Arhīva kalendārs

« October 2017 »
MonTueWedThuFriSatSun
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031 

Septembrī un oktobrī projekta partneri un iesaistīto pušu pārstāvji piedalās pieredzes apmaiņas vizītēs, lai novembrī jau uzsāktu darbu pie reģionālo rīcības plānu izstrādes politikas instrumentu uzlabošanai nozarē.

No 2017. gada 12. līdz 14. septembrim Vidzemes plānošanas reģiona, Burtnieku novada domes un Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas pārstāvji piedalījās projekta SWARE otrajā pieredzes apmaiņas vizītē, kura notika Milānā (Itālijā) un kuras tēma bija veltīta tūrisma sasaistei ar infrastruktūrām un mantojuma objektiem. Intensīvā programmā vizītes dalībnieki – projekta partneri un iesaistīto pušu pārstāvji – apmeklēja dabas un kultūrvēsturiskos objektus un iepazinās ar Milānas pilsētas labās prakses piemēriem, kā arī piedalījās vairākās diskusijās uz vietas objektos un apaļā galda debatēs par visiem partneriem aktuāliem jautājumiem, kā, piemēram, mantojuma ilgtspējīga apsaimniekošana pie iekšzemes ūdensceļiem, efektīva pārvaldība, finansēšanas mehānismi un publiskās un privātās partnerības.

Vizītē dalībnieki iepazinās ar Milānas kuģojamo ūdensceļu sistēmu, kura mūsdienās vairs nav tikai kuģošanas un apūdeņošanas tīkls, bet tiek atzīta arī tās vēsturiskā un dabas mantojuma vērtība, kas ietver būtiskus kultūras, mākslas, lauksaimniecības, ainaviskos, atpūtas un tūrisma elementus. Delegāti diskutēja par to, kā pārvilināt tūristu no populārajiem galamērķiem (kā, piemēram, Milāna) uz mazākiem ciematiem un nezināmākām vietām, radot stāstu, kas balstīts uz vēsturi, vietējiem gastronomiskiem gardumiem un dabas vilinājumu. Vizītes gaitā dalībnieki arī apmainījās pieredzē un diskutēja par dažādām sadarbības formām – konsorcijiem, lauksaimniecības klasteriem, asociācijām, tīkliem, metropoļu reģioniem.

Vizītes noslēgumā tika secināts, ka projekta partneru pārstāvētie reģioni ir atšķirīgi, bet tiem ir arī līdzīgas problēmas. Tika atzīts, ka visu iesaistīto pušu un publisko un privāto struktūru savstarpējā sadarbība ir ļoti būtiska, un dalībnieki vienojās, ka mantojuma ilgtspējīgas apsaimniekošanas kontekstā svarīga ir arī vietējo iedzīvotāju un tūristu izglītošana.

Jau drīz, no 9. līdz 11. oktobrim, Nīderlandē, Dienvidholandes provincē, notiks  projekta pēdējā – trešā – pieredzes apmaiņas vizīte, kas būs veltīta galamērķu pārvaldības un zīmolvedības jautājumiem dažādos līmeņos – gan valstu, gan reģionālā un vietējā līmenī. Šajā vizītē piedalīsies Vidzemes plānošanas reģiona, Vidzemes Augstskolas un Kocēnu novada domes pārstāvji.  Savukārt novembra vidū projekta partneri atkal tiksies Milānā, lai apkopotu visu trīs pieredzes apmaiņas vizīšu rezultātus un uzsāktu darbu pie rīcības plāna izstrādes.

 

Projekts “Mantojuma ilgtspējīga apsaimniekošana ūdensceļu reģionos” (SWARE) tiek īstenots Eiropas Reģionālās attīstības fonda “Interreg Europe 2014.-2020. gadam” programmas ietvaros. Plašāk par SWARE projektu lasiet attiecīgajā sadaļā VPR mājaslapā (šeit) un SWARE oficiālajā mājaslapā angļu valodā (šeit).

Šī publikācija atspoguļo tikai tās autora viedokli, un Interreg Europe programmas vadības organizācijas nevar būt atbildīgas par jebkādu tās satura izmantošanu.

Papildu informācija:

Lelde Ābele

Projekta SWARE vadītāja Vidzemes plānošanas reģionā

Tālrunis: +371 29266757

lelde.abele PIE vidzeme PUNKTS lv


Pēc vasaras pārtraukuma aktivitāšu kopuma „Energopārvaldība Vidzemē” aktuālais temats septembrī bija „Energoplānošana”. Vidzemes plānošanas reģiona (turpmāk – VPR) pašvaldību un Vidzemes slimnīcas pārstāvji 29. septembrī tikās Raunā, lai papildinātu savas zināšanas par sadarbību ar ieinteresētajām pusēm energoplānošanas procesā, paša energoplāna izstrādi un projekta pieteikumu rakstīšanu Eiropas mēroga programmām. Tā bija jau ceturtā aktivitāšu kopuma „Energopārvaldība Vidzemē” tikšanās reize, kas norisinājās projekta „PANEL2050” ietvaros.

Šoreiz pie mums bija ieradušies arī vieslektori no Tartu Universitātes Johan Skytte Politisko pētījumu institūta Georgijs Davidovi (Giorgi Davidovi) un Hektors Čārlzs Pagans (Hector Charles Pagan). G. Davidovi ir strādājis vairākās bezpeļņas organizācijās Gruzijā kā, piemēram, Helsinku pilsoņu asambleja, koordinējot projektus, kas saistīti ar pilsoniskās sabiedrības organizāciju spēju stiprināšanu, konfliktu risināšanu, miera veidošanu un kopienas attīstību. Šobrīd G. Davidovi Tartu Universitātē studē maģistra programmā Demokrātiju un valsts pārvaldi. Savukārt H.Č. Paganam ir Ņujorkas Universitātes maģistra grāds Valsts un bezpeļņas administrācijā, vairāk nekā 10 gadus ilga pieredze līdzekļu vākšanā, programmu izstrādē, pakalpojumu un politiskās aizstāvības atbalsta sniegšanā sociāli atstumtām riska grupām. Kopš 2007. gada H.Č. Pagans strādā Tartu Universitātē par lektoru.

Vieslektors G. Davidovi, runājot par ieinteresēto pušu iesaistīšanu, aicināja rūpīgi analizēt tās puses, kas potenciāli varētu būt ieinteresētas energoplānošanas procesā un kāds būtu katras iesaistītās puses devums.  Tā, piemēram, energoefektivitātes projekti katras pašvaldības iedzīvotājiem vai organizāciju darbiniekiem, apmeklētājiem ir īpaši svarīgi, jo tiešā veidā ietekmēs dzīves kvalitāti. Šādos brīžos ieteicams, piemēram, siltināmās ēkas iedzīvotājiem vai apmeklētājiem pastāstīt par gaidāmajām izmaiņām, plānotajiem energoefektivitātes pasākumiem un dzīvi pēc energoefektivitātes pasākumu ieviešanas. Tāpat ir būtiski saprast, kurā brīdī un kādā veidā mēs varam lūgt palīdzību citiem, lai darbi ritētu tik sekmīgi kā plānots. G. Davidovi uzsvēra, ka pēc aktivitāšu ieviešanas ir jānovērtē, vai sadarbība ar katru iesaistīto pusi ir bijusi veiksmīga.

VPR energoefektivitātes eksperts RTU docents Dr.sc.ing Dzintars Jaunzems sniedza vērtīgus padomus par energoplāna rakstīšanu, uzsverot, ka pirmais posms, kas jāietver energoplānā, ir esošās situācijas analīze, tai skaitā apzinot šī brīža enerģijas patēriņa datus ēkās, apgaismojumam un transportam un tos apkopojot vienotā datubāzē. Otrais posms ir mērķa izvirzīšana, nosakot precīzus laika limitus, pienākumus un atbildības u.c.  Trešais posms ietver prioritāšu izvirzīšanu, kas parāda, kā tiks sasniegts mērķis. Tāpat Dz. Jaunzems atklāja vairākus piemērus, kā veiksmīgāk attēlot datus, kā veikt aprēķinus un kur vēl ir iespējams smelties informāciju par energoplānošanu.

Savukārt H. Č. Pagans atklāja virkni vērtīgu ideju projekta pieteikuma rakstīšanā Eiropas mēroga programmām, sākot no projekta idejas, rezultātu, nodevumu definēšanas līdz pat budžeta izstrādei, darba paku un paša projekta pieteikuma formas veidošanai. Nav šaubu, ka labs projekta pieteikums atver durvis finansējuma apguvei, sniedzot iespēju īstenot energoefektivitātes pasākumus, ir pārliecināts H. Č. Pagans. Lektors arī pievienojās sava kolēģa G. Davidovi sacītajam par iesaistīto pušu lomu, aicinot interesēties par līdzīgiem projektiem, ļoti apdomīgi izvēlēties savus sadarbības partnerus un meklēt atbalstu arī lielāka mēroga organizācijās, kuru dienaskārtībā aktuāls temats ir energoefektivitāte.

VPR aicina ar prezentācijām iepazīties arī citus interesentus. Mācību materiāli bez maksas pieejami projekta „PANEL2050” izveidotajā Zema oglekļa kopienas Centrālajā un Austrumeiropā platformā https://ceesen.org/lv/ sadaļā Dokumenti,  iepriekš reģistrējoties. Drīzumā sekos informācija par nākamo aktivitāšu kopuma „Energopārvaldība Vidzemē” tikšanās reizi. 

Par projektu PANEL 2050" lasiet Vidzemes plānošanas reģiona mājaslapā.  

Papildu informācija: Aija Rūse, projekta “PANEL 2050” vadītāja, Vidzemes plānošanas reģions, aija.ruse PIE vidzeme PUNKTS lv; mob.t. 26400288 

Informāciju sagatavoja: Baiba Norberte, sabiedrisko attiecību speciāliste Vidzemes plānošanas reģionā, baiba.norberte PIE vidzeme PUNKTS lv; , mob.t. 28752793, www.vidzeme.lv