Arhīva kalendārs

« September 2018 »
MonTueWedThuFriSatSun
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Vidzemes plānošanas reģions 12. septembrī E. Dārziņa un J. Sudrabkalna memoriālajā muzejā “Jāņaskola” uz reģionālu diskusiju “Dabas un kultūras mantojums sastopas ainavā” pulcināja pašvaldību pārstāvjus un citus interesentus, lai rosinātu diskutēt par Latvijas un Vidzemes ainavas kultūrvēsturisko nozīmību, ilgtspēju un daudzveidības saglabāšanu.

Vidzemes plānošanas reģiona Attīstības padomes priekšsēdētājs Hardijs Vents, atklājot pasākumu, uzsvēra: “Izsenis esam kopuši savu zemi un darījuši to skaistu. Ainaviskā vidē ir dzīvojuši mūsu senči, un mums jādzīvo tā, lai atstātu nākamajām paaudzēm ainavu ar pievienoto vērtību.”

Ainava ir kā spogulis, kurā redzam izmaiņas vēstures lappusēs. Cilvēka darbošanās ainavā padara to par kultūrvēsturisku pieminekli. Būtiski ir saglabāt nemateriālo kultūras mantojumu, lai uzturētu dzīvas prasmes, kas nepieciešamas tradicionālās ainavas saglabāšanai,” atzīmēja UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas Kultūras sektora vadītāja Ieva Švarca. Mums jāmeklē risinājumi, kā to, kas mums ir, saudzēt, taču vienlaikus neturēt aiz slēgtām durvīm, tieši otrādi – rādīt un stāstīt, lai stiprinātu vietējo iedzīvotāju piederības sajūtu un identitāti, lai izmantotu to kā potenciālu resursu attīstības plānošanai, kā arī piedāvātu kā pievilcīgu galamērķi ciemiņiem.

Lai stiprinātu attieksmi par novadu rīcībā esošā mantojuma vērtību un ilgtspējīgas izmantošanas iespējām, Vidzemes plānošanas reģiona īstenotajā projektā “SWARE (Mantojuma ilgtspējīga apsaimniekošana ūdensceļu reģionos)”  tapis rīcības plāns dabas un kultūras mantojuma integrētas pārvaldības jomā. Tā izstrādē tika meklētas atbildes uz jautājumu, kā radīt labāku līdzsvaru starp dabas resursu un kultūras mantojuma aizsardzību, vienlaikus nodrošinot šo resursu ilgtspējīgu izmantošanu tūrisma piedāvājuma veidošanā. Projekta “SWARE” vadītāja Lelde Ābele iepazīstināja klātesošos ar dokumenta galvenajiem secinājumiem, kā arī akcentēja, ka ar šo dokumentu ir sperts pirmais solis vienota skatījuma virzienā. To papildināja Ievas Švarcas stāstījums par integrētas pārvaldības nozīmi sabiedrības labklājības sekmēšanā, kurā tika uzsvērta vienotas vīzijas loma: “Integrēta pārvaldība ir skaidra un vienota izpratne par to, kādas vērtības gribam saglabāt. Jāmeklē atbildes, kas sabiedrībai ir svarīgāks, un jāveido skaidra vīzija. Pēcāk jāsekmē katras iesaistītās puses izpratne par rīcībām, kā šo vīziju īstenot no savas perspektīvas.”

Akcentējot sabiedrības iesaisti ainavas saglabāšanā un vērtības izpratnes veicināšanā, reģionālo pasākumu bagātināja Latvijas simtgades aktivitātes “Latvijas ainavu dārgumi vakar, šodien, rīt”, kuras īstenošanā iesaistījās arī Vidzemes plānošanas reģions, noslēdzošās ceļojošās izstādes atklāšana. Tajā skatāmi 10 raksturīgākie Vidzemes ainavu dārgumi, kas tika izvēlēti dialogā ar sabiedrību.

Diskusijas dalībnieki noklausījās arī vairākus pieredzes stāstus – Piebalgas muzeju apvienības “Orisāre” vadītāja Līva Grudule iepazīstināja ar apvienības pieredzi kultūras mantojuma kopējā pārvaldībā un apsaimniekošanā Piebalgas ainavā, Oleru muižas saimniece Ieva Zemīte dalījās ar muižas un dārza iedvesmas stāstu, savukārt Kocēnu novada pašvaldības priekšsēdētāja vietniece Evija Nagle pastāstīja par Neikenkalna dabas koncertzāles Dikļos tapšanu un pieteikumu Eiropas Padomes Ainavas balvai.

Ainava, kurā sastopas dabas un kultūras mantojums, ir Vidzemes vērtība. Tā vēsta iepriekšējo paaudžu stāstu un nodod mūsējo nākamajām paaudzēm, tāpēc esam atbildīgi par to, kāda būs ainava rīt. Vai tā būs vienveidīga darbības vai pasivitātes dēļ, vai tieši otrādāk – rūpīgi un pārdomāti veidota, saglabājot daudzveidību. Oleru muižas saimniece I. Zemīte atklāja savu pieredzi: “Sakopt ainavu var arī iznīcinot. Jābūt zināšanām un jāprot saglabāt kultūrvēsturisko, neizdabājot mūsdienu vajadzībām un atrodot balansu un estētiku.” 

 

DISKUSIJAS PREZENTĀCIJAS

Dabas un kultūras mantojuma vienotā pārvaldība un apsaimniekošana Vecpiebalgas muzeju apvienībā “ORISĀRE”Līva Grudule, apvienības “Orisāre” vadītāja

Projekta SWARE rezultāti. Rīcības plāns dabas un kultūras mantojuma pārvaldībai un tālākai ilgtspējīgai attīstībai Vidzemes reģionāLelde Ābele, projekta SWARE vadītāja Vidzemes plānošanas reģionā

Integrēta kultūras un dabas mantojuma pārvaldība sabiedrības labklājībaiIeva Švarca, UNESCO LNK Kultūras sektora vadītāja

Latvijas valsts simtgades pasākuma “Reģionu dienas” aktivitāte “Latvijas ainavu dārgumi vakar, šodien, rīt”Dace Laiva, aktivitātes koordinatore Vidzemes plānošanas reģionā

Latvijas kultūras tradīciju pirmsākumi, Latvijas Dziesmu svētku pirmsākumu vieta – Dikļi. Pieteikums Eiropas Padomes Ainavas balvaiEvija Nagle, Kocēnu novada domes priekšsēdētāja vietniece

Oleru muižas un dārza iedvesmas stāsts. Par izpratni un vērtībām, dzīvojot un strādājot kultūrvēsturiskā ainavā un izmantojot kultūrvēsturisku objektu tūrismā un vietējās kopienas saliedēšanāIeva Zemīte, Oleru muižas saimniece


Projekts “Mantojuma ilgtspējīga apsaimniekošana ūdensceļu reģionos” (SWARE) tiek īstenots ar Eiropas Reģionālās attīstības fonda programmas “Interreg Europe 2014.-2020. gadam” atbalstu. Šī publikācija atspoguļo tikai tās autora viedokli, un Interreg Europe programmas vadības organizācijas nevar būt atbildīgas par jebkādu tās satura izmantošanu.

Informāciju sagatavojusi: Māra Sproģe, Vidzemes plānošanas reģiona sabiedrisko attiecību speciāliste, tālr.: +371 26488091, mara.sproge PIE vidzeme PUNKTS lv

12.oktobrī Dabas un tehnoloģiju parkā “Urda” (CSA poligonā Daibe) notiks seminārs par aprites ekonomiku, kurā aicināti piedalīties arī Vidzemes plānošanas reģiona pārstāvji. Par savu līdzšinējo pieredzi un atklājumiem stāstīs  Vidzemes augstvērtīgas un veselīgas pārtikas klastera valdes locekle, funkcionālās pārtikas ražošanas uzņēmuma SIA “Felici” idejas autore un vadītāja Alise Balgalve, kura aktīvi iesaistījusies Vidzemes plānošanas reģiona projekta “Bioekonomikas inovāciju sistēmas attīstīšana reģionos (RDI2CluB)” īstenošanā,  un semināra paneļdiskusijā no uzņēmēja perspektīvas sniegs savu vērtējumu par bioekonomikas nozares attīstības potenciālu un lomu uzņēmuma konkurētspējas veicināšanā. 

Semināra ievadā ar priekšlasījumu “Labi un ne tik labi piemēri no Ziemeļvalstīm – iedvesmai Vidzemes reģionam” uzstāsies Vides tehnikas, atkritumu un ilgtspējīgas pilsētas plānošanas konsultante Daina Millers-Dalsjö no Zviedrijas. Kopā ar A.Balgalvi paneļdiskusijā “Kur mēs esam un kurp mēs ejam?” piedalīsies arī “Valmiermuižas alus” saimnieks Aigars Ruņģis un AS “Valmieras Stikla šķiedra” valdes loceklis un ražošanas vadītājs Ģirts Vēveris.

2018. gada aprīlī projekta RDI2CluB ietvaros vairāku institūciju pārstāvji, kā arī uzņēmēji un pētnieki devās pieredzes apmaiņas vizītē uz Nīderlandi, lai iepazītos ar klastera “Biobased Delta” darbību, kas atzīts par vienu no vadošajiem klasteriem bioekonomikas nozarē Eiropā. Pieredzes braucienā piedalījās arī SIA “Felici” vadītāja, atvedot mājās virkni secinājumu un ideju, kuras atbilstoši situācijai un apstākļiem Vidzemē varētu iedzīvināt arī pašmāju bioekonomikas ekosistēmas pilnveidošanā.

A.Balgalve norāda: “ Inovatīva bioekonomika un aprites ekonomika Latvijā vēl ir salīdzinoši jauna pieeja uzņēmējdarbībā, tāpēc jo īpaši svarīgi dalīties ar informāciju un pieredzi, kā saimniekot gudrāk un efektīvāk, izlietojot pieejamos resursus ilgtspējīgi. Bezatlikumu saimniekošana nav tikai videi draudzīga pieeja, bet tā ir lielisks pamats, uz kura attīstīt uzņēmējdarbību un radīt jaunus produktus, sadarbojoties dažādām nozarēm. Nīderlandes piemērs par dzīvnieku pāreju, kas izveidota uz ātrgaitas šosejas un kas vienlaikus kalpo arī kā tilts cilvēkiem, rada simpātisku sajūtu. Radītais risinājums noteikti uzskatāms par vērtīgu mārketinga resursu jebkuras paaudzes pārstāvja uzmanības pievēršanai, rosinot attīstīt bioekonomisku domāšanu sabiedrībā.   Turklāt gribu uzsvērt, ka pastāv virkne dabai draudzīgu saimniekošanas piemēru, kas nebūt nav sarežģīti vai grūti īstenojami.”

Paneļdiskusijas dalībnieki runās gan par  ražošanas procesu un blakus produktu radīšanu no ražošanas atlikumiem, gan par notekūdeņu apsaimniekošanu, kas ļauj atkārtoti izmantot notekūdeņos nonākušās ražošanas izejvielas. Semināru vadīs VPR projektu vadītājs un Latvijas augstvērtīgas un veselīgas pārtikas klastera valdes loceklis Kristaps Ročāns.

Semināru organizē Ziemeļvalstu Ministru padomes birojs Latvijā sadarbībā ar Zviedrijas, Dānijas, Somijas un Norvēģijas vēstniecībām, SIA “ZAAO”, Dabas un tehnoloģiju parku "Urda" un Valmieras attīstības aģentūru. Pasākums tiek organizēts “Ziemeļvalstu dienas Valmierā” ietvaros, kas norisināsies no 2018. gada 12.-14. oktobrim.

 

REĢISTRĒŠANĀS dalībai seminārā līdz 2018. gada 10.oktobrim: https://ej.uz/56gh

 

Lai iegūtu sīkāku informāciju par pasākumu, lūdzu, sazinieties ar Maiju Kāli, Ziemeļvalstu Ministru padomes biroja Latvijā padomnieci, maija PIE norden PUNKTS lv / +371 26114496.

 

Jautājumiem par projekta “RDI2CluB” aktivitātēm: Santa Niedola, projekta vadītāja, santa.niedola PIE vidzeme PUNKTS lv, mob.t. +371 26674261.

Informāciju sagatavojusi: Anita Āboliņa, sabiedrisko attiecību vadītāja Vidzemes plānošanas reģionā, anita.abolina PIE vidzeme PUNKTS lv, mob.t. +371 29454752.