Arhīva kalendārs

« September 2022 »
MonTueWedThuFriSatSun
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930 

Nedēļas garumā, no 21. – 26. septembrim, Kino CĒSIS gaidāma zviedru filmu nedēļa, piedāvājot apmeklētājiem noskatīties filmas un piedalīties sarunās ar žurnālistiem Sandiju Semjonovu, Uģi Lībieti, kino teorētiķi Ditu Rietumu un režisorēm Lieni Lindi un Kristu Burāni, izceļot tādas šai ziemeļvalstij nozīmīgas vērtības kā demokrātija, vienlīdzība, vārda brīvība un iekļaujoša sabiedrība. Pateicoties Zviedru institūta atbalstam, visi seansi un pasākumi ir bez maksas.

Zviedru kino dienas Kino CĒSIS iesāksies trešdien, 21. septembrī ar biogrāfisko drāmu “Astrīdas Lindgrēnas jaunība” (Becoming Astrid, 2018) un dokumentālo filmu “Pasaulē skaistākais zēns” (The most beautiful boy in the world, 2021).

Filma “Astrīdas Lingrēnas jaunība” vēsta par pasaulslaveno zviedru bērnu grāmatu autori, kura, neskatoties uz viņas jaunībā valdošajām gaidām attiecībā uz sievietēm un reliģisko audzināšanu, nolēma atbrīvoties no sabiedrības normām un sekot savai sirdij.

Savukārt “Pasaulē skaistākais zēns”, kurā 50 gadus pēc slavenās itāļu režisora Lukīno Viskonti filmas "Nāve Venēcijā" tapšanas zviedrs Bjerns Andersens ved mūs ceļojumā, ko veido personīgas atmiņas, kino vēsture, zvaigžņu putekļi un traģiski notikumi, kas varētu būt Andresena pēdējais mēģinājums beidzot atgūt savu dzīvi.

Abas filmas būs skatāmas atkārtoti - katra vēl vienā seansā nedēļas izskaņā.

22. septembrī, 18.00 pirmo reizi Latvijā tiks demonstrēta uz patiesiem notikumiem balstītā drāma “438 dienas” (438 days, 2019). Filma ir patiess stāsts par žurnālistiem Martinu Šibiju un Johanu Pērsonu, kuri, šķērsojot Somālijas un Etiopijas robežu, liek visu uz spēles. Viņi vēlas atklāt patiesību par to, kā naftas atradņu meklējumi ietekmē iedzīvotājus Ogadenas reģionā. Pēc piecām dienām tuksnesī uz viņiem šauj un ievaino, un sākas cits stāsts. “438 dienas” skar vārda un tiesību brīvības tēmu, kad patiesības medības pārvēršas starptautiski politiskā dzīvības un nāves spēlē, cīņā par izdzīvošanu.

Aicinot būt ne tikai vērotājiem, bet arī pašiem iesaistīties, pirms seansa, plkst. 16.30 ikviens interesents aicināts piedalīties sarunā ar žurnālistu, režisoru un producentu Sandiju Semjonovu un Latvijas Radio ārzemju ziņu žurnālistu Uģi Lībieti, lai kopīgi diskutēt gan par preses brīvības nozīmi Latvijā un pasaulē, gan par žurnālista profesijas izaicinājumiem un robežām. Sarunu vadīs Edgars Raginskis.

Zviedru kino nedēļas centrālais notikums gaidāms piektdien, 23. septembrī, plkst. 19.00 ar Kolumbiešu izcelsmes zviedru režisores Natālijas Alvaresas Mesenas (Nathalie Álvarez Mesén) drāmu “Klāra Sola” (Clara Sola, 2021), kas pirmizrādi piedzīvoja pagājušā gada Kannu kinofestivālā. Filma vēsta par četrdesmit gadīgo Klārai, kurai piemītot īpaša saikne ar Dievu, un kā dziedniece viņa uztur ģimeni un ciematu. Pēc gadiem ilgas un represīvas savas mātes kontroles Klāras seksuālo pasauli satricina alkas pēc brāļameitas jaunā un pievilcīgā drauga. Šis pamodinātais spēks ieved Klāru neizpētītā teritorijā, ļaujot viņai šķērsot gan fiziskas, gan mistiskas robežas. Patiesās būtības atklāšanas iedvesmota, Klāra pakāpeniski atbrīvojas no “svētās” lomas un dziedē sevi. 

Pirms seansa, plkst. 18.00 skatītāji aicināti uz tikšanos ar filmas režisori Natāliju Alvaresu Mesenu. Sarunā piedalās arī režisore Liene Linde un režisore Krista Burāne, to vadīs kino teorētiķe un Nacionālā kino centra direktore Dita Rietuma. Saruna notiks latviešu un angļu valodā, nodrošinot tulkojumu. 

Sestdiena, 24. septembris, un svētdiena, 25. septembris atvēlētas ģimenēm, kad mazākie skatītāji un viņu vecāki aicināti noskatīties divas zviedru animācijas filmas

Sestdien tiks izrādīta filmiņa par kaķēnu, kurš zaudējis asti “Palle bez astes”. Kādu dienu pēkšņa vētra aizved Palli no drošajiem laukiem uz piedzīvojumu pilno un dīvaino pilsētu.

Svētdien uz lielā ekrāna būs skatāms slavenais stāsts “Karlsons uz jumta” par septiņgadīgo Brālīti, kurš jūtas ļoti vientuļš, līdz kādu dienu pie viņa pa logu ielido vīriņš ar propelleri uz muguras, kas dēvē sevi par Karlsonu.

Zviedru filmu nedēļa noslēgsies 26. septembrī, ar dokumentālo filmu “Modes skate”(Catwalk, 2020). Filma atklāj stāstu par Emmu, kas vēlas kļūt par modeli, un lūdz palīdzību pazīstamajam "Glada Hudig" teātra režisoram Pēram Jūhansonam, kurš Modeļa karjera ir nepiepildāms sapnis lielākajai daļai cilvēku, bet vēl jo vairāk tiem, kuriem ir funkcionāli traucējumi. Kopā ar neparastu modeļu grupu sākas Emmas aizraujošais ceļojums, kas apliecina, ka tiesības mirdzēt ir ikvienam!

Visas filmas tiks demonstrētas orģinālvalodā ar titriem latviešu valodā.

Bezmaksas ieejas kartes uz seansiem ir iespējams izņemt Koncertzāles “Cēsis” kasē vai internetā www.bilesuparadize.lv.

Plašāka informācija gan par Zviedru kino nedēļas, gan norvēģu un dāņu filmām, kā arī visiem seansiem atrodama Koncertzāles “Cēsis” mājaslapā, sadaļā Kino CĒSIS: https://www.cesukoncertzale.lv/kino-cesis.

 

Mediju kontatiem:
Egija Saļņikova, Koncertzāles “Cēsis”

 

 

.

Tirdziņš, dziesmas, dejas, teātris, moto parāde un, protams, alus pagraba apskate, kur gandrīz simts gadu ražoja gardu alu, limonādi, iesala dzērienu, zelteri un medalu, – aicinām sestdien, 24. septembrī, uz Naukšēniem, kur norisināsies Naukšēnu brūža svētki.

No plkst. 13.00 Naukšēnu brūža pagalmā apmeklētājus sagaidīs tirgotāji no tuvākām un tālākām vietām, aicinot smelties rudens bagātības gan veselībai, gan sirdij. Plkst. 14.00 ikviens aicināts uz svētku atklāšanu. Tajā pašā laikā sāksies alus brūža un alus pagraba apskate, kas notiks ik stundu līdz plkst.17.00 (maksas ekskursijas). Mazākajiem svētku apmeklētājiem visas dienas garumā būs dažādas spēles. Plkst. 14.15 uz skaistu koncertu aicina Rūjienas un Naukšēnu pašdarbnieki – būs dziesmas, dejas un teātris. Plkst. 15.30 svētku skaļums būtiski pieaugs – Naukšēnos parādē sagaidīsim motobraucējus. Plkst.16.00 satiksimies ar draugiem no Igaunijas – svētku sveicienu būs atveduši Karksi-Nuija pašdarbnieku kolektīvi. Plkst. 17.00 aicinām uz brīnišķīgu koncertu – Imanta Kalniņa dziesmas izpildīs Līga Priede un Andrejs Grimms. Pēc tam pārsteigumus sola laimes aka. Pārsteigumu noteikti būs sagādājusi arī daba kopā ar prasmīgiem dārzkopjiem – no plkst. 18.30 notiks lielo ķirbju izstāde un svēršana. Lai siltāk un lustīgāk, no plkst. 19.00 līdz 23.00 būs balle kopā ar grupu “Blēži”, turklāt plkst. 20.00 gaidāms arī uguns šovs. Notiks arī Naukšēnu jubilejas alus un Valmiermuižas rudzu iesala kvasa degustācija, būs gardi ēdieni un našķi.

Jāpiemin, ka, iepriekš piesakoties, no plkst. 14.00 līdz 17.00 norisināsies ekskursijas Naukšēnu Cilvēkmuzejā un Naukšēnu muižā, savukārt no plkst. 13.00 līdz 20.00 apmeklētājiem būs atvērta Naukšēnu vīna darītava. Savukārt plkst. 15.00 Rūjas upē, iepriekš piesakoties, notiks brauciens ar plostu “Ruhjas Donalds” (maksas pakalpojums).

Pieteikšanās ekskursijām, braucienam ar plostu, kā arī dalībai ķirbju izstādē norisinās līdz 23. septembrim, zvanot pa tālruni 22441343. Savukārt tirgotājiem pieteikšanās tirdziņam šeit (plašāka informācija, zvanot pa tālruni 26397236).

Naukšēnu brūzis ir viens no retajiem, kas piedzīvojis barona laikus, ulmaņlaikus, padomju laikus, neatkarīgo Latviju un kur arvien turpina gatavot iesalu, izmantojot 141 gadu senas metodes. Baronu laikos brūža porteri piegādāja cara galmam, bet ulmaņlaikos tas tika atzīts par garšīgāko alu Latvijā.

Naukšēnu brūža svētkus rīko Naukšēnu pagasta kultūras nams un Rūjienas Kultūras centrs. Atbalsta SIA “Naukšēni” un Valmiermuižas alus darītava.

Informāciju sagatavoja:
Zane Bulmeistare
Valmieras novada pašvaldības
Zīmolvedības un sabiedrisko attiecību nodaļas
vadītājas vietniece

 

 

.