Arhīva kalendārs

« March 2021 »
MonTueWedThuFriSatSun
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 

Līdz 31. martam jaunveidojamā Smiltenes novada (šobrīd Apes novads, Raunas novads un Smiltenes novads) iedzīvotāji aicināti sniegt savu viedokli par jaunā novada teritorijas potenciālo attīstību, tostarp, vērtēt līdzšinējās mobilitātes iespējas novadu teritorijās. Aptaujā jautājumi par mobilitāti iekļauti ar mērķi noskaidrot, vai esošais piedāvājums ir atbilstošs iedzīvotāju ikdienas pārvietošanās vajadzībām.

Atbildes palīdzēs ne tikai iegūt pilnīgu priekšstatu par esošo situāciju, identificējot trūkumus un apzinot iespējamos uzlabojumus, bet tās tiks ņemtas vērā arī izstrādājot jaunveidojamā Smiltenes novada mobilitātes plānu 2021.-2030. gadam. Pamatā tas uzskatāms par darba dokumentu atbildīgajiem speciālistiem un ekspertiem Smiltenes novadā, taču būtiski, ka tā izstrādē tiek iesaistīta arī vietējā kopiena, koncentrējoties uz viņu ikdienas vajadzībām un aktualitātēm.

Anketā integrēti jautājumi par iedzīvotāju pārvietošanās paradumiem gan Smiltenes pilsētā, gan lauku teritorijās, par to, kāda veida transportlīdzekļi tiek izmantoti, kas ir populārākie galamērķi jaunveidojamā novada teritorijas ietvaros u.c.

Anketa iedzīvotājiem elektroniski pieejama šeit. Drukātā formātā aptaujas anketas būs pieejamas novadu informatīvajos izdevumos, lai tās varētu aizpildīt, izgriezt un atstāt novadu administrācijas, pagastu pārvalžu pastkastēs vai bibliotēkās līdz 31. martam.

FOTO: Jānis Ūdris, Smiltenes novada pašvaldības arhīvs

Smiltenes novada Mobilitātes plāna izstrādes mērķis ir sagatavot stratēģiskās plānošanas dokumentu apvienotajam Smiltenes novadam, kas tiktu izmantots kā vadlīnijas mobilitātes pakalpojumu un ar to saistītās infrastruktūras attīstībai, lai apmierinātu iedzīvotāju un uzņēmēju mobilitātes vajadzības gan Smiltenes pilsētā, gan novada lauku teritorijās, tādējādi uzlabojot dzīves kvalitāti.

Mobilitātes plāna izstrāde pēc Vidzemes plānošanas reģiona pasūtījuma tiek veikta Eiropas Savienības projekta “MARA” ietvaros. Ne tikai Vidzemē, bet arī citviet Eiropā pēdējos gados sabiedrībā tiek vērotas vairākas izmaiņas: demogrāfiskās struktūras izmaiņas, ekonomisko aktivitāšu koncentrēšanās noteiktās teritorijās, lauku teritoriju iztukšošanās, lauku skolu slēgšana, darba iespējas attālinātā režīmā, elastīgs darba laiks, norēķinu iespējas internetā, elektroniskā paraksta ieviešana, preču piegāde uz mājām u.c. Šīs pārmaiņas ietekmē iedzīvotāju mobilitātes vajadzības un kravu plūsmas reģionā. Transporta sistēmai un piedāvātajiem mobilitātes pakalpojumiem ir jāspēj pielāgoties pieprasījumam, lai nodrošinātu vēlamo dzīves kvalitāti un veicinātu ekonomiskās aktivitātes reģionā.

 

Mobilitātes plāna izstrāde Smiltenes novadam 2021-2030 tiek veikta Interreg Baltijas jūras reģiona programmas 2014.-2020. gadam projekta “Mobilitāte un pieejamība lauku reģionos - jaunas pieejas mobilitātes koncepciju izstrādei attālos lauku reģionos (MARA)” ietvaros. Projekta MARA mērķis ir uzlabot mobilitātes pakalpojumu pieejamību un kvalitāti lauku reģionos. Tā īstenošanā iesaistījušies 12 partneri no 9 reģioniem, Latvijā projektu īsteno Vidzemes plānošanas reģions. Vairāk informācijas par projektu www.mara-mobility.eu (angļu valodā) un www.vidzeme.lv (latviešu valodā).

 

Jautājumiem: Andžejs Stepančuks – telpiskās plānošanas eksperts (andzejs.stepancuks PIE vidzeme PUNKTS lv), Kristīne Malnača – transporta eksperte (kristine.malnaca PIE vidzeme PUNKTS lv) Vidzemes plānošanas reģionā

Informāciju sagatavojusi: Anita Āboliņa, sabiedrisko attiecību vadītāja Vidzemes plānošanas reģionā, (anita.abolina PIE vidzeme PUNKTS lv)

 

Aktīva atpūta dabā šobrīd ir īpaši aktuāla, un došanās pārgājienos ir lielisks veids, kā iepazīt Latvijas dabu. Kopš pagājušā gada rudens Latvijā tiek piešķirta atpazīstamības zīme "Gājējam draudzīgs", lai palīdzētu kājāmgājējiem atrast pakalpojumu sniedzējus, kas izprot viņu vajadzības un padara pārgājiena pieredzi vēl pozitīvāku. Sagaidot pavasari, “Gājējam draudzīgs” zīmi Vidzemē saņems vēl 34 tūrisma pakalpojumu sniedzēji, kuri piedāvā kājāmgājējiem nepieciešamos pakalpojumus, tādējādi kopumā līdz šim Vidzemē piešķirtas jau 44 šādas zīmes.

Latvijā zīmi piešķir komisija, kurā ir 13 dalībnieki – gan valsts iestādes, gan organizācijas, kuras atbalsta kājāmiešanu, aktīvo atpūtu un dabas tūrismu. Zīme nav piesaistīta kādai konkrētai takai vai maršrutam, bet ir apliecinājums, ka attiecīgais pakalpojumu sniedzējs izprot pārgājienu tūristu vajadzības. Zīmei "Gājējam draudzīgs" ir vienota vizuālā identitāte visās trīs Baltijas valstīs.

2021. gada februāra izskaņā notika otrā Gājējam draudzīgs / Hiker-friendly komisijas sēde Latvijā. Interese par zīmes saņemšanu bija liela – uz šo sēdi tika saņemts daudz pieteikumu. Balstoties uz kandidātu sniegto pašnovērtējumu par atbilstību kritērijiem, komisija lēma zīmi piešķirt 87 tūrisma pakalpojumu sniedzējiem, no kuriem 34 atrodas Vidzemē:

Amatas novadā
Kempings “Oškalns”
Āraišu ezerpils Arheoloģiskais parks 

Burtnieku novadā
Kempings “Ezerpriedes”
Valmiermuižas alus darītava

Smiltenes novadā
Atpūtas kompleks “Trīssaliņas”
Lauku māja “Lejas Varicēni”

Kocēnu novadā
Atpūtas komplekss “Vakarvēji”
Zilākalna kultūrvēstures un apmeklētāju centrs “ZTornis”

Gulbenes novadā
Viesu māja “Pincikājas”

Valkas novadā
Viesu nams “Ausmas”

Priekuļu novadā
Brīvdienu māja “Lejas ozoli”
Lindenhoff / Liepas muiža
Z/S “Ieviņas”
Brīvdienu māja “Vējaines”

Cesvaines novadā
Viesnīca “Grašu pils”

Līgatnes novadā
Rehabilitācijas centrs “Līgatne” (tostarp centra kafejnīca)
Līgatnes novada tūrisma informācijas centrs
Kanoe kempings "Makars"
Rīgas kalna apartamenti
Apartaments G18
Līgas Gaujas ielas apartaments

Cēsu novadā
Apartaments “Camino Cēsis”
Apartaments Rīgas 20/1
Žagarkalna pirtiņa / kempings

Valmierā
RIGA street Apartments 54
Timemachine Apartment
Valmieras tehnikuma studentu viesnīca
Valmieras Tūrisma informācijas centrs

Madonas novadā
Brīvdienu dzīvoklis Saules ielā, Madonā
Lubāna mitrāja informācijas centrs

Alūksnes novadā
Z/S “Mūrnieki”
Alūksnes Tūrisma informācijas centrs

Apes novadā
Z/S “Kalnarušķi”

Lubānas novadā
Viesu nams "UpeNes"

 

Šobrīd Latvijā ir jau 105 “Gājējam draudzīgs” zīmes saņēmēji, tostarp 44 – Vidzemē. Pirmie 10 Vidzemes tūrisma pakalpojumu sniedzēji, kas saņēma zīmi jau pērnā gada izskaņā ir: kempings “Apaļkalns” (Pārgaujas nov.), viesnīca “Zeit” (Līgatnes nov.), viesnīca un restorāns “Kārļamuiža”, slēpošanas un atpūtas parks “Ozolkalns” (Amatas nov.), naktsmītne “Caunītes” (Kocēnu nov.), atpūtas bāze “Baiļi” , Brenguļu alus sēta (Beverīnas nov.), viesu nams “Bergervilla” (Valkas nov.), brīvdienu māja “Jaunvosi” (Apes nov.) un brīvdienu māja “Ezerlīči” (Alūksnes nov.).

Aicinām pārgājienu cienītājus baudīt aktīvas brīvdienas gan „Mežtakā” (meztaka.lv), gan citos pārgājienu maršrutos un pašiem pārliecināties par "Gājējiem draudzīgs" objektu viesmīlību! Ja zināt kādu gājējiem draudzīgu vietu, rosiniet viņus pieteikties zīmes saņemšanai.

 

 

Pieteikšanās zīmei

Nākamā zīmes piešķiršanas komisijas sēde notiks 2021. gada 18. maijā. Pieteikumi tiks pieņemti līdz 12. maijam.

Lejupielādējiet pieteikuma anketas un uzziniet vairāk par zīmi "Gājējam draudzīgs": https://ej.uz/gajejiemdraudzigs

 

Zīmes “Gājējam draudzīgs” koncepts izveidots projektā "Pārrobežu pārgājiena maršruts "Meža taka"", kas tiek īstenots ar Eiropas Reģionālās attīstības fonda Centrālā Baltijas jūras reģiona pārrobežu sadarbības programmas 2014.–2020. gadam finansiālu atbalstu, sadarbojoties Latvijas un Igaunijas partneriem.

 

Informāciju sagatavojusi:

Māra Sproģe, sabiedrisko attiecību speciāliste Vidzemes plānošanas reģionā, mara.sproge PIE vidzeme PUNKTS lv, tālr.: +371 26488091.

Rakstā izmantota “Lauku ceļotāja” sniegtā informācija.

 

Šī informācija atspoguļo autora viedokli. Programmas vadošā iestāde neatbild par tajā ietvertās informācijas iespējamo izmantošanu.