Arhīva kalendārs

« November 2022 »
MonTueWedThuFriSatSun
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930 

31. oktobrī Alojā notika Latvijas pārtikas bioekonomikas klastera biedru tikšanās, kuras ietvaros biedri izskatīja jautājumus, meklējot jaunas sadarbības formas un projektus.

Šoreiz pārtikas uzņēmēji viesojās pie klastera biedra, viena no pasaulē vadošajiem kartupeļu cietes ražotājiem – SIA "Aloja Starkelsen". Uzņēmuma izpilddirektors Jānis Garančs iepazīstināja dalībniekus ar jaunākajiem attīstības projektiem uzņēmumā. Orientējoties uz ilgtspējīgas pārtikas ražošanu, uzņēmums turpina darbu pie dažādu pārtikas izejvielu risinājumu attīstības gan uz kartupeļu cietes, gan uz pākšaugu olbaltumvielu bāzes.  Uzsākta bioloģisko pelēko zirņu un lauku pupu pārstrāde, paplašinot bezglutēna un vegāno bioloģisko pārtikas izejvielu klāstu.

Vienlaikus uzņēmums attīsta savas receptūras “Pārtikas Akadēmijā”, meklējot jaunas garšas un izstrādājot un testējot jaunu produkciju – klastera biedri ielūkojās šīs jaunās laboratorijas ikdienas darbā.

Sanāksmes darba kārtībā bija jautājumi par sadarbības iespējām ar Food&Bio klasteri Dānijā, kā arī tika pārrunāts Vidzemes Augstskolas piedāvājums studentu sadarbībai ar industriju. Vidzemes plānošanas reģions klastera biedrus iepazīstināja ar plānotajiem pasākumiem uzņēmējiem, t.sk. pārtikas nozarē, kur tuvākais ir Vidzemes uzņēmējdarbības centra organizētais pārtikas hakatons “Vidzemes burkānu hakatons”, kas norisināsies no š.g. 25.-26. novembrim.

Uz klastera biedru tikšanos bija aicināts arī SIA “KarLiz”, kas izstrādā insektu pārtikas produktus. Uzņēmuma pārstāve plašāk pastāstīja par insektu izmantošanu pārtikā – kukaiņu proteīns kā pārtikas piedeva iegūst reālas aprises arī Latvijā.

 

Par klasteri

Klasteris sāka veidoties 2010. gadā kā Vidzemes plānošanas reģiona koordinēts pārtikas ražotāju, izglītības un pētniecības un atbalstošo organizāciju sadarbības tīkls, un no 2015. gada darbojas kā biedrība, kas šobrīd apvieno 15 biedrus – pārtikas ražotājus, zinātniskās institūcijas un Vidzemes plānošanas reģionu.

Klastera darbības prioritārās jomas ir ilgtspējīgas, veselīgas, augstvērtīgas un drošas nišas pārtikas produktu attīstība, zināšanās balstītas pārtikas bioekonomikas inovācijas un tehnoloģiju attīstīšana, tīklošanās, zināšanu un pieredzes apmaiņa biedru starpā, klastera internacionalizācija – starptautiskā un starpnozaru sadarbība, ekspertīzes piesaiste.

2020. gada pavasarī biedrības “Latvijas augstvērtīgas un veselīgas pārtikas klasteris” biedri nolēma turpmāk klastera attīstību fokusēt uz ilgtspējīgu un videi draudzīgāku pārtikas ražošanu, izvirzot jaunus klastera darbības mērķus un uzdevumus. Tika mainīts arī  klastera nosaukums, un turpmāk tas tiek saukts par Latvijas pārtikas bioekonomikas klasteri.

Klasterī šobrīd darbojas 15 biedri – SIA “Aloja-Starkelsen”, SIA “Valmiermuižas alus”, SIA “Felici”, SIA “Very Berry”, SIA “Dimdiņi”, SIA “Skrīveru Saldumi”, SIA “Rāmkalni Nordeco”, SIA “Ekotri”, SIA “Konso”, nodibinājums “Vides risinājumu institūts”, APP “Agroresursu un ekonomikas institūts”, APP “Dārzkopības institūts”, Vidzemes Augstskola, Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitāte un  Vidzemes plānošanas reģions.

 

Jautājumiem: Laila Gercāne, Latvijas pārtikas bioekonomikas klastera valdes locekle un Vidzemes plānošanas reģiona Attīstības un projektu nodaļas vadītāja, laila.gercane PIE vidzeme PUNKTS lv, mob.t. +371 29120536.

Informāciju sagatavojusi: Anita Āboliņa, Vidzemes plānošanas reģiona galvenā komunikācijas speciāliste, anita.abolina PIE vidzeme PUNKTS lv, mob. +371 29454752.

 

Vēl tikai dažas dienas, līdz š.g. 21. novembrim, tiek gaidīti uzņēmēju un citu radošu vidzemnieku pieteikumi pirmreizējam pasākumam “VIDZEMES BURKĀNU HAKATONS. Inovācijas pārtikas nozarē”, kas no 25. novembra plkst. 16.00 līdz 26. novembra plkst. 16.00 norisināsies Valmieras tehnikumā, Vadu ielā 3.

Vidzemes pārtikas inovāciju hakatons ir viena no vairākām aktivitātēm, kura tiek īstenota programmas “Apvārsnis 2020” projekta “Sadarbībā balstīta ilgtspējīgu un drošu pārtikas sistēmu veidošana “Food2030” mērķu sasniegšanai” (CITIES2030) Vidzemes dzīvās prakses laboratorijā (living lab). Tā radīta, sadarbojoties Latvijas partneriem - Vidzemes plānošanas reģionam (VPR) un Latvijas lauku forumam, izvēlētajā pilotteritorijā – Vidzemes reģionā.

Projekta CITIES2030 atslēgas tēmas ir aprites ekonomika un veselīga, ilgtspējīga pārtika. Tie ir arī divi no pieciem hakatona izaicinājumos atspoguļotajiem vadmotīviem. Pie izaicinājumu risinājumiem, saņemot pieredzējušu mentoru atbalstu, strādās hakatona dalībnieki – uzņēmēji un topošie uzņēmēji, pētnieki un studenti. Uzņēmēji ir aicināti pieteikties dalībai pasākumā arī ar citiem, ar pārtikas nozari saistītiem problēmjautājumiem, kam, viņuprāt, varētu rast “atbildi” ar hakatona palīdzību. Hakatons ir lieliska platforma, lai kopā ar citiem ģenerētu idejas, konsultētos un saņemtu padomus no mentoriem – savas jomas ekspertiem. Hakatona mentoru vidū būs gan pārtikas tehnologi, gan uzņēmējdarbības, ekonomikas un inovāciju eksperti. Dalībniekiem noderīgu atbalstu sniegs arī VPR un projekta CITIES2030 eksperte ekonomikas jautājumos Irīna Kulitāne.

Dalība hakatonā ir bez maksas. Dalībai var pieteikties gan individuāli, gan jau kā komanda.

Vairāki Vidzemes uzņēmēji, kuri ir hakatonam piedāvājuši savus izaicinājumus, meklē risinājumus tam, kā gudrāk apieties ar blakusproduktiem, kas paliek pāri ražošanas procesos. Svarīgākie jautājumi - kā neizmest, bet pārstrādāt un izmantot atkārtoti; kā pārpalikumus pārvērst jaunos produktos; kā to izdarīt iespējami izdevīgā veidā, samazinot izmaksas. Vienlaikus ir skaidrs, ka pārtikas ražošanā mūsdienās ir jādomā gan par paradumu maiņu, veselīgumu, draudzīgumu videi un ilgtspēju.

CITIES2030 projekta vadītāja VPR Lienīte Priedāja-Klepere norāda: “24 stundu ideju maratona mērķis ir radīt tādus risinājumus, kas palielinātu Vidzemes reģiona pārtikas ražotāju spēju izgatavot un izplatīt tirgū  ilgtspējīgus pārtikas produktus, tādējādi radot priekšnoteikumus veselīgas pārtikas pieejamībai ikvienam Vidzemes iedzīvotājam, spēcinot vietējos ražotājus un pārstrādātājus, kā arī stiprinot pārtikas īsās piegādes ķēdes.”

Hakatona noslēgumā žūrija vērtēs to - vai izvēlētā ideja risina kādu no pārtikas nozares problēmām un rastais risinājums ir inovatīvs, ar komerciālu un eksporta potenciālu un skaidru mērķa tirgu. Ar pārējiem vērtēšanas kritērijiem iespējams iepazīties hakatona Nolikumā.

Galvenā balva uzvarētāju komandai būs pieredzes brauciens uz Norvēģiju. Tā ietvaros 2023. gada sākumā plānots apmeklēt dzērienu un pārtikas ražotāju izstādi un doties vizītēs pie tādiem pārtikas ražotājiem, kuri būtu interesanti un noderīgi tieši uzvarētāju komandai.

Vairāk par “VIDZEMES BURKĀNU HAKATONS. Inovācijas pārtikas nozarē”:

Vidzemes pārtikas inovāciju hakatons top Eiropas Ekonomiskās zonas finanšu instrumenta 2014.—2021. gada perioda programmas “Vietējā attīstība, nabadzības mazināšana un kultūras sadarbība” projekta “Uzņēmējdarbības atbalsta pasākumi Vidzemes plānošanas reģionā” un programmas “Apvārsnis 2020” projekta “Sadarbībā balstīta ilgtspējīgu un drošu pārtikas sistēmu veidošana “Food2030” mērķu sasniegšanai” (CITIES2030) mijiedarbībā.

***

Projekts "CITIES2030" ir saņēmis finansējumu no Eiropas Savienības pētniecības un inovāciju programmas “Apvārsnis 2020” saskaņā ar granta līgumu Nr. 101000640.  

Ar plašāku informāciju par projektu "CITIES2030" iespējams iepazīties ŠEIT.

***

Jautājumiem: Lienīte Priedāja-Klepere, projekta "CITIES2030" vadītāja Vidzemes plānošanas reģionā, lienite.priedaja PIE vidzeme PUNKTS lv

Informāciju sagatavojusi: Zane Kaķe, sabiedrisko attiecību speciāliste Vidzemes plānošanas reģionā, zane.kake PIE vidzeme PUNKTS lvzane.kake PIE vidzeme PUNKTS lv

 

CITAS PROJEKTA “CITIES2030” ZIŅAS

---