Arhīva kalendārs

« November 2020 »
MonTueWedThuFriSatSun
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30 

Kad raibais rudens lapu paklājs rotā takas un celiņus un caur kailajiem koku zariem labāk saskatāmi dabas jaukumi – iežu atsegumi, gravas, mazo upju tērcītes –, jādodas dabā! Šonedēļ #AtkājVidzemiDroši Vidzemes plānošanas reģions aicina uz  Līgatnes novadu, kur rāmi atpūsties, izzināt un uzkrāt spēkus.

 

 

 

Līgatnes identitāte: daba un industriālais mantojums

Ar ko Jums asociējas Līgatne – ar dabas takām, alām vai papīrfabriku?

Līgatnes industriālais stāsts iestiepjas diezgan tālā pagātnē – 1815. gadā jaunā papīrfabrika darbu uzsāka pielāgotās Paltmales muižas miltu dzirnavās. Līdz ar papīra ražošanu un fabrikas attīstību strauji uzplauka arī Līgatne. 19. gs. beigās un 20. gs. sākumā fabrikas strādniekiem Līgatnē uzcēla dzīvojamās ēkas, skolu, dzemdību namu, slimnīcu, klubu, viesu namu un citas ēkas, kas ir saglabājušās līdz šodienai. Strādniekiem būvētās dzīvojāmās ēkas ir senākās koka rindu mājas Latvijā, un 20. gadsimta sākumā strādnieku nodrošinājums bija viens no augstākajiem Eiropā.

Līgatnes industriālā identitāte ir cieši saistīta arī ar unikālo dabu. Līgatnes upe ir viena no straujākajām upēm Latvijā ar īpaši mīkstu ūdeni, kas bijuši izcili priekšnoteikumi papīrfabrikas veiksmīgai darbībai. Tāpat arī smilšakmens atsegumi, kuros līgatnieši sadzīves un rūpnieciskām vajadzībām izveidojuši alu un pagrabu sistēmas, ir dabas un kultūrvēsturisks mantojums.

Aicinām pastaigās pa Līgatni, lai iepazītu to tuvāk!

No Lustūža "virsotnes". Foto: Māra Sproģe, VPR

Izstaigājot Līgatnes papīrfabrikas vēsturisko centru, iepazīsiet pilsētas koka un ķieģeļu apbūvi, varēsiet apskatīt Anfabrikas klintis un uzkāpt Lustūzī. Lustūzis jeb Alu iezis ir ainavisks smilšakmens atsegums Līgatnes upītes labajā krastā, Līgatnes centrā. Atsegumā ir 28 cilvēka izrakti pagrabi jeb alas (daži – divos līmeņos!), kur uzglabā dārzeņus un augļus. Lustūža „virsotnē” uzved koka kāpnes, kur paveras lielisks skats. Kopumā Līgatnē ir 333 cilvēka veidotas pagrabalas.

Foto: Kārlis Buškevics

Foto: Māra Sproģe, VPR

Ja vēlaties pastaigu apvienot ar aizraujošu aktivitāti, Līgatnes Tūrisma informācijas centrā iespējams iegādāties divas izzinošas pastaigu spēles ģimenēm un nelielām draugu kompānijām – foto orientēšanās spēli "Līgatnes detaļu medības" vai izziņas un orientēšanās spēli "Papīrfabrikas ciemata noslēpumi". Spēļu ilgums apmēram 2–2,5 stundas un 4–5 km.

Vairāk informācijas par spēlēm varat iegūt Līgatnes TIC, Spriņģu ielā 2 vai pa tālruni +371 2918 9707, vai info PIE visitligatne PUNKTS lv.

Foto: visitligatne.lv

Dodoties maršrutā no Līgatnes uz Līgatnes dabas takām,   apmēram 2 stundu gājienā iepazīsiet Gaujas ielu ar tās vēsturisko apbūvi – papīrfabrikas strādnieku mājām un sabiedriskajām ēkām –, nonāksiet līdz Līgatnes pārceltuvei, kas ir vienīgā šāda tipa pārceltuve Baltijā. Tālāk ceļš jūs vedīs gar gleznaino Gaujas krastu ar smilšakmens atsegumiem līdz Līgatnes dabas takām, kas ir apmēram 5 km labiekārtotu taku kopums dabiskā meža ainavā, kur var vērot Latvijai raksturīgos savvaļas dzīvniekus un putnus. Ja iekļausiet gājienā arī Līgatnes dabas takas, tad kopumā jāieplāno vismaz 4 stundas.

Foto: Velga Vītola, Līgatnes Dabas takas


Ja parasta iešana jums šķiet mazliet garlaicīga, Veselības un Mitoloģijas takās pie Rehabilitācijas centa “Līgatne” varēsiet gan pavingrot, ieskatoties Veselības takā izvietotajos stendos, gan iepazīt senās latviešu dievības Mitoloģijas takā. Aizstaigājiet arī līdz Spriņģu iezim – 600 m smilšakmens atsegumam –, kas ir viens no ievērojamākiem dabas apskates objektiem Gaujas Nacionālajā parkā.

Bet, ja esat gatavi garākam sportiskam izaicinājumam, tad no Līgatnes ir iespēja doties pa Mežtaku – 24 km gājienā 5. posmā līdz Siguldai vai  26 km gājienā 6. posmā līdz Cēsīm.


Foto: Māra Sproģe, VPR


Vairāk informācijas par šiem pastaigu maršrutiem, kā arī kartes un citu Līgatnes viesiem nepieciešamu informāciju atradīsiet Līgatnes novada tūrisma informācijas lapā: http://visitligatne.lv/

 


Informāciju sagatavojusi: 
Ilze Liepa
Vidzemes plānošanas reģiona tūrisma eksperte
ilze.liepa PIE vidzeme PUNKTS lv   

Dabas taku vilinājums, rudens krāsu palete Gaujas krastos, brīvības sajūta, minot pedāļus, – tie ir tikai daži no piedāvājumiem Valmieras pusē, kā savas brīvdienas pavadīt aktīvi svaigā gaisā un izvairīties no lielām ļaužu plūsmām.

 

Lai rosinātu atpūsties epidemioloģiskajai situācijai atbilstošā veidā, nepieļaujot Covid-19 plašāku izplatību, nedēļas nogalē aicinām pilsētas iedzīvotājus un viesus doties dabā, apmeklējot skaistākās Valmieras vietas, apskates objektus un maršrutus. Valmieras Tūrisma informācijas centrs (Valmieras TIC) piedāvā doties kādā no tematiskajām pastaigām: “Zaļā Valmiera” (9km), “Vecpilsētas dižkoku ēnā” (1,5km), “Valmiera – patriotisma simbols”(1,7km), “Brīvības stāsts Valmierā” (3,6km), “Daliņa loks” (5,5km) vai  “Atjautīgās pastaigas” (4km un 8km).

 

Garākas pastaigas ainaviski gleznainās vietās aicinām baudīt, dodoties pārgājienā pa kādu no marķētajiem pārgājienu maršrutiem, piemēram, pārgājiena maršruts “Starp četriem Valmieras tiltiem” (12km) izvijās gar Gaujas labo un kreiso krastu, atklājot rudenīgās noskaņas upes malā. Arī aptuveni tikpat garā “Abula dabas taka” Beverīnas novadā būs lielisks maršruts dabas cienītājiem. Pavisam nesen atjaunots arī marķējums 20km garajam pārgājienu apļveida maršrutam no Valmieras līdz Sīmanēnu svētozolam un atpakaļ. Visiem maršrutiem pieejami arī GPX faili, kas ļaus doties maršrutā, izmantojot navigāciju savās viedierīcēs.

 

Ne mazāk bagātīgas iespējas ir veloentuziastiem. Maršrutu piedāvājumā atradīsiet kā īsākus izbraucienus pilsētas robežās, tā arī garākus pa apkārtējiem novadiem.

 

Apvienojot atpūtu svaigā gaisā ar izzinošiem un izklaidējošiem spēles elementiem, Valmieras Tūrisma informācijas centrs aicina iesaistīties piedzīvojumu spēlēs “Valmierā dzīvojam zaļi!” un “Valmieras vilinājums”! Tās tapušas šajā vasaras sezonā sadarbībā ar platformu travitious.com. 

 

Tāpat arī Valmieras aktīvā tūrisma pasākumu aģentūra “EžiEvents” aicina cilpot pa Valmieras takām, apvienojot kustību svaigā gaisā ar izklaidējošiem elementiem, atbildot uz dažādiem interesantiem jautājumiem un izvēloties sev interesējošo tematiku. Vairāk uzziniet šeit!

 

Lielisks veids, kā uzzināt interesantus stāstus par dažādiem objektiem Valmierā, būs Valmieras Tūrisma informācijas centra audiogida piedāvājums. Zvanot pa automātisko, bezmaksas tālruni 25440011, sekojiet audiogida norādījumiem un uzziniet par Valmieru vairāk! Īpaši jāuzsver, ka audiogida pavadonis būs kāds no Valmieras Drāmas teātra aktieriem!

 

Plašāka informācija par atpūtas iespējām Valmieras pusē pieejama www.visit.valmiera.lv.

 

Informāciju sagatavojusi:

Anita Tīlena

Valmieras pilsētas pašvaldības

Valmieras Tūrisma informācijas centra vadītāja

Mob. tālr.: 25664420