Arhīva kalendārs

« August 2020 »
MonTueWedThuFriSatSun
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 

Arī ceļojums var būt dāvana svētkos. Tūrisma ceļa “Via Hanseatica” uzņēmēji aicina svinēt un meklēt piedzīvojumus, ciemojoties interesantās vietās, kur var baudīt gardus ēdienus, ļauties svētku sajūtām un, kopīgi darbojoties, izveidot pašdarītu dāvanu. #AtklājVidzemiDroši

Uzdāviniet saviem īpašajiem cilvēkiem viesošanos Lielstraupes pilī. Tā pavisam nesen ir atvērta apmeklētājiem. Lielstraupes pils ir vienīgā Latvijā saglabājusies celtne, kur vienā ēkā ir apvienota viduslaiku pils un baznīca.

Lielstraupes pils. Foto: U. Brālēns.

Dabas mīļotāji un vēstures interesenti īpašas sajūtas gūs, viesojoties Āraišu ezerpilī , bet jaunajā apmeklētāju centrā būs iespējams aizraujošā veidā izzināt ezerpils tapšanas stāstu. Paveroties apkārt, Dzirnavu kalna galā ieraudzīsiet lepni pret debesīm slejamies baltās Āraišu vējdzirnavas. Brauciet lūkot!

Viesošanās  Valmiermuižas zirgu stallī  būs interesanta ikvienam – gan lielam, gan mazam. Stallis ierīkots senās muižas lopu laidarā – ievērības cienīgā, varenā akmens mūra ēku kompleksā. Staļļa saime labprāt parādīs, ko zirgs ēd, kur dzīvo, kā viņu kopt un trenēt. Šeit iespējams arī doties izjādēs zirga vai ponija mugurā.

Valmiermuižas stallis. Foto: Valmiermuižas alus darītavas arhīvs.

Ja vēlaties sajust vēstures elpu, jādodas uz Raunu un jāuzkāpj Raunas pilsdrupu skatu tornī. No tā paveras skaists skats uz apkārtni - dabu, vēsturiskajām celtnēm un Raunas ciemata centru. Šeit piedzīvosiet neaizmirstamus mirkļus!

Raunas pilsdrupas. Foto: U. Brālēns.

 Dodoties tālāk, malks Raunas Staburaga avota ūdens sniegs veldzējumu un iespēju smelties dabas enerģiju.

Raunas Staburags. Foto: U. Brālēns.

Kādi gan būtu svētki bez gardumu un vietējo labumu baudīšanas!

Ejot pa šaurajām Cēsu vecpilsētas ielām, svaigi ceptas maizes smarža aicinās iegriezties Cēsu maizes ceptuvē. Tur saimnieki piedāvās nobaudīt tikko ceptas maizes šķēli un aizrautīgi izstāstīs, no kādiem graudiem tā gatavota. Ceptuvē iespējams arī gardo maizīti iegādāties līdzņemšanai pašu baudīšanai vai ciemakukulim. Turpat vecpilsētā, pavisam netālu, ir arī alusdarītava un bārs Trimpus, kur iespējams baudīt mazās darītavas brūvējumus.

Cēsu maize. Foto: cesumaize.lv.

Raiskuma labumu darītavā varēsiet nomēģināt ne tikai šeit darīto alu, bet arī uz vietas tapušo maizi, kūpinājumus un citus gardumus. Tur arī uzzināsiet to tapšanas procesu - alus vārīšanu ar malku kurināmā katlā, maizes cepšanu senā maizes krāsnī un vēl citus stāstus.

Raiskumietis. Foto: Facebook/raiskumietis.

Lūk “vitamīnu bumba” no dārza – veselīgie smiltsērkšķi! Par šiem augiem daudz uzzināsiet Strenču novada zemnieku saimniecībā Putniņi. Saimnieki pastāstīs, kā tie aug, kā tos lietot, kādi produkti pagatavojami un piedāvās arī tos nogaršot.

Zemnieku saimniecības "Putniņi" smiltsērkšķu produkcija. Foto: Z/S "Putniņi".

Netālu no skaistā Sietiņieža atrodas nelielā vīna darītava Matilde. Turienes vīna meistars brūvē vīnus un vermutus no dārzā, mežā un purva lasītām ogām un ziediem. Šo dzērienu baudīšana dārza namiņā būs jauks piedzīvojums.

Vīna darītava "Matilde". Foto: U. Brālēns.

Beverīnas novadā, Trikātas šokolādes ražotnē R Chocolate, varēsiet ne tikai izvēlēties prasmīgu meistaru gatavotus šokolādes gardumus, bet arī radīt savu īpašo dāvanu – savu šokolādi.

Pašu gatavota dāvana svētkos vienmēr būs sirsnīgāka un mīļāka!

Turpat netālu, gleznainā Trikātas ezera krastā, ražotnē Līga Nature SPA varēsiet uzzināt, kā top krēmi, izdibināt ēterisko eļļu noslēpumus, kā arī radīt krēmu sev tīkamā aromātā.

Ciemojoties Vaidavas keramikas ražotnēiemēģiniet roku māla trauku apgleznošanā! Pašu veidotais rotājums vēl ilgi atgādinās par jauko ceļojumu.

 

Bet varbūt Jūsu īstā svētku sajūta ir rodama pirtī? Matīšos, Burtnieku novadā, pirts namiņā Stārķu ligzda varēsiet baudīt pirts SPA, kur realitāte un fantāzijas sastopas smaržās, garšās un pieskārienos.

"Stārķu ligzda". Foto: pirtsnamins.lv.

Savukārt Pārgaujas novadā, Auciemā, pirtnieki aicina uz īpašu Ziedupirts rituālu, kur ķermeni var kopt ar augu berzīšiem, saņemt enerģētisko pērienu, lutinošu masāžu un izjust nomierinošus ūdens priekus.

Bet Strenču novada zemnieku saimniecība Laidavas 
piedāvā pirts priekus pārvietojamā pirtsmucā, lai
baudītu saulrietu un klausītos putnu balsīs pie Sedas purva dīķiem vai kādā citā sev tīkamā vietā. 

Lai skaisti ceļojumi un īpašas dāvanas!

Informāciju sagatavojusi:
Ilze Liepa
Vidzemes plānošanas reģiona tūrisma eksperte
ilze.liepa PIE vidzeme PUNKTS lv 

10. septembrī Vidzemes plānošanas reģions aicināts piedalīties starptautiskā konferencē par mobilitātes iespējām un risinājumiem Baltijas jūras reģiona valstīs, lai tiešsaistē pastāstītu par savu pieredzi, Latvijā, t.i. Vidzemē ieviešot pilotprojektu “transports pēc pieprasījuma”. Konferences laikā notiks arī pirmizrāde video, kas tika filmēts šovasar un kura galvenie varoņi ir “transports pēc pieprasījuma” pasažieri Vidzemē. Četru vietējo iedzīvotāju stāsts piecu minūšu garā video atklāj patieso situāciju valsts pierobežā un arī citviet Latvijā, kur sabiedriskā transporta pakalpojums ir nepietiekams.

Tiešsaistes konference “Vai laukiem Eiropā vairs nav nākotnes? Kā pārraut apburto loku ar veiksmīgiem mobilitātes un pieejamības risinājumiem?” (No future for rural Europe? Breaking the vicious circle with successful mobility and accessibility ideas”) tiek organizēta trīs daļās – 3. septembrī, 10. septembrī un 17.septembrī no plkst. 11.00 līdz plkst. 12.30 (atbilstoši Austrumeiropas laikam), un tā ir uzskatāma par Interreg Baltijas jūras reģiona programmas projekta “MAMBA” noslēguma pasākumu.

Trīs dienu laikā konferences dalībniekiem būs iespēja iepazīties ar dažādiem mobilitātes risinājumiem arī citās valstīs, kas visi tika testēti Interreg Baltijas jūras reģiona programmas projekta MAMBA ietvaros, tostarp  arī “transports pēc pieprasījuma” iniciatīva.

VPR administrācijas vadītāja Guna Kalniņa-Priede: “Šis ir patiešām lielisks piemērs, cik pārdomāti un jēgpilni iespējams izmantot Eiropas Savienības finanšu atbalsta instrumentus. Transports pēc pieprasījuma Eiropā nav nekas jauns, taču Latvijai un Vidzemei tā bija neierasta iniciatīva, kas ieguva milzīgu vietējo iedzīvotāju atbalstu. Tas skaidri parāda, cik mobilitātei ir liela nozīme ikviena reģiona iedzīvotāja dzīvē. Te ir runa ne tikai par iespēju aizbraukt pie ārsta tad, kad nepieciešams, nevis tad, kad iet sabiedriskais transports (ja vispār tāds ir pieejams), bet tā ir arī drošības sajūta, ka neesi pamests viens un kāds par tevi tur rūpi. Aicinu piedalīties konferencē, iepazīties ar idejām, ko īstenojušas citas Eiropas valstis, lai saglabātu attālo reģionu iedzīvotāju dzīves kvalitāti un iedvesmoties darbiem savās pašvaldībās! ”

Sākotnēji projekta noslēguma konferenci bija iecerēts organizēt klātienē Hamburgā, taču COVID-19 situācijas dēļ projekta komanda pieņēma lēmumu organizēt tiešsaistes pasākumu ciklu.

SESIJA #1SITUĀCIJAS IESKICĒŠANA, IZPĒTĀM IZAICINĀJUMUS”

3. septembris, plkst.11:00 (reģistrēties ŠEIT)

Pirmā no trim konferences daļām būs vērsta uz kopējās situācijas apzināšanu un kopsavilkumu par apkārtējo lauku teritoriju mobilitātes izaicinājumiem. Sesijas laikā tiks prezentēti dati, kas atklāj situācijas nopietnību.

Vēlāk klausītājiem būs iespēja dalīties mazākās grupās, lai padziļināti aplūkotu dažādus ar pārvietošanos saistītus jautājumus, piemēram, “transporta nabadzība”. Pēc Laurī Pikapa (Laurie Pickup) ievadlekcijas, MAMBA projekta partneri klausītājiem piedāvās iedziļināties sociālajos, ekonomiskajos, juridiskajos un kultūrvides apstākļos, jo tie visi kopā būtiski ietekmē to, vai mobilitātes inovācijas attālajos lauku apvidos būs veiksmīgas, vai tomēr piedzīvos neveiksmi.

SESIJA #2 “PĀRRAUT APBURTO PROBLĒMLOKU – STĀSTI PAR VEIKSMĪGIEM MOBILITĀTES UN PIEEJAMĪBU UZLABOJOŠIEM RISINĀJUMIEM”

10. septembris, plkst. 11.00 (reģistrēties ŠEIT)

Konferences otrā daļa pievērsīs jūsu uzmanību vairākiem veiksmes stāstiem. Tos piedāvās projekta MAMBA partnerība, kā arī citi līdzīgi projekti un iniciatīvas no visas Eiropas. Četri iedvesmojoši stāsti no dažādiem Eiropas nostūriem atklās, kā reģionos tika īstenotas dažādas iniciatīvas, lai tos veidotu par labāku vietu dzīvei.

Pasākuma laikā pirmo reizi tiks prezentēts arī izdevums “Ceļvedis koplietošanas mobilitātes risinājumiem lauku apvidos”.  Ja esat apņēmības pilns iedzīvotājs vai pārstāvat kādu nevalstisko organizāciju vai vietējo pašvaldību un vēlaties risināt mobilitātes problēmas savā reģionā, tad šis ceļvedis jums noteikti palīdzēs.


SESIJA #3 “KĀ MOBILITĀTES POLITIKA VAR PALĪDZĒT UZLABOT MOBILITĀTI UN PIEEJAMĪBU LAUKU TERITORIJĀS?”

17. septembris, plkst. 11.00 (reģistrēties ŠEIT)

Ja iepriekšējās konferences sesijās tika raksturota situācija kopumā, kā arī aplūkoti varianti, kā ikviens praktiski var mēģināt atrisināt mobilitātes problēmas, pienācis laiks uz jautājumu paraudzīties arī no politikas skatupunkta. Mobilitāte nav tikai vietējo atbildība! Palūkosimies vienu līmeni augstāk – kā lēmumpieņēmēji var palīdzēt uzlabot apstākļus, lai tie būtu inovatīviem risinājumiem labvēlīgi un lai ar tiem varētu uzlabot mobilitāti laukos? Pulcēsim politiķus, pārstāvjus no valsts pārvaldes un akadēmiskajām aprindām, lai diskutētu, kā lēmumpieņēmēji varētu palīdzēt šo problēmu risināt.


>> Detalizēta pasākumu programma skatāma ŠEIT.

 

PAR PROJEKTU                       

“Gandrīz pirms diviem gadiem autobuss pārtrauca kursēt mūsu pusē, un kopš tā laika ir sarežģīti nokļūt uz novada centru.” Šis citāts pieder kādam iedzīvotājam Mazsalacas novadā Latvijā, taču tikpat labi to varētu būt teicis arī jebkurš cits Eiropas attālas lauku teritorijas iedzīvotājs.

Līdz ar iedzīvotāju skaita samazināšanos un sabiedrības novecošanos, daudzās Baltijas jūras reģiona attālās lauku teritorijās paliek arvien grūtāk uzturēt sabiedriskā transporta pakalpojumu sistēmu un citus pakalpojumus, kurus ietekmē mobilitāte, piemēram, aprūpe mājās vai pakalpojumu piegāde uz māju. Šī samazinātā pakalpojumu pieejamība ietekmē lauku iedzīvotāju dzīves kvalitāti.

Pēdējo trīs gadu laikā projekts MAMBA ir mēģinājis problēmu risināt, ieviešot dažādus lauku mobilitātes risinājumus vietās, kurās ir ierobežota sabiedriskā transporta pieejamība.

Noslēguma konferences trīs pasākumu cikla ietvaros MAMBA projekta partneri iepazīstinās ar trīs gadu laikā sasniegtajiem rezultātiem, kā arī rosinās uz diskusiju par dažādiem lauku mobilitātes aspektiem Eiropā un diskutēs par inovatīvu risinājumu un veiksmīgu mobilitātes ideju iespējām.

Projektu MAMBA īsteno Vidzemes plānošanas reģions sadarbībā ar partneriem no Vācijas, Polijas, Somijas, Dānijas, Zviedrijas un Latvijas Interreg Baltijas jūras reģiona (BJR) programmas 2014.-2020. gadam ietvaros, ar Eiropas Reģionālās attīstības fonda līdzfinansējumu. Tā mērķis ir uzlabot mobilitātes  pakalpojumu pieejamību attālajos lauku apvidos un demogrāfisko pārmaiņu skartajos reģionos, un pilnveidot transporta pakalpojumu sniedzēju kapacitāti. Latvijā projektu MAMBA īsteno Vidzemes plānošanas reģions, Vidzemes Augstskola un Autotransporta direkcija.

 

Informāciju sagatavojusi: Anita Āboliņa, sabiedrisko attiecību vadītāja Vidzemes plānošanas reģionā, mob.t. 29454752, anita.abolina PIE vidzeme PUNKTS lv