņu min Jurijs Ronimoiss, Apes novada domes Teritorijas attīstības nodaļas vadītājs. Turklāt Visaginas pašvaldībai ir izstrādāta Ilgtspējīgas enerģētikas vīzija un rīcības plāns projekta “Partnerība jaunai energoresursu pārvaldībai 2050” ietvaros, kuru īstenoja arī VPR. 

Pieredzes apmaiņas brauciens tika organizēts Eiropas Ilgtspējīgas enerģētikas nedēļas un VPR īstenoto projektu “Zemas temperatūras centralizētās siltumapgādes sistēmas tehnoloģijas Baltijas jūras reģionam” (LowTEMP), “Efektīvi finanšu instrumenti ēku energoefektivitātes paaugstināšanas pasākumu ieviešanai” (EFFECT4buildings) ietvaros, kā arī sadarbojoties ar Gulbenes novada pašvaldības īstenoto projektu “Rīkojies tagad: Rīcība energoefektivitātes uzlabošanai Baltijas valstu pilsētās” (Act Now). Vairāk par VPR īstenotajiem projektiem uzziniet: http://www.vidzeme.lv

Papildu informācija: Aija Rūse, projektu vadītāja Vidzemes plānošanas reģionā, aija.ruse PIE vidzeme PUNKTS lv, mob.t. +371 26400288 vai Līga Puriņa - Purīte projektu vadītāja Vidzemes plānošanas reģionā, liga.pp PIE vidzeme PUNKTS lv; mob.t. +371 29214024

Informāciju sagatavoja: Baiba Norberte, sabiedrisko attiecību speciāliste Vidzemes plānošanas reģionā, baiba.norberte PIE vidzeme PUNKTS lv,  mob.t. +371 28752793, www.vidzeme.lv

Trešdien, 10. jūlijā, no plkst. 14.00 līdz plkst. 17.00, bijušajā gaļas kombināta teritorijā, Rūpniecības ielā 1, uzņēmēji aicināti uz tikšanos ar Valmieras pilsēta mēru Jāni Baiku.

Šī ir unikāla tikšanās, jo būs iespēja ne tikai iepazīt pilsētas redzējumu par industriālo teritoriju attīstīšanu, bet arī apmeklēt bijušo gaļas kombināta teritoriju un uzzināt esošo situāciju un nākotnes ieceres.

 

Šajā tikšanās reizē runāsim par šādiem jautājumiem:

  • Kopējā Valmieras industriālo teritoriju attīstīšanas koncepcija;
  • Valmieras priekšrocības un iespējas;
  • Esošā situācija un turpmākie soļi teritorijās Rūpniecības ielā 1 un Eksporta ielā 8;
  • Kā rīkoties, ja ir interese attīstīties kādā no Valmieras industriālajām teritorijām.

Pasākuma ietvaros uzņēmēji aicināti aktīvi iesaistīties diskusijā, paust savu viedokli, idejas un ierosinājumus, kā arī jautāt visus interesējošos jautājumus. Pasākumu noslēgs tīklošanās neformālā gaisotnē.

Apmeklētājus aicinām ierasties ērtos apavos; teritorijā un ēkās – šķēršļi! Auto jāatstāj ārpus teritorijas pie vārtiem Rūpniecības ielā.

Dalība pasākumā ir bez maksas. Aicinām reģistrēt savu dalību pasākumam. Saite uz reģistrācijas veidlapu: http://www.ej.uz/pam2019-2 .

Pasākumu “Pēcpusdiena ar mēru” mērķis ir veicināt uzņēmēju iesaisti un informētību par aktivitātēm Valmieras un apkārtējo novadu pašvaldībās, kā arī aicināt uzņēmējus aktīvu iesaistīties un diskutēt par aktuāliem un problēmjautājumiem. “Pēcpusdiena ar mēru” ir lieliska vieta, kur sastapt pašvaldību vadītājus, klātienē uzdot savus jautājumus un saņemt atbildes.

Pasākumu organizē Valmieras Attīstības aģentūra sadarbībā ar Valmieras pilsētas pašvaldību.

Pasākums tiks fotografēts un filmēts. Fotogrāfijas un videomateriāli var tikt izmantoti Valmieras Attīstības aģentūras publicitātes vajadzībām.

Informāciju sagatavoja:

Anete Antone
Valmieras Attīstības aģentūra
Purva iela 12a, Valmiera, LV-4201
Mobilais tālrunis: +371 26394380
E-pasts: anete.berzina PIE valmiera PUNKTS lv

www.developvalmiera.lv

 

Sestdien, 6. jūlijā, Burtniekos notiks Burtnieka ezera svētki, kuru ietvaros risināsies jaunā tūrisma maršruta “Burtnieka ezera takas” izmēģinājums. Aicinām pieteikties interesentus, kuri ir gatavi doties pa Burtnieka ezera takām, lai izbaudītu izcili ainaviskos skatus dažādas kombinētās iespējās ar airu laivu, ezera kajaku vai SUP dēli, dodoties dažādos maršrutos pa Burtnieku un sasaistot to ar pārgājienu, nūjošanas vai riteņbraukšanas takām ezera krastos un tuvākajā apkārtnē.

 

Teikās un dziesmās bieži slavinātā Ziemeļvidzemes ievērojamākā vieta ir Burtnieka ezers. Kopš viduslaikiem ezers Astijervs, kā ezeru tolaik dēvēja, vairāk bijis kā robežšķirtne starp letiem un igauņiem, šķērslis, kaut kas liels, kam iet apkārt ar līkumu. Šodien ezera takas piedāvā citu iespēju - ezeru kā interesantu atpūtas vietu un izziņas avotu ne tikai makšķerniekiem, bet arī aktīvās atpūtas cienītājiem, romantikas un piedzīvojumu meklētājiem.

Burtnieka ezera svētkos aicinām doties pa divām takām. Ezerpriežu takā ar airu laivām ceļosim uz Vaivaru kanālu. Tālāk iesim nūjošanas pārgājienā uz Burtnieku mācītājmuižu, kur apskatīsim mācītājmuižu, Burtnieku baznīcu un nobaudīsim vietējos lauku labumus. No mācītājmuižas tālāk dosimies ar velosipēdiem, pa ceļam apmeklējot kempingu “Ezerpriedes” un kaņepju sētu “Adzelvieši”, līdz beidzot nokļūsim atpakaļ Burtniekos, kur velo-foto orientēšanās taka noslēgsies brīvdienu mājā “Atpūtas namiņš”. Atgriešanās centra kanālā līdz 17.00.

Ezerparka takas apmeklētāji dosies aktīvā tūrisma centra “EŽI” sagatavotajā orientēšanās spēlē pa Burtnieku apkārtni. Šajā takā būs nepieciešams viedtālrunis, kurā būs jāinstalē spēles aplikācija. Orientēšanās noslēgsies pie Vīsraga dabas vērošanas torņa, kur pēc iestiprināšanās ar nelielām uzkodām, tālāk ar SUP dēli pa ezeru dosimies atpakaļ uz Burtnieku centra laivu kanālu. Atgriešanās kanālā apt. 13.00.

Ja esi gatavs pieņemt izaicinājumu un doties pa Burtnieka ezera takām, piesakies līdz 5. jūlijam pa tālr. 28322436, e-pasts: laura.taube PIE burtniekunovads PUNKTS lv

Reģistrācija maršrutiem norisināsies 6. jūlijā no 10.00 Burtnieku centra laivu kanālā pie Burtnieka ezera svētku informācijas telts. Starts – 10.30. Dalība ir bez maksas.

Aicinām pēc aktīvi pavadītās dienas, ceļojot pa Burtnieka ezera takām, uzkavēties, atpūsties un izbaudīt Burtnieka ezera svētku atmosfēru. Svētkos būs pieejamas daudzveidīgas atpūtas iespējas pie ūdens, svētku tirgus, divi šovu priekšnesumi: 17.00 turbīndēļa šovs un 00.00 uguns šovs. Uz skatuves ezermalā 18.00 postfolkloras grupa „RIKŠI” un Liepājas aktrišu kopa “Atštaukas” ar koncertprogrammu “Lustīgā ziņģu un danču andele”, 19.30 repa frīstaila apvienība “Brīvrunu Projekts”, 21.00 grupa “ElektroFolk” un 22.30 latviešu ekoloģiskās mūzikas grupa «Ducele». Svētkus vadīs Valters Krauze.

Burtnieka ezera taku dalībnieki tiks fotografēti un filmēti. Iegūtās fotogrāfijas un video materiāli var tikt izmantoti pasākuma organizatora publicitātes materiālos, tūrisma maršruta reklāmas materiālu izveidē. Iebildumu gadījumā var vērsties pie pasākuma organizatoriem vai fotogrāfa ar lūgumu, lai Jūs nefotografē un attēli ar Jums nekur neparādās publiski.

Burtnieka ezera takas organizē Burtnieku novada pašvaldība sadarbībā ar aktīvā tūrisma centru “EŽI” un Vidzemes Augstskolu projekta “Ezeru pieredzējums: atklāj Ziemeļu-Baltijas ezerus” (“Lakesperience: Explore the Nordic-Baltic lakes” 2018-2020) ietvaros. Projekta finansētāji ir Centrālbaltijas programma un Burtnieku novada pašvaldība.

Sīkāka informācija par projektu atrodama vadošā partnera mājas lapā (angliski): http://www.baltic.org/project/lakesperience/

Informāciju sagatavoja:

Edīte Stērste,
Burtnieku novada pašvaldības

sabiedrisko attiecību speciāliste
Tālr. 20219631, e-pasts: prese PIE burtniekunovads PUNKTS lv

SIA “VTU Valmiera” informē, ka no 1.jūlija maršruta Madona-Valmiera reisam plkst.15.00 un maršruta Valmiera-Brenguļi-Valmiera reisam plkst.18.15 tiks mainīts autobusa atiešanas laiks.

Tiks slēgts reiss Madona-Valmiera plkst.15.00, autobusam turpmāk izbraucot no Madonas plkst.15.08. Reiss Valmiera-Brenguļi-Valmiera plkst.18.15 tiks slēgts, atklājot jaunu plkst.18.20.

Reisi tiek izpildīti darba dienās.

Saraksts skatāms uzņēmuma mājaslapā vtu-valmiera.lv.

 

Informāciju sagatavoja:

Zane Bulmeistare

SIA „VTU Valmiera”
Sabiedrisko attiecību speciāliste
E-pasts: pr PIE vtu-valmiera PUNKTS lv
Mob. tel.: 26443410

 

“Reģioni, plānošanas procesā izvirzot ilgtermiņa mērķus un prioritātes, nosaka reģiona kopējo attīstības virzienu reģionālā līmenī. Izvirzot efektīvu enerģijas izmantošanu un pārvaldību kā reģiona prioritāti, tā rosina līdzīgus lēmumus arī pašvaldību līmenī, un tā tiek sekmēta valstī noteikto enerģētikas mērķu sasniegšana. Būtiski, lai plānošanas reģioni veicinātu sadarbību starp pašvaldībām, apkopotu un nodrošinātu pieeju labās prakses piemēriem, organizētu pieredzes apmaiņu, iespēju robežās nodrošinātu konsultantu un speciālistu pieejamību attiecīgajā jomā, lai sekmētu pašvaldību un reģiona nosprausto mērķu izpildi,” tā 2018. gada vasarā savu redzējumu par plānošanas reģionu lomu Eiropas Savienības enerģētikas mērķu sasniegšanai pauda Ekonomikas ministrija.

Energopārvaldības pilnveidošanai Vidzemes plānošanas reģiona (VPR) teritorijā, VPR 2016. gada nogalē uzrunāja Vidzemes pašvaldības un aicināja izveidot darba grupu. Atsaucās 18 pašvaldības un SIA “Vidzemes slimnīca”. Ar projekta “Partnerība jaunai energoresursu pārvaldībai 2050” (PANEL 2050) atbalstu kopā ar darba grupas pārstāvjiem un citiem interesentiem laika posmā no 2017. līdz 2019. gadam VPR organizēja vairākas tikšanās, pieredzes apmaiņas braucienus uz Liepāju, Jelgavu, Tartu un Valku, un nodrošināja ieinteresēto pušu līdzdalību projekta PANEL 2050 starptautiskajos pasākumos – Konferencē “Zema oglekļa kopiena Centrālajā un Austrumeiropā” (CEESEN) Prāgā 2018. gadā, CEESEN mācību nometnē Budapeštā 2018. gada aprīlī un PANEL 2050 noslēguma konferencē Tartu 2019. gada janvārī. Ieviestās aktivitātes ieguva atpazīstamību ar vienotu nosaukumu – “Energopārvaldība Vidzemē”. Šis koncepts turpina darboties arī citos VPR īstenotajos energoefektivitātes projektos, pildot tā dēvēto “lietussarga tipa organizācijas” funkciju un ļaujot Vidzemes pašvaldībām un citām ieinteresētajām pusēm dalīties ar problēmām, konsultēties, iegūt jaunu pieredzi, apmainīties ar inovatīviem energoefektivitātes risinājumiem un kopumā atpazīt sevi kā vienotu komandu, kuras mērķis ir strādāt pie energoefektivitātes jautājumu aktualizēšanas VPR teritorijā.

Šo gadu laikā VPR strādāja atbilstoši PANEL 2050 izstrādātajam modelim:

PANEL 2050 modelis

PANEL modelis piedāvā integrētu pieeju tādas reģionālās ilgtermiņa stratēģijas ieviešanai, kuru izprot un atbalsta vietējā kopiena. PANEL modelis sastāv no septiņiem galvenajiem elementiem: Ieinteresēto pušu iesaistes, apmācību programmas, vadlīnijām, ilgtermiņa enerģētikas vīzijas/ceļa kartes/rīcības plāniem un Centrālās un Austrumeiropas valstu saziņas un pieredzes apmaiņas tīkla CEESEN. Šie elementi ilgtspējīguma mērķu sasniegšanai Austrumeiropas valstu kopienās ir izstrādāti ar projekta PANEL2050 finansējuma atbalstu.

Vidzemes plānošanas reģiona Reģionālais enerģētikas profils

Lai apzinātu esošo situāciju energoapgādes, enerģijas patēriņa un energopārvaldības jomā, VPR, piesaistot ekspertus, izstrādāja Reģionālo profilu. Tajā analizētas reģiona stiprās un vājās puses, kā arī uzsvērti izaicinājumi pārejai uz zemu oglekļa emisijas sabiedrību. Tomēr dokumenta izstrādes gaitā vairākkārt nācās pārliecināties, ka ļoti maz ir pieejami enerģētikas dati reģionālā līmenī. Reģionālais profils bija noderīgs, turpinot sadarbību aktīvākajiem PANEL 2050 dalībniekiem un izstrādājot reģiona līmeņa enerģētikas  dokumentus. Reģionālais profils ir vērtīgs materiāls, lai uzrunātu citu pašvaldību speciālistus un potenciālos sadarbības partnerus pievienoties VPR iniciatīvai “Energopārvaldība Vidzemē”.

VPR Reģionālais profils energoapgādes, patēriņa un energopārvaldības jomā

VPR Regional Energy Profile

Galvenokārt, pateicoties izveidotajai darba grupai un tās dalībnieku sniegtajām zināšanām, pieredzei un aktīvo līdzdarbošanos PANEL 2050 pasākumos, kā arī ņemot vērā iedzīvotāju un uzņēmumu sniegto viedokli Vidzemes uzņēmēju dienās 2018 un Facebook aptaujā, tika sagatavota Vidzemes plānošanas reģiona Enerģētikas vīzija un “Ceļa karte uz ilgtspējīgu, oglekļa mazietilpīgu ekonomiku” 2050. gadam. Abi dokumenti izstrādāti VPR noteiktās prioritātes - ilgtspējīga energoefektīva ekonomika- sasniegšanai, rosinot ieviest reģionā ilgtspējīgas energoplānošanas principus uzņēmumos un pašvaldībās, informējot un iesaistot sabiedrību energoplānošanā, un piemērotu energoefektivitātes un atjaunojamo energoresursu risinājumu ieviešanā (Vidzemes plānošanas reģiona Ilgtspējīgas attīstības stratēģija 2030). Dokumenti izstrādāti, ņemot vērā Eiropas Savienības enerģētikas un energoefektivitātes mērķus 2030. gadam, kā arī uzsverot labākās zināmās pieejas energoefektivitātes pasākumu ieviešanai. Abi dokumenti 2018. gada oktobrī tika apstiprināti VPR Attīstības padomes sēdē, līdz ar to attiecināmi uz visām VPR teritorijā esošām pašvaldībām, kurām savos turpmākajos attīstības plānos enerģētikas jomā būtu jāņem vērā dokumentos minētie prioritārie virzieni, pasākumi un aktivitātes.

Vidzemes plānošanas reģiona Enerģētikas vīzija 2050. gadam

2050. gadā Vidzemes plānošanas reģions ir viedo risinājumu un klimatam draudzīgu patēriņu atbalstošu iedzīvotāju reģions. Piemērojot IKT un viedās tehnoloģijas & tīklus, reģions efektīvi izmanto visa veida pieejamos atjaunojamos energoresursus (AER) un plaši īsteno energoefektivitātes (EE) pasākumus. Reģiona ekonomika balstās uz aprites (cirkulārās) ekonomikas principiem un nodrošina konkurētspējīgu attīstību un labklājības pieaugumu un vienlaikus rada minimālas CO2 emisijas. Reģions 2050. gadā rada par apmēram 70% mazāk CO2 emisijas nekā 2015. gadā un emisiju samazinājums ir sasniegts visos reģiona tautsaimniecības sektoros. Reģionālās un vietējo pašvaldību institūcijas īsteno efektīvu pārvaldības politiku, fokusētu uz dabas kapitāla ilgtspējīgu pārvaldību un spēju reaģēt uz klimata pārmaiņām.

VPR Enerģētikas vīzija 2050. gadam

VPR Energy Vision 2050

Ceļa karte uz ilgtspējīgu, oglekļa mazietilpīgu ekonomiku

Iepriekš minētā Vidzemes plānošanas reģiona Enerģētikas vīzija 2050. gadam bija sākumpunkts, lai izstrādātu “Ceļa karti uz ilgtspējīgu, oglekļa mazietilpīgu ekonomiku”. Dokumentā ir noteikti četri prioritārie virzieni: Reģionālā Enerģētikas informācijas un komunikācijas sistēma; Energoefektivitāte: Publiskās ēkas; Energoefektivitāte: Dzīvojamās ēkas; Bioenerģija. Dokuments ietver noteiktas aktivitātes un pasākumus, kuru īstenošana iezīmē ceļu uz noteiktā mērķa sasniegšanu. Piedāvātie pasākumi ir ļoti praktiski un noderēs gan VPR, gan pašvaldībām rīcības plānu un enerģētikas projektu izstrādāšanai.

Ceļa karte uz ilgtspējīgu, oglekļa mazietilpīgu ekonomiku

VPR Roadmap towards a sustainable low-carbon economy

Enerģijas rīcības plāni

Viena no būtiskām aktivitātēm bija pašvaldību un SIA Vidzemes slimnīcas pārstāvju apmācības gan starptautisku projektu rakstīšanā, gan kā izmantot energoefektivitāti kā mārketinga instrumentu,  Ieinteresēto pušu iesaiste un to loma energoplānošanas procesā kā arī  energopārvaldības sistēmas (EPS) izveide un ieviešanas process pašvaldībā. Apmācību laikā tika sniegtas zināšanas par to kā apkopot energoapgādes datus un ko no tiem ir iespējams secināt. Kopā pašu spēkiem tika izstrādāti 10 Enerģētikas rīcības plāni.

Enerģijas rīcības plāni izstrādāti ēkām:

Apes novadā: Sociālais aprūpes centrs “Trapene”

Alūksnes novadā: Pirmsskolas izglītības iestādes “Sprīdītis” un “Pienenīte”, Alūksnes pilsētas sākumskola, Ernsta Glika Alūksnes Valsts ģimnāzija 7.-9.klašu ēka, Ernsta Glika Alūksnes Valsts ģimnāzija 10.-12.klašu ēka, Ernsta Glika Alūksnes Valsts ģimnāzija internāts, Ernsta Glika Alūksnes Valsts ģimnāzija sporta zāle

Cesvaines novadā: Internāta ēka Augusta Saulieša ielā 1, Cesvaines pirmskola “Brīnumzeme”, Cesvaines Mūzikas un mākslas skola, Cesvaines sociālais dienests, Sporta halle Saules ielā, Ēka Augusta Saulieša ielā 9, Cesvainē.

Gulbenes novadā: Gulbenes novada pašvaldības administratīvā ēka Ābeļu ielā 2, Gulbenē un tai piederošās garāžas ēkas. Atsevišķs Enerģijas rīcības plāns izstrādāts Lizuma vidusskolai.

Pārgaujas novadā: Stalbes vidusskola, Auciema pirmsskola, Straupes pamatskola, Straupes sporta zāle, Piķiera namiņš, Auciemmuiža.

Priekuļu novadā: Sabiedriskā ēka, Rūpnīcas ielā 8, Liepa

Jaunpiebalgas novadā: Jaunpiebalgas vidusskola, Jaunpiebalgas sākumskola, Filiāle Pētera pamatskolā, Domes ēka Gaujas ielā 4, Pārvaldes ēka Zosēnos Annas ielā 4, Katlu māja Gaujas ielā 2 a, Jaunpiebalgas kultūras nams, Jaunpiebalgas Mūzikas un mākslas skola

Lubānas novadā: Pirmskolas izglītības iestāde “Rūķīši”

SIA “Vidzemes slimnīca” C korpusa ēka

Rokasgrāmata: Ilgtspējīgas enerģijas veicināšana Centrāleiropā un Austrumeiropā

Lai atbalstītu ieinteresētās puses, kas darbojas atjaunojamās enerģijas jomā, un paātrinātu ilgtspējīgas enerģijas politikas izstrādi un veicinātu reģionālo virzību uz ekonomiku ar zemu oglekļa izmešu līmeni, PANEL 2050 projekts izstrādāja rokasgrāmatu “Ilgtspējīgas enerģijas veicināšana Centrāleiropā un Austrumeiropā”. Rokasgrāmata ietver vadlīnijas ar mērķi sniegt norādījumus par to, kā organizācijas var īstenot efektīvas enerģijas veicināšanas aktivitātes, tostarp ieinteresēto pušu iesaistīšana, ceļa karšu izstrāde, reklāma un komunikācija, līdzekļu piesaiste un politikas analīze. Šīs iemaņas palīdzēs nodrošināt un stiprinās sadarbību ilgtspējīgas enerģijas nozarē. Šo vadlīniju mērķis ir nodrošināt praktisku atbalstu īpaši Centrāleiropas un Austrumeiropas valstīm. Tās ir paredzētas plašam lietotāju lokam, sākot no individuāliem entuziastiem enerģētikas jomā līdz pat projektiem un organizācijām.

Rokasgrāmata: Ilgtspējīgas enerģijas veicināšana Centrāleiropā un Austrumeiropā

Guidebook: Advocating for Sustainable Energy in Central and Eastern Europe

CEESEN tīkls

Šo gadu laikā PANEL 2050 komanda izveidoja saziņas tīklu zema oglekļa kopienai Centrālajā un Austrumeiropā  – CEESEN. Tas ietvēra informāciju par jaunākajām aktualitātēm enerģijas nozarē un ļāva tīkla lietotājam pievienot informāciju par savu projektu, ideju un ierosinājumu ceļā uz ilgtspējīgu enerģētikas attīstību. CEESEN tīklā ir pieejami vērtīgi materiāli un “Energopārvaldība Vidzemē” prezentācijas no apmācībām par to, kā soli pa solim uzrakstīt Enerģijas rīcības plānu. https://ceesen.org/lv/

 

Projekts “Partnerība jaunai energoresursu pārvaldībai 2050” (PANEL 2050) tika īstenots no 2016. gada marta līdz 2019. gada martam. Tā mērķis bija izveidot reprezentatīvu un noturīgu vietēja līmeņa ilgtspējīgas sadarbības un saziņas tīklu, ar kura palīdzību vietējas nozīmes ieinteresētās organizācijas kopīgi izstrādātu vietējās enerģētikas vīzijas, stratēģijas un rīcības plānus pārejai uz zema oglekļa emisiju sabiedrību līdz 2050. gadam. Šis projekts ir saņēmis finansējumu no Eiropas Savienības Horizon 2020 pētniecības un inovāciju programmas, atbilstoši granta līguma Nr. 696173. Visu atbildību par šī materiāla saturu uzņemas tā autori. Tas nekādā veidā neatspoguļo Eiropas Savienības oficiālo viedokli. Ne Eiropas Komisija, ne EASME neatbild par ievietotās informācijas izmantošanu. 

Papildu informācija: Aija Rūse, projekta PANEL 2050 vadītāja, Vidzemes plānošanas reģions, aija.ruse PIE vidzeme PUNKTS lv; mob.t. 26400288. Par projektu PANEL 2050 vairāk lasiet: http://www.vidzeme.lv/lv/projekti/partneriba_jaunai_energoresursu_parvaldibai_2050_panel_2050

Informāciju sagatavoja: Baiba Norberte, sabiedrisko attiecību speciāliste Vidzemes plānošanas reģionā, baiba.norberte PIE vidzeme PUNKTS lv; , mob.t. 28752793, www.vidzeme.lv