Arhīva kalendārs

« February 2024 »
MonTueWedThuFriSatSun
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26272829 

2023. gada nogalē noslēdzās Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstītās un Vidzemes plānošanas reģiona (turpmāk-VPR) īstenotās “Vidzemes vēsturiskās zemes kultūras programmas 2023” projektu realizācija. VPR jau sešpadsmito gadu pēc kārtas administrējis pasākumus, kurus organizēja kultūras jomas speciālisti Vidzemes kultūrvēsturiskajā novadā. Pērn programma tika īstenota paplašinātā teritorijā ar jaunu nosaukumu “Vidzemes vēsturiskās zemes kultūras programma” (turpmāk-VKP). Tās mērķis bija veicināt kvalitatīva un daudzveidīga kultūras piedāvājuma pieejamību sabiedrībai, kā arī jaunradi Vidzemes vēsturiskajā zemē. Vēl programma sekmēja Vidzemes vēsturiskās zemes kultūras daudzveidības saglabāšanu un attīstību.

Aizvadītajā gadā konkursam pavisam tika iesniegti 116 projektu pieteikumi par kopējo finansējuma summu 525 998,20 eiro. No pieteiktajiem projektiem atbalstu guva 59 projekti, to realizācijai tika sadalīti 172 050,00 eiro. Īstenoto projektu vidū bija daudz vietējās kopienas un vietas identitāti stiprinošu pasākumu -  izglītojošas un radošas nodarbības, meistardarbnīcas, vasaras koncertu un kino vakari, teātra izrādes iestudēšana, kultūras mantojumu popularizējoši svētki un citi. Ar īstenotajiem projektiem varat iepazīties šeit. 

VKP 2023, realizējot 59 projektus, bija iespēja organizēt 241 kultūras pasākumu un aktivitāti. Pēc kultūras piedāvājuma veida tās bija - meistarklase, semināri, rezidences, nodarbības, lekcijas, izglītības pasākumi, darbnīca (27 projektos), izstādes (7 projektos), izklaidējoši pasākumi, festivāli, koncerti (22 projektos), pārgājiens (1 projektā), grāmatas, manuskripti (5 projektos); projekti ar pētniecisko darbu (8 projektos), izrādes (5 projektos), darbs ar fotomākslu (2 projektos), spēles (2 projektos), tēlniecības darbi (2 projektos). Vairākos projektos tapušas un izdotas kultūrvēsturiski nozīmīgas grāmatas: “Atmiņas no Vecās Vidzemes. Elzas un Rūdolfa stāsts” (700 eksemplāri), “Salacas lībiešu valodas ceļvedis” (500 eksemplāri), “Dzejnieks no Dieva žēlastības – VILIS ZVAIGZNĪTIS dzejā, mākslā un dzīves ceļos” (249 eksemplāri), “Zvārtavas pils” (1000 eksemplāri). Viena projekta realizācijas rezultātā ir sagatavots grāmatas manuskripts “Izzūdošie ciemi Latvijā. “Letes””.

Vecpiebalgas vidusskola sagatavojusi galda spēli “Ceļo kopā ar brāļiem Kaudzītēm”. Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja lauku ekspozīcijā Vecpiebalgas “Vēveros” izgatavots koka ūdens pumpis, kādu to lietoja 19. gs. beigās un 20. gs. sākumā. Digitālā formātā ir tapis dejas un mūzikas ieraksts “Ziemeļvidzemes danči. Notis. Soļi. Zīmējumi.” Latvijas vēsturisko krogu katalogam sagatavoti apraksti “Vidzemes lauku krogi. Rīgas-Tērbatas lielceļš. Posms Rīga-Straupe.”

Viens no apjomīgākajiem un pamanītākajiem kultūras pasākumiem, kurš sasniedza lielu auditoriju, radīja nopietnu un arī pretrunīgu rezonansi vietējā sabiedrībā, bija projekts “Izstādes “Pretrunu pilns zīmējums un ar gaišredzības iezīmēm” publiskā programma”. Mākslinieka Māra Bišofa daiļradei veltīto projektu īstenoja Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs sadarbībā ar Valmieras novada pašvaldību.

Vairākos projektos parādās veiksmīgi vadības un sadarbības modeļi starp reģiona kultūras iestāžu vadītājiem, darbiniekiem un pieredzējušām valsts mēroga kultūras organizācijām un izpildītājmāksliniekiem. Tie rada pozitīvu vidi augstvērtīgu kultūras procesu un piedāvājuma tapšanai Vidzemē.

VKP projektu īstenošanā pērn līdzdarbojušies 1275 dalībnieki. Savukārt pasākumos piedalījās liels skaits apmeklētāju - 43 365.

“Vidzemes vēsturiskās zemes kultūras programma” būs arī šogad. VPR piedalīsies VKKF konkursā par tiesībām administrēt šo programmu. Ja VPR iesniegtais projekts tiks atbalstīts, tad jau marta sākumā tiks organizēts konkurss un projektu iesniegšana. VKKF Kultūras programma reģionos ir būtiska ar to, ka tā nodrošina iespēju reģiona iedzīvotājiem īstenot savas radošās idejas un kultūras ieceres, stiprinot vietējo kopienu un kopjot reģionam raksturīgās kultūras vērtības.

VPR izsaka pateicību visiem projektu īstenotājiem par projektu realizāciju 2023. gadā. Kopā ir paveikts ļoti daudz! Katrs no projektiem ir devis ieguldījumu. Tie ir veicinājuši vietējo kopienu attīstību ar kultūras aktivitāšu palīdzību, kā arī sekmējuši kultūras mantojuma un vērtību saglabāšanu, tālāk nodošanu un popularizēšanu.

__________

Papildu informācijai: Ieva Zemīte, Vidzemes vēsturiskās zemes kultūras programmas koordinatore, tel. +371 29224494, ieva.zemite PIE vidzeme PUNKTS lv.

Informāciju sagatavoja: Zane Kaķe, Vidzemes plānošanas reģiona sabiedrisko attiecību speciāliste, zane.kake PIE vidzeme PUNKTS lv.

.