Arhīva kalendārs

« February 2024 »
MonTueWedThuFriSatSun
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26272829 

Sākusies reģistrācija forumam "Kultūra izturētspējai 2024", kas 2024. gada 7.–8. maijā notiks Jakobštatē jeb Pietarsāri (Somijā). Tajā galvenā uzmanība tiks pievērsta kultūras lomai sabiedrības noturības un kapacitātes palielināšanā.

Forums, kuru organizē  projekts "BSR Cultural Pearls", vada Baltijas jūras valstu padome (CBSS) un līdzfinansē Interreg Baltijas jūras reģiona programma 2021. -2027. gadam, ir nozīmīga iniciatīva, lai pētītu kultūras pozitīvo ietekmi uz sabiedrības izturētspēju un kopienas veidošanu.  

Fēlikss Šartners Giertta, “BSR Cultural Pearls” projekta koordinators Baltijas jūras valstu padomē (CBSS) saka: “Spēcīgām kopienām ir visas iespējas, lai pārvarētu grūtības. Šīs kopienas tiek stiprinātas ar kultūras palīdzību - tiek radītas tikšanās vietas sarunām, kuras sniedz impulsu jaunām idejām. Šīs idejas virza pilsētu uz priekšu.”

Papildus pašreizējiem ģeopolitiskajiem jautājumiem un drošības draudiem, kurus radījis Krievijas īstenotais karš pret Ukrainu, Baltijas jūras reģiona kopienas saskaras arī ar citiem izaicinājumiem. Tie ietver demogrāfiskās pārmaiņas un sabiedrības novecošanu, kopienu izolāciju, ekonomikas lejupslīdi un klimata pārmaiņu ietekmi.

Foruma uzmanības centrā būs tēma - kā kultūra var būt virzītājs, kas saliedē un dod iespējas kopienām, tādējādi uzlabojot to sociālo noturību. Forumā īpaši pievērsīsies kultūras un radošo industriju un citu kultūras jomā ieinteresēto personu lomai, reaģējot uz dažādām problēmām, ar kurām saskaras Baltijas jūras reģiona mazās un vidēja lieluma pilsētas.  

“Pasākums ir īpaši aktuāls tiem, kuri strādā ar kultūras un sociālās noturības tēmām pašvaldības vidē,” vērtē Emīls Rode, Dānijas Kultūras institūta Latvijā pārstāvis un projektu eksperts. Dānijas Kultūras institūts ir partneris “BSR Cultural Pearls” projektā un tā uzdevums ir organizēt forumu. 

Forums paredzēts Baltijas jūras reģiona pašvaldību pārstāvjiem un interesentiem no kultūras un radošām industrijām. Pasākumā aicināti piedalīties arī pārstāvji no pilsētām, kurām piešķirts Baltijas jūras reģiona kultūras pērles ("BSR Cultural Pearls") tituls 2024. gadam, tāpat arī bijušo kandidātpilsētu pašvaldības, reģionālās, valsts un vietējās pašvaldības iestādes, kultūras institūcijas, akadēmiķi un zināšanu pārneses starpnieki no Baltijas jūras reģiona un ārpus tā robežām. 

Forums ir daļa no “BSR Cultural Pearlsprojekta, kurš aizsāka BSR Cultural Pearls balvu-titulu, kuru katru gadu piešķir četrām Baltijas jūras reģiona pašvaldībām ar vispārliecinošākajiem un ietekmīgākajiem kultūras un sociālās noturības rīcības plāniem. 

No 12 Baltijas jūras reģiona valstu kandidātiem tika izvēlētas Svendborga (Dānija), Ķīle (Vācija), Jakobštate (Somija) un Rūjiena (Latvija), un šīs pilsētas kļuva par Baltijas jūras reģiona kultūras pērlēm 2024. gadam.

Plašāka informācija un iepriekšēja reģistrācija pasākumam līdz š.g. 15. aprīlim: https://culturalpearls.eu/forum2024/  

__________

Vairāk par projektu "BSR Cultural Pearls": Lelde Ābele, projekta vadītāja VPR, lelde.abele PIE vidzeme PUNKTS lv, tālr. +371 29266757.

Informāciju publicējusi: Zane Kaķe, Vidzemes plānošanas reģiona sabiedrisko attiecību speciāliste, zane.kake PIE vidzeme PUNKTS lv, izmantojot "BSR Cultural Pearls" sagatavoto informāciju. 

CITAS PROJEKTA BSR CULTURAL PEARLS ZIŅAS

.

Aizvadītajā nedēļā, 15. un 16. februārī, Igaunijas – Latvijas pārrobežu sadarbības programmas projekta “Pieejamu tūrisma maršrutu attīstība” (turpmāk – “Access Routes”) ietvaros notika brauciens uz Igauniju, lai iepazītu labās prakses piemērus saistībā ar vides pieejamību kultūras tūrisma objektos. Braucienā devās 30 dalībnieki - pašvaldību tūrisma plānošanas un attīstības nodaļu speciālisti, tūrisma informācijas konsultanti, eksperti no Kurzemes un Vidzemes plānošanas reģioniem, kā arī pārstāvji no invalīdu un viņu draugu apvienības "Apeirons".

Vēsturisku celtņu un kultūras vietu piekļūstamība ir nepieciešama ne tikai cilvēkiem ar funkcionāliem traucējumiem, bet arī vecākiem ar mazākiem bērniem un senioriem – visai sabiedrībai kopumā. Brauciena dalībnieki viesojās Tartu un Viru apkārtnē gan no jauna tapušos kultūras tūrisma objektos, gan tādos, kur par vides pieejamību ir domāts, atjaunojot vai pārbūvējot ēkas. Viņi smēlās idejas vides pieejamības uzlabošanai.

Vastselīnas pils. Foto: VPR

Kurzemnieki un vidzemnieki apskatīja Vastselīnas bīskapa pils apmeklētāju centru jeb muzejmāju un Svētceļotāju māju, kuras divos stāvos izvietoto izglītojošo ekspozīciju par viduslaiku svētceļojumu tradīcijām iespējams izzināt, pārvietojoties starp stāviem ar liftu. Ekspozīciju iespējams izpētīt, izmantojot gan redzi, gan tausti. 

Vastselīnas bīskapa pilī Viru novada attīstības centra pārstāve Astrid Org uzrunā iepazīstināja klātesošos ar projekta “Access Routes” ieceri, kā arī ar esošo situāciju vides pieejamības ziņā. Igaunijā arī ne visi tūrisma objekti ir pieejami visiem. Būtu jāstrādā pie tā, lai to kļūtu vairāk, jo Igaunijas statistika liecina, ka 10% no visiem Igaunijas iedzīvotājiem ir ar invaliditāti. Projekta virsmērķis būtu panākt sabiedrības uztveres izmaiņas saistībā ar vides pieejamību un to, ka tā ir svarīga visiem, ne tikai dažiem. Brauciena dalībnieki uzzināja arī par “Vunki Mano” sociālo inovāciju hakatoniem. Ideju maratona tēma 2024. gadā būs vides pieejamība, tiks piesaistītas arī starptautiskas komandas un eksperti. 

   Igaunijas Nacionālais muzejs. Foto: VPR

Ceļš tālāk veda uz Igaunijas Nacionālo muzeju – mūsdienīgu un plašu muzeju, kurš piedāvā drošu un pieejamu vidi dažādām sabiedrības grupām. Ekspozīcijās, kuras atklāj Igaunijas iedzīvotāju dzīvi, ikdienu un sadzīvi laiku lokos, kā arī somugru tautu dzīvi Urālos un citviet, ir ērti pieejama cilvēkiem ratiņkrēslos un ar bērnu ratiem. Muzejā  ir ērtas nobrauktuves, lifti, arī ekspozīciju dizaina risinājums ir tāds, ka eksponāti un apraksti ir izvietoti labi apskatāmā augstumā. Ekspozīcijā ir daudz interaktīvu elementu, kuri padara izziņas procesu īpaši interesantu un aizraujošu. 

Viesošanās Tammistu muižā. Foto: VPR

Pieredzes brauciena pirmās dienas noslēgumā projekta “Access Routes” partneri – Igaunijas Kamera cilvēkiem ar invaliditāti –  iepazīstināja ar paveikto vēsturiskajā Tammistu muižā. Tur tapis mūsdienīgs atbalsta centrs bērniem un jauniešiem ar funkcionāliem traucējumiem. Centrā nodrošina "atelpas brīža" pakalpojumus ģimenēm, kurās aug bērni ar invaliditāti. Muižas dzīvojamā ēka pielāgota dažādu atbalsta pakalpojumu (piemēram, darbnīcu) īstenošanai jauniešiem, lai palīdzētu viņiem iekļauties darba tirgū. Katru gadu šeit palīdzību un atbalstu saņem vairāki simti cilvēku. Paveiktais, pielāgojot vidi un izveidojot pakalpojumus, ir bijis iespējams, gan pateicoties privātajiem ziedotājiem, gan Igaunijas, Ziemeļvalstu un ES programmu atbalstam.

Ledus laikmeta centrs. Foto: VPR

Pieredzes brauciena dalībnieki apmeklēja arī Ledus laikmeta centru. Tajā daudz domāts par fizisko un informācijas pieejamību dažādām sabiedrības mērķgrupām, lai ikvienam centra apmeklējuma pieredzi padarītu patīkamu un interesantu. Pieejamā un pielāgotā vidē ikviens var uzzināt par ledus laikmeta iestāšanās cēloņiem, izmaiņām Igaunijas dabā daudzu gadu tūkstošu garumā, kā arī klimata pārmaiņu ietekmi.

Valgas-Valkas pilsētas centra apskate. Foto: VPR

Brauciena noslēgumā notika Valgas-Valkas Dvīņu pilsētas centra apskate.   

Par projektu

Interreg Igaunijas-Latvijas programmas 2021.-2027. gadam projekta “Access Routes” (EE-LV00043) atbalstītās aktivitātes īsteno Kurzemes plānošanas reģions, Vidzemes plānošanas reģions, Igaunijas Kamera cilvēkiem ar invaliditāti, Viru novada attīstības centrs, Dienvidigaunijas Tūrisma klasteris. Vairāk par "Access Routes" projektu un iecerēm ŠEIT. 

_______

Jautājumiem: Ilze Liepa, projekta "Access Routes" vadītāja Vidzemes plānošanas reģionā, ilze.liepa PIE vidzeme PUNKTS lv.

Informāciju sagatavoja: Zane Kaķe, Vidzemes plānošanas reģiona sabiedrisko attiecību speciāliste, zane.kake PIE vidzeme PUNKTS lv.

Šī aktivitāte tiek veikta kā daļa no projekta "Pieejamu tūrisma maršrutu attīstība” (EE-LV00043). Projekts tiek īstenots ar Eiropas Savienības Interreg Igaunija-Latvija programmas 2021-2027 finansiālu atbalstu. Šī preses ziņa atspoguļo autora viedokli. Programmas vadošā iestāde neatbild par tajā ietvertās informācijas iespējamo izmantošanu.

.

Vidzemes plānošanas reģions noslēdzis darbu “Erasmus+” programmas projektā Profesionālā pilnveide pārtikas jomas blakusproduktu izmantošanā (ByP4Dev), kura galvenā iecere bija mācību programmas izstrāde pārtikas un lauksaimniecības jomas profesionāļiem, studentiem, absolventiem un citiem interesentiem, lai veicinātu lauksaimniecības un pārtikas sektora blakusproduktu un atlikumvielu efektīvāku izmantošanu jeb valorizāciju. Projekta partneri kopīgi izstrādājuši eksperta profilu, kas viegli integrējams profesionālās izglītības programmās projektā iesaistītajos reģionos Spānijā, Somijā, Grieķijā, Latvijā un Portugālē.

Šāds profils pašreizējās formālās izglītības struktūrās nepastāv un Byp4Dev galvenais mērķis ir tā integrācija profesionālās izglītības programmās, vienlaikus reaģējot uz darba tirgus un bioproduktu ražošanas iespējām un vajadzībām.

Kurss paredzēts profesionālās izglītības un augstskolu studentiem un strādājošiem profesionāļiem, kuri vēlas papildināt savas zināšanas. Tā ilgums ir 55 stundas un kursā tiek apskatīti tādi tēmu bloki kā:

  • aprites ekonomika un bioekonomika;
  • jaunās tendences un tirgus iespējas blakusproduktu izstrādē;
  • lauksaimniecības, lopkopības un pārtikas rūpniecības atlikumvielu valorizācija;
  • valorizācijas tehnoloģijas;
  • biokompozītmateriāli un visaptveroša pieeja resursu izmantošanai, tai skatā biomasas un bioproduktu vērtību ķēdes;
  • biznesa stratēģijas.

Kurss apgūstams pašvadītas mācīšanās ceļā – sev ērtā laikā un vietā, šeit: https://erasmusmoocs.thinkific.com/courses/byp4dev

Plānots, ka šāda profila un tam nepieciešamā mācību satura izstrāde sniegs būtisku ieguldījumu Vidzemes reģiona bioekonomikas attīstībā, uzlabojot uzņēmumu spējas pilnvērtīgi izmantot savā ražošanas procesā radušos blakusproduktus un atlikumvielas, kā arī palīdzot atbalstīt biznesa projektus, kas spēj radīt jaunus produktus un procesus ar augstu pievienoto vērtību.

Kurss 2023. gada rudenī tika testēts Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes bakalaura studiju programmas “Lauksaimniecība” studiju kursa “Bioekonomika lauksaimniecībā” ietvaros, kā arī iekļauts kā ieteicamais materiāls Uzbekistānas ilgtspējīgas bioekonomikas maģistra studiju programmai (BioEcUz) “Bioekonomika”, kas izstrādāta ERASMUS+ ietvaros.

Tāpat 22. februārī Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātē, konferences “Ilgtspējīga lauksaimniecība 2024” ietvaros, Vidzemes plānošanas reģiona pārstāve Maija Rieksta prezentēja ne tikai izstrādāto mācību kursu, bet arī projektā sagatavotās politikas rekomendācijas. Tajās ir apkopoti ieteikumi, kā izglītības iestādes, politikas veidotāji, pētniecības institūcijas un biznesa atbalsta organizācijas var veicināt pārtikas un lauksaimniecības sektora blakusproduktu un atlikumvielu efektīvāku izmantošanu, sniedzot ieguldījumu gan dažādu sadarbību veicināšanā, jaunu zināšanu un prasmju apguvē, tai skaitā arī aktualizējot jaunizstrādātā eksperta profila nozīmīgumu.

ByP4Dev līdzfinansē ERASMUS+ sadarbības partnerības profesionālajā izglītībā un apmācībā. Šī publikācija ir sagatavota ar Eiropas Savienības finansiālu atbalstu. Par tās saturu pilnībā atbild Vidzemes plānošanas reģions un tā var neatspoguļot Eiropas Savienības viedokli.

Vairāk par projektu: Maija Rieksta, projektu vadītāja Vidzemes plānošanas reģionā, maija.rieksta PIE vidzeme PUNKTS lv

Informāciju sagatavojusi: Marta Riekstiņa, sabiedrisko attiecību speciāliste Vidzemes plānošanas reģionā, marta.riekstina PIE vidzeme PUNKTS lv