Arhīva kalendārs

« February 2022 »
MonTueWedThuFriSatSun
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28 

Pirmdien, 21. februārī plkst. 15.00 Vidzemes plānošanas reģions un projekts “Praktiski risinājumi gudrai energoresursu izmantošanai (Smart Living)” aicina interesentus uz tiešsaistes semināru “Atjaunojamās enerģijas kopienas”. Pasākums notiks Vidzemes inovāciju nedēļas 2022 ietvaros, aktualizējot kopienu spēku individuālas enerģijas sistēmas izveidei, lai uzlabotu savas dzīves apstākļus un mazinātu atkarību no fosilajiem enerģijas resursiem. Semināra dalībniekiem tiks demonstrēts arī Smart Living izstrādātais interaktīvais bezmaksas rīks individuālam mājsaimniecību energoefektivitātes izvērtējumam https://smartliving.flowin.lv/.

Lai arī atjaunojamās enerģijas kopienas kā jēdziens sabiedrībā ir jauns, Latvijā jau ir realizēti pirmie enerģijas kopienas pilotprojekti, un Eiropā ir sastopami daudzi labās prakses piemēri, par kuriem ir vērts uzzināt un kurus ir vērts aplūkot tuvāk.

Pasākuma ietvaros meklēsim atbildes uz šādiem jautājumiem:

  • Vai enerģijas kopienas var risināt enerģētisko nabadzību?
  • Kā veiksmīgi ieviest enerģijas ražošanas tehnoloģijas, kas izmanto atjaunojamos energoresursus?
  • Kā panākt, lai atjaunojamo energoresursu plašāku izmantošanu atbalstītu vietējā kopiena?
  • Kā atjaunīgās enerģijas ražošanas procesā iesaistīt iedzīvotājus?
  • Kā veicināt sadarbību starp iedzīvotājiem, pašvaldību un vietējiem uzņēmējiem?
  • Kādus ieguvumus tas var sniegt vietējai kopienai, iesaistītajām pusēm?
  • Kas jādara, lai izveidotu enerģijas kopienu?

 

>> DARBA KĀRTĪBA <<

 

Uzmanību! Dalība seminārā ir bez maksas, bet ar iepriekšēju reģistrēšanos šajā saitē: https://ej.uz/uc8w

 

Eiropas Savienība ir apņēmusies sasniegt klimatneitrālu ekonomiku šī gadsimta vidū. Mēs esam pirmais kontintents pasaulē, kurš uzstādījis tik ambiciozu mērķi. Lai šo apņemšanos izpildītu, aktīvas rīcības būs nepieciešamas visos dalībvalsts pārvaldes līmeņos – gan nacionālajā, gan reģionālajā un vietējā pašvaldību līmenī, lai visas iesaistītās puses – sabiedriskais sektors, uzņēmēji, iedzīvotāji – resursus patērētu efektīvi un tiktu mazināta ietekme uz klimatu un vidi.

Klimatneitralitātes sasniegšanā daudz izaicinājumu turpmākajos gados būs enerģētikā. Savukārt ievērojams Eiropas Savienības sniegts finansiāls atbalsts būs pieejams elektroenerģijas ražošanai no atjaunojamajiem resursiem, energoefektivitātes uzlabošanai, tīrajiem (t. i., mazemisiju un nulles emisiju) transportlīdzekļiem, tāpat enerģijas uzglabāšanai un pārvadei.

Lai gan klimata pārmaiņas ir jautājums, kas satrauc daudzus un skar arī Latviju, tomēr līdz šim tikai neliela sabiedrības daļa ir iesaistījusies konkrētās darbībās.

 

Par “Smart Living”

Tiešsaistes semināru organizē Vidzemes plānošanas reģions Interreg Igaunijas-Latvijas pārrobežu sadarbības programmas projekta “Praktiski risinājumi gudrai energoresursu izmantošanai” (Smart Living) ietvaros. Tā mērķis ir veicināt sabiedrības izpratni par videi draudzīgu dzīvesveidu un pārdomātu enerģijas resursu izmantošanu Latvijā un Igaunijā, apvienojot abu valstu zināšanas un partneru organizāciju kompetenci. Latvijā projektu īsteno Zaļo un Viedo Tehnoloģiju Klasteris un Vidzemes plānošanas reģions, Igaunijā – Tartu reģionālā enerģētikas aģentūra.

 

Jautājumiem: Eva Meijere, projekta “Smart Living” vadītāja Vidzemes plānošanas reģionā, eva.meijere PIE vidzeme PUNKTS lv

Informāciju sagatavojusi: Anita Āboliņa, sabiedrisko attiecību vadītāja Vidzemes plānošanas reģionā, anita.abolina PIE vidzeme PUNKTS lv 

 

*Augstāk minētā informācija šajā publikācijā atspoguļo autora viedokli un Igaunijas-Latvijas programmas vadošā iestāde neatbild par tajā ietvertās informācijas iespējamo izmantošanu.

 

.

Sadarbojoties aprites un bioekonomikas spēlētājiem, rodas arvien jauni, ilgtspējīgi digitālie risinājumi, kurus ieviešot būtiski attīstās reģiona konkurētspēja. Lai to atbalstītu un veicinātu, Vidzemes Inovāciju nedēļas ietvaros norisināsies seminārs “Aprites un bioekonomika lauksaimniecībā – studentu un lauksaimnieku sadarbības potenciāls”.

 

Pasākumam reģistrējies ŠEIT.

Seminārā dzirdēsim jauna, aktīva lauksaimnieka Kārļa Ruka pieredzes stāstu par to, kādas ir lauksaimnieku attīstības perspektīvas, kā un vai dažādi inovatīvi/digitāli risinājumi tiek izmantoti viņa ikdienā. Vidzemes plānošanas reģiona pārstāve Maija Rieksta pastāstīs, kā Vidzemē tiek īstenota aprites un bioekonomika un kādas ir pastāvošās tendences un izaicinājumi.

Radīsim atbildes uz jautājumiem: Kādas iespējas studentiem mācību procesā ir iesaistīties reālu risinājumu izstrādē? Vai mācību iestādes atvērtas sadarbībai ar lauksaimniekiem? Par to mums pastāstīs Vidzemes augstskolas akadēmiskā prorektore, profesore Maira Leščevica. Savukārt Ziemeļvalstu Ministru padomes biroja Latvijā padomniece Maija Kāle iepazīstinās ar aprites, bioekonomikas un digitalizācijas tendencēm Ziemeļvalstīs. SIA “Aloja-Starkelsen” Izpilddirektors un Latvijas pārtikas bioekonomikas klastera valdes priekšsēdētājs Jānis Garančs dalīsies ar uzņēmuma pieredzi un skatījumu   par aprites ekonomiku no ilgtspējīgas pārtikas izejvielu ražošanas perspektīvas. 

Pasākuma mērķis ir popularizēt studentu un lauksaimnieku savstarpējās sadarbības nepieciešamību jaunu ideju attīstībā, aprites ekonomikas/bioekenomikas risinājumu attīstīšanā un izstrādē.

Seminārs norisināsies projekta “Ziemeļvalstu un Baltijas valstu sadarbība bio- un aprites ekonomikas veicināšanai” (BioBaltic) ietvaros. Tā mērķis ir padziļināt Ziemeļvalstu un Baltijas valstu sadarbību bioaprites ekonomikas jomā.

Vairāk par projektu: Maija Rieksta, projekta vadītāja Vidzemes plānošanas reģionā, +371 26099521, maija.rieksta PIE vidzeme PUNKTS lv

Informāciju sagatavojusi: Marta Riekstiņa, sabiedrisko attiecību speciāliste Vidzemes plānošanas reģionā, +371 25865495, marta.riekstina PIE vidzeme PUNKTS lv

Deinstitucionalizācijas procesā iesaistīto pašvaldību vizīšu ietvaros Vidzemes plānošanas reģions aizvadītajā nedēļā apmeklēja Valkas novadā jaunizveidotos sociālos pakalpojumus, lai pārspriestu līdz šim paveikto un pārrunātu nepieciešamo atbalstu.

Valkas novadā deinstitucionalizācijas procesa ietvaros šobrīd izveidots dienas aprūpes centrs un grupu dzīvokļi pieaugušajiem ar garīga rakstura traucējumiem viņu patstāvīgas dzīves veicināšanai, kā arī pakalpojums bērnu aprūpei ģimeniskā vidē.

Tikšanās laikā Vidzemes plānošanas reģiona pārstāvji viesojās dienas aprūpes centrā cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem, kur tikās ar pakalpojumu nodrošinātāju – biedrības “Latvijas Sarkanais Krusts” komandu, Valkas novada pašvaldības un sociālā dienesta pārstāvjiem, kā arī dienas aprūpes centra apmeklētājiem un viņu tuviniekiem.

Projekta “Vidzeme iekļauj” vadītāja Ina Miķelsone pauda gandarījumu, ka pagājušā gada vasarā atvērtie sociālie pakalpojumi Valkā šobrīd aktīvi darbojas un sniedz cilvēkiem nepieciešamo atbalstu: “Mēs visi kopā mācamies, tāpēc šādas tikšanās ir būtiskas deinstitucionalizācijas procesa kvalitatīvai ieviešanai. Aptaujājot dienas aprūpes centra apmeklētājus, saņēmām ļoti daudz pozitīvu atsauksmju par darbiniekiem, kuri rūpējas, lai cilvēki gan saturīgi pavadītu brīvo laiku, gan apgūtu jaunas iemaņas. Šobrīd darbs jāturpina un jāmeklē iespējas dažādot pakalpojumus, piemeklējot katra cilvēka vajadzībām, interesēm un spējām atbilstošas nodarbes."

Biedrības “Latvijas Sarkanais Krusts” pārstāvji dalījās pieredzē par pakalpojumu attīstīšanu, uzsverot, ka līdz šim veikts apjomīgs darbs to nodrošināšanai nepieciešamā personāla piesaistē, lai dienas aprūpes centra apmeklētāji varētu saņemt arvien daudzveidīgus un viņu vajadzībām saistošus pakalpojumus. Balstoties uz dienas aprūpes centra apmeklētāju un tuvinieku paustajām interesēm, šobrīd tiek domāts arī par citu speciālistu piesaisti centra apmeklētāju prasmju attīstīšanai.

Tikšanās laikā klātesošie papildus iepazīstināti ar projekta “Vidzeme iekļauj” piedāvātajām iespējām un pakalpojumiem, ko var saņemt cilvēki ar garīga rakstura traucējumiem, aicinot tos aktīvi izmantot. Piemēram, psihologa un citu speciālistu konsultācijas, kā arī atbalsta grupu nodarbības.

Aktivitātes tiek īstenotas deinstitucionalizācijas projekta “Vidzeme iekļauj” ietvaros. Tā mērķis ir Vidzemes plānošanas reģionā palielināt ģimeniskai videi pietuvinātu un sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu pieejamību cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem un bērniem ar funkcionāliem traucējumiem. Vairāk: http://www.vidzeme.lv/lv/projekti/vidzeme_ieklauj/info/

Informāciju sagatavoja: Ieva Bīviņa, Vidzemes plānošanas reģiona sabiedrisko attiecību speciāliste, ieva.bivina PIE vidzeme PUNKTS lv.