Arhīva kalendārs

« December 2021 »
MonTueWedThuFriSatSun
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 

Lai sniegtu ieguldījumu inovāciju jomas attīstībā ne tikai vietēji, bet arī pārrobežu kontekstā, Vidzemes plānošanas reģions pieņēmis uzaicinājumu turpmāk vadīt Inovāciju pārneses darba grupu Baltijas jūras valstu reģionu sadarbības organizācijas (BSSSC) ietvaros.

Vidzemes plānošanas reģions jau vairākus gadus savu prioritāšu augšgalā ierindojis reģiona attīstību inovāciju vidē, organizējot konferences, seminārus, diskusijas, hakatonus, inovāciju koprades laboratoriju un citus saistošus, uz novatoriskiem risinājumiem vērstus pasākumus. Šobrīd ir pieņemts jauns izaicinājums, kas attīstīs un uzlabos Baltijas jūras makroreģiona konkurētspēju globālā mērogā, rūpējoties arī par iesaistīto valstu straujāku attīstību inovāciju sektorā.

Inovāciju pārneses darba grupas ietvaros Baltijas jūras reģiona (BJR) pārvaldes institūciju, izglītības iestāžu un citu ieinteresēto pušu pārstāvji satiksies, lai kopīgi apmainītos ar zināšanām, idejām, kontaktiem, iedvesmotos un diskutētu par labās prakses piemēriem un to integrēšanu reģionālā līmenī. Šāda veida pieeja ir efektīvs veids, kā stiprināt sadarbību un sekmēt uz reģioniem orientētu inovāciju politiku.

Inese Suija-Markova, Vidzemes plānošanas reģiona Attīstības padomes priekšsēdētāja vietniece, norāda: “Vairākiem no BSSSC organizācijā pārstāvētajiem reģioniem inovācija ir neatņemama reģiona attīstības sastāvdaļa. Tas nozīmē, ka reģionos tiek radīti daudz un dažādi novatoriski risinājumi –  tehnoloģiski un  netehnoloģiski –  vides aizsardzības, uzņēmējdarbības attīstības, izglītības, kultūras un tūrisma, sociālo pakalpojumu un citās jomās. Prakse pierāda, ka šie izgudrojumi var būt noderīgi arī citiem reģioniem, taču vispirms par tiem ir jāuzzina. Tāpēc ir nepieciešama regulāra informācijas apmaiņa, mācīšanās, lai to, kas jau ir radīts, varētu turpināt pielāgot un izmantot arī citos kontekstos. Ne vienmēr ir lietderīgi vēlreiz izgudrot velosipēdu! Mācoties, uzturot dialogu un kontaktus ar citām valstīm, arī mēs paši kļūstam gudrāki un daudz labāk spējam izvērtēt, ko gribam darīt tāpat vai labāk kā kaimiņi, vai gluži pretēji – no kādām kļūdām vajadzētu izvairīties!”

Pirmā Inovāciju pārneses darba grupas sanāksme tika organizēta šī gada 29.aprīlī, kad darba grupas fokusā bija kultūras plānošana kā pilsētu sociālās inovācijas metode. Klātesošie tika iepazīstināti ar Dānijas Kultūras institūta Latvijā vadītā projekta “URBCultural Planning” rezultātiem, lai kopīgi diskutētu par galvenajiem ieguvumiem, klupšanas akmeņiem un labās prakses pārņemšanu arī citās makroreģiona valstīs.

Kultūras plānošana ir pieeja, kurai jāstrādā trīs līmeņos: politikas līmenī, stratēģijas līmenī un īstenošanas līmenī. Vienlaikus to var pieņemt vietējās varas iestādes, neieviešot radikālas izmaiņas esošajā politikā. Kultūras plānošanas piedāvātais prakšu kopums ir ļoti pielāgojams, tāpēc to var izmantot apdomīgi, ļaujot ņemt vērā vietas individualitāti,” pirmajā tikšanās reizē uzsvēra Dānijas Kultūras institūta Latvijā pārstāvis Emīls Rode.

Nākamā Inovāciju pārneses darba grupas sēde plānota nākošā gada sākumā.

Informāciju sagatavoja: Marta Riekstiņa, Sabiedrisko attiecību speciāliste Vidzemes plānošanas reģionā, e-pasts: marta.riekstina PIE vidzeme PUNKTS lv

Vai zinājāt, ka Līgatne ir Latvijā senākās papīrfabrikas strādnieku ciemats, kas bijis viens no modernākajiem strādnieku ciematiem Eiropā? Šobrīd industriālais kultūrvēstures mantojums ir daļa no Līgatnes identitātes, kas apvienojumā ar Gaujas senlejas dabas mantojumu padara Līgatni par unikālu vietu atpūtai un vēstures izzināšanai. 

Foto: Anita Jaunzeme

Manufaktūras papīra dzirnavas šeit dibinātas jau 1815. gadā, kad, izmantojot straujās Līgatnes upītes enerģiju un pārveidojot muižas miltu dzirnavas, šeit uzsāka papīra ražošanu no vecām lina lupatām. Pirmā papīrfabrikas ēka atrodas Līgatnes centrā, Spriņģu ielā 1, kur šobrīd mājo restorāns “1815” un kafejnīca "Vilhelmīnes dzirnavas". Papīra ražošanai attīstoties, tika uzbūvēts lielais papīrfabrikas ēku komplekss, kurā papīru ražoja līdz 2014. gadam.

Papīrfabrikas vadība savulaik darījusi visu, lai saviem darbiniekiem radītu labvēlīgus dzīves apstākļus. Strādniekiem tika piešķirti atsevišķi dzīvokļi koka rindu mājās ar malkas apkuri, par fabrikas piegādāto malku, ūdeni un elektrību nebija jāmaksā, jo Līgatne līdz ar visaugstākās kvalitātes papīru ražoja arī enerģiju. Uz trīs rindu mājām bija viena saimniecības ēka, tautā saukts "brūzītis", kurā mazgāja veļu, cepa maizi un žāvēja gaļu. Ciematā bija sava skola, klubs (mūsdienās kultūras nams), te bijusi arī pirmā boulinga zāle Latvijā, kā arī pašiem sava slimnīca, ambulance un dzemdību nams. Fabrikas dzemdību nama ēku atjaunojis šefpavārs Ēriks Dreibants, un izveidojis "Pavāru māju".

Vienā no 19. gs. beigās celtajām koka rindu mājām senajā izskatā atjaunots papīrfabrikas strādnieku dzīvoklis, kur autentiskā vidē var uzlikt uz uguns tējkannu un ar videofilmas starpniecību aizceļot gadsimtu tālā senatnē, lai ieskatītos šejienes strādnieku saimes ikdienā.

Vietējiem ir daudz stāstu iz ciemata ikdienas. Nostāstos un teikās par Līgatni un tās apkārtni, kuras apkopojusi R. Vanaga, Leo Balodis stāsta, ka

„Pirms pirmā pasaules kara kungiem Līgatnē ir bijusi sava ragaviņu trase, ziemā kur vizināties. Ragaviņas augšā nav vilkuši paši, bet bijuši speciāli vilcēji – kalpi. Lai ragavas labāk slīdētu, ar zirgiem mucās veduši ūdeni un laistījuši trasi. Trase sākusies pie mājas Gaujas ielā 24, tad cauri mežiņam uz Gaujasmalu… “.

 Mūsdienas tā ir kājnieku taka ar visu aso pagriezienu no tiem laikiem. Atrodiet taku, izvēlaties kurš kungs un kurš vilcējs!

 

Līgatnes takās. Foto: K. Buškevics 

 

18. decembrī Līgatnē norisināsies Gaismas ilūziju nakts, kad gida pavadībā pa maģisku liesmiņu izgaismotu maršrutu varēs iepazīt ciematu un tā vēsturi. Nokļūsiet pie Rīgas kalna senajām papīrfabrikas strādnieku ēkām, kas vēl šodien ir apdzīvotas, pāri Eižena tiltiņam gar smilšakmens alām maršruts aizvedīs līdz pat lašu nārsta ceļiem pie monumentālās Ānfabrikas klints, kas vareni stāv Līgatnes upes krastā jau gadsimtiem ilgi. Ejot gar Līgatnes kultūras namu, ceļš uzvedīs Lustūža klints virsotnē, kur caur mazu noslēpumainu meža celiņu pavērsies skats uz Līgatnes papīrfabriku. No Skolas kalna kāpsiet lejā un gar Pavāru māju nokļūsiet Līgatnes papīrfabrikas teritorijā, kur gaidīs pārsteigums – gaismas ilūzijas spēle.  Vairāk informācijas www.visitligatne.lv

Šo pašu maršrutu varat iziet arī citā laikā, nebūs maģisko lampiņu, bet būs prieks, bagātīgs pieredzējums un dabas baudījums.

Ja kājās pārgājienu zābaki un vēlme kārtīgi izstaigāties augšup lejup pa pakalniem, tad jādodas  Līgatnes upes līkloču takā. Līgatnes smilšakmens klintiīs ir vairāk nekā 300 cilvēka saimnieciskām vajadzībām veidotu alu, kas kalpojušas  kā aukstuma kambari. Lustūža klintsī alas izveidotas pat vairākos stāvos, savukārt no klints augšā izveidotās skatu platformas paveras ainavisks skats uz ciematu.

  

Līgatnes alas un Līgatnes upes līkloči. Foto: visitligatne.lv 


Bet, ja dodat priekšroku jau pārbaudītām vērtībām, tad Līgatnes dabas takās   jūs sagaidīs savvaļas dzīvnieki un Gaujas senlejas dabas daudzveidība.

  

Lūsis un staltbriedis Līgatnes dabas takā. Foto: V.Vītola 


Līgatne ir lieliska pieturvieta arī Mežtakas gājējiem – šeit satiekas krāšņām ainavām bagātie Gaujas senlejas posmi  Sigulda - Līgatne  un Līgatne - Cēsis .  

 

Pēc kārtīgas pastaigas, laiks maltītei kādā no Līgatnes gardēžu vietām.

    

Līgatnes gardumi. Foto: visitligatne.lv 

Radoši noskaņotie, savukārt, var piedalīties atpūtas kompleksa “Zeit” akcijā “Rūķu laiks” – ikviens var kļūt par izstādes “Rūķu stāsts” veidotāju, līdz 22. decembrim aiznesot uz “Zeit” savu izveidoto rūķi. “Zeit” aicina veidot rūķus, dodot otro dzīvi lietām un materiāliem, kas guļ šķūnītī vai bēniņos. Par katru atnesto rūķi var saņemt bezmaksas izlēkāšanos tīklu parkā, un trīs radošākie, unikālākie, lielākie, pārsteidzošākie rūķi 23. decembrī saņems vērtīgas balvas no “Zeit”. “Rūķu stāsts” būs apskatāms atpūtas kompleksa radošajā kvartālā. Vairāk informācijas par rūķu akciju lasiet “Zeit”  Facebook lapā.

 

Ko vēl ieraudzīt, baudīt un pieredzēt Līgatnē: http://www.visitligatne.lv/ Informāciju sagatavojusi:
Vidzemes plānošanas reģiona tūrisma eksperte
Ilze Liepa sadarbībā ar Līgatnes Tūrisma informācijas centru
ilze.liepa PIE vidzeme PUNKTS lv

---

Šogad tūrisma akcijā #AtklājVidzemi aicinām caur stāstiem atklāt Vidzemes vietu unikālo dvēseli un piedzīvot Vidzemi no jauna. Akciju rīko Vidzemes plānošanas reģiona Uzņēmējdarbības centrs sadarbībā ar reģiona pašvaldībām. To atbalsta garās distances pārgājienu maršruts "Mežtaka". 

Akcija norisinās no 2021. gada 3. jūnija līdz 31. decembrim, un akcijas noslēgumā starp aktīvākajiem ceļotājiem tiks izlozēti 3 balvu komplekti – 1 pārgājienu mugursoma un 2 dāvanas no Mežtakas. 

Vairāk informācijas Facebook grupā “Atklāj Vidzemi”. 

---

CITI #ATKLĀJVIDZEMI VIETU STĀSTI 

 


Vidzemes plānošanas reģiona uzņēmēji aicināti pieteikties bezmaksas konsultācijām par inovāciju un starptautiskās sadarbības attīstīšanu, lai veicinātu uzņēmuma konkurētspēju ārvalstīs.

 

 

Vidzemes plānošanas reģionā inovāciju brokeris ir atbalsta persona uzņēmējiem, kas palīdz orientēties pieejamās atbalsta programmās, analizē un novērtē uzņēmuma attīstības iespējas pārrobežu kontekstā un palīdz meklēt atbilstošus starptautiskus partnerus.

Konsultācijas ir bez maksas un tās ir pieejamas, iepriekš piesakoties pa e-pastu zane.pipkaleja PIE vidzeme PUNKTS lv vai tālruni +371 29212567.

Šogad vēl iespējams pieteikties konsultācijām 17. decembrī.

Nākamā gada konsultāciju grafiks tiks publicēts 2022. gada sākumā.

 

Inovāciju brokera konsultācijas organizē Vidzemes plānošanas reģiona Vidzemes uzņēmējdarbības centrs projektā “Uzņēmējdarbības atbalsta pasākumi Vidzemes plānošanas reģionā”, ko līdzfinansē Islande, Lihtenšteina un Norvēģija, izmantojot EEZ grantus.

Strādājam kopā konkurētspējīgai Eiropai!

 

Informāciju sagatavojusi:

Māra Sproģe, Vidzemes uzņēmējdarbības centra sabiedrisko attiecību speciāliste, mara.sproge PIE vidzeme PUNKTS lv

 

 

CITAS PROJEKTA "UZŅĒMĒJDARBĪBA VIDZEMĒ" ZIŅAS

 

---