Arhīva kalendārs

« March 2021 »
MonTueWedThuFriSatSun
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 

Vidzemes plānošanas reģiona deinstitucionalizācijas projekta “Vidzeme iekļauj” ietvaros norisinās apmācības valsts sociālās aprūpes centra (turpmāk – VSAC) “Latgale” filiāles “Litene” darbiniekiem par sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu sniegšanu cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem. Apmācības vada biedrības “Rīgas pilsētas “Rūpju bērns”” un biedrības “Papardes zieds” speciālisti. Apmācību mērķis ir sniegt valsts sociālās aprūpes centra darbiniekiem papildus zināšanas, lai veiksmīgāk sagatavotu cilvēku ar garīga rakstura traucējumiem dzīvei sabiedrībā.

Apmācību saturā iekļauti jautājumi gan par cilvēkam nepieciešamo atbalstu patstāvīgas dzīves uzsākšanā, nodarbinātību, vides pielāgošanu, gan par seksualitātes un reproduktīvās veselības jautājumiem.

Biedrības “Rīgas pilsētas “Rūpju bērns”” vadītājs Māris Grāvis pirmajā apmācību dienā dalībniekiem uzsvēra pāraprūpes kaitīgo ietekmi un aicināja domāt par iespējamajām izmaiņām VSAC dzīvojošo cilvēku ikdienā, lai stiprinātu cilvēku ar garīga rakstura traucējumiem spēju būt patstāvīgiem. Mūsu pienākums ir radīt apstākļus, lai cilvēks varētu attīstīties, un kā gan viņš var attīstīties, ja mēs visu izdarām viņa vietā?" – Māris Grāvis.

Plānots, ka, īstenojot deinstitucionalizācijas procesu valstī, uz dzīvi sabiedrībā no valsts sociālās aprūpes centriem līdz 2023. gada beigām pārcelsies ap 700 cilvēku ar garīga rakstura traucējumiem.


Pašvaldības šobrīd veido jaunus sabiedrībā balstītus sociālos pakalpojumus cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem - grupu dzīvokļus, specializētās darbnīcas un dienas aprūpes centrus. Šo pakalpojumu izveide mazinās riskus arī šobrīd sabiedrībā dzīvojošo cilvēku ar garīga rakstura traucējumiem nonākšanai institūcijās. Pavisam drīz grupu dzīvokļu pakalpojumus Vidzemē sāks sniegt Raunas, Amatas, Valkas un Gulbenes novados, sniedzot iespēju 49 cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem uzsākt patstāvīgu dzīvi. Līdz gada beigām grupu dzīvokļi savas durvis vērs arī Cēsu novadā, bet 2022.gada laikā pakalpojumi būs izveidoti arī Alūksnes, Rūjienas, Mazsalacas, Smiltenes un Madonas pašvaldībās.

Savukārt dienas aprūpes centra pakalpojumu pilngadīgiem cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem 2021. gada vasarā sāks nodrošināt Priekuļu un Lubānas novads, kuros pakalpojums jau ir reģistrēts, bet epidemioloģiskās situācijas dēļ nav iespējams to pilnvērtīgi nodrošināt. Arī Amatas, Cēsu un Gulbenes novads šo pakalpojumu plāno uzsākt 2021. gadā, bet Kocēnu, Madonas, Alūksnes, Smiltenes un Valmieras pilsētas pašvaldība 2022. gadā,  sniedzot iespēju 253 cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem Vidzemes plānošanas reģiona teritorijā saņemt dienas aprūpes centra pakalpojumu.

Cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem darba prasmju apguvei tiek veidoti arī specializēto darbnīcu pakalpojumi. Šobrīd pakalpojuma sniegšanu ir uzsācis Naukšēnu novads, plānots, ka vasaras sākumā pakalpojumu atvērs Priekuļu novads, bet 2021. gada otrajā pusē darbību uzsāks Raunas, Amatas, Gulbenes un Cēsu novads. Specializēto darbnīcu pakalpojumu veido arī Alūksnes, Smiltenes, Kocēnu un Valmieras pilsētas pašvaldības, kopā sniedzot iespēju šo pakalpojumu saņemt 145 pilngadīgiem cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem.

Vairāk informācijas: Deinstitucionalizācijas projekta “Vidzeme iekļauj” vadītāja Ina Miķelsone, mob.t 29289487, ina.mikelsone PIE vidzeme PUNKTS lv

Sociālo pakalpojumu eksperte Laine Zālīte, mob.t. 26536286, laine.zalite PIE vidzeme PUNKTS lv 

Informāciju sagatavoja: Naula Dannenberga, projekta "Vidzeme iekļauj" sabiedrisko attiecību speciāliste, mob.t. 26148024, anita.abolina PIE vidzeme PUNKTS lv

 

Vairāk par deisntitucionalizācijas projektu "Vidzeme iekļauj" 

Starptautiskais inovāciju brokeru tīkls (TIBS), Inovāciju koprades laboratorija un digitalizācijas semināri ir tikai daļa no ieguvumiem, kas radušies projekta “Viedās specializācijas stiprināšana, attīstot starptautisko sadarbību” (GoSmart BSR) ietvaros. Šie un citi pasākumi snieguši būtisku atbalstu inovāciju vides stiprināšanā un uzņēmējdarbības attīstībā visā Vidzemē un ārpus tās. Šobrīd, projekta ietvaros, Vidzemē atbalstu uzņēmējiem un pētniecības, uzņēmējdarbības organizācijām sniedz inovāciju brokeris, kā mērķis ir nodrošināt zināšanu pārnesi starp partneru valstīm Baltijas jūras reģionā, nodrošinot MVU kapacitātes palielināšanu viedās specializācijas piemērošanā. Kaut arī līdz ar marta izskaņu šis projekts noslēgsies, tā rezultātus Vidzemes plānošanas reģions (VPR) turpinās attīstīt pagarinājuma projektā “Gosmart&Excel BSR”, vienojot jaunus partnerus un stiprinot izveidoto un pārstāvēto inovāciju brokera tīklu.

Projekta ietvaros 9.martā, apvienojot ar diskusijām par VPR Attīstības programmas 2021.-2027.gadam uzņēmējdarbības un inovāciju vides stiprināšanas prioritātēm, norisinājās GoSmart BSR noslēdzošais darba seminārs. Tā dalībniekus iepazīstināja ar projekta rezultātiem – starptautiskā inovāciju brokeru tīkla (TIBS) un viedās specializācijas stratēģijas (Trans-S3) metodikas ieguvumiem, kā arī aktivitātēm, ko organizēja Vidzemes reģionā, lai stiprinātu kapacitāti mazo un vidēju uzņēmumu (MVU) un pētnieku sadarbībai ar starptautiskajiem partneriem. Tāpat VPR komandai būtiski bija dzirdēt atgriezenisko saiti par projekta rezultātiem, nepieciešamiem uzlabojumiem kvalitātes, satura un pieejamības ziņā. Pasākuma dalībnieki aktīvi iesaistījās diskusijās par uzņēmējdarbības un inovāciju ekosistēmas vajadzībām, sniedza ierosinājumus TIBS tālākajai attīstībai, lai VPR varētu tādējādi pilnveidot izstrādē esošo Attīstības programmu. Pasākuma dalībniekiem tika sniegts ieskats arī VPR organizētajā starptautiskajā konferencē, kā laikā tikām iepazīstināti ar gaidāmām makroreģiona sadarbības programmu prioritātēm, sadarbības plāniem, kā arī praktiskiem piemēriem starpvalstu sadarbību veidošanā u.c.

Darba semināra ietvaros izskanēja arī vērtīgas dalībnieku idejas GoSmart BSR pagarinājuma projekta un TIBS pakalpojumu turpmākajai attīstībai ilgtermiņā. Tika norādīts, ka ir būtiski stiprināt uzņēmēju sadarbību reģionā, lai sagatavotos starptautiskajai sadarbībai un varētu piedāvāt labus, jau uz vietas reģionā pārbaudītus risinājumus. Kā lieliski piemēri tika minēti Inovāciju koprades laboratorija un digitalizācijas vebināru cikls. Vienmērīgākai informācijas apmaiņai Vidzemes plānošanas reģiona kā organizācijas un uzņēmumu starpā dalībnieki rosina izstrādāt datu bāzi vai tiešsaistes sistēmu brokeriem, lai sadarbības piedāvājumi būtu publiski apskatāmi. Varam piebilst, ka šī gada laikā IT risinājums brokeru tīkla darbam patiešām tiks veidots. Noderīga dalībniekiem šķistu arī starpnieka nodrošināšana studentu iesaistei, lai attīstītu zināšanu apmaiņu starp valstīm, kā arī sadarbība starp augstskolām zināšanu apmaiņā un programmu veidošanā. Tas varētu būt risinājums talantu piesaistei uz īsu periodu, lai izstrādātu potenciālus inovatīvus risinājumus uzņēmumos, radītu idejas un konceptus.

Pēc diskusijām apzināmies, ka nepieciešama ciešākas saiknes izveide ar starptautisko partneru reģionu viedo specializāciju, tādā veidā stiprinot katras partnervalsts reģiona attīstību un kompetenci, pētījumu un izglītības jomas un unikālus pakalpojumus. Lai atbalstītu brokera darbu, vērtīgi būtu kartēt atbalsta programmas, jomas un mehānismus, veidojot skaidrāku priekšstatu par pieejamo atbalstu Vidzemē. TIBS sistēma varētu arī vairāk iedvesmot vai sadarboties ar esošajiem mežsaimniecības un lauksaimniecības informācijas konsultantiem, lai veicinātu inovāciju attīstību šajos sektoros.

No šī gada 1.aprīļa līdz 31.decembrim Vidzemes plānošanas reģions strādās ar GoSmart BSR pagarinājuma projektu GoSmart&Excel BSR, kā laikā paredzēts izstrādāt Baltijas jūras reģiona viedās specializācijas stratēģiju, vadoties pēc Trans-S3 metodoloģijas, kā arī turpināt nodrošināt inovāciju brokera tīkla atbalsta kvalitāti un pieejamību. Diskusiju laikā saņemtie rosinājumi un ieteikumi tiks apstrādāti un nodoti partneriem, lai plānotu t.sk. arī brokeru tīkla ilgtspēju pēc projekta noslēguma.

Diskusijas organizētas VPR Attīstības programmas 2021.-2027.gadam izstrādes un projekta „GoSmart BSR” aktivitāšu rezultātu komunicēšanas vajadzībām. Projektu GoSmart BSR īsteno VPR sadarbībā ar partneriem no Baltijas jūras reģiona valstīm Interreg BJR programmas 2014.-2020. gadam ietvaros, ar ERAF līdzfinansējumu.

Projekta mājaslapa: https://gosmartbsr.eu/ 

Vairāk informācijas: Santa Vītola, projektu vadītāja Vidzemes plānošanas reģionā, santa.vitola PIE vidzeme PUNKTS lv

Informāciju sagatavojusi: Marta Riekstiņa, Vidzemes plānošanas reģiona sabiedrisko attiecību speciāliste, e-pasts: marta.riekstina PIE vidzeme PUNKTS lv