Arhīva kalendārs

« February 2024 »
MonTueWedThuFriSatSun
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26272829 

Vidzemes inovāciju nedēļas konferences DAŽĀDĪBĀ RODAS INOVĀCIJA laikā uzsākta jauna tradīcija un svinīgi godināti vairāki Vidzemes uzņēmēji kategorijās inovācija, ilgtspēja, sociālā atbildība, kā arī piešķirta specbalva. Svarīgi, ka pretendentus izvirzījuši reģiona iedzīvotāji vai pieteikuši paši uzņēmumu pārstāvji.

Inovācija ir dzinulis, kas virza mūsu sabiedrību uz priekšu, tāpēc šogad apbalvosim uzņēmumu, kurš ir viens no līderiem šajā ceļā. Tāpat godināsim  pārmaiņu veidotāju, kurš ar reālām darbībām virzās uz ilgtspējīgu nākotni, kā arī izcilu paraugu tam, kā uzņēmums var pozitīvi ietekmēt sabiedrību," uzsver Ineta Tauriņa, Vidzemes uzņēmējdarbības centra vadītāja.

Vidzemes inovāciju balvu kategorijā “Inovācija” saņem SIA VIRTE Tehnoloģijas

SIA VIRTE Tehnoloģijas ir lielākais plastmasas iekārtu ražošanas uzņēmums Latvijā, atrodas Limbažu novadā, bet eksportē iekārtas uz vairāk kā deviņām valstīm. 

Ilgstoši uzkrājot pieredzi un izmantojot zinātnes pienesumu, uzņēmums attīstījis inovatīvu jaunās paaudzes bioloģisko notekūdeņu attīrīšanas iekārtu tehnoloģiju. Projekts īstenots sadarbībā ar Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitāti, izmantojot Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras vaučeru programmu jeb līdzfinansējumu zinātnisko pētījumu veikšanai. Pētījuma ietvaros tika veikts iekārtas prototipa monitorings fosfora attīrīšanai notekūdeņos, lai maksimāli mazinātu zilaļģu veidošanos gan iekšzemes ūdenstilpnēs, gan Baltijas jūrā.  Arī iepriekš uzņēmums sadarbojies ar pētniekiem, augstu novērtējot rezultātu, kas rodas uzņēmējiem un zinātnei sadarbojoties.

Vidzemes inovāciju balvu kategorijā “Ilgtspēja” saņem SIA “Aloja-Starkelsen”

SIA “Aloja-Starkelsen” ir viens no vadošajiem kartupeļu cietes zīmoliem pasaulē. Uzņēmums ražo ne tikai kartupeļu cieti, bet arī daudz un dažādus citus produktus, kuri pamatā tiek tirgoti bizness-biznesam (B2B) segmentam, lielāko daļu produkcijas eksportējot. Uzņēmums piedāvā augu proteīna koncentrātu pārtikas uzturvērtības celšanai, tostarp arī izmantošanai dzīvnieku barībā. Produktu ražošanā tiek izmantotas ilgtspējīgas ražošanas metodes. Liela daļa no produktiem ir bioloģiski, ko apliecina BIO sertifikāts.

Uzņēmums veicina ilgtspējīgu izejvielu ražošanu. Tā misija ir sadarbībā ar pircējiem izstrādāt zinātnē pamatotus ilgtspējīgus risinājumus ar pēc iespējas mazāku ietekmi uz vidi.

Vidzemes inovāciju balvu kategorijā “Sociālā atbildība” saņem SIA “Valmiermuižas alus”

Valmiermuižas alus darītava aktīvi atbalsta Valmiermuižas kultūras biedrības pasākumus un projektus, tādējādi attīstot labvēlīgu ekonomisko, sociālo un kultūrvidi Valmiermuižā. Valmiermuižas alus darītava ik gadu ziedo resursus – gan finanšu, gan cilvēkresursus vietējo pasākumu organizēšanai, tostarp iet talkā, palīdzot īstenot pasākumu publicitātes un mārketinga aktivitātes.

Ar tādiem pasākumiem, kā, piemēram, gadskārtu svinības un tirdziņš "Gardu muti", brīvdabas kino vakari, dzīvās mūzikas koncerti, teātra izrādes, kopienas pasākumi un citiem vietas attīstības projektiem vietējā kopiena tiek saliedēta, vieta atgūst dzīvību,  bet vietas vārds tiek cildināts arvien plašākā apkārtnē.

Vidzemes inovāciju specbalvu saņem Agroresursu un ekonomikas institūts (AREI)

AREI pētnieku pētījums "Progresīva zemkopības sistēma kā pamats vidi saudzējošai un efektīvai Latvijas augkopībai" atzīts par aizvadītā gada vienu no nozīmīgākajiem sasniegumiem Latvijas zinātnē. Pētījums rosina lauksaimnieku saimniekot atbildīgi, rūpējoties par vidi, vienlaikus saglabājot augstu ražu un labu peļņu.

Četru gadu garumā pētījumā iesaistījušies vairākas saimniecības un kooperatīvi.

Pētījumā izdarīti secinājumi, kā samazināt slāpekļa noplūdi no lauka, kādu efektu dod augu maiņas uz lauka, kā piesaistīt slāpekli no atmosfēras un pierādīta pozitīvā uztvērējaugu ietekme.

Pētījums ir ļoti noderīgs, uz to skatoties arī klimata pārmaiņu un Eiropas zaļā kursā ietvaros.

Tāpat AREI pētnieki jau daudzu gadu garumā ir veiksmīgi sadarbojušies ar dažādiem uzņēmumiem jaunu produktu radīšanā, tādējādi sniedzot atbalstu uzņēmējdarbības attīstībai.

Balvai kopā pieteikti 21 pretendents, t.sk.: SIA “ThermalTec”; SIA “V.L.T.”; SIA “AVOTI”; Baskāju taka, dizaina parks Tīnūžos, Ingūna Bedikere; SIA “Strenču psihoneiroloģiskā slimnīca”; SIA “PEPI RER”; SIA “IEBER.LV”;  SIA “Digital business”;  SIA “LĪVS AM”; SIA “VUDLANDE”;  SIA N.Bomja maiznīca "Lielezers";  SIA Arisa; Akciju Sabiedrība “Smiltenes piens”;  Zemnieku saimniecība “Kalnstrīķi-1”; SIA "LETARI"; SIA "Baltic Block";  SIA “Virte Tehnoloģijas”; SIA “Designed to Live Ortopēdija”.

Svarīgi, ka līdz ar Vidzemes inovāciju balvas pasniegšanu, nominantiem sniegta unikāla iespēja izmantot izstrādāto Vidzemes uzņēmējdarbības vides atpazīstamības zīmi – grafisku simbolu, kas kalpos uzņēmēju un uzņēmējdarbības vides pozicionēšanai reģionā, stiprinot Vidzemes tēlu vietējā un ārvalstu tirgū uzņēmējdarbības jomā. Atpazīstamības zīme tiks lietota kā kvalitātes un augsta novērtējuma apliecinājums Vidzemes reģiona uzņēmējiem.

Vairāk informācijas: Ineta Tauriņa, Vidzemes uzņēmējdarbības centra vadītāja, ineta.taurina PIE vidzeme PUNKTS lv

 

Š.g. 6. martā plkst. 10.00 (pēc Latvijas laika) aicinām piedalīties vebinārā, kura apmeklētāju rindās būs ūdeņraža jomas pārstāvji no dažādām Eiropas Savienības valstīm, un kuri šoreiz pulcēsies, lai iepazītos ar situāciju Latvijā. Stundu garajā pasākumā tiks sniegta koncentrēta informācija par to, cik lielā mērā ūdeņradis tiek izmantots transporta nozarē Latvijā un kādas iniciatīvas līdz šim Latvijā īstenotas.

Uz pasākumu aicināti arī interesenti no Latvijas; pasākuma norise angļu valodā; dalība bez maksas, ar iepriekšēju reģistrēšanos.

>> PASĀKUMA PROGRAMMA 

>> REĢISTRĒŠANĀS (dalība jāreģistrē vienu reizi;  turpmāk uz norādīto epasta adresi tiks nosūtīta informācija par visiem nākamajiem pasākumiem un tēmām, kā arī pieslēgšanās saite).

Vebinārs ir viens no starptautiskā projekta HyTruck organizētajiem pasākumiem, kas jau vairāk nekā pusgadu notiek ik mēnesi un tiešsaistē pulcē profesionāļus no visas Eiropas, lai apmainītos novitātēm un zināšanām ar ūdeņradi saistītos jautājumos. Tiek uzklausīti dažādu starptautisku ekspertu un praktiķu viedokļi un vērojumi, lai analizētu ūdeņraža uzpildes staciju tīkla izveides potenciālu un identificētu aspektus, ar kuriem jārēķinās šāda tīkla plānošanas un ieviešanas procesā. Interesi par vebināriem līdz šim pauduši jau vismaz 100 interesentu no dažādām Eiropas valstīm.

Pilnvērtīgai diskusijai, 6. marta vebinārā Latvijas Ūdeņraža asociācijas valdes loceklis Aivars Starikovs iepazīstinās nozares pārstāvjus ar Eiropas Savienības finansētajiem ūdeņraža projektiem un pilotaktivitātēm transporta nozarē Latvijā. Vebināra auditorijai tiks atklāti galvenie secinājumi, kas radušies pēc tam, kad izmēģināta pirmā ūdeņraža uzpildes stacija Rīgā (H2Nodes), kā arī tiks sniegta informācija par starptautiskās lidostas “Rīga” nākotnes plāniem, kas cieši saistīti ar starptautiska projekta “BSR HyAirport” īstenošanu kopā ar citām organizācijām (lidostām, lidsabiedrībām, pētniecības iestādēm un tehnoloģiju uzņēmumiem), lai liktu pamatus aviācijas sektora pārejai uz atjaunīgo enerģiju. Projekta mērķis ir radīt priekšnosacījumus lidostu infrastruktūras pielāgošanai ar ūdeņradi darbināmu gaisa kuģu lidojumiem, sagatavot lidostas zaļā ūdeņraža uzglabāšanai, apstrādei un piegādei kā nākotnes enerģijas avotam aviācijā.

Secīgi, vebinārā  ar Latvijas iniciatīvām turpinās iepazīstināt arī SIA “H2Latvia” valdes priekšsēdētājs Kaspars Liepiņš, kurš pastāstīs par Latvijas Ūdeņraža alianses – sadarbības platformas ūdeņraža ekosistēmas spēlētājiem – darbību. Dzirdēsim atziņas par nesen veiktu aptauju rezultātiem, ar kuru starpniecību noskaidrota sabiedrības attieksme jautājumā par ūdeņradi kā alternatīvas degvielas veidu, kā arī tiks sniegta informācija par pētījumu programmām Latvijā.

Vebinārs ir viena no aktivitātēm, kuru realizē HyTruck konsorcijs; partnerības virsmērķis ir strādāt pie starptautiska ūdeņraža uzpildes staciju tīkla izveides kravas transportlīdzekļiem Baltijas jūras reģionā. Projekta laikā tiks izstrādāts digitāls telpiskās plānošanas rīks un novērtēšanas modelis ūdeņraža uzpildes staciju tīkla plānošanai. Tāpat tiks sagatavoti priekšlikumi par vienota tehnoloģiskā standarta ieviešanu sistēmas pilnvērtīgai darbībai, kā arī tiks izstrādātas vadlīnijas publiskajam sektoram infrastruktūras sekmīgai plānošanai. Tiks izveidota tiešsaistes vienas pieturas aģentūra, kā arī pieciem pilotreģioniem tiks sagatavota telpiskās plānošanas koncepcija ūdeņraža uzpildes staciju izvietošanai, izmantojot projekta ietvaros izstrādātos rīkus. Viens no pilotreģioniem būs arī Vidzemes plānošanas reģions. Pārējie – reģioni Vācijā, Polijā, Lietuvā un Somijā.

Nākamais vebinārs plānots š.g. 3. aprīlī.

Par HyTruck projektu

Projektā “HyTruck” (pilnais projekta nosaukums – “Starptautiska ūdeņraža uzpildes staciju tīkla izveide kravas automobiļiem”) iesaistījušies partneri no Vācijas, Lietuvas, Polijas, Igaunijas, Zviedrijas un Somijas; Latviju projektā pārstāv Vidzemes plānošanas reģions.

Projekts “HyTruck” tiek īstenots Interreg Baltijas jūras reģiona programmas ietvaros no 2023. gada līdz 2025. gadam. Tā mērķis – atbalstīt valsts institūcijas starptautiska ūdeņraža uzpildes staciju tīkla izveidē kravas automobiļiem Ziemeļjūras-Baltijas jūras TEN-T koridora austrumu daļā, par pamatu ņemot saskaņotus jeb vienotus starptautiskus tehnoloģiskos standartus.

Plašāka informācija par “HyTruck” projektu: https://interreg-baltic.eu/project/hytruck/.

 

Informāciju sagatavojusi: Anita Āboliņa, galvenā komunikācijas speciāliste Vidzemes plānošanas reģionā, anita.abolina PIE vidzeme PUNKTS lv

Vebināru koncepts un organizēšana: projekta “HyTruck” konsorcija un Somijas uzņēmuma CLIC Innovation Oy pārstāvis Oleg Todorov (oleg.todorov PIE clicinnovation PUNKTS fi)

Jautājumiem par 6. marta vebināra saturu: Krista Pētersone, projekta “HyTruck” eksperte Vidzemes plānošanas reģionā, krista.petersone PIE vidzeme PUNKTS lv

 

Š.g. 23. februārī Cēsīs pulcējās preču piegāžu nozares pārstāvji, pašvaldību speciālisti un zinātniski pētniecisko institūciju darbinieki, lai diskutētu par t.s. “pēdējās jūdzes” piegādes izaicinājumiem lauku telpā un pilsētās Vidzemē. Klātesošie novērtēja informāciju par Spotlog projektu un tajā identificētajām labajām praksēm, kā arī ar interesi uzklausīja arī vietējo uzņēmumu un zinātnisko institūciju piemērus par piegāžu organizēšanu, piemērojoties vietas specifikai un dažādiem individuāliem raksturlielumiem. Diskusijas raisījās par risinājumu mērogiem un pielietošanu Vidzemē. Pasākuma organizatori bija gandarīti dzirdēt arī aktīvas un kvalitatīvas diskusijas starp biznesa un pētniecības sektoriem. Savukārt pašvaldību pārstāvji novērtēja iespēju satikties ar pakalpojuma sniedzējiem, diskusijas turpinājās arī tīklošanās pusdienu laikā.

Projekta eksperte Zane Pīpkalēja pastāstīja vairāk par Vidzemes plānošanas reģiona īstenošanā esošo projektu Spotlog  un tā galvenajām aktivitātēm. Tāpat klātesošie tika informēti par sektora attīstībā ieinteresēto pušu iespējām iesaistīties turpmākajās projekta aktivitātēs, t.sk. gan satura veidošanā, gan arī aicinot apmeklēt citas tikšanās savstarpējai pieredzes un zināšanas apmaiņai.

Būtisks Interreg Europe programmas īstenoto projektu ieguvums ir iespēja dzirdēt citu valstu pieredzi problēmrisinājumu meklējumiem. Ņemot vērā, ka projekta partnerībā ir gan lielākas, gan mazākas pilsētas un reģioni, t.sk. ir atšķirīgi sabiedrības raksturlielumi un dažādas brieduma pakāpes – šī daudzveidīgā pieredze ir noderīga, un lielā mērā pārnesama arī uz Vidzemi.

Projekta eksperte pastāstīja par labās prakses piemēriem Rimini pilsētā Itālijā, Pilavā un Gdiņā Polijā, akcentējot pēdējās jūdzes nodrošināšanas iespējas gan pilsētās, gan attālākās reģiona teritorijās. Rimini pašvaldība mērķtiecīgi izbūvē gājējiem un velobraucējiem draudzīgu infrastruktūru, lai atbrīvotu pilsētu no autotransporta. Motivējot iedzīvotājus paradumu maiņai, attīstīts arī velosipēdu nomas punkts, kur pieejami dažādi velosipēdi (arī e-velosipēdi un kravu velosipēdi), kā arī iespējams tos remontēt. Rimini pašvaldība iecerējusi attīstīt arī loģistikas centru, no kura preču piegādi plānots organizēt, izmantojot kravu velosipēdus. Savukārt Pilavā, Polijā transporta mezgls tiek uzskatīts par centrālo punktu, kurā tiek veidoti dažādi pakalpojumi. Gdiņā, Polijā pašvaldība saviem iedzīvotājiem nodrošina bezmaksas velosipēdu nomu, kā arī subsidē kravas velosipēdu iegādi.

DPD Latvija pārstāve Dita Mirbaha klātesošos iepazīstināja ar pētījumu par e-komercijas trendiem 2023. gadā, atklājot būtiskākos raksturlielumus par iedzīvotājiem, kas iepērkas interneta veikalos salīdzinājumā ar vidējiem datiem Eiropā. Kā pētījumā norādīts – 64% no Latvijas iedzīvotājiem iepērkas internetā, savukārt 45% no tiem iepērkas regulāri, t.i. vairākas reizes mēnesī un bieži ir konkrētu internetveikalu regulārie klienti. Statistikas datu rezultāti liecina, ka Covid pandēmijas laikā būtiski palielinājies internetveikalu klientu skaits, un paradumi pēc pandēmijas beigšanās nostiprinājušies. Visstraujāk tirdzniecība internetā pieaugusi medicīnas sektorā. Būtiskākais iemesls, kāpēc cilvēki iepērkas internetā – iespēja ietaupīt līdzekļus un laiku, turklāt 30% uzskata, ka šis ir videi draudzīgāks iepirkšanās veids. Bezmaksas piegādes ir ļoti svarīgs faktors pircēju izvēlē, kas motivē pieņemt lēmumu par pirkuma veikšanu. Iecienītākais veids pirkumu saņemšanai joprojām ir paku skapis – to atzīmējuši 69% pētījuma dalībnieku.

DPD Latvija autoparkā šobrīd ir 39 elektrobusi, un ir izbūvēti 40 uzlādes punkti. Līdz 2030. gadam uzņēmums apņēmies Rīgu un Pierīgu apkalpot vienīgi ar elektrobusiem. Kā norādīja uzņēmuma pārstāve – jāņem vērā, ka šāds transportlīdzekļu veids piemērots īsām distancēm, un tā izmantošanu regulē arī āra temperatūra.  Šobrīd piegādes transports aprīkots ar gaisa kvalitātes mērīšanas sensoriem un saņemtie dati tiek nodoti pašvaldības rīcībā ikdienas darbam.  

Rīgas Tehniskās universitātes pārstāvis Valērijs Skribans pasākuma dalībniekus ieinteresēja ar informāciju par videi draudzīgiem transporta risinājumiem, t.sk. par īstenošanā esošu projektu TRANS4ECO, kas vērsts  uz pēdējās jūdzes preču sadales ilgtspējīgu un videi draudzīgu pakalpojumu ieviešanai modeļa izstrādi Latvijā.

Eksperts atgādināja, ka no 2035. gada būs aizliegts ražot automašīnas ar tradicionālajiem iekšdedzes dzinējiem, un jau šobrīd nepieciešams veikt darbības pārejai. Skribans norādīja, ka uzņēmēji ar šo situāciju vieni paši galā netiks. Viņš atzina, ka jau šobrīd novērojama aktīva diskusija starp uzņēmējiem un zinātnisko sektoru – tie apmainās ar jaunākajiem faktiem, diskutē par nākotnes tendencēm un gatavību pārmaiņām; diskusijās arvien vairāk tiek vērsta uzmanība uz ūdeņradi kā alternatīvo degvielas veidu – īpaši kravu pārvadājumos. Kā eksperts norāda – līdz ar izmaiņām transporta nozarē, ir paredzama Latvijas tautsaimniecības stukturālā transformācija un ir iespējama arī transporta nozares uzņēmumu darbības modeļu maiņa. Skribans uzskata, ka pašvaldības ir būtisks spēlētājs infrastruktūras attīstībā.

Ilze Lukstiņa, Rīgas Tehniskās universitātes pētniece skaidroja atšķirības starp viedo pilsētu, viedo pašvaldību un viedo ciemu, akcentējot tieši pēdējā raksturlieluma ietekmi uz kopienas dzīves kvalitātes uzlabojumiem, kas skar arī pēdējās jūdzes piegādes pakalpojumu nodrošināšanu. Pašvaldība sadarbības modelī uzskatāma par starpnieku tehnoloģiju pārnesei uz konkrētām vietām problēmu risināšanai, turklāt jāņem vērā, ka inovācijas ir vajadzībās balstīti risinājumi un tās iespējams radīt vienīgi sadarbībā. Pasvītrojot vietējās kopienas iespējas, klātesošajiem tika atgādināts par salīdzinoši nesen kādas kopienas iniciētu aktivitāti “Aizved mani” soliņš. Eksperte uzskata, ka šādu iniciatīvu iespējams attīstīt ar tehnoloģiskiem risinājumiem. Tāpat eksperte dalījās informācijā par RAPTOR iniciatīvu, kas paredz, ka jebkura pilsēta var pieteikt savu mobilitātes izaicinājumu un platformā tiek piedāvāti inovācijas uzņēmumi, kas šo problēmu varētu palīdzēt atrisināt.

Preču piegādes pakalpojumi attīstās līdz ar pieaugošo pieprasījumu, kas ļauj uzņēmumiem specializēties, piedāvājot atšķirīgus pakalpojumus. Tā piemēram, Armands no SmartPost Itella pastāstīja par paku skapjiem, kas tiek izvietoti iekštelpās, nodrošinot konstantu temperatūru, kādā preces glabājas. Uzņēmums koncentrējas uz infrastruktūras attīstību vietās, kur iedzīvotāji palikuši bez alternatīvām, piemēram, slēgtas pasta nodaļas. Būtiskākā problēma – atrast telpas, kur paku skapjus izvietot.

Savukārt IzziPizi piegādes uzņēmums vairāk koncentrējas uz tādu paku skapju ierīkošanu, kas ir piemēroti dažādu pārtikas produktu nogādāšanai līdz klientam, turklāt pakalpojums tiek nodrošināts ar t.s. pūļa piegādes starpniecību – pārvadājumos tiek iesaistīti dažādi uzņēmumi, kas atbilst tehniskajām prasībām drošai pārtikas produktu pārvadāšanai. Kā pastāstīja uzņēmuma pārstāvis Rolands Dzenis, šobrīd izbūvēti jau 3 paku skapji – Āgenskalnā, Dundagā un Tukumā, kur pēdējā vietā projekta realizēšanā iesaistījusies arī pašvaldība, piedāvājot bez maksas vietu. Kā atzina uzņēmuma pārstāvis, nozīmīga bijusi sadarbība ar Latvijas Pastu tehnoloģijas izzināšanai un piemērotākā risinājuma meklējumos.

Pasākums tika organizēts Interreg Europe programmas 2021-2027 līdzfinansētā projekta “SPOTLOG” ietvaros. Projekta galvenais mērķis ir iesaistīt vietējās kopienas sociāli atbildīgu loģistikas sistēmu izveidē, kur vien iespējams, balstoties uz nulles oglekļa emisijām, saprātīgi izmantojot visus pieejamos resursus un izmantojot preču un pasažieru transporta pakalpojumu digitalizācijas iespējas.

Plašāka informācija par projektu Vidzemes plānošanas reģiona tīmekļa vietnē  un https://www.interregeurope.eu/spotlog.

Informāciju sagatavojusi: Anita Āboliņa, galvenā komunikācijas speciāliste, anita.abolina PIE vidzeme PUNKTS lv