Arhīva kalendārs

« December 2017 »
MonTueWedThuFriSatSun
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Gastronomiskais tūrisms arvien nostiprina savas pozīcijas starp citiem tūrisma veidiem, tāpēc šoruden Latvijā, Igaunijā un Zviedrijā ciemojās 3 ceļotāji no Vācijas un Nīderlandes, lai izgaršotu un izbaudītu mazo, šarmanto Hanzas pilsētu piedāvājumu. Šis bija pēdējais no trim projektā organizētajiem izmēģinājuma braucieniem ar mērķi gūt ceļotāju viedokli par esošo piedāvājumu, lai veidotu to arvien kvalitatīvāku un pilsētu viesiem interesantāku.

Šoreiz izmēģinājuma ceļotāju maršruts veda caur Kuldīgu, Straupi, Valmieru, Cēsīm, Vīlandi (Igaunija) un Visbiju (Zviedrija). Viesi atzina, ka pilsētas apbūra ar viesmīlību, izsmalcinātu un kvalitatīvu ēdienu no vietējiem produktiem, kā arī aizraujošiem stāstiem par vēsturi.

Vietējais un svešzemju savijas vienā garšā

Jau Hanzas laikos maltīšu pamatā bija vietējie produkti, tomēr uzturā tika lietoti arī pārrobežu labumi, no kuriem ļoti nozīmīgs bija, piemēram, sāls – gan garšai, gan produktu konservēšanai. Projekta HANSA ietvaros veiktajos pilsētu vēstures pētījumos atklāts, ka Hanzas savienības tirgotāju ietekmē būtiski mainījās viduslaiku ēdienkarte, jo viņi atveda ne tikai jaunas garšvielas, bet arī jaunus produktus un receptes, kas mainīja daudzu produktu pagatavošanas veidu. Tika ievesti tādi produkti kā sālīta siļķe, vīns, žāvēti augļi, mandeles, pipari un citi. Straupes Hanzas vēstures pētījums atklāj interesantu stāstu par pipariem – tas bijis dārgs produkts, kas izmantots naudas vietā, lai iegādātos zemes īpašumus. Arī mūsdienu virtuves ēdienos būtiski ir sezonāli un vietēji produkti, kas sniedz īpašu gastronomisku pieredzi, jo vietējā zemnieka lolotais bieži vien ir ne tikai veselīgāks un garšīgāks, bet arī apvij ēdienu ar stāstu. Tomēr bez ievestajiem produktiem neiztikt, jo, tāpat kā ceļošana paplašina pasaules skatījumu, arī citur augušas garšvielas un produkti bagātina vietējo garšu, radot to unikālo, mūsdienīgo buķeti, kas piesaista arī tūristus.

Baudījums visām maņām

  

Projekta HANSA pilsētu sagatavotā programma uzaicinātajiem ceļotājiem ļāva gan sajust mūsdienu Hanzas pilsētu garšu, gan iepazīt pilsētu vēstures šarmu. Kuldīgā ceļotājus ar autentiskumu un plašu izvēli iepriecināja vietējo labumu kiosks, un, nogaršojot pēc projekta laikā atrastas vēsturiskas receptes ceptās Kuldīgas magoņmaizītes, viņi atzina, ka smalkmaizītes stāsts un garša ir pārliecinoši. Straupes Zirgu pastā viesi novērtēja aizraujošo ieskatu vēsturē apvienojumā ar gardu ēdienu. Valmierā ceļotāju atzinību izpelnījās bruņinieku brokastis krodziņā “Pils ķēķis”, bet Cēsis iespaidoja ar vareno viduslaiku pils kompleksu un iedvesmojošo “Cēsu maizes” stāstu.

  

Vīlandē tūrisma zinātāji ar prieku pielaikoja viduslaiku tērpus Bonifācija ģildē un iejutās viduslaiku amatnieku lomā, pagatavojot ādas maciņus, bet pēcāk iepriecināja garšas kārpiņas kafejnīcā “Fellin”. Visbija apbūra viesus ar Hanzas laika arhitektūru un interesantajām ekspozīcijām Gotlandes muzejā, kā arī viņi guva nebijušu pieredzi, piedaloties trifeļu meklēšanā un nogaršojot tās.

Šis un abi iepriekšējie izmēģinājuma braucieni tika organizēti, lai uzlabotu tūrisma piedāvājumu HANSA projekta pilsētās, jo ceļotāju ieteikumi maršrutu un tūrisma pakalpojumu pilnveidē ļaus uzlabot HANSA pilsētu maršrutu kvalitāti. Pēc veiktajiem uzlabojumiem HANSA projekts 2018. gadā organizēs iepazīšanās braucienus tūrisma aģentiem un mediju pārstāvjiem, lai popularizētu pilsētu piedāvājumu ar mērķi sekmēt tūristu skaita pieaugumu projekta pilsētās.

 

Par projektu:

Sadarbojoties 11 Latvijas, Igaunijas un Zviedrijas partneriem, no 2015. gada oktobra līdz 2018. gada decembrim tiek ieviests projekts “Hanzas vērtības ilgtspējīgai sadarbībai”. Projekts tiek īstenots ar Eiropas Reģionālā attīstības fonda Centrālās Baltijas programmas 2014.–2020. gadam atbalstu, un tā mērķis ir stiprināt vēsturiskās Hanzas savienības vērtības. No Latvijas projektā piedalās Cēsu Kultūras un tūrisma centrs, Kokneses, Limbažu, Pārgaujas un Kuldīgas novadu pašvaldības, kā arī Valmieras pilsētas pašvaldība un Vidzemes plānošanas reģions, savukārt no Igaunijas projekta partneri ir Pērnavas un Vīlandes pilsētu pašvaldības, bet no Zviedrijas – Gotlandes reģions un Gotlandes Tūrisma attīstības aģentūra “Inspiration Gotland”, kas ir arī projekta vadošais partneris. Vairāk par projektu lasiet šeit.

Sekojiet līdzi aktualitātēm arī projekta Facebook lapā un projekta mājaslapā!

 

Papildu informācija:

Rūta Ročāne

Projekta vadītāja Vidzemes plānošanas reģionā

Tālr.: +371 64116007

E-pasts: ruta.rocane PIE vidzeme PUNKTS lv

2017. gada nogalē Vidzemes plānošanas reģions (VPR) ir uzsācis īstenot Erasmus+ projektu “Izglītības stiprināti konkurētspējīgi reģioni un pieaugušo profesionālā izaugsme” – CREATE. Projekta galvenais mērķis ir uzlabot pieaugušo izglītības sniegumu un efektivitāti, sasaistot  Eiropas Savienības (ES) vispārējās politikas (EU2020) veidošanu ar tās ieviešanu reģionālajā līmenī, kur savukārt tiek izstrādātas un īstenotas izglītības programmas. Projekta mērķis izrietējis no tā, ka ES dalībvalstīs pastāv krasas reģionālās atšķirības pieaugušo izglītības īstenošanā.

2007.-2013. gada plānošanas periodā ES dalībvalstis apguva tikai 47% no Eiropas Sociālā fonda finansējuma, kas bija paredzēts pieaugušo izglītības attīstībai. Tas pierāda, ka finanšu resursu nepietiekamība nav galvenais iemesls, kāpēc pastāv tik krasas atšķirības - drīzāk ir jārunā par to, cik mērķtiecīgi šie finanšu līdzekļi tiek izmantoti, lai pieaugušo izglītības politikas nebūtu īstermiņa un lai neveidotos neatbilstības starp politikas nostādnēm un finansējuma izlietojumu.

Lai virzītos tuvāk augstākminētā mērķa sasniegšanai, projekta CREATE partneri no 8 dalībvalstīm (Vācijas, Čehijas, Horvātijas, Īrijas, Beļģijas, Itālijas, Spānijas un Latvijas) kopīgi strādās pie vienotas platformas izveides, kas kalpos kā strukturēts sadarbības ietvars politikas veidotājiem un pieaugušo izglītības īstenotājiem.

Partneri ir vienojušies, ka šī platforma tiks uzturēta arī pēc projekta beigām, lai šajā jomā iesaistītās institūcijas varētu turpināt attīstīt politikas instrumentu pielāgošanu. Lai platforma sasniegtu pēc iespējas plašāku auditoriju, katrā no astoņām projekta dalībvalstīm tiks apzināti vietējie pieaugušo izglītībā iesaistītie spēlētāji – politikas veidotāji, īstenotāji, viedokļa līderi un tml. Pēc vienoti izstrādātas metodoloģijas apzinātās personas/institūcijas tiks aicinātas paust savu viedokli, lai noskaidrotu, kādi politikas instrumenti un labās prakses jau šobrīd tiek izmantoti viņu darbā ar pieaugušo izglītību. Projekta platforma, kas šobrīd tiek izstrādāta, būs atrodama CREATE projekta mājaslapā www.projectcreate.eu.

Šobrīd partneri ir uzsākuši apjomīgu darbu, veidojot savas valsts pieaugušo izglītības profilu – apkopojot demogrāfiskos, ekonomiskos, sociālos un kultūras datus, lai izprastu katras valsts pieaugušo izglītības politiku un to ietekmējošos faktorus. Dalībvalstīs veiktās aptaujas rezultāti būs pamats tam , lai iezīmētās labās prakses un politikas instrumentus varētu integrēt citu valstu mūžizglītības pilnveidē.

Projekta gaitā tiks izstrādātas vadlīnijas un metodika, kā vēlamos politikas instrumentus pielāgot un ieviest, tādējādi tas kalpos kā vērtīgs un praktisks resurss tiem, kas iesaistīti pieaugušo izglītībā.  CREATE platforma ilgtermiņā tiek saskatīta kā nozīmīga virtuālā kopiena mūžizglītības politikas veidotājiem, īstenotājiem u.c. interesentiem, kurā veidot kontaktu apmaiņu, dalīties pieredzē. Pieeja platformai būs ne tikai šobrīd projektā iesaistītajām partnervalstīmbet gan daudz plašākai auditorijai. , Plānotās aktivitātes paredzēts veikt līdz 2019.gada oktobrim.

Šobrīd VPR jau ir uzsācis apzināt  nozīmīgus lauka spēlētājus mūžizglītībā, taču neskatoties uz to, VPR aicina jebkuru organizāciju, iestādi vai personu, kas ir iesaistīta pieaugušo izglītības politikas veidošanā vai īstenošanā un kurai ir interese aktīvāk iesaistīties projekta aktivitātēs, sazināties ar projekta CREATE vadītāju Vidzemes plānošanas reģionā Maiju Riekstu (e-pasts: maija.rieksta PIE vidzeme PUNKTS lv, tālr. 64219022).

Jau iepriekš esam informējuši, ka VPR 2016. gadā uzsāka Eiropas Savienības Baltijas jūras stratēģijas (EUSBSR) mūžizglītības jomas parauginiciatīvu (flagship initiative) "BSR Smart life”. Šajā iniciatīvā sadarbojas partneri no Baltijas jūras reģiona valstīm, lai kopīgi identificētu nepieciešamos uzlabojumus mūžizglītības jomā un strādātu pie to ieviešanas. Seed Money Facility projekts “Mūžizglītība un viedās specializācijas jomas Baltijas jūras reģionā” jeb “BSR SMART LIFE” ir viens no šīs parauginiciatīvas rezultātiem. Tādējādi VPR ar projektu CREATE un BSR SMART LIFE palīdzību šobrīd ir uzsācis aktīvu darbu pie mūžizglītības jautājumu aktualizēšanas reģionā.

 

Vairāk informācijas: Maija Rieksta, projekta CREATE vadītāja, Vidzemes plānošanas reģions, mob.t. 26099521,  maija.rieksta PIE vidzeme PUNKTS lv